Już w najbliższy wtorek odbędzie się kolejna sesja puszczykowskiej Rady Miasta.  Jak zawsze zachęcamy mieszkańców do udziału w sesji, przyjrzenia się, w jaki sposób władze naszego miasta naszym miastem rządzą. Tym razem szczególnie zapraszamy mieszkańców Starego Puszczykowa – w porządku obrad przewidziano uchwalenie planu zagospodarowania dla większej części tego rejonu Puszczykowa.  Zachęcamy szczególnie tych, którzy złożyli swoje uwagi do planu, aby prześledzili w jaki sposób przez burmistrza i radnych te głosy zostały potraktowane: ile z tych uwag uwzględniono, w jakim stopniu.

Porządek obrad

36 sesji Rady Miasta Puszczykowa

28 listopada 2017 r. godz. 17:00

sala konferencyjna hali widowiskowo-sportowej w Puszczykowie, ul. Podgórna 21

 

 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
 2. Przedstawienie porządku obrad i rozpatrzenie ewentualnych wniosków o jego zmianę.
 3. Przyjęcie protokołu nr 35/17/VII z 24 października 2017 r.
 4. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: powołania członka Komisji Mieszkaniowej (druk nr 269a).
 5. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w Puszczykowie, w obrębie Puszczykowo Stare, arkusze 1 – 18 – część A (druk nr 285).
 6. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej sześcioletniej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Puszczykowie w ośmioletnią Szkołę Podstawową nr 1 im. Adama Mickiewicza w Puszczykowie (druk nr 278).
 7. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej sześcioletniej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Puszczykowie w ośmioletnią Szkołę Podstawową nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Puszczykowie (druk nr 279).
 8. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: uchwalenia rocznego programu współpracy Miasta Puszczykowa z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2018 (druk nr 280).
 9. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Poznańskiemu (druk nr 281).
 10. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: udzielenia pomocy finansowej Gminie Sośno (druk nr 282).
 11. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: zmiany uchwały Nr 169/16/VII Rady Miasta Puszczykowa z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Puszczykowa na lata 2017-2023 (druk nr 283).
 12. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: zmiany uchwały budżetowej Miasta Puszczykowa na rok 2017 Nr 170/16/VII z dnia 20 grudnia 2016 r. (druk nr 284).
 13. Zapoznanie z protokołem pokontrolnym Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Puszczykowa z kontroli inwestycji pn. „Budowa ul. Niwka Stara”.
 14. Sprawozdanie z bieżącej działalności Burmistrza oraz referatów Urzędu Miejskiego.
 15. Informacje Przewodniczącego Rady Miasta.
 16. Interpelacje, zapytania i wnioski radnych.
 17. Wolne głosy.
 18. Zamknięcie sesji.

Komentarzy: 50 o “Zachęcamy do udziału w sesji Rady Miasta

 1. Alarm !
  W ostatnim numerze Echa jedna z wiadomości powinna zaalarmować i zaniepokoić wszystkich mieszkańców Puszczykowa, na str. 6 Skarbnik pan P. Łoździn podaje informację że: ” …Projekt budżetu po raz pierwszy od 8 lat zakłada zwiększenie długu, o kwotę 2,5 mln zł. …”

  Pytania:
  1. To ile obecnie wynosi dług miasta ?
  2. Dlaczego ekipa która doszła do władzy pod hasłem zmniejszenia katastrofalnego długu burmistrz
  M. Ornoch Tabędzkiej nie zmniejszyła tego długu a wprost przeciwnie stale go powiększa ?
  3. Jak i kiedy dług ma być spłacony ?
  4. Czy w związku z tym na mieszkańców zostaną nałożone jakieś nowe ciężary finansowe ?
  Jakie i kiedy ?

  Pewnie nikt z władzy na to nie odpowie, ale czy wśród internautów jest ekonomista który odpowie na te pytania ?

 2. Pan Grabkowski PO-trzeGdzie się PO-działy te, które dostał? Ile to ?
  Tylko słyszałem że to kwota 20 000.000.0 zł.
  jako członek podatkowy mówię NIE! Proszę uszanować mój głos.

