Zadania jakie do wypełnienia ma puszczykowska straż miejska to:
– zapewnienie ładu, czystości i porządku na terenie miasta
– kontrola przestrzegania przepisów porządkowych i administracyjnych

W poprzednim tekście pisałem o zadaniach straży miejskiej wynikających z ustawy. Te dwa punkty, znacznie ograniczające zakres zadań strażników widnieją na stronie urzędu miejskiego. Zatem zapytać można:

– jak straż zapewnia w naszym mieście ład, CZYSTOŚĆ i PORZĄDEK na terenie miasta? W jaki sposób, przy pomocy jakich działań? Z jakim skutkiem?
– na czym w praktyce polega kontrola przestrzegania przepisów porządkowych i administracyjnych przez strażników?

Jakie są jej wyniki i skutki?
– czy z regulaminu wynika, że straż może nakładać mandaty?
– czy wykorzystywany jest monitoring ?
– czy straż miejska wykazywała/wykazuje inicjatywę i daje propozycje rozwiązań w zakresie poprawy bezpieczeństwa w mieście?

Rodzi się również pytanie czy w ogóle, kto i w jaki sposób rozlicza strażników miejskich z wypełniania z zadań, które zostały na nią nałożone?

W opinii większości mieszkańców, którzy wzięli udział w dotychczasowej dyskusji na Forum Puszczykowo wynika, że Puszczykowska straż miejska nie wypełnia zadań dla których została powołana w sposób zadowalający mieszkańców, że do pracy tej służby mieszkańcy mają wiele zastrzeżeń.

Kolejna informacja, którą wziąć należy pod uwagę rozważając przydatność i efektywność pracy straży to fakt, że utrzymanie 5 strażników miejskich kosztuje na ten rok 411 tysięcy złotych. Są to tylko koszty związane z wynagrodzeniami strażników. Średnio daje to kwotę 82,2 tyś. zł rocznie na jeden etat..

Zapraszamy w dalszym ciągu do wyrażania swoich opinii w tym temacie, do dalszej dyskusji i przesyłania swych uwag. Jak słusznie zauważył jeden z internautów władną do podejmowania decyzji w sprawie straży jest władza miejska. Dlatego opinie przez Państwo wyrażone zostaną zebrane i przekazane radnym.

Marek Błajecki

Tutaj wcześniejszy tekst dotyczący straży miejskiej: Czy w Puszczykowo potrzebuje Straży Miejskiej? – autorstwa Marka Błajeckiego

Komentarzy: 2 o “Czy Puszczykowo potrzebuje Straży Miejskiej? (cz.2)

  1. Jestem mieszkanką Puszczykowa od 29 lat czyli od urodzenia. i z całą pewnością mogą stwierdzić że straży miejskiej nie potrzebujemy. Często widzę jak ci panowie Pracują i z całą stanowczością mogę powiedzieć że są zupełnie niepotrzebni…

  2. Szanowny Panie Marku jak tępe jest społeczeństwo Puszczykowa to świadczy fakt tolerowania opłacania czegoś co zwie się straża miejską.Mądre miasta i miasteczka polikwidowały etaty dla „NIC NIE ROBIĄCYCH” przeważnie byłych mundurowych ,którzy już biorą emerytury ,a straże miejskie są dla nich dodatkową „fuchą” myślę że po następnych wyborach kandydat na burmistrza zrobi z tym porządek tak jak chociażby zrobiło to miasto wojewódzkie Zielona Góra o takich „pipidówach” jak Puszczykowo nie mówię bo o tym pisały tygodniki i dzienniki ogólnopolskie.Za te pieniądze przez osiem lat rządzenia „mądrali” było by utwardzonych kilkanaście małych uliczek lub kilka dużych. Ale PUSZCZYKOWIANIE jak chcecie się paplać w błocie to się paplajcie ,a burmistrzunio i jego klaskająca ekipa będzie wydawała dziesiątki tysięcy na samochodziki ,benzynke do nich, ubranka,buciki, czapeczki bo przecież muszą być dobrze i ciepło ubrani żeby złapać jakiegoś pieska na górnym Puszczykowie i odwieść do schroniska .Głupoty nikt kilofem z mózgu nie wybije i dalej 15 śmiałków zwanych radnymi tego problemu nie rozwiąże bo oni mają wszyscy ulice utwardzone i nie „peplają” się ,ani ich dzieci w błocie.Hura,hura, hura niech żyją długie lata rządzący ale nie moim uroczym kiedyś dobrze zarządzanym za dr. Napierały miasteczkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.