W środę, 16 maja , odbyło się kolejne spotkanie władz miasta oraz projektantów tunelu z licznie zgromadzonymi mieszkańcami, także reprezentującymi puszczykowskie stowarzyszenia, żywotnie zainteresowanymi pracami nad tą newralgiczną kwestią. Przypomnijmy, że po protestach społecznych w tej sprawie, puszczykowskie stowarzyszenia, środowiska  KOD i PIS oraz wielu niezrzeszonych mieszkańców wyraziło swój protest w licznych oświadczeniach złożonych na ręce burmistrza miasta.
Panowie projektanci przedstawili kilka koncepcji komunikacyjnych, w różnych lokalizacjach m.in. na ulicy Dworcowej, Radosnej i w tzw. „śladzie” po dawnym przejeździe, na ulicy 3-go Maja.
Zaprezentowano przebieg ewentualnych „przepraw” pod torami wraz z szacunkowym kosztorysem oraz wadami i zaletami każdego z rozwiązań.
Co ciekawe, przedstawione koszty, choć naturalnie nieprecyzyjne, były w niektórych szacunkach, o ponad połowę niższe od kwoty 11 milionów, wymienianych w pierwszym opracowaniu.
Projektanci podkreślili także, że przytoczone szacunki nie zawierają oczywiście kosztów eksploatacyjnych, ale tych przecież nie wliczono także do owych 11 milionów kosztów realizacji pierwszej, tak szeroko i masowo oprotestowanej koncepcji pełnowymiarowego tunelu.
Kwestia tunelu implikuje nie tylko szereg istotnych problemów technicznych i architektonicznych, z którymi będą musieli zmierzyć się projektanci i ewentualni wykonawcy tego obiektu, ale także wiele niepokojów społecznych.
Oczywistym jest, że inwestycji o takich rozmiarach oraz niebagatelnie długim czasie realizacji- jeśli dojdzie ona do skutku- mieszkańcy słusznie się obawiają, jako poważnie utrudniających życie, transport i przemieszczanie się po mieście, o komplikacjach spowodowanych tak dużą budową, nie wspominając.
Na moje pytanie- ku której z zaprezentowanych koncepcji władze miasta skłaniają się najbardziej, zostałam upomniana przez burmistrza Balcerka, że nie uważałam, kiedy prezentował on swoje stanowisko na poprzednich spotkaniach oraz sesji RM.
Istotnie, muszę być bardzo nieuważna, ponieważ nie widzę tutaj odpowiedzi na moje pytanie. Następnym razem będę bardziej uważała.
Zobaczymy, co w tej , tak ważnej sprawie będzie się działo w najbliższej przyszłości i jakie rozwiązania nam ona przyniesie.
Pozostaje mieć nadzieję, że wybrane zostanie rozwiązanie możliwe do zaakceptowania przez jak najszerszą grupę mieszkańców.
Agata Wójcik
Radna Miasta Puszczykowa
Od redakcji: Działania naszych władz miasta wyraźnie świadczą, że temat tunelu jest dla nich niezwykle ważny.  Jeszcze przed wyborami chcą „klepnąć” tę inwestycję, w narzuconym przez siebie kształcie.  Skąd taka determinacja?  Może rzeczywiście chodzi o poprawę komunikacji pomiędzy blokowiskiem przy Kraszewskiego/Szpitalną, a resztą miasta?  Jeśli tak, to deweloper będzie mógł ogłosić: „Na sprzedaż mieszkania w zielonym, spokojnym miejscu z łatwym dojazdem do Poznania”.  Zielono nie będzie, spokojnie tym bardziej, ale dojazd będzie.  Spadająca cena za tunel też nie dziwi: im bliżej wyborów będzie niższa.  A po wyborach, to niech nawet  kosztuje 20 milionów… zwycięzców się nie sądzi, liczy się skuteczność.
A poza tym sądzę, że Balcerek powinien odejść. KJK

Komentarzy: 33 o “Tunel – ciąg dalszy

 1. Determinacja z jaką władze miasta walczą o ten tunel jest więcej, jak zastanawiająca.
  Determinacja mieszkańców, broniących swojego bezpieczeństwa i spokoju jest w pełni zrozumiała.
  To dobrze , że strona społeczna , czyli organizacje i stowarzyszenia , a także jedna z partii działających w naszym mieście , jest w tym zakresie solidarna.
  Dla dobra Puszczykowa i dla nas .
  NIE DLA TUNELU!!!

