Jak informuje dzisiejszy Głos Wielkopolski rozstrzygnięty został przetarg na budowę nowej, kolejnej hali sportowej w naszym mieście. Na miejscu małej, kameralnej sali przy „Jedynce” (po jej zburzeniu), budowana będzie kosztem nas podatników duża hala o powierzchni 3 tysięcy metrów.

Która to już hala sportowa w naszym mieście? Można się pogubić, ale władze naszego miasta uznały widać, że zamiast przeznaczyć pieniądze na nasze nieutwardzone ulice, chodniki, czy choćby czystość Puszczykowa, lepiej wybudować kolejny obiekt, do którego trzeba będzie dopłacać.   Po wybudowaniu kolejnej Sali sportowej Puszczykowo zostanie ( o ile już nie jest) krajowym liderem w ilości metrów sal sportowych na mieszkańca. Pisaliśmy już wcześniej, iż mimo, zaplanowania inwestycji , która jak dziś napisał Głos Wielkopolski kosztować ma nas puszczykowskich podatników 10 milionów złotych, do tej pory włodarze miasta nie pokusili się, aby uczciwie policzyć, jaki będzie koszt utrzymania obiektu. Podany 2 lata temu przez skarbnika, koszt 100 tysięcy złotych, można między bajki włożyć. W sąsiednich gminach są to kwoty wielokrotnie wyższe.

Dzień dzisiejszy będzie mimo triumfalizmu władz czarnym dniem w historii naszego miasta. Niestety historia przyzna nam rację. Rozpoczynamy budowę, na którą nie mamy środków w budżecie, więc skończy się to na zwiększeniu zadłużenia, które już dziś wynosi 13 milionów złotych.   Rozpoczynamy budowę inwestycji, na którą zwyczajnie nas nie stać.

Warto zaznaczyć, że w artykule w Głosie ukazała się nieprawdziwa informacja, pewno uzyskana od władz miasta, że miasto otrzyma 2 miliony dofinansowania na tę inwestycję z budżetu samorządu wojewódzkiego. Już wcześniej informowaliśmy, że założona przez Urząd Miasta kwota dofinansowania – to 1,6 mln zł. Na ten rok zaplanowano otrzymanie 700 tysięcy, ale to jest kwota jaką miasto może wygrać w konkursie. Do rozdysponowania jest w tym konkursie 1 milion. Ale jest to kwota na ponad 200 gmin województwa. Założenie więc, że Puszczykowo uzyska 70% całej kwoty, która jest do wygrania w konkursie, jest bardzo optymistyczne… ale i symptomatyczne. Co to za konkurs, którego uczestnik przed jego rozpoczęciem zna wynik? Ale tym niech zajmują się ewentualnie odpowiednie instytucje.

Jakkolwiek czy miasto Puszczykowo otrzyma 1,6 miliona złotych od Marszałka Województwa czy nie, resztę będzie trzeba sfinansować albo kosztem innych wydatków, albo wypuszczając kolejne obligacje.   Długi miasta, mimo zaklęć naszych władz się zwiększą.

Krzysztof J.Kamiński

fot.Głos Wielkopolski

Komentarzy: 23 o “Przetarg na budowę hali sportowej w Puszczykowie rozstrzygnięty

 1. Jak się to wszystko tu i w gazetce UM czyta to człowiek się zastanawia jak długo głupota będzie górowała nad mądrością radnych i zarządzających /brak biskupa Krasickiego/. Przykłady: budowa jakieś hali dla 300 0sób za11mln.ile kosztuje jedno miejsce czy ktoś to obliczył kiedy to się zamortyzuje, przykł.2 MĄDRE gminy już dawno polikwidowały miejsca pracy dla KOLESIÓW zwane strażą miejską nawet miasta woj./ZIELONA GÓRA/ za te pieniądze co roku były 2ulice razy 25 lat łatwo policzyć. przykł.3 niech sobie radni co tak wypinają teraz twarzyczki po sukcesie ANI KERBER przypomną jak walczyli na jednej z sesji z poprzednich lat o ZWIĘKSZENIE znaczne podatku .HURA mądrale radni wy /piszę małą literą bo na dużą w oczach wielu nie zasługujecie/ jesteście w wielu sprawach obywatelskich jak małe dzieci bezradni

 2. Co