Bloki na Niwce będą się mnożyć.  Niestety w sprawie 7 kondygnacyjnego blokowiska, które powstać ma przy puszczykowskim  szpitalu miałem rację.  Po odmowie wydania warunków zabudowy przez burmistrza Balcerka  w grudniu 2016 roku w tekście „Strzeż nas Boże przed tymi, którzy kochają Puszczykowo” pisałem, że powiązana ze szpitalem, i tym samym ze starostą, Spółka Puszczykowo Real Estate Inwestment odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.  Uważałem, wbrew wielu urzędowym optymistom, że są wszelkie podstawy do tego, aby decyzja SKO była dla Spółki korzystna. Pisałem też, że jedynie szybkie uchwalenie planu zagospodarowania dla tego rejonu, może zatrzymać dewelopera i uchronić Puszczykowo przed powstaniem na Niwce wielopiętrowego osiedla.

Od tego czasu minęło półtora roku i aktywne w innych sprawach władze miasta, w tej kwestii zapewne nieprzypadkowo, przysnęły.  Plan zagospodarowania, wywołany początkowo tylko dla małego obszaru, aby go szybko uchwalić i zamknąć drogę deweloperowi, nagle z „niezrozumiałych” względów rozszerzono na całą Niwkę … i zgodnie z moimi przewidywaniami, nastąpiła cisza.  Planu nie ma, a deweloper w międzyczasie otrzymał korzystną dla siebie decyzję SKO.  Wynika z niej, że odmowa burmistrza narusza prawo, więc burmistrz Balcerek do końca czerwca musi wydać nową decyzję.  Co ciekawe, urząd o nowej decyzji dowiedział się w 9 października ubiegłego roku, ale cicho sza.  Nawet zapytanych przeze mnie dwoje radnych nic o tej decyzji nie wiedziało.  Mieszkańcy Puszczykowa oczywiście również o zagrożeniu poinformowani nie zostali.

Może niepoinformowanie o decyzji SKO ma związek z planami burmistrza Balcerka, aby wybudować tunel pod torami kolejowymi?  Może pomysł tunelu przygotowany był pod tę inwestycję?  Nie wiem, ale pamiętam, że kiedy jedna z czytelniczek Forum pytała mnie, po co ten tunel, odpowiedziałem, że też do końca nie rozumiem po co tunel w tym miejscu, ale pewno za jakiś czas się dowiemy.  No i może właśnie się dowiadujemy.

Jeszcze mała dygresja: dlaczego piszę o groźbie powstania blokowiska w tym miejscu, choć na razie w oficjalnych planach jest powstanie 2 siedmiopiętrowych bloków.  Otóż położę orzechy przeciw kamykom, że kiedy tylko powstaną tam dwa bloki, zaraz obok, na pustych dotychczas, sąsiednich działkach powstanie dziesięć kolejnych.

Co się musi stać, aby blokowisko tam nie powstało?  W pierwszym rzędzie burmistrz musi wydać kolejną odmowną decyzję spółce.  Ta się zapewne znowu odwoła, znowu otrzyma korzystną dla siebie decyzję, ale zanim to się stanie, powinien zostać uchwalony plan zagospodarowania, który zamknie drogę do budowy wielopiętrowych bloków.  Niestety na razie komisja rozwoju, zamiast zajmować się ważnymi sprawami, w pierwszej kolejności musi zajmować się sobą.  Nie ma przewodniczącego, po „wypadkach” z byłym radnym Jakubem M. , zaś w skuteczność wiceprzewodniczącego Krzyżańskiego, z którym o zagrożeniu blokowiskiem rozmawiałem w 2014r. jakoś specjalnie nie wierzę.  Cała więc nadzieja znowu w mieszkańcach: aby wymogli na burmistrzu wydanie decyzji odmownej, a na radnych, aby wreszcie zabrali się za pracę na rzecz miasta i mieszkańców i uchwalili stosowny plan zagospodarowania zamykający deweloperowi możliwość budowy blokowiska.

Krzysztof J. Kamiński

Ps. Poza tym uważam, że burmistrz Balcerek musi odejść. Dwie kadencje wystarczą.