  1. Tylko niewielu znało 8 lat temu prawdę o tym kto przychodzi, że nic nie będzie robione dla ludzi dla sprawy a wszystko dla pojedynczych obywateli. Ale zaślepienie było tak wielkie że nikt tego nie słuchał. Poza tym nadal są tacy którzy dla ,,świętego spokoju” zgodzą się na wszystko, byle tylko z dala od swojego płotu. I na takich opierane są kalkulacje, na tym ilu ich jest .

 2. Jak dacie palec odetną wam całą rękę. Łapczywość nie zna umiaru. Nawet jak podpiszą umowę na projekt
  tunelu dla puszczykowskich kotów aneksem do umowy zrobią tunel dal tirów transportujących koty.
  Ile to już było cwaniackich kruczków prawnych, planów A B i C.
  Z takimi się nie pertraktuje. Tylko bezwarunkowa kapitulacja. I flaga na bramie brandenburskiej.

  1. Całkowita racja.
   Nie dla tunelu w żadnej formie, ani wersja A, ani wersja B, C,D,,,, ani nawet Z.
   Nie dajcie się omamić i nabrać!
   Przerabialiśmy to już przy forsowaniu /kolanem/ marketu na Moniuszki.
   Podział planu na A i B …i…
   Nabrali nas i oszukali . Teraz też by tak było!

   1. Zgadzam się w 100 procentach. Tej ekipie już dziękujemy. Idą wybory, zobaczcie już działają – sztuczki i triki socjotechniczne, działania pod tzw. „publiczkę”. A może jeszcze uda się kiełbaską kupić przeciętnego Puszczykowianina…Nic z tego – żadne socjotechniczne pedicure nie pomoże. Jak wiadomo z mediów jeden radny w 2013 wyszedł ” z układu” . Wyszło, że ma wyrok karny… Na jego miejsce „wskoczył” jako uzupełnienie wyjątkowy specjalista…
    W 2018 kolejny radny wyszedł z „układu”…Tu z kolei wyszło, że ma przedstawione zarzuty karne, przyznając się jednocześnie do winy……
    Małgorzatę też chcieli utopić paszkwilami do prokuratury – bezskutecznie – nie udało się!
    Nie będę się cofał o kilkadziesiąt lat – to temat na świetną książkę…
    Genius Loci Puszczykowa -jaki się jako to widoczne wspaniałe zewnętrzne i to nieznane, ukryte pod skorupą czasu i nieświadomości ze śmierdzącymi wciąż szczątkami i kośćmi niezgody, mściwości, układów, intryg, sabotażów, zmów milczenia i ucieczek ludzi z tego miejsca…

    1. Tej ekipie już dziękujemy!
     Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że tunel to najzwyklejsza zgoda na tranzyt przez centrum naszego miasta . Raz dopuszczony przez wybudowanie tego molocha pozostanie tu na zawsze i przyczyni się do całkowitej zagłady / rozjechania/ Puszczykowa.
     Tej ekipie już dzisiaj dziękujemy.
     Dajcie nam wreszcie tzw. święty spokój i pozwólcie nam żyć!!!
     Po naszemu , nie po „dopiewsku”.

 3. Mili Państwo, drodzy forumowicze. Nie wiem jak Państwo, ale mnie pan Balcerek-cwaniak nie przekona do siebie NIGDY! Nie pozwólmy mu podjąć już żadnej decyzji! Precz! Trzymajmy rękę na pulsie. Bardzo dziekuję Pani Agacie Wójcik i Panu K.J.K Kamińskiemu za ogromną czujność i nas informowanie na bierząco.