 3. Ponawiam pytania w związku z artykułem w ostatnim Echu gdzie Skarbnik P.Łoździn informuje o zwiększeniu długu Miasta Puszczykowa:
  1. Ile wynosi obecnie dług Miasta Puszczykowa?
  2. Dlaczego ekipa która doszła do władzy z programem zmniejszenia długu sukcesywnie go zwiększa ?
  3. Jaki jest program spłaty długu ?
  4. Jakie będą konsekwencje dla Miasta wynikające z powiększania się długu ?
  5. Czy na mieszkańców spadną finansowe obciążenia spłaty powiększającego się długu ?

  To są pytania do biegłego w dziedzinie ekonomii, taki na pewno znajdzie wśród internautów.

   1. Miasto zadłuża podatników fanaberiami. Hala widowiskowa przecież nie będzie zarabiać na spłatę długu. W końcu to jest przecież głównie boisko wf dla szkoły podstawowej.
    Liczę wreszcie na otwarcie tego najważniejszego tematu, może i pan Staliński by coś o tym napisał, jest ekonomistą.
    Dług się powiększa i będzie katastrofa ? Czy można spodziewać się podniesienia podatku od nieruchomości ? Czy wprowadzą jakiś nowy podatek ?
    JW

 4. Mam pytanie do radnych :
  czego konkretnie dotyczy druk nr 281 ?
  W jakim celu Puszczykowo ma udzielić pomocy finansowej Powiatowi Poznańskiemu?

  1. Puszczykowo ma zapłacić rachunek za „ginekologię jednego dnia”, haha.
   Swoją drogą ta cała „ginekologia jednego dnia” to zakamuflowany oddział dla vipów, rodem z ePOki segregacji klasowej.

   1. To ten sam oddział na którym przez miesiąc rehabilitację przechodził… starosta. Może musimy zapłacić za to rachunek?

 5. Alarm!
  Mam złe przeczucia co do tego długu, czuję że wkrótce po wyborach zacznie się gehenna dla portfeli wszystkich mieszkańców. W tej chwili jest cisza, ale przed potworną burzą.

 6. Był film”Pan Anatol szuka miliona”. Teraz kręci się epizodzik” Jak to Jan bejmów szukał”
  Scenariusz: Jan Grabkowski
  Scenogrfia: Tomasz Potocki
  Reżyseria: Andrzej Grabkowski
  Konsultacja historyczna: Maciej Krzyżański
  Producent: Piotr Łoździn

  1. dodać do obsady powyższej produkcji filmowej należy jeszcze:
   statyści : burmistrz i radni Puszczykowa

 7. Szanowni Państwo myślę że po wyborach zawiąże się jakiś komitet Puszczykowian który zatrudni za nasze podatników pieniądze biegłego ,który zrobi audyt i jeśli on wykaże błędy w zarządzaniu to jest w kraju dość trzyliterowych instytucji żeby się dobrać do skóry działających na naszą szkodę .Jak mi wiadomo są tacy co już liczą od paru lat potknięcia „sabotażystów” naszego miasteczka .Pozdrawiam .Miejcie Państwo oczy otwarte i przekazujcie wszelką wiedzę na nieprawidłowości znajomym i sąsiadom ,aby byli świadomi co i kogo będą wybierać.

  1. „Miejcie Państwo oczy otwarte i przekazujcie wszelką wiedzę na nieprawidłowości znajomym i sąsiadom ,aby byli świadomi co i kogo będą wybierać.”
   Nie, mówcie znajomym i sąsiadom żeby szykowali portfele bo zaczną równo za rok spłacać długi miasta!
   Długi miasta są długami mieszkańców!

 8. Ciekaw jestem jak znowu zagłosują za następnymi kredytami 15tu wspaniałych .Weżcie ludzie sobie do serca słowa wielkiego J Pisłudzkiego :Bić……..

  1. Miasto zadłuża podatników bo się ludzie do tego długu przyzwyczaili i mało o tym mówią. Ale czas spłaty zbliża się wielkimi krokami. Po wyborach zacznie się jazda. Będą podniesione podatki ? Czy jest inny pomysł ?
   A co na to elita z „Naszego Puszczykowa”? Wam się wydaje że przycichło z waszą drogą Ratajskiego i to już koniec ? Po wyborach dostaniecie podziękowanie za grzeczną współpracę. Dług naszego Puszczykowa was nie interesuje ?