Komentarzy: 32 o “Znowu grozi 7-piętrowe blokowisko na Niwce

 1. Niespotykana buta i chamstwo obecnych rządzących naszym Puszczykowem. WON stąd! Darmozjady jedne, aferzyści i oszuści. Obecni radni, którzy nzasiedli w ławach jako nasi zaufani okazali się zdrajcami i ludźmi niegodnymi tych zaszczytów. jedyną radną, która pokazała serce i oddanie i uczciwość swoim wyborcom i nam, mieszkańcom to Pani Agata Wójcik. Bardzo Pani dziękujemy za trud. Proszę kandydować napewno poprzemy z radością. Podkreślam-wybór naprawdę uczciwych i dobrych radnych gwarantuje powrót do normalności , ciszy, zieleni, serdeczności w naszym Puszczykowie.
  p.s. Też uważam, że Balcerek musi odejść. 2 kadencje za dużo.

   1. Jako mieszkaniec niwki niestety muszę się zgodzić że większość radnych jest do niczego, nic nie wiedzą, nic nie mogą, zarobieni tacy.

 2. Zgadzam się z autorem tekstu i przedmówcą.
  Dosyć nerwów, burmiszcz Balcerek musi odejść.

   1. Dobry smak nawet w jabolu można uzyskać, burmiszcz był nawiązaniem do specyficznej wymowy Burmistrza Puszczykowa, a mieszaniec miał do czego nawiązać?

 3. Było wiadome, że determinacja burmistrza w sprawie tunelu dotyczy blokowiska, a nie usprawnienia komunikacji dla dzisiejszych mieszkańców Niwki i Puszczykówka.
  Nieliczni zwracali na to uwagę, reszta nie wierzyła lub nie chciała wiedzieć.
  Ktoś powyżej napisał „won stąd” i słusznie.
  Popieram.
  Dość manipulacji, obłudy, kłamstwa.
  Dość!!!

 4. I wszystko jasne.
  Prezent dla dewelopera – tunel za 15 mln z naszych podatków, aby dowieźć do bloków setki nowych mieszkańców.
  Jak nazwać takie działanie?

  1. A markecik na Moniuszki dla przyszłych mieszkańców osiedla deweloperskiego. Wszystko stało się jasne.

 5. Ponownie uprzedza się o niebezpieczeństwie dla forum, jest prawdopodobieństwo pojawienia się nowego medium papierowego i elektronicznego o podobnie brzmiącej nazwie. Celem tej roboty będzie maksymalnie ogłupić i zdezorientować wyborców.
  Co do tunelu, nagonka na pana Pobojewskiego to zwiastun że teoria pana Kamińskiego jest prawdopodobna.

 6. Jest opinia kolegium ds. służb specjalnych w sprawie Lex Deweloper. „Otwiera drzwi do korupcji”

  W podsumowaniu Kolegium stwierdza, że proponowane przepisy wprawdzie pozwolą na zwiększenie liczby mieszkań, ale jednocześnie nie dają żadnej gwarancji, że korzystający z nich deweloperzy w ogóle przystąpią do programu Mieszkanie Plus.

  „Dodatkowo należy pamiętać o bardzo częstym nieoficjalnym powiązaniu przedstawicieli deweloperów z władzami gmin. Już obecnie procesy inwestycyjne są często za mało przejrzyste , a zapisy ustawy mogą ułatwić deweloperom nieoficjalne działania, które mogą nosić znamiona korupcji” – ostrzegają przedstawiciele służb.

  I wnoszą o to, aby specjalne ułatwienie obowiązywały tylko dla budynków wznoszonych przez podmioty publiczne „na podstawie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości”.

