Tydzień temu pisaliśmy o wkraczającej do Puszczykowa inwestycji kolejowej. Inwestycja ta jest częścią modernizacji linii Poznań Wrocław.   Wielokrotnie na Forum Puszczykowo wyrażaliśmy obawy, związane z tą inwestycją. Nie jesteśmy przeciwnikami tej przebudowy, ale uważamy, że może ona przynieść wiele negatywnych skutków dla naszego miasta.

Niestety wydaje się, że nasze najgorsze oczekiwania zaczynają się spełniać. Na tle zabytkowego dworca w Puszczykówku ustawiono widoczny na zdjęciu słup trakcyjny , który zeszpeci ten piękny budynek. Dramat. Rozmawialiśmy z pracownikami, którzy pracują na budowie i nawet oni byli zdumieni lokalizacją słupa, który o mały włos (10cm), a dotykałby rynny.   Ale cóż, robotnicy taki mają projekt i według niego pracują.

2Wczoraj zalano betonem fundament słupa

Można oczywiście płakać, lamentować, ale teraz już jest chyba zdecydowanie za późno. Czas kiedy należało przyglądać się projektom tej inwestycji i negocjować z inwestorem, został niestety zmarnowany. Nie przez mieszkańców, bo my akurat robiliśmy co się dało: alarmowaliśmy media krajowe, podpisywaliśmy protesty, pisaliśmy listy do dyrekcji PKP PLK, która jest inwestorem itp. Forum Puszczykowo zamieściło 9 tekstów na temat tej inwestycji.  Szkoda, że inne puszczykowskie media na ten temat wówczas milczały. W każdym z tekstów wyrażaliśmy obawy co do kształtu modernizacji i narażaliśmy się na słyszane tu i ówdzie opinie, że nam się nic nie podoba, że jesteśmy wrogami postępu.

To my mieszkańcy staraliśmy się wymusić na władzach miasta podjęcie działań. Władze miasta po protestach i wezwaniach mieszkańców, wystawiły w 2014 r. w urzędzie miasta długi chyba na 10 metrów plan inwestycji. Ale mieszkańcy nie znają się na projektach technicznych i nie są w stanie ich fachowo zbadać. To urząd miasta dysponuje specjalistami, którzy dokładnie powinni przeanalizować wszystkie zagrożenia i przedstawić je mieszkańcom. Ale władze Puszczykowa sprawę przespały. To nie władze miasta alarmowały o zagrożeniach. To nie władze Puszczykowa mobilizowały do działań. Pisaliśmy na Forum Puszczykowo o władzach Piastowa, które wespół z mieszkańcami podjęły działania i wymogły na tym samym inwestorze zmiany w projektach. W Puszczykowie tak się nie stało, mimo, że przedstawiciele PKP PLK publicznie przyznawali, że tam gdzie są konflikty, tam dochodzi do zmian w projektach. Ale niestety nasze władze nie naciskały na PKP lub robiły to bardzo niemrawo, mimo, że jeszcze wiosną ub. roku można było wnosić wnioski do projektu. Kolejny raz okazało się, że protesty mieszkańców bez wsparcia władz lokalnych, które jako jedyne mogą reprezentować miasto, nie wiele dają. Co w tym zakresie uczyniły przez 5 lat władze miasta, poza zrzucaniem winy na poprzedników, którzy zakończyli swoje rządu w 2010roku? Czekamy na odpowiedź.

Teraz wyrósł obok zabytkowego dworca paskudny słup, który szpeci cały zabytkowy budynek. Zapytać wypada również gdzie był powiatowy konserwator zabytków i co zrobił w tej sprawie? Przecież to w jego gestii jest dbałość o historyczne pozostałości.  Konserwator który potrafi przy prywatnych inwestycjach być bardzo dociekliwy, tutaj nie wykazał się dociekliwością, również chyba przespał sprawę.

Dziś można lać łzy, można przeklinać, ale na lamenty za późno już chyba. Grzechy zaniechania naszych władz zaczynają się ukazywać nam w pełnej krasie. Niestety obawiamy się, że ten słup to dopiero początek tego, co nas w mieście w związku z tą inwestycją czeka.

Redakcja

Fot. M. Błajecki

Komentarzy: 5 o “Stoi na stacji …słup i szpeci

 1. Czy poinformowano o tym media, np. Wyborczą? Czemu milczą? Nasze piękne miasto zasługuje na coś lepszego, (…). Wstyd!!! Hańba!!!

 2. U burmistrza pracuje tylu urzędników i żaden nie zobaczył na planach tego słupa. No tak, ale oni nie obronili nawet naszego przejazdu na 3 Maja i trzeba będzie dylać rowerem naokoło. A wcześniej trakcja się trzymała bez słupa przed dworcem? Tak i to jest ten postęp!

 3. Jakiegoś minimum wyobraźni należało by oczekiwać od projektantów inwestycji PKP, powinni odpowiedzieć finansowo z własnej kieszeni za błąd projektowy. Zwykle odpowiednie pisma do Konserwatora Powiatowego wysyłało SPP ale teraz nie ma już gospodarza miasta !!!

  1. A co na to władze naszego miasta?
   Czy znowu usłyszymy znajome zdanie: ” My nic nie mogliśmy zrobić” ?
   W dzisiejszym „Echu Puszczykowa” mała wzmianka o modernizacji linii kolejowej i żadnych szczegółów, które w tym temacie, interesują mieszkańców. Ręce opadają…

   1. Jak to mała wzmianka , w Echu na pierwszej stronie nasze władze piszą że uratowały cały region przed kopalnią zaplanowaną przez poprzedni rząd koalicji PO i PSL. „Modernizacja ” dworca w ramach przebudowy linii kolejowej też należy do osiągnięć koalicji. Podsumowując , nasz Burmistrz protestował przeciw skutkom rządów partii PO do której należy Starosta Poznański.
    To przełomowe wydarzenie .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.