   1. Ludzie z „Naszego Puszczykowa” myślą wyłącznie o swojej ulicy. Resztę mają w nosie.
    Hasło przewodnie tej grupy to : my nie chcemy tirów, ale gdzie indziej – „proszę bardzo”.
    Przypominam, że ulica Cyryla Ratajskiego i Nadwarciańska są drogami powiatowymi znacznie szerszymi, i trzeba się liczyć z tym, że tam ruch będzie większy, niż na wąskich lokalnych ulicach Puszczykowa.
    Zapewnienie sobie spokoju kosztem ulic Puszczykówka w rejonie szkół i dworca kolejowego uważam za skandal. To tutaj właśnie członkowie Stowarzyszenia chcą przerzucić ruch ciężarowy.

    1. Wydaje mi się, że Nasze Puszczykowo chce uspokojenia ruchu na wszystkich ulicach miasta i apeluje o niedopuszczenie do uczynienia z ciągu ulic Nadwarciańska, Cyryla Ratajskiego, Wczasowej i odcinek Poznańskiej do 430 drogi tranzytowej.
     Przy zakorkowanej A5 i zakorkowanym wjeździe do Mosiny na 430 w godzinach szczytu, część samochodów zjeżdża w ww skrót do 431 i w ulicę Dworcową ( także skrót do 431).
     Zd nowego rozkładu zmniejszy się o cztery liczba zatrzymujących się pociągów w Puszczykówku, pociągi kolei metropolitalnej w najbliższych latach na trasie z Poznania do Wrocławia nie są planowane, kursy autobusów Eko Rondo zlikwidowano, sieci dróg rowerowych jeszcze długo nie będzie. Wzt. ruch samochodowy będzie się nasilał.

     1. To po co ta budowa wiaduktu? tunelu? Dla mnie jest to jasne. Dla Pani nie?

     2. „Nasze Puszczykowo” mnie rozczarowało bo zajmuje się tylko tym co ich osobiście dotknęło w krótkoterminowej perspektywie. Po za tym jest to towarzystwo zamknięte dla siebie, nie ma tam przyrostu frekwencji i szerokiej problematyki. To niech się nazwą Stowarzyszenie Tranzytu i będzie jasne. Gdzie im do SPP I Kuriera. Trzeba próbować dalej.

      Puszczykowianie mają trzy nie jeden osobiste problemy;
      1. Przyrost ruchu samochodowego generowany przez czynnik zewnętrzny (Mosina) i wewnętrzny – politykę wzrostu liczby mieszkańców, najpierw w szerz przez zabudowywanie każdego możliwego skrawka pustego terenu a wkrótce też zacznie się wzwyż przez otwarcie budownictwa wielkopiętrowego. Trzeba uważnie czytać Burmistrza i Skarbnika.
      2. Drugi osobisty problem mieszkańców to dług Miasta który jest długiem mieszkańców. Dług wciąż rośnie, a ta ekipa ani myśli się nim zajmować i przesuwa go w przyszłość; mają wysokie pensje i chcą je mieć jak najdłużej się da. To ich osobisty cel. Ze swoich pensji nie będą spłacać pobieranych kredytów. Ja w tej ekipie nie widzę żadnej polityki dobra wspólnego publicznego to jest ekipa polityki celów prywatnych. Proszę zobaczyć ile lat oczekiwania zabrało im wsadzenie kilku drzewek (oskubanych badyli) przy drodze Poznańskiej, a kosze na śmieci to wzornictwo nadal z peerelu. A ile lat zajęła walka społeczników o zainteresowanie zabytkami. W końcu jeden z łaski robią i ile fanfaronady przy tym. A gdyby nie osobista interwencja w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie dwóch społeczników z SPP przed 2012 rokiem (nazwiska nie wymieniane do orderów!!!) u Konserwatora Powiatowego już by Mimozy nie było.
      3. Problem trzeci to senność.
      JW

