Jest zima, trudny czas dla zwierząt.

Zwróćmy uwagę na zwierzęta, będące pod naszą opieką oraz na zwierzęta sąsiadów, które są zaniedbane. Nie chodzi o to, żeby na kogoś donosić, ale sąsiad może być chory lub z innych względów nie móc podołać opiece. Czy zwierzęta mają ciepłe legowiska, szczególnie te, które mieszkają poza domem. Czy mają ciepłe jedzenie, wodę, która może zamarznąć i ocieplone budki. Najlepiej wpuszczać zwierzaki – psy, koty – do domu, jak to ludzie najczęściej czynią; nie pobrudzą nam znów tak wiele swoimi małymi łapkami, trochę ogrzeją (każdy pies średniej wielkości grzeje jak piecyk o mocy ok. 100 W). I obronią przed nieproszonymi gośćmi.  A jaka to radość mieć swoich zwierzęcych przyjaciół, razem z dzieciakami, baraszkujących pod rodzinną choinką!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dla tych maluchów szukamy dobrych właścicieli

Serdecznie także proszę, żeby nie kupować zwierząt w charakterze prezentów. Sprowadzenie do naszego domu kolejnego mieszkańca wymaga głębszego przemyślenia, żeby nie uczynić zwierzakowi (jak również domownikom – ludzkim i zwierzęcym) krzywdy. Bywa bowiem, że takie stworzenie, najczęściej pies ze schroniska, trafia później na ulicę, gdy już  dzieci się nim nabawią, a nieodpowiedzialni rodzice nie potrafią zorganizować nad nim opieki. To są istoty czujące, cierpiące nie tylko ból fizyczny, ale także psychiczny – porzucone tęsknią, smucą się, załamują,  nawet wpadają w depresję, umierają. Jeśli taki prezent jest przemyślany, a jego przyszły opiekun już wykazał się troską o zwierzątko, można to uczynić w innym okresie. Wiele schronisk, nauczonych smutnym doświadczeniem, nie wydaje zwierząt przed świętami. Uczyńmy więc to w innym czasie, kiedy będziemy naprawdę gotowi na taki gest. Najlepiej bowiem adoptować zwierzaka ze schroniska – w Polsce jest tych niechcianych, tęskniących, skrzywdzonych ok… 100 000! Taki zwierzak będzie naszym najwierniejszym towarzyszem! Spójrzmy na stronę www.dlaschroniska.pl, odszukajmy jakąś fundację, pomagająca zwierzętom: Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Centaurusa, Pegasusa, Viva!, Straż dla Zwierząt, Animalsów lub tp. Zajrzyjmy na stronę www.pustamiska.pl, gdzie jednym kliknięciem możemy nakarmić bezdomniaka ze schroniska. Pokażmy naszym dzieciom, jak należy pomagać potrzebującym (oczywiście, nie tylko zwierzętom); może w czasie zimowych wakacji znajdą swojego wymarzonego przyjaciela przez internet.

medic_1

Dla zwierząt, szczególnie niektórych psów, tragiczne bywają używane w święta i noc sylwestrową petardy. Tylko w ostatnich dniach zaginęło z tego powodu w okolicy Poznania kilkadziesiąt psów, które przerażone uciekły właścicielom. A jeszcze kilka dni do Sylwestra. Jeśli jesteśmy wielbicielami sztucznych ogni (też je lubię), to starajmy się wybierać takie, które dają piękny efekt optyczny, bez zbędnego huku, który może płoszyć zwierzęta – nasze, sąsiadów oraz leśne.

Wykażmy się empatią, starajmy się wczuć w zwierzaki i chociaż nie mówią one do nas w Wigilię ludzkim głosem (jak chcielibyśmy wierzyć), tylko po swojemu, nauczmy się je rozumieć. To są nasi „bracia starsi” (ewolucyjnie), „bracia mniejsi” (jak je nazywał św. Franciszek z Asyżu), istoty czujące, cierpiące (dla przyrodników), a stworzenia boże (dla wierzących).

Bałem się…

Bałem się oczy słabną- nie będę mógł czytać

pamięć tracę – pisać nie potrafię

drżałem jak obora którą wiatr kołysze…

– Bóg zapłać Panie Boże bo podał mi łapę

pies co książek nie czyta i wierszy nie pisze

                                            (Ks. Jan Twardowski)

alicja-1Puszczykowski kot 11 letniej Alicji, zdobywczyni II miejsca w naszym konkursie plastycznym

tekst:Honorata Korpikiewicz

Przypominamy, że poszukujemy domów dla 5 kotów, którymi tymczasowo opiekuje się nasza czytelniczka.  Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr 697 412 209

baner-kancelaria-podatkowa-729x90_c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.