Życzenia z refleksją Noworoczną dla Naszych Mieszkańców

          Drodzy Sąsiedzi,

Okres gwiazdkowo – noworoczny to czas refleksji, zadumy i rozmyślania dlatego pozwólcie drodzy Państwo, że podzielę się refleksją właśnie natury świątecznej. W Puszczykowie mieszkam od ponad pół wieku, a moi Dziadkowie i Rodzice od ponad 80-ciu lat kiedy to mój Dziadek Józef Sas-Chosłowski, ziemianin, Prezes przedwojennego Towarzystwa Gospodarczego kupił dom w Puszczykowie i tak już zostało. Wspominam klimat i atmosferę naszej malowniczej miejscowości, o której kiedyś mój Tata Jerzy Pawłowski związany z Puszczykowem, powiedział takie piękne słowa: „Tutaj nawet ptaki inaczej śpiewają”. Ta miejscowość ma swoją z niczym nieporównywalną specyfikę, taką swego rodzaju klasę. Teraz po latach patrząc z dystansu przeżytego czasu w pełni ta sentencja wydaje mi się jeszcze bardziej aktualna. A okres świąteczno-noworoczny sprzyja refleksji. Choinka, bliscy, z którymi łamiemy się opłatkiem i kolęda, w czasie śpiewania której wspominamy Wigilie spędzone z osobami, które przeszły do lepszego świata, gdzie nie ma wojen, zamachów, smutku i tego wszystkiego co sprawia, że określamy życie doczesne jako ziemski padół. Ale okoliczności tworzą ludzie i to od nich zależy czy nasza planeta będzie zmierzać ku pokojowi kultywując tradycję, czy pogrąży się w wojnach i chaosie. Kultura przysłowiowego „plastyku”, którą niesie ze sobą cywilizacja, zatarcie wartości, wiary, tradycji, autorytetów sprawia, że stajemy się jako społeczeństwo ubożsi, a to przekłada się na codzienne życie i przysłowiowe „proszę”, „dziękuję”. Nawet ludzie wykształceni ulegają swoistej „współczesnej modzie”. Zanikają polskie dżentelmeńskie cechy jak otwieranie drzwi przed kobietą, z czego słynęliśmy w całej Europie i co było rzeczą normalną i niczym nadzwyczajnym w pokoleniu naszych dziadków i rodziców. Pojawiła się tzw. „nowomowa”, teraz słowo do widzenia zaczyna być zastępowane słowem nara lub hej. A zamiast dzień dobry słyszymy siema. Każde pokolenie ma własny czas jak mówią słowa piosenki zespołu „Kombi”, ale może należałoby się zastanowić a refleksja świąteczno-noworoczna temu na pewno sprzyja, czy świat nie byłby lepszy gdyby w jego współczesnej wersji nie było więcej zwykłej ludzkiej życzliwości, serdeczności i uśmiechu. To właśnie zostało wypracowane przez naszych rodziców, dziadków i bliskich. To dzięki tradycji, wierze, humanizmowi mamy naszą tożsamość, choinkę, łamanie się opłatkiem i zupę grzybową, którą gotuje na Wigilię Mama. Naród bez tradycji i kultury umiera. Tu żaden komputer i nowy samochód nie pomoże. Technika i nowe technologie – tak, ale nie zapominajmy o zwykłym „proszę”, „dziękuję”, czy ustąpieniu miejsca w autobusie starszej osobie, bo to świadczy o nas.

Cieszę się, że mieszkam w Puszczykowie bo tu choć współczesność swą krzykliwością puka do drzwi jest jeszcze ten „klimat” starego letniska gdzie mówi się „dzień dobry”, „proszę” i „dziękuję”. Zachowajmy to Drodzy Sąsiedzi, bo już w niewielu miejscach naszego kraju jest tak jak w Naszym Puszczykowie.

Z okazji Nowego Roku 2017 wszystkim Mieszkańcom Puszczykowa życzę samych radości.

          Tomasz Jerzy Pawłowski

         Radny Rady Powiatu Poznańskiego

Pozwalam sobie przesłać życzenia na nowy rok skierowane do Mieszkańców Puszczykowa, których nie wydrukowano w gazecie „Echo Puszczykowa” z uzasadnieniem, iż jest to informator miejski i w gazecie tej drukowane są tylko teksty burmistrza i przewodniczących komisji, co jest oczywistą nieprawdą, gdyż w samym tylko numerze grudniowym 2016 r. publikowało swoje teksty sześciu autorów niebędących przewodniczącymi komisji rady miasta Puszczykowa. Jest to tym bardziej kuriozalne, że pan burmistrz wydaje niniejszą gazetę z naszych podatków i każdy mieszkaniec powinien mieć prawo publikacji tak jak to się dzieje w innych gminach czy miastach. Jest to ograniczenie wolności słowa i zaprzeczenie idei demokracji dlatego bardzo proszę o opublikowanie kilku słów do naszych Mieszkańców, które załączam na portalu internetowym „Forum Puszczykowo”.
Pozdrawiam Pana serdecznie,
Tomasz Jerzy Pawłowski
Radny Rady Powiatu Poznańskiego
Na życzenie Pana radnego prosimy o niekomentowanie.

1 kometarz o “Życzenia noworoczne,których miało nie być

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.