 7. To co wyprawia ta ekipa „dywersantów” Puszczykowa woła o pomstę do nieba i do CBA< CBŚ i innych trzyliterowych instytucji łącznie z listem do prokuratora generalnego ,napisanych już nie tylko przez mieszkańców ale chociaż przez jednego nie klakiera radnego lub radną ,bo my mieszkańcy Niwki rozliczymy który radny / wszystko jedno z jakiego będzie okręgu /co zrobił dla pohamowania takich "idiotyzmów" jak blokowiska na Niwce .A że ta armia "dywersantów" knuje takie pomysły to już widać czytając stronę piętnastą lokalnej Trybuny gdzie nie ma problemu budowa podrzednych uliczek ,na ktore,, co ciekawe nie ma problemu ze znalezieniem wykonawcy ,ale na ulicy o najwiekszym ruchu samochodow do szpitala jest problem .Chcielibysmy wiedziec tego jednego oferenta jakie to on chcial nie do spelnienia finanse od miasta na wybudowanie istotnej drogi.Wszystko to smierdzi wielkim szwindlem wokol tej deweloperki ktorej macki siegaja poza Puszczykowo do dzielnicy Jezyce.
  c

  1. Przecież nie będą robić dróg przed wybudowaniem osiedla przy szpitalu ,zrobią to potem na koszt mieszkańców Puszczykowa .Nowi nabywcy mieszkań zapewne z Poznania będą mieli piękny dojazd kosztem naszych ogrodów i z naszych podatków.

   1. Piękny dojazd do bloków na Niwce przez Puszczykówko i tunel za 15mln zł z pieniędzy
    / podatków/ wszystkich mieszkańców Puszczykowa.
    To się nazywa „solidarność”… z burmistrzem ,jego ekipą i deweloperami.

    1. Popierając pomysł budowy tunelu na ul. 3 Maja popierasz jednocześnie budowę bloków na Niwce.
     Chcesz tego?

     1. DLA JEDNYCH DEMAGOGIA, DLA INNYCH REALNE ZAGROŻENIE.

 8. Niestety, kiedy w tym wypadku tylko dobry plan zagospodarowania może uratować Niwkę przed wybudowaniem bloków, ale jakoś burmistrz się do tego nie kwapi.
  Rzecz miała się inaczej w przypadku powstania marketu na Moniuszki. Tylko brak planu zagospodarowania mógł uchronić tamten rejon przed jego powstaniem. Jakoś dziwnie bardzo sprawnie doprowadzono do uchwalenia planu i tym sposobem market można wybudować. Przypomnę bez planu wyrok sądu był korzystny dla mieszkańców.
  Zatem, tam gdzie się chce można, a gdzie indziej nie.
  Oj nieładnie panie Balcerek, nieładnie

 9. Planowanie przestrzenne w Puszczykowie to obszar, któremu można wiele zarzucić. Brak lub zła jakość planów miejscowych. Faktem jest, że mieszkańcy szczególnie Puszczykówka zostali dotknięci manipulacją (słynny podział na A i B pzp), a taka sytuacja generuje koszty – środowiskowo-przestrzenne (terenochłonność, straty przyrodnicze, renaturalizacja, rekompensacja, chaos przestrzenny), społeczne (jakość i warunki życia, problem więzi międzyludzkich i spójności społecznej, konflikty przestrzenne i społeczne, patologie) i ekonomiczne.
  Co można zrobić, aby ukrócić ten proceder, uporządkować przestrzeń, wprowadzić ład przestrzenny?
  Pozbawić obecną władzę możliwości dalszego szkodzenia naszemu miastu.

  1. Planowanie przestrzenne w Polsce i tym bardziej w Puszczykowie nie istnieje. W miejsce planowania przestrzennego jest planowanie zysków. Miejsce polityki interesu społecznego zajęła polityka celów prywatnych. Zamiast planowania (myślenia) całościowego mamy doraźne klecenie.
   Jak można mówić o planowaniu przestrzennym jak w powiatach i gminach nie ma fachowców z merytorycznym przygotowaniem do takiej funkcji. Kto ma planować w powiecie i gminie ?
   Znacie nazwiska fachowców ? Za to prawników , ekonomistów i socjotechników jest tyle że wzajemnie sobie przeszkadzają. Struktura urzędu i tytuły zawodowe mówią wszystko o powiecie i gminie. Prześledźcie sobie dla przykładu strukturę Powiatu Poznańskiego a zobaczycie że nie istnieje tam takie słowo jak planowanie przestrzenne za to na początku jest wszystko co najważniejsze w kolejności która coś mówi:

