W 2016 r. – na skutek ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza – zmarło w Polsce 15 tys. osób na terenach miejskich i niemal 4 tys. na terenach wiejskichTo wyniki raportu przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.  „Ten wstępny raport pokazuje, że niska emisja (emisja ze źródeł nisko położonych, z sektora komunalno-bytowego -), to czym palimy w domach, jest głównym powodem fatalnej jakości powietrza w Polsce „- mówiła minister Przedsiębiorczości i Technologii.

Problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy również Puszczykowa, o czym pisaliśmy na Forum, o czym pisały inne puszczykowskie media.  Problem, już niedługo, za miesiąc czy dwa powróci.

Otwartym pozostawiamy pytanie: co zrobiły w ciągu roku władze miasta, aby z problemem walczyć?

red.

Komentarzy: 16 o “Smog – temat który wróci

 1. I co z tymi dronami , które miały namierzać i identyfikować „śmierduchów” ? Ktoś wiosną takie plany ogłaszał. Myślę, że do ludzi może tylko przemówić dobranie się do ich portfela – kilka mandatów po kilka stówek i kopciciele nauczą się butelki PET i reklamówki wystawiać w workach przed posesję , a nie wrzucać do pieca .

 2. A co szanowna redakcja zrobiła przez ten czas. Zero nieprawdaż?. Czy wszystko należy zrzucać na urząd, że on nas we wszystkim wyręczy. A może należałoby zorganizować warsztaty z prawidłowego palenia w piecu i w ten sposób uzmysłowić tym co palą jakie mogą poczynić oszczędności w domowym budżecie, rozpalając w piecu od góry. Właścicielom „miałowców” uzmysłowić aby nie dosypywali miału na żar, i prawidłowo ustawiali min. temperaturę na sterowniku. I najważniejsze czy redakcji zależy aby ludzie oszczędnie i czysto palili (to jest możliwe), czy też aby wyeliminować węgiel. A co do statystyki, no cóż będąc z psem na spacerze średnio statystycznie mamy po trzy nogi.

  1. Czyli z własnych pieniędzy mieliśmy robić to, co powinien robić burmistrz dysponujący budżetem tworzonym z naszych podatków? Czasami warto pomyśleć zanim się coś napisze.

 3. Zdjęcie wymowne do błędów i nawyków w temacie palenia. Komin w kalenicy ma wkład do pieca gazowego, a miałowiec kopci w połowie połaci dachu bez uzyskania odpowiedniego ciągu. Gdyby piec gazowy był podłączony do tego niższego komina to elektronika w piecu zapewne co chwila by go wyłączała.

 4. Elitarne Puszczykowo z przedwojnia zasiedlono robotniczym Luboniem pomnik Sowietom postawiono i teraz mamy smród i smog i dziadostwo

 5. Do ok.
  Dobre spostrzeżenie dot. kominów. Niestety ogrzewanie domu piecem na paliwa stałe pomimo posiadania ogrzewania gazowego jest częste. Robią tak mieszkańcy, którzy często cały rok zbierają różne rzeczy do palenia, taki nawyk. Na mojej ulicy jest posesja, gdzie jak uzbierają to i latem palą. Mają ogrzewanie gazowe i piec, nie mają problemów finansowych.

  Złe spostrzeżenie, to zarzut braku reakcji Forum. Pojawiły się trzy artykuły negatywnie oceniające zanieczyszczanie powietrza kopcącymi kominami „Powietrze bez śmieci” w Puszczykowie? 15 XI 2017 -196 komentarzy; W Puszczykowie powietrze również truje i śmierdzi 9 I 2017 – 72 komentarze; Mapa miejsc, gdzie w Puszczykowie truje? 17 II 2017 – 40 komentarzy. Artykuły i wywołany temat szybko pokazał, że wiedza na temat szkodliwości czynu (zła metoda palenia, spalanie odpadów) w naszym społeczeństwie jest niewielka.

 6. Po co ten temat wrzuciliście nie macie innych bieżących spraw ? Lubicie jak się ludzie kłócą ?

  1. Temat jest jak najbardziej aktualny. Nie uważamy, że wywołuje on kłótnie. Wymiana opinii, dyskusja to nie jest kłótnia. Oczywiście, możemy wrzucać temat pogody, w nadziei, że „kłótni” nie wywoła. Ale czy można mieć taką pewność? I czy kogoś to zainteresuje?
   Inna kwestia: bezczynność władz Puszczykowa w tym zakresie sprawia, że w okresie przedwyborczym jest to temat dla nich niewygodny. A my uwielbiamy takie tematy, choć oczywiście wycinki drzew, premie dla najwyższych miejskich urzędników, bałagan na ulicach – to też jeszcze mamy pod ręką.

