Wszystkim mieszkańcom przypominamy, że 20 maja mija nieprzekraczalny termin składania uwag do pełnych kontrowersji dwóch planów zagospodarowania przestrzennego!  W kilku słowach przypominamy:

na tym etapie procedowania jest plan dotyczący rejonu ulic: Dworcowa, Kościuszki, Solskiego i Moniuszki.  W planie tym znalazły się znowu (który to już raz?), kontrowersyjne zapisy.  Jeśli zgodnie z obecnymi zapisami plan zostanie uchwalony, na ulicy Moniuszki inwestor będzie mógł wybudować market, mimo, że wcześniejszy wyrok sądu mu to uniemożliwiał.  Jeśli taki obiekt w tym miejscu powstanie, to całkowicie zakorkują się okolice przejazdu kolejowego na ul. Dworcowej.  Zapisy obecnego planu umożliwiają również zrobienie ulicy na terenie dzisiejszej firmy Boltex.  Miasto będzie być może musiało ponieść koszty wykupu drogi, a skrót dla aut jaki tam powstanie, będzie odbywał się między domami i ogrodami.

figurkaNa miejscu tej zabytkowej figurki władze wolą pas drogowy

Drugi kontrowersyjny plan dotyczy rejonu ulic: Ratajskiego, Dworcowa, Słowackiego i Mickiewicza.  Tam mieszkańcy protestują przeciwko pomysłom poszerzenia ulic, co ma nastąpić kosztem ich ogrodów, starych drzew i bezpieczeństwa.  Uchwalenie planu w dzisiejszym kształcie, spowoduje wywłaszczanie części zamieszkujących tam mieszkańców i zamieni część ich ogrodów w pas drogowy.  Mieszkańcy wskazują również, że uchwalenie planu w tym kształcie sprawi, że ta najstarsza, historyczna część Puszczykówka zatraci do reszty swój klimat, tym bardziej, że poszerzenie ulic ma odbyć się m.in. kosztem ogrodów wpisanych do rejestru zabytków (na pierwszym zdjęciu).

Przypominamy więc: uwagi do tych planów trzeba składać do 20 maja na piśmie.  Uwagi może złożyć każdy, niekoniecznie zamieszkujący rejon, którego plan dotyczy, kto kwestionuje zapisy projektu.  Ustawa nie reguluje również jaką dokładnie formę mają mieć uwagi, więc wystarczy wpisać swoje imię, nazwisko, adres oraz opisać co w danym projekcie planu uważamy, że powinno zostać zmienione.  Burmistrz zobowiązany jest w ustawowym terminie wszystkie te uwagi rozparzyć.  

Zachęcamy więc wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili do składania uwag do planów.  Brońmy naszego miasta, kiedy jeszcze można.  Kiedy plan jest uchwalony, obrona przed niekorzystnymi zapisami staje się niemożliwa.

Pisaliśmy o tych mpzp i protestach mieszkańców już wielokrotnie, wielokrotnie wspólnymi siłami udało się przeciwstawić niekorzystnym zapisom.  Zróbmy to raz jeszcze.  Linki do kontrowersyjnych projektów zamieściliśmy w tekście pt.”Dyskusje o kontrowersyjnych planach zagospodarowania„.

K.J.Kamiński

1 kometarz o “Składajmy uwagi do kontrowersyjnych planów zagospodarowania

  1. W telegraficznym skrócie.
    Posiedzenie Komisji Rozwoju. 20 czerwca 2016 roku.

    W Poniedziałek 20 czerwca w asyście obu burmistrzów, skarbnika, projektantów i przy pełnej sali mieszkańców obradowała Komisja Rozwoju. Pośród szeregu spraw wiodącymi tematami spotkania okazały się wnioski obywatelskie w sprawie korekty projektu MPZP dla rejonów : 1) między Dworcową a Solskiego i 2) między Cyryla Ratajskiego a torami PKP. Posiedzenie trwało od godziny 17.00 do około 21.00. W przypadku rejonu Dworcowa -Solskiego, mimo pozornych postępów, jeden zapis planu cofnął sprawę niemal do początków problemów czyli możliwości budowy marketu około 1000 metrów powierzchni. Natomiast w przypadku rejonu Cyryla Ratajskiego prawie wszystkie wnioski obywatelskie zostały odrzucone co wywołało falę oburzenia mieszkańców po której zaczęła się ostra dyskusja.
    Emocje udzieliły się obu stronom. W efekcie przegłosowano wniosek aby z tego terenu wydzielić część od torów do ulicy Słowackiego nad którą będą dalej trwały prace projektowe, zaś nad najbardziej sporną częścią prace zostały zawieszone.
    Ostatecznie spotkanie zakończyło się tak, że niezadowoleni mieszkańcy wyszli zadając sobie jedno główne pytanie: dlaczego władza z takim uporem odrzuca obywatelskie uwagi które są korzystne dla mieszkańców ? Dlaczego Radni nie są skuteczni w obronie swoich wyborców lub w ogóle obrony nie podejmują ? Podobnych pytań jest więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.