     3. Jedynym środkiem jest wyegzekwowanie omijania naszego miasta drogami 430 i 431. Nie dlatego, że nie dałoby się przejechać inaczej, ale dlatego, że każde inne rozwiązanie powoduje słuszne konflikty interesów mieszkańców. Przy wdrażaniu takiego rozwiązania bezkolizyjne skomunikowanie Starego z resztą miasta nie jest w ogóle problemem. Problem leży w Mosinie, nie zainteresowanej ani rozbudową skrzyżowania 430+431, ani budową wiaduktu nad torami na Mocka. Mosina chce obwodnicy płd.-wsch., która rozwiąże im od razu dwa problemy: rozładuje tranzyt na 430 i podłączy osiedle za torami do Nadwarciańskiej. Pasożytniczo, bo Puszczykowo na takim układzie tylko traci. Więc to interesy między miastami powodują napięcia i oskarżenia. Można mieć nadzieję, że problem rozwiążą arbitralnie inżynierowie ruchu ze Starostwa. Ale nie cieszyłbym się, taka nadzieja jest matką głupich…

 9. Gdyby wszyscy Puszczykowianie,który nie zgadzają się na to, by lichwiarze przypisywali im jakiś dług chwycili za puszczykowską flagę, jednego dnia wyszli na ulicę, aby w ramach protestu przemaszerować przez miasto do ul.Poznańskej, dalej do ul.Podleśnej I ogłosić swój protest, to byłoby nas KILKA TYSIĘCY ! Już widzę te relacje w tvn. „Przez Puszxzykowo przemaszerowało nielegaknie kilkudziesięciu miejscowych nacjonalistów, którzy głosili nielegalne hasła wobec władz”. Problem jednak jest taki, że do tego trzeba mieć jaja, no I nie wiadomo gdzie kupić..puszczykowską flagę?

 10. Sala gimnastyczna słupem dla hali sportowej.
  Blok operacyjny słupem dla osiedla deweloperskiego.
  Oddział ginekologii jednego dnia słupem dla zamkniętego oddziału vipowskiego.
  Drogi rowerowe słupem tranzytu.
  ITD.
  Czy to jest poważna samorządowość ?

 11. Do Pani Marioli: „wydaje mi się…” to w tym przypadku za mało. Proszę porozmawiać z członkami tego Stowarzyszenia i zadać im pytanie: w jaki sposób chcą uspokoić ruch tranzytowy na swoich ulicach?
  Może wtedy będzie Pani bardziej świadoma zagrożeń dla Dworcowej i ulic ościennych.
  Pozdrawiam.

  1. „…w jaki sposób chcą uspokoić ruch tranzytowy na swoich ulicach?”
   Czym ?
   Grzeczną współpracą przy układaniu słówek do Wizji Strategicznej…

 12. Wyjaśnienie. Nie znam osób, które założyły stowarzyszenie Nasze Miasto. Zdanie o stowarzyszeniu wyrobiłam sobie poprzez czytanie ich strony, gdzie cel misji jest jasno sprecyzowany i nie ogranicza się do uspokojenia ruchu samochodowego: „Stowarzyszenie „Nasze Puszczykowo” powstało z chęci działania na rzecz zachowania unikalnego charakteru naszego miasta. Troska o bezpieczeństwo, dbałość o jakość życia w otoczeniu wyjątkowej przyrody i architektury zmobilizowała nas do podjęcia działań, już nie tylko jako grupy mieszkańców, ale w ramach organizacji pozarządowej. Jako pełni zapału aktywiści ceniący walory Puszczykowa i obserwujący uważnie zachodzące zmiany, postanowiliśmy zjednoczyć swoje siły, by pozytywnie wpłynąć na rozwój naszego miasta i okolic.
  Chęć dbania o dobrostan współmieszkańców i świadomość zasobów przyrodniczo-kulturowych Puszczykowa motywuje nas do działań na ich rzecz. Naszym celem jest wpływanie na kształt współczesnego Puszczykowa przy zachowaniu jego wyjątkowego charakteru i odrębności. Chcemy współtworzyć świadome swoich wartości nowoczesne miasto dbające o mieszkańców i środowisko naturalne. Jesteśmy przekonani, że przyrodniczo-kulturowa spuścizna naszego miasta zobowiązuje kolejne pokolenia do wspólnego dbania o teraźniejszość i przyszłość Puszczykowa.”
  Cieszy mnie każdy przejaw troski o miasto i uaktywnienie mieszkańców. Pracy na rzecz miasta jest dużo, dla każdego świadomego mieszkańca starczy.

