Znowelizowano właśnie ustawę o strażach gminnych i miejskich.  Od 1 stycznia 2016 r. straże zostaną pozbawione możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców.  Nowelizację taką w ostatnich dniach podpisał prezydent.

Dla gmin, dla których wpływy z mandatów nakładanych przez straż miejską to duża część dochodów, zmiany spowodują spore finansowe kłopoty.  Pozbawienie możliwości prowadzenia kontroli fotoradarowej było postulatem NIK po kontroli z 2014r.  Wg NIK działania straży często nastawione były na jak największą ilość wymierzanych kar z tego tytułu.  Nie miało to nic wspólnego z poprawą bezpieczeństwa na drogach, a jedynie z chęcią pozyskania pieniędzy, czyli de facto osiągnięcia zaplanowanych przez władze gmin kwot z mandatów.  NIK stwierdzała również, że działalność niektórych straży miejskich prawie w całości koncentrowała się na obsłudze fotoradarów.

W naszym niewielkim Puszczykowie np. kary nakładane przez straż miejską zostały zaplanowane na ten rok na kwotę 400.000 zł.  Źródła oficjalne nie podają ile z tej kwoty to mandaty nakładane na kierowców, ale wydaje się, że to zdecydowana większość tej kwoty.  Nie ukrywajmy, że skargi na działania albo raczej brak działań strażników miejskich, to częste głosy docierające również do naszego Forum.

Komisje Rady Miasta rozpoczynają prace nad przyszłorocznym budżetem Puszczykowa.  W tym roku koszt utrzymania straży miejskiej to:

Wynagrodzenia i pochodne – 411.000 zł

Odpisy na ZFŚS – 8,500zł

Zakup paliwa – 18.000zł

Opłaty pocztowe – 50.000 zł

Energia elektryczna, gaz, woda – 6.000zł

Podróże służbowe, ryczałty na paliwo – 3.000zł

Szkolenia – 3.000 zł

Usługi telekomunikacyjne – 7.000 zł

Ubezpieczenia – 6.000zł

Usługi remontowe i naprawy samochodów -15.000zł

Wydatki majątkowe – 60.000zł ( zakupiono nowy samochód)

Jak widać są to spore kwoty.  Wydaje się, że w związku ze zmianami ustawowymi zmienić się powinno działanie straży miejskiej. Powinniśmy na naszych ulicach częściej widzieć patrole piesze lub rowerowe.  Kilka lat temu zakupiono dla strażników rowery, które chyba zjadła rdza.  Widok strażnika na rowerze w Puszczykowie mi dany jeszcze nie był.  I chyba nie jestem w tym odosobniony.  A byłoby i taniej, i skuteczniej, i dla samych strażników zdrowiej.  Być może należałoby ograniczyć ilość strażników, a już na pewno niektóre pozycje w wydatkach. 50.000 zł na opłaty pocztowe i np. 7.000 zł na usługi telekomunikacyjne to chyba spora przesada.

Nowy samochód Straży Miejskiej PuszczykowoTegoroczny nabytek nasze Straży

K.J.K.

Ps.Powyższe kwoty na podstawie danych ze strony Urzędu Miasta Puszczykowa.

Komentarzy: 7 o “Straż miejska – zmiany ustawowe i konieczność zmiany działania

 1. Cyt: W naszym niewielkim Puszczykowie np. kary nakładane przez straż miejską zostały zaplanowane na ten rok na kwotę 400.000 zł.
  .
  To kolejny nominat do nagrody „MIś roku” . Otóż ni mniej ni więcej tylko WŁADZA PAŃSTWOWA szczebla gminnego zaplanowała na rok 2015 (!?) ILOŚĆ WYKROCZEŃ OBYWATELI na kwotę 400 000 zł. !!!!
  .
  Ciekawi mnie skąd wzięli taką cyfrę (wykroczeń). Ciekawi mnie też jaką liczbę wykroczeń obywateli planuje się na przyszły rok. Wszak wiadomo że lokalna władza stawia na postęp i nowoczesność i daleko jej od skansenu przeszłości.
  Ciekawi mnie też jakiego rodzaju wykroczenia i w jakiej liczbie zaplanowano. Ciekawi mnie w tym punkcie szczególnie ilość możliwych wykroczeń na jednego obywatela. Mam w tej informacji swój prywatny interes , muszę wiedzieć czy wykorzystałem już limit czy mogę jeszcze coś przeskrobać. I co?
  .
  Czy szanowna redakcja może ten temat rozwinąć ? Ja bym nie zawahał się wystąpić w tej kwestii z oficjalnym pismem do urzędu. Ciekawe co odpowiedzą .

 2. Ogłoszą konkurs na przynoszącego najwyższe pożytki mandatowe miastu Puszczykowo, Bonusem do honorowego tytułu będzie plakat z portretem na każdym słupie ogłoszeniowym i tablicy w mieście.

 3. Czuję się przymuszana do wykroczeń po to, by ratować budżet miasta! To chyba nie jest normalne?!

  1. Szanowni Państwo ! Zróbmy konkurs na najlepsze wykroczenie w Puszczykowie.
   Z góry trzeba wykreślić przekręty gospodarcze bo nie kwalifikują się do mandatów Straży. Przed wojną były w modzie narodowe akcje wsparcia obronności kraju. Można nawiązać do tego patriotycznego ducha i ogłosić wsparcie budżetu gminy wykroczeniami. Z tym że tutaj urząd powinien opublikować odpowiednią taryfę przewinień. I na przykład na końcu postanowić największy mandat dl mieszkańca który nie popełnił żadnego wykroczenia. To łatwo sprawdzić.
   .
   Co ciekawe ta paranoja dzieje się w realu , to jest na prawdę.

   1. Panie Stanisławie: prawdziwa paranoja to zacznie się chwilą rozpoczęcia przez miasto budowy hali sportowo-widowiskowej i to dopiero będzie widowisko. W Puszczykowie połowa ulic jest nieutwardzona z braku pieniędzy, wiele chodników w fatalnym stanie. Mimoza niszczeje nie remontowana z braku pieniędzy. Miejska działalność kulturalna – kupmy mikroskopy, aby ją zauważyć. Miasto nie buduje ani jednego mieszkania socjalnego ani komunalnego z braku pieniędzy. I tak można wymieniać długo, czego nie robimy z braku pieniędzy. Tymczasem zaczniemy budować halę za 10 milionów złotych – na kredyt. Obecne wielkie zadłużenie zwiększymy jeszcze bardziej. I to dopiero jest paranoja. Idziemy w ślady Słupska i Lidzbarka Warmińskiego.

    1. Co Pan wciąż z tym brakiem pieniędzy . Jak by Pan połączył ze sobą pewne fakty z całego kraju zaobserwuje podobieństwa. To nie jest przypadkowa zbieżność. Ktoś od razu wtrąci o teorii spiskowej . Nie.
     Na terenie dziesiątek gmin występują te same problemy i te same inwestycje. Przypadek? Nie. Musi istnieć zatem gdzieś gabinetowe biuro polityczne wskazujące albo planujące na wzór systemu nakazowo-rozdzielczego , jak inwestować w gminach. Tak aby , no wicie , dobrze było.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.