Moglibyśmy nie wychodzić z domów i polegać tylko na materiałach i tematach nadsyłanych przez naszych drogich czytelników.  Ich niezawodne oko ciągle wychwytuje jakiś interesujący temat, najczęściej to, co dla nich ważne, co im przeszkadza.

DSCF10321

Ponad miesiąc temu jeden z mieszkańców Niwki przysłał nam materiał fotograficzny z prośbą o publikację.  Twierdził, że jeśli Forum Puszczykowo nie napisze, to sytuacja się na pewno nie poprawi.  Nadesłany materiał dotyczy „przedmieść” Puszczykowa.  Nie chcieliśmy materiału publikować od razu w nadziei, że może przyjdzie wiosna, może właściwe służby uporządkują teren.

DSCF10301

Na fotografiach widać  lasek przy drodze 431 leżący w granicach naszego miasta, zaraz za znakiem oznaczającym granice naszej gminy.  Niestety wygląda na to, że służby miejskie i odpowiedzialni za porządek urzędnicy nie zaglądają w ten rejon miasta.  Od nadesłania fotografii minął miesiąc, wiosna przyszła, sprawdziliśmy i niestety nic lepiej nie jest.  Bałagan i śmieci jak na powitanie wjeżdżających do Puszczykowa witały, tak witają nadal, szczególnie, że jest tam akurat zatoczka, przy której można się na chwilę zatrzymać.  Czy takie widoki ma być wizytówką Puszczykowa?  Może zdjęcia dobrze tego nie oddają, ale śmieci tam jest rzeczywiście sporo.

DSCF10311

DSCF10341

Poniżej zdjęcie niewinnie wyglądającej dziury zaraz na początku ulicy Nadwarciańskiej, kilka metrów od zjazdu z drogi 431.  Jest ona na tyle głęboka, że łatwo na niej nie tylko ” się powiesić”, ale i poważnie uszkodzić samochód.  Bardzo prosimy odpowiednie służby o zajęcie się również tą dziurą.  Ulica Nadwarciańska i 431 to drogi powiatowe, ale chyba na dobre kontakty z władzami powiatu nasze miejskie władze narzekać nie powinny.  Załatwić tę sprawę będzie więc łatwo.  Po co puszczykowscy kierowcy, albo osoby choćby przez nasze miasto przejeżdżające, maja wspominać Puszczykowo jako to, w którym na powitanie zniszczyli samochód.

DSCF102611

redakcja

mama

Komentarzy: 14 o “Puszczykowo wita

 1. …a bajzel to jest nie tylko w tych miejscach. trzeba tylko aby ktoś z urzędników wybrał się choćby rowerem lub nawet pieszo w weekend tak jak to winien czynić prawdziwy gospodarz miasta…..nie mówiąc że powinno to być nawykiem ……

 2. Takich miejsc są setki w Puszczykowie. Dziury, śmieci. Niech redakcja ułatwi nam i poda kontakt do osoby lub osób w urzędzie ktore sa na naszym utrzymaniu I są zobowiazane takie sprawy załatwiać. A pomysł z obiechaniem laskôw i skwerów na rowerze jest b.dobry. Chciałbym zobaczyć taką delegację, a szczególnie trio. Burmistrza Balcerka, zastępcy Ślisińskiego I Komendanta SM Borowskiego.

 3. Czy my jesteśmy gminą?
  Puszczykowo – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim. Położone ok. 12 km na południe od Poznania, otoczone obszarem Wielkopolskiego Parku Narodowego. W latach 1934–1954 istniała wiejska gmina Puszczykowo.

  1. Wikipedia podaje, iż wg stanu na dzień 1lipca 1952 r. puszczykowska gmina składała się z 7 gromad: Babki, Czapury, Łęczyca, Puszczykowo, Puszczykowo Stare, Puszczykówko i Wiry.
   Gmina jako jednostka terytorialna została zniesiona 29 września 1954 r.
   1 stycznia 1973 r. reaktywowano gminy, lecz tej Jednostki nie przywrócono w Puszczykowie.
   Puszczykowo ma status miasta , a nie gminy.
   Gdyby było inaczej to mielibyśmy Urząd Gminy i Radę Gminy, a nie Urząd Miasta i Radę Miasta.
   Uważam, że ta tablica jest mylna i należałoby ją usunąć.

   1. Przeczytaj sobie statut miasta, art. 164 Konstytucji RP, oznaczenia w ruchu drogowym tj. kiedy umieszczamy tablicę zieloną z nazwą miejscowości a kiedy niebieską z nazwą gminy i napisz komentarz raz jeszcze bo jesteś w błędzie i wykazujesz się brakiem wiedzy. Oznaczenie przy moście w Rogalinku jest prawidłowe.

    1. To mamy gminę Puszczykowo, czy nie mamy?
     Nie o kolor tablic drogowych tu chodzi.
     Krótkie pytanie, bo zawsze warto zdobywać wiedzę: czy istnieje „gmina Puszczykowo”, czy nie istnieje?

     1. Oczywiście, że Puszczykowo jest gminą, składającą się tylko z miasta. Identycznie jak Lubon . Pozdrawiam

 4. Kwestia treści tabliczki GMINA PUSZCZYKOWO to jedna sprawa, ale jej prawidłowe umiejscowienie to druga sprawa. Sprawdzałem na mapie granica z gm. Mosina idzie przez środek mostu na Warcie. Dziwne jest tez to, ze tabliczki pojawiły się tylko na tym odcinku DW 431, a na innych drogach już nie ?

  http://mosina.e-mapa.net/

 5. tylko w kwestii tabliczki..
  oczywiście Puszczykowo jest gminą… z uwagi na podział jednostek samorządu terytorialnego mamy:
  gminy miejskie
  gminy wiejskie
  gminy miejsko-wiejskie

  są również miasta na prawach powiatu…

  Jednak wystarczy na ogół na tablicach: POZNAŃ
  a nie:
  MIASTO NA PRAWACH POWIATU POZNAŃ

  więc jeśli już to GMINA MIEJSKA PUSZCZYKOWO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.