   BIURO RADY ul. Jackowskiego 18
   GABINET STAROSTY ul. Jackowskiego 18
   WYDZIAŁ ORGANIZACYJNY ul. Jackowskiego 18
   WYDZIAŁ FINANSÓW ul. Jackowskiego 18
   WYDZIAŁ ADMINISTRACYJNY ul. Jackowskiego 18
   BIURO ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH ul. Jackowskiego 18
   WYDZIAŁ KOMUNIKACJI I TRANSPORTU

   —————
   Zatem nie widać rozwiązania problemu na dole. Rozwiązanie musi przyjść z góry od władz państwowych. Musi przyjść nakaz otwarcia Wydziałów (czy po nowemu referatów) Planowania Przestrzennego, Środowiska i Ochrony Zabytków z nakazem zatrudnienia wykwalifikowanych fachowców (urbanistów, architektów krajobrazu) i nakazem sporządzania planów i konsultowania ich ze społeczeństwem przed podejmowaniem działań. Szczególnie to ostatnie mocno podkreślone.
   M

  1. Anonimie, teorii spiskowych by nie było, gdybyśmy byli uczciwie informowani. Póki co, regularnie się nas oszukuje.

  2. Nie chodzi o żaden spisek a o wadę systemu samorządności. Wertuję struktury starostw powiatowych i gmin całego kraju i dotąd nie natrafiłem na ślad słowa PLANOWANIE PRZESTRZENNE.
   Więc kto ma tym się zajmować ? Urzędnicy hobbystycznie ? Z pustego i Salomon nie naleje.
   Oto dla przykładu na chybił trafił dwie struktury starostw:

   1. Starostwo Poznańskie.
   BIURO RADY ul. Jackowskiego 18
   GABINET STAROSTY
   WYDZIAŁ ORGANIZACYJNY
   WYDZIAŁ FINANSÓW
   WYDZIAŁ ADMINISTRACYJNY
   BIURO ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
   WYDZIAŁ KOMUNIKACJI I TRANSPORTU
   WYDZIAŁ ADMINISTRACJI ARCHITEKTONICZNO-BUDOWLANEJ
   WYDZIAŁ PROMOCJI I AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ
   WYDZIAŁ TWORZENIA I REALIZACJI PROJEKTÓW
   WYDZIAŁ NIERUCHOMOŚCI
   WYDZIAŁ OCHRONY ŚRODOWISKA, ROLNICTWA I LEŚNICTWA
   WYDZIAŁ RADCÓW PRAWNYCH
   WYDZIAŁ AUDYTU I KONTROLI
   WYDZIAŁ BEZPIECZEŃSTWA I ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO
   WYDZIAŁ EDUKACJI
   WYDZIAŁ INWESTYCJI I REMONTÓW
   WYDZIAŁ GOSPODAROWANIA MIENIEM
   WYDZIAŁ SPRAW SPOŁECZNYCH I ZDROWIA
   WYDZIAŁ INFORMATYKI
   WYDZIAŁ KADR I PŁAC
   BIURO POWIATOWEGO RZECZNIKA KONSUMENTÓW
   POWIATOWY ZESPÓŁ DO SPRAW ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
   WYDZIAŁ DRÓG I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
   POWIATOWY KONSERWATOR ZABYTKÓW
   WYDZIAŁ OCHRONY INFORMACJI NIEJAWNYCH
   SAMODZIELNE STANOWISKO DS. TRANSPORTU PUBLICZNEGO
   SAMODZIELNE STANOWISKO DS. BHP
   SAMODZIELNE STANOWISKO DS. STRATEGII ROZWOJU POWIATU POZNAŃSKIEGO
   GEODETA POWIATOWY