 4. Tak sie zastanawiam czy kogoś tam nie powinien zbadać psychiatra? Mówi nam wszem i wobec, że tunelu nie będzie, a za miesiąc planuje znowu tunel i znowu w tej samej lokalizacji? I to jeszcze wydając nasze 30 tys, zł za jakieś badania opinii społecznej, które totalnie ignoruje? To są jakieś jaja. Gdzie my żyjemy? Na dzikim zachodzie?

 5. Zastanawiająca jest nagła troska o komfort przemieszczania się mieszkańców właśnie teraz.Znając nasze władze zapewne coś knują i można zgadnąć że ma to związek z marketem i zabudową przy szpitalu. Jak miasto dało WZ to musi zapewnić dojazd.Jednak nie można wylać dziecka z kąpielą.Jeżeli jest szansa na odtworzenie przejścia na 3-go Maja i jest na to zgoda PKP to należy z niej skorzystać,Najlepsza gwarancja to wykonanie dla te go fragmentu terenu mpzp i umieszczenie w nim niezmiennych warunków na jakich może funkcjonować tunel. W dzieleniu planu na części są sprawni.Pamiętajmy że wielu starszych mieszkańców ma utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej przy szpitalu,a karetki wykonują objazd.Nie można rezygnować z tego co mieszkańcom się należy ze strachu przed cwaniactwem sprawujących władzę w mieście .Ich intencje poznamy po tym czy przyjmą nasze warunki.Obawiam się bowiem że jeśli pozostaną przy władzy zrealizowany zostanie ten pierwotny projekt wielkiego tunelu.

  1. Tyle że nikt nie mówi o odtworzeniu przejscia ani przejazdu ze szlabanami tylko znowu o tunelu. Tunelu który bedzie najlatwiejszym przejazdem przez tory w obrebie całego Puszczykowa i wiekszosci Mosiny i to sprawi, że osiedlowe wąskie uliczki zaleja się samochodami. I nie ważne czy ten tunel bedzie wąski czy szeroki. Dla spieszacego sie kierowcy to nie będzie miało znaczenia. I tak wybierze tunel zamiast Wczasowej, Dworcowej czy Mocka. Mówi sie też, że to tylko może być dla osobowek, ale jakie my dziś mamy te osobowki. To juz nie era maluchów tico i seicento. Ludzie kupują coraz wieksze auta , suvy, jeepy, pickupy. Większość domów w tej części Puszczykowa to konstrukcje z czasow PRL-u. Czy wytrzymaja one tak natężony ruch? W moim domu juz teraz cały strop sie trzęsie jak ktoś zapomni o ograniczeniu prędkości na 3 Maja.

 6. Prawo i Sprawiedliwość w Puszczykowie, w piśmie do Burmistrza zasugerowało jednoznacznie, że tak ważny problem jak budowa tunelu, powinno się odłożyć, do czasu zakończenia wyborów samorządowych. I tyle na ten temat. Rozwiązaniem problemów komunikacyjnych będą musiały zająć się nowa władze miasta. Mam nadzieję, że bez pana Balcerka.

 7. SAMO ZŁO. Tak powinno brzmieć hasło wyborcze KWW Balcerka I jego „Kandydatów”. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

  1. Burmistrz A.Balcerek będzie tak długo burmistrzem jak długo wy nie będziecie umieli się zorganizować w grupę taką jaka była gdy M. Ornoch Tabędzka wygrała wybory. Obejrzyjcie sobie zdjęcia kto obok kogo stał w jednym komitecie. Dziś to jest niewyobrażalne. Wtedy była autentyczna wspólna sprawa ponad podziałami. Obawiam się że teraz głupia bezprzedmiotowa nienawiść tzw. dobrego puszczykowskiego towarzystwa do PIS jest tak wielka że nie dojdzie do wspólnego komitetu wyborczego.
   Dlatego będziecie mieć jeszcze 10 lat interesów.

   1. A ja wciąż się łudzę że dobre do mieszkania Puszczykowo jest możliwe. I że pomimo różnic i politycznych podziałów jesteśmy w stanie powiedzieć nie ekipie, która myśli wyłącznie o sobie, nie o mieszkańcach.