 13. Cd. wyjaśnień. Wszystkim powinno zależeć na zrównoważonym rozwoju miejscowości opartym na szacunku dla tradycyjnego charakteru miasta, ochronie przyrody i zabytków oraz na przemyślanych planach zagospodarowania przestrzennego i racjonalnej polityce komunikacyjnej i transportowej. Często mieszkańcy mobilizują się dopiero, gdy w ich bezpośrednim sąsiedztwie pojawia się problematyczna inwestycja. Powstają stowarzyszenia, które mogą wesprzeć oddolne inicjatywy. Nawet jeśli ich aktywność jest mniejsza niż Państwo oczekujecie, w potrzebie można ich zmobilizować do działania. Członkowie Stowarzyszeń nie są anonimowi.

  1. Piękne słowa i tylko słowa, ale nie odpowiedziała Pani na zasadnicze pytanie ” gdzie zostanie skierowany ruch tranzytowy, jeśli nie przez drogę powiatową / Ratajskiego – Nadwarciańska/?
   Być może nie była Pani na spotkaniu osób zakładających to Stowarzyszenie w Sali Jana Pawła II.
   Ja byłam , słuchałam uważnie i… włos mi się zjeżył na głowie.
   Papier jest cierpliwy – wszystko przyjmie, ale ważne są działania, a takie już piękne nie są!

  2. Do Pani Marioli : a gdzie ci Państwo z „Naszego Miasta” byli przez całe lata, gdy mieszkańcy walczyli o tradycyjny charakter naszej miejscowości? Gdzie oni byli , gdy mieszkańcy walczyli z marketem i parkingiem na 100 samochodów, z ruchem samochodowym o wzroście o 1000 samochodów na dobę pod swoimi oknami.? Gdzie oni byli do tej pory?
   Dzisiaj jeszcze chcą przerzucić do nas swój ruch samochodowy? Czy to jest postawa prospołeczna? Ja nazywam to czystym egoizmem. Ot co!

   1. Gdzie byli?
    To opowiem inną sprawę. jak powstał problem 4 pasmowej drogi 430 zawiązało się podobne stowarzyszenie Tradycyjnego Charakteru Puszczykowa … i coś tam. Na comiesięczne otwarte spotkania SPP przyszedł prezes tego stowarzyszenia i, zreferował swój temat, później była dyskusja, jakaś rezolucja potępiająca i, kolejny temat puszczykowski przewidziany porządkiem obrad. Co zrobił pan prezes ? Wstał, uprzejmie się pożegnał i wyszedł. Tak to wygląda.
    Co było teraz? Jak rozpoczął się problem z drogą Cyryla Ratajskiego rozdzwoniły się telefony:
    – wy, doświadczeni społecznicy, przyjdźcie, pomóżcie, bo to wspólna sprawa, choć mieszkacie w innych miejscach. To przyszliśmy, pomogliśmy, a na spotkaniach:
    – to wspólna sprawa ponad podziałami, zostawmy politykę krajową, nie ma żadnych partii, do TV 1 nie, do PIS-u, nie, nie, zostawmy politykę krajową a tam na Cyryla po łbie dostają głównie niezachwiani wyborcy Platformy Obywatelskiej przez miejscowych funkcjonariuszy PO.
    I tak to wygląda. Co będzie dalej ? Teraz jest rok polityki miłości, zrównoważonego rozwoju, tradycyjnych wartości i charakteru Puszczykowa a nawet całego powiatu a po wyborach przyjedzie ten sam walec i dokończy co zaczął. Ale wtedy już nie będzie żadnej pomocy. KROPKA.
    P.S.
    A nam pojedynczym społecznikom pozostanie zapamiętać Puszczykowo w książkach które napiszemy. Książki zaś to książki, takie małe rzeczy a jaką mają niezwykłą moc rażenia.
    JW