   2. Powiat Średzki
   Komórki organizacyjne Starostwa:
   Wydział Organizacyjny i Inwestycji
   Wydział Finansów i Budżetu
   Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami:
   Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa
   Wydział Środowiska i Rolnictwa
   Wydział Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych
   Wydział Komunikacji i Transportu
   Wydział Budownictwa i Dróg
   Powiatowy Rzecznik Konsumentów
   Pion Ochrony
   —————–
   No i gdzie tam jest ślad planowania przestrzennego?
   —————-
   Co roku dyplomy wyższych uczelni choćby tyko Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na kierunku urbanistyka i architektura krajobrazu kończy kilku jak nie kilkunastu wyspecjalizowanych absolwentów. Pytam się gdzie dla nich znajduje się praca ? Dlaczego nie ma prostego sprzężenia zwrotnego edukacja-rynek ? Dla kogo kształci się takich specjalistów ? Fikcja edukacyjna ? Gdyby w strukturach urzędów były wypominane przeze mnie Wydziały Planowania Przestrzennego mieli by gdzie praktykować studenci a z kolei kierownicy wydziałów dobierać sobie przyszłych asystentów. Oto jeszcze jeden z argumentów że system samorządności w Polsce jest wadliwy i trzeba go koniecznie zmodyfikować.
   M
   P.S.Informuję że niektóre z moich komentarzy przesyłam do wyspecjalizowanej instytucji państwowej więc jak ktoś ma chęć popisać się głupkowatym anonimowym komentarzem to informuję że on też zostanie przesłany wraz z moim tekstem.

   1. Ład przestrzenny jest tematem, który powinien przyświecać pracy architekta miejskiego, urbanisty. Nie musi być tworzone kolejne stanowisko. Ład przestrzenny pokrótce i konsekwentnie – od ogółu do szczegółu.

    1. Architekt miejski ma określone swoje odrębne obowiązki. Architekt z racji wiedzy wyniesionej na uczelni i ewentualnej praktyki zawodowej nie jest jeszcze wystarczającym specjalistą w planowaniu przestrzennym. To jest podobnie jak prawnik karnista nie prowadzi spraw administracyjnych czy lekarz dentysta nie operuje serca. Musimy sobie wreszcie zdać sprawę że planowanie przestrzenne jest wielkim problemem cywilizacyjnym. Spowodował go niekontrolowany rozwój urbanizacyjny generowany przez rynek deweloperski. Nikt nad nim nie panuje. Ten rynek deweloperski stał się na całym świecie AGRESOREM ,wirusem atakującym zastałą tkankę urbanizacyjną miast. Podobne problemy i spory jak w Puszczykowie dzieją się w Londynie, Paryżu, Berlinie, tylko na inną skalę. Zabezpieczanie ze strony starostw i gmin infrastruktury drogowej to za mało, to dopiero połowa sprawy. Moim zdaniem właśnie problemy motoryzacyjne , zakorkowane drogi są efektem braku
     planowania przestrzennego. Nikt nie patrzy na problem rozwoju całościowo.
     I specjalistycznie. Będę do znudzenia powtarzał otwórzcie stanowisko (referat) architekta krajobrazu w Puszczykowie. Bądźmy awangardą, zróbmy coś pierwsi.
     M

 10. A wiecie, że starosta szykuje sie na reelekcję ? – wczoraj, w trakcie „erekcji” bloku operacyjnego wyraził nadzieję, że za rok chciałby uczestniczyć w wyświęceniu gotowego obiektu 🙂
  Politycznie – życzę panu staroście wszystkiego najgorszego oraz odejścia w niebyt rzeczywistości samorządowej ( razem z jego poplecznikami , potakiwaczami, służalcami)

 11. pan G bardzo lubi ogladac mecze Lecha z VIPowskiej trybuny gdzie i jesc dadza i wypic cos mozna to moze go tam przyjma na skarbnika bo ikasa wieksza i znajomosci nowe a od naszego Puszczykowa i Szpitala niech sie odw…botam juz dosyc wystawek z jego zdjeciami ,w Lechu potrzebuja takich ekspertow od reklamy.

 12. Powstały ostatnio na Cyryla Ratajskiego między zabytkowymi starymi willami dwa jednopiętrowe bloki a tu cicho ? Na Zachodzie Europy żaden Architekt Miejski na coś takiego nie wyraził by zgody. Okazuje się że do projektowania nowoczesnej architektury trzeba mieć wyjątkowe wyczucie.

  1. A jak nazywa się puszczykowski architekt miejski?

   Chyba warto poznać to nazwisko…ku przestrodze…na przyszłość…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.