NOC SÓW to ogólnopolska akcja organizowana od 5 lat przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie i mająca na celu popularyzację wiedzy o tych pięknych i trochę tajemniczych ptakach. Dzięki puszczykowskiej SOWIE (czyli Swobodnemu Organowi Wypoczynku Aktywnego) w tym roku akcja zagościła do naszego miasta. W ostatnią sobotę, 12 marca w godzinach wieczornych ponad 40 osób zainteresowanych sowami spotkało się w gościnnych progach Centrum Animacji Kultury. Podczas prezentacji goście dowiedzieli się na temat gatunków sów występujących w Polsce i żyjących w Wielkopolskim Parku Narodowym oraz okolicach, ich biologii oraz zwyczajów. Następnie obejrzeli ciekawy film „Sowy Polskie” znakomitego przyrodnika Artura Tadora, który przybliżył życie nocnych łowców. By utrwalić zaprezentowane wiadomości odbył się quiz o bohaterach wieczoru i wręczenie sowich upominków dla wszystkich uczestników.

sowy2n

Po części teoretycznej nadszedł czas na oczekiwany punkt wieczoru, nocny spacer po Wielkopolskim Parku Narodowym połączony z wypatrywaniem oraz nasłuchiwaniem sów. Niestety pogoda nie sprzyjała obserwacji i nie udało się usłyszeć pohukiwania tajemniczych ptaków. Pomimo tego wszyscy w dobrych nastrojach dotarli na teren Centrum Animacji Sportu, gdzie czekało na zmarzniętych wędrowców ciepło ogniska. Sympatyczna atmosfera oraz pewien niedosyt, dało początek pomysłom na kolejne edukacyjne spotkania z przyrodą, o których wkrótce poinformujemy.

sowy1

Za pomoc w organizacji i udzielenie gościny I Puszczykowskiej Nocy Sów dziękuję Centrum Animacji Kultury i Centrum Animacji Sportu oraz firmie Eco-Ognik z Łowęcina, która przekazała drewno na ognisko. Ponadto dziękuję moim dzieciom Idze i Jeremiemu za wsparcie organizacyjne w trakcie spotkania.

Bogna Urbaniak-Wichniewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.