    1. Aśko KODziaro jak tak wierzysz w porozumienie ponad podziałami to przekonaj koleżanki i kolegów ze swojej organizacji że miejscowe PIS nie zagraża demokracji i nie łamie konstytucji. Wiadomo jak wy reagujecie na samo słowo PIS.
     A od pana skarbnika naszego PIS Kazimierza Banacha mogli byście się uczyć obywatelskiej postawy, ma takie zasługi dla Puszczykowa że moglibyście od niego wziąć wzór jakim być PRZYZWOITYM RADNYM.

     1. Popieram przedmówców. Burmistrz ręce zaciera widząc komentarze i słysząc miejscowe KODziarki. A mogło być tak pięknie…

 8. Pan burmistrz popełnia błąd w sprawie tunelu . Dla ludzi którzy mieszkają w okolicy 3 Maja jest to wrażliwa osobista sprawa, oni bronią swojego domu a pan panie burmistrzu pokazuje się przed całym Puszczykowem w roli agresora obojętnego na ludzką wrażliwość. Podobnie jak z marketem na Moniuszki. Ma pan złych doradców. A opozycja to wytknie panu w kampanii wyborczej.
  Dlaczego nie można przywrócić tego szlabanu tak jak ludzie chcą ?
  A tunel zrobić na Mickiewicza, tylko dla karetek pogotowia, wystarczy przerobić schody na zjazd bo sam tunel już jest gotowy. Wysokość karetek to normatywne 280cm więc wystarczy o 30cm pogłębić przejazd, szerokość jest wystarczająca na samochód , pieszego i rowerzystę razem. Wykonalne. Dojazd prosto z ulicy Kopernika. Tam mieszkają działacze sportowcy więc nie będą protestować bo są bezgranicznie panu oddani.

  Szczerze, życzliwy panu mieszkaniec.

  1. Także skłaniam się do koncepcji tunel na Mickiewicza. Czy czytelnicy Forum wiedzą, że syrena alarmowa karetek pogotowia ratunkowego, policji, straży pożarnej działa na sterownik podnoszący szlabany i opuszczający słupków chowanych w ziemię? Urządzenie reaguje na sygnały alarmowe karetek pogotowia ratunkowego, policji, straży pożarnej.

   Inną sprawą jest stanowisko mieszkańców Niwki. Rozmawiałam ze znajomą z 3Maja. Dostrzeżono tam, że samochodów w ich rejonie od chwili kiedy zlikwidowano przejazd jest zdecydowanie mniej. Każdemu się to podoba. Zapominają jednak, że jeśli na ulicach Niwki jest zdecydowanie mniej samochodów, to na Dworcowej samochodów jest zdecydowanie więcej, nie rozpłynęły się. Ruch nie jest rozłożony tak, jak to było do tej pory.

   1. Bez przesady, z tego przejazdu prawie nikt nie korzystał. Nigdy nie widziałem wiecej niż dwóch oczekujących pod szlabanem, a wiele razy stałem tam sam. Były tam takie dziury że każdy wolał i tak jechać dalej.

    1. Nieprawda, firma zatrudniona przez burmistrza do policzenia samochodów korzystających z tego przejazdu przez tydzień zbierała dane. Nie pamiętam dokładnie dlatego podam duży rozrzut – natężenie ruch wynosiło 400-800 samochodów na dobę.

 9. ja już nie wiem – czy naprawdę burmistrzami w Wielkopolsce, w okolicach parku narodowego , muszą zostawać (…)…? Tu są jakieś szkodliwe żyły wodne, czy co?
  Popatrzcie, co Krosinku chce zafundować Mosina – i jeszcze macie wątpliwości , czy ew. wybudowany tunel w Puszczykowie będzie mieć małe czy duże natężenie ruchu ? Samochody osobowe uciekające przed ciężarówkami (jadącymi do hal magazynowych) pojadą którędy …? No ? Którędy?

  http://mosina.blox.pl/2018/05/KONTROWERSYJNY-PLAN-DLA-KROSINKA.html

  1. Czy muszą zostawać (…)…? Bo to są bardziej sołtysi niż burmistrze. Burmistrze tęsknią za wsią a sołtysi za miastem. Na ten park patrzą od urodzenia i już patrzeć nie mogą . To muszą go zastawić czymś. A Komorniki są piękne, ładne kolorowe nowoczesne hale aż dech zapiera i tyle ruchu ludzi samochodów.

