Choć jak dowiadujemy się, przerwano prace przy modernizacji linii Poznań-Czempiń, w ostatnim czasie ogołocono nasze miasto z licznych drzew wzdłuż linii kolejowej. Na terenach zamieszkałych drzewa i krzewy mają zostać zastąpione ekranami akustycznymi. Dopiero teraz widać jak wielkie spustoszenie uczyniła wycinka. Niestety na tym nie koniec i jak widać na jednej z fotografii (009) kolejne drzewa mają być wycinane. Nie wnikając w zasadność tych działań, przyzna chyba każdy, że estetyka miasta na tej wycince nie zyskała. Oby nie okazało się, że to co zostanie po inwestycji będzie bardziej podobne do fotografii nr 018 – starego zaniedbanego budynku kolejowego, niż do uroku zielonych krzewów i drzew. Zrobiliśmy w ostatnim czasie rekonesans wzdłuż torów kolejowych od stacji Puszczykowo do przejazdu kolejowego na ul. 3 Maja. Załączamy smutną dokumentację fotograficzną.

Red.

Fot.: Marek Błajecki

 

Komentarzy: 9 o “Zamiast drzew będą ekrany

 1. A teraz zobaczmy te zdjęcia czy mi się wydaje czy na wszystkich widzimy stare brzydkie i niezadbane miejsca? Czy nie przyszedł czas na modernizacje? Zanim powstało to co jest teraz był las i tez go wykarczowano kosztem zieleni by powstało wygodne połączenie… Ciekawe czy wtedy ludzie protestowali? lepiej się poruszać się samochodem zanieczyszczając srodowisko bo w pociągu jest brudno, czeste opóźnienia itd. Ciekawe dlaczego tak jest może linia wymaga modernizacji 😉 moim zdaniem Puszczykowo jest bardzo zacofane i wystraszone przed wszelakimi zmianami

 2. Przecież nikt nie jest przeciwko modernizacji. Tylko czy modernizacja znaczy zamiast drzew paskudne ekrany? Chyba, że młode pokolenie uważa, że betonowe ekrany są ładne. Chyba więc nie tędy droga do modernizacji. A tak nawiasem: jak budowano kolej do Puszczykowa, to lasu jeszcze nie było, bo go posadzono później, co widać na starych zdjęciach. A las ścina się szybko, a rośnie długo.

  1. Kto to jest młode pokolenie? My chcemy zieleni! Ale kolejarze podobno tłumaczą w pismach, że tak nakazują im przepisy dot. norm hałasu. A kto tworzył te przepisy? Młodzi? Nasze miasto? Nie sądzę.

 3. Czym innym jest przemyślana modernizacja a czym innym BEZZASADNA rzeź. Można było przeprowadzić modernizację bez ekranów nie wycinając drzew. Modernizacja nie musi polegać na zalaniu betonem i plastikiem.

 4. Mieszkańcy póki nie za późno:

  1. Ograniczyć budowę ekranów w miejscach – gdzie są zbędne.
  2. Przejazd na 3 Maja powinien zostać utrzymany.
  Wiosna nadchodzi czas na działanie. Puszczykowo jako nadal magiczna miejscowość zobowiązuje! Chętnych do działania proszę o kontakt radek.fiedler@gmail.com

  1. Nie sposób się z panem nie zgodzić: takie bezmyślne potraktowanie otaczającej nas przyrody można określić tym mianem.

 5. Zobaczyłam, że piktogram z uniesionym kciukiem nie ukazał się po myślniku, w takim razie – „tak trzymać”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.