  3. Cenię osoby takie jak Pani, zdające sobie sprawę z różnych zagrożeń, ale czy tego chcemy czy nie, nasza cywilizacja: wkraczająca, przekraczająca, eksploatująca, eksterminująca, polująca, przekształcająca, przetrzebiająca, przenosząca, przywlekająca, zagospodarowująca, zmieniająca, przystosowująca i tak wszystko zniszczy. To tylko kwestia czasu. Co roku z powierzchni Ziemi znika 20 tysięcy gatunków zwierząt. Polecam ciekawą stronę – liczniki w czasie rzeczywistym: http://www.worldometers.info/pl/

  4. Pani jest dobrym człowiekiem; ładnie brzmią te preambuły stowarzyszeń; a zaprosili panią do wstąpienia w szeregi członków ?
   JW

 14. Tranzyt przez Puszczykowo odbywa się każdego dnia i myli się ten, co uważa inaczej. Sposoby by go ograniczyć powinny być priorytetem dla Rady Miasta i Burmistrza. Można się zastanawiać, gdzie ma być skierowany ruch tranzytowy, ale można także zniechęcać kierowców do skrótu przez Puszczykowo. To co robimy nie dając zgody na poszerzenie ulic, na budowę domów wielorodzinnych, osiedli deweloperskich, marketów, to także przekłada się na uspokojenie ruchu samochodowego.
  Nie jestem adwokatem Naszego Miasta, nie zamierzam także wstępować w jego szeregi. Bardzo poważnie podchodzę do bycia członkiem stowarzyszenia, nie mam czasu na zebrania, a bycie figurantem podnoszącym liczbę członków mi nie odpowiada. Nie zastanawiam się także, gdzie byli wcześniej członkowie Naszego Miasta, cieszę się, że świadomie i pod własnym nazwiskiem przystąpili do walki z pogarszającymi się z każdym rokiem warunkami życia w Puszczykowie.
  Dziękuję dede za interesujący link.

    1. Korzystam ze stron podanych przez pana Krzysztofa Karczewskiego. Normy zanieczyszczeń w Europie nie są ujednolicone. Polskie normy ws. czystości powietrza są niestety łagodniejsze niż w UE.

  1. Jaki?
   Najpierw był mały , lokalny przejazd, później propozycja małego tunelu dla ruchu pieszego i rowerowego, jeszcze później przejazd dla samochodów osobowych i karetek, teraz wiadukt albo tunel, jak w Łęczycy. Strach się bać ,co jeszcze nam tutaj wymyślą. Więc, tak na prawdę , dla kogo to? I dla czyjego dobra?

   1. Wiadukt w Łęczycy ? Taki też w Puszczykowie ? To jest się czego bać. Straszydło jakich ze świeczką szukać. Od Lubonia, od Zakładów Ziemniaczanych krajobraz księżycowy. Te płoty akustyczne – masakra. Same płoty, barierki, balustrady, słupy. I coraz bliżej Puszczykowa.
    To jest inwazja obcych, innych estetycznie.

 15. Ludzie co wy się tak nakręcacie zresztą samą prawdą,ktoś przytoczył powyżej słowa wielkiego marszałka , a ja przytoczę słowa prezydenta tego od bulu i nadzieji wypowiedziane na spotkaniu w Poznaniu ,w hali targów :cepów walić dechą ,a jakich to się w tym kabarecie domyślcie Państwo sami.

 16. Wiecie co Polakom najlepiej wychodzi w budownictwie ? budowa wysokich jak w więzieniach barier dzwiękochłonnych.Jakieś lobby w Warszawie jest eksporterem tych cudownych płotów i wystarczy jechać do stolicy by zauważyć gdzie w polu stoją te płociska . A jadąc od Mosiny /dalej nie sprawdzałem/ jedziemy jak w stalinowsko-gimułkowskim okresie w drewnianym płocie jechało się z Juraty na Hel.No nie dziwota że 1km autostrady budowany w tym nadwiślańskim kraju kosztuje więcej jak w alpejskiej Słowenii gdzie buduje się większość autostrad na estakadach i w tunelach.No ale nie dziwota prawdziwi inżynierowie są na emeryturach ,a to co wychodzi z tych super uczelni technicznych to hłam godzący w słowo inżynier.