 10. Puszczykowo jest wyjątkowym miasteczkiem, innym od wszystkich. Jest to wyjątkowość dwoista. Pierwsza polega na tym że jest jedynym miastem w Europie znajdującym się wewnątrz Parku Narodowego. Wyjątkowość druga polega na tym że ma wyjątkowych burmistrzów bo, –

  przeklinają takie wyjątkowo luksusowe położenie.

  Przeklinają bo jest im to zawalidrogą w zamiarach. Najpierw był taki co administracyjnie wyprowadził miasto z granic Parku Narodowego. Po części słusznie bo mógł otworzyć inwestycje infrastrukturalne, a po części nie słusznie bo chciał przekształcić miasteczko willowe w przemysłowe. Czyli krótko mówiąc – obniżyć jego rangę. Coś wyjątkowego w skali światowej. Wymyślił sobie strefę przemysłową w samym środku miasta, wzdłuż torów kolejowych. 140 a później 70 zakładów, jak ktoś napisał, do których musiał by później dopasować infrastrukturę drogową ! Ktoś tego nie dopisał.
  Inny z kolei burmistrz też narzeka na wyjątkowość tego miasteczka bo wokół są lasy i na obrzeżach nie może lokalizować inwestycji głównie z kolei mega handlowych. Ten drugi też wymyślił sobie coś wyjątkowego bo chce wprowadzić do centrum miasta tranzyt. Wszyscy rajcy na całym cywilizowanym świecie wyprowadzają z miast przemysł, handel wielkopowierzchniowy i tranzyt samochodowy a ci dwaj przeciwnie uparcie dążą do wprowadzenia tego wszystkiego złego do wewnątrz.

  Coś na skalę światową wyjątkowego.

 11. A teraz trochę o sprawach krajowych. Obserwuję je nieustannie i zaobserwowałem zmianę taktyki walki z PIS, tylko nie wiem czy to KOD czy PO ? Aśko KODziaro pomóż ! PIS rozjechało się po kraju z agitacją ale rozwalane są te spotkania przez SZTURMOWCÓW. Takie określenie wzięte z filmu Dyktator Chaplina z roku 1940 nasunęło mi się patrząc na to co wyrabiają ostatnio kodziarze. SZTURMOWCY.
  Ten protest niepełnosprawnych przed sejmem jest też obecnie podgrzewany politycznie. Haniebne. Wstyd. Wiadomo po co. Żeby stacje zagraniczne dały wyreżyserowany przekaz a europolitycy odpowiedzialni za nakreślony z góry ,,porządek” europejski mieli argumenty i wywierali nacisk.
  Haniebne szkodliwe metody s..a do własnego gniazda.
  Ale ja nie o tym. Tak się zastanawiam co ewentualnie ma być po PIS -ie ? Na powrót Grzesiu, Ewa albo Donald z Jasiem zmartwychwstałym ? Znowu Walzowie, Gawłowscy, Śruby, obywatele do roboty, robota do zmroku, lobbyści w sejmie, komornicy na wsi, podatki na Cyprze, vaty w kieszeniach, niezaradni w kontenerach, montownie na kółkach, życie na kredyt, emerytura po życiu, … ale to wszystko najważniejsze z poszanowaniem konstytucji, ?

  No powiedzcie (…) jaką nam przyszłość gotujecie ?

   1. Dziękuję ok. Nie wiedziałem o istnieniu tego bloga. Na pierwszy rzut oka ok. Intelektualny. Doczytam, wgłębię się, skomentuję.

 12. Ale bzdury tu piszecie.. sami pisowcy i ograniczeni ludzie.. widać, że nie macie co robić..

  1. Za dużo tvn oglądasz, przejdź do tvp info a otworzy ci się rozum i może sumienie drgnie wtedy inaczej zobaczysz pisowców niż przez tą kalkę wyprodukowaną przez przemysł pogardy i pedagogikę wstydu..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.