   1. Jak zauważyliście ten temat uaktywnił kilka osób które poza tym jednym w innych tematach nie istnieją na forum. Przy czym ich pomysły na rozwiązanie problemu gdyby je zrealizować reaktywowały by system opresyjny o daleko idącej ingerencji urzędników w życie osobiste ludzi i nienaruszalność mieszkania. Nie sposób było milczeć i nie obnażać szkodliwości tych ,pomysłów’ rodem z państwa Orwella. Dlatego uważamy że ten temat aktualnie nie jest fortunny albowiem odciągnie zainteresowanie od wyborów i wprowadzi podział wśród wyborców. Zauważcie że ludzie w zimowej dyskusji obarczali winą siebie nawzajem a nie gminę. Tych głosów było niewiele.

    A pogoda ? Rzeczywiście i nie na żarty temat dobry aktualny, jak władze wykazały się empatią w to afrykańskie lato, można podziękować za kąpieliska i porozmawiać o pływalni, i co z wodą do podlewania ogrodów, wkrótce będą liście do grabienia, później groby zasłużonych puszczykowian, i już wybory, itd.

    1. „Dlatego uważamy że ten temat aktualnie nie jest fortunny ” – a kto to „WY” ? Spalający śmieci zamiast węgla? Wytłumaczcie mi więc – jak się ma trucie innych do wolności osobistej? Pasów w samochodzie też nie zapinacie – bo to opresja i ograniczanie wolności osobistej?

     1. Mówiłem że zacznie się bredzenie o truciu ? Zaraz się pokaże AN, albo Marek, albo Jadwiga i inne, i będą nadawać nakręceni byleby jeden na drugiego napadał kto truje więcej a kto mniej; a ,normalsi’ się cieszą byle by tak do wyborów ,kundlisko kurzyło’ i zadymiało na jeden temat …

    2. i jeszcz jedno, nie chcę generalizować ale:
     – czy nie wydaje się wam, że plebiscyt własnej popularności zorganizowany przez burmistrza pod przykrywką ” ankiet” nt. tunelu , gdzie Górne WYRAŹNIE było ZA, ( za tunelem – czyli i za burmistrzem) jakoś dziwnie pokrywa się z opiniami nt. trucia spalanymi w piecach domowych plastikami i innym badziewiem? Mam wrażenie , że mieszkancy z Górnego jakoś w nosie mają,że ICH spaliny zatruwają dół .
     A poza wszystkim – do kogo mieć pretensję,że truje ? Do przysłowiowej pani Krysi z UM? No chyba raczej do osoby , która własnoręcznie wpycha do pieca TRUCIZNĘ – więc tak, słusznie ludzie obarczają winą TRUCICIELI .

  2. Ja lubię, gdy można wykazać komuś, jak bardzo jego styl życia ( i trucia) szkodzi innym . I kiedy o tym pisać ? W styczniu? Gdy na Górnym Puszczykowie bywały przekroczenia PM2.5 o 1000% !!! Tak było . W tym roku nie odpuszczę – przygodujcie się rodacy na częste wizyty straży miejskiej.

 7. Posiadam piec gazowy i węglowy. Węgiel kupuję najwyższej jakości. Ogrzewam dom węglem przy niższych temperaturach. Dlaczego? Bo po prostu jest to tańsze. I tyle. Gonić tych, którzy spalają substancje trujące. Mandaty po kilka tysięcy złotych i nie będzie sprawy. Pozostali szybko się o tym dowiedzą i wystraszą.
  A jeśli chodzi o ceny gazu to ich wysokość zawdzięczamy Tuskowi i spółce z PO i PSL ( Pawlak). Dlaczego podpisali tak nie korzystną umowę na zakup gazu z Rosji? Pozostawiam to pytanie do przemyślenia przed najbliższymi wyborami. PO, PSL, SLD, KOD, OBYWATELE RP TO CI SAMI LUDZIE.

  1. Ależ to oczywiste,że piece węglowe jeszcze wiele lat będą używane – można jednak postępowac tak jak Ty , a można być „bezmózgiem” spalającym plastikowe butelki , odpady płyt wiórowych , pocięte lakierowane stare meble – takich kwiatków tez nie brakuje w Puszczykowie ( zwłaszcza Górnym) . Na FB ktoś zgłosił, że do jednego z domów tam właśnie zwieziono ciężarówkę odpadów drewniano-wiórowych – jeśli można poprosić o bliższą lokalizację ( np. ulicę – bo bliżej to wiadomo, RODO) to zimą chętnie przejdę się tam z miernikiem PM2.5 i wezwę straż miejską – taki będę nieludzki i niewyrozumiały 🙂 . Może z tysiączek mandatu uświadomi komuś,że truć to się może sam w czterech ścianach, ale jeśli będzie probował zatruwać mi dziecieki – to popamięta …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.