 17. Nie ma Pan racji są także dobrzy inżynierowie ,ale projekt zamawia inwestor-samorząd lub instytucja jak kolej , które kochają wszelkiej maści i koloru barierki i ekrany akustyczne,a ten kto płaci stawia warunki. Pieniądze idą z dofinansowania UE więc kto ma na to wpływ zarabia.Dopóki nie zmieni się tego systemu nic się nie zmieni.

  1. No pewnie że są dobrzy inżynierowie i dobrzy projektanci i co z tego wynika ? NIc. Bo się do niech nie dociera.
   Winę za ten WIĘZIENNY krajobraz ponosi rząd PO, w 2012 roku Minister Środowiska zaostrzył normy akustyczne (sprawdzone) do takich jakich nie ma w Zachodniej Europie, na zlecenie lobbystów a nie z poczucia wyższych racji społecznych.

   A teraz „miejscowemu”, słuszne obserwacja, nakręcamy ale nie siebie a sklepowe lemingi, bo śpią.
   Jeżdżą i śpią nic nie widzą. Tylko wygoda, wygoda, komfort, komfort, za każdą cenę.

   Teraz będą psioczyć na PIS bo im niedzielne zakupy zabrał. Ale w niedzielę i tak się wychodzi z domu z potrzeby i przyzwyczajenia więc teraz szansę będą miały muzea ( może te lenie z narodowego zabiorą się wreszcie do roboty i przepędzą zgrzybiałą dyrekcję) dalej restauracje, puby, kawiarnie, galerie artystyczne, kina, teatry, (!) hale widowiskowe; kultura i sztuka. Będzie więcej widowisk, koncertów, gier sportowych. Częściej będziemy gościć rodzinę, znajomych. I co źle będzie ?
   Będą zarabiali rodacy a nie raje podatkowe.
   JW

 18. Do JW absolutna racja 8lat straconych a w Chinach wybudowano 12oookm szybkich kolei u nas nawet 200km autostrady na zachód już jest zatłoczone i jak się dwa samochodziki pukną to cała autostrada stoi ,a nie którym wydaje się że jesteśmy w Ęuropie ,tak ale sięga ona podobno geograficznie do Uralu.Nic dodać nic ująć tylko popatrzyć co lokalni przywódcy nam zgotowali postoje pod szlabanem w Puszczykówku aż do Warty lub w drugą stronę aż do szkoły.zamknięcie 3Maja ,propozycje jakiś w tym cyrku marketów /przy 5 istniejących/.a Puszczykowski Naród ma wszystko w czterech literach i może znów wybierze jakiegoś Wodza z 15tu Wspaniałych.Boże miej nas w opiece przed takimi zarządcami.

 19. Burmisrz AB.wystąpił do Rady o uchwałę upoważniającą go do zaciągania zobowiązań do 5mln zł bez zgody Rady Miasta.Wniosek:idą wybory.Pytanie:co nam burmistrz zafunduje aby zdobyć elektorat?Strach się bać,znają tą Radę..

  1. Czy 5 mln dalszych kredytów na nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy ?
   Czy ratunek przed bankructwem Miasta ?

 20. Pytanie do prawnika: czy jeśli NSA podtrzyma skargę wojewody w sprawie Moniuszki to będzie znaczyło że radni złamali prawo a to będzie znaczyło że mają sprawy karne ?

 21. Kryminał ,Kryminał i jeszcze raz Kryminał /z dużymi literami i dużymi wyrokami / którzy w naszym imieniu biorą jakiekolwiek kredyty ,zamiast te co były spłacać.Tak jak wielu na tym forum pytam gdzie są mieszkańcy na radach miasta /specjalnie małą / literą., i gdzie sa organy powołane w obronie obywateli naszego miasteczka CBA,CBŚ i .tzw .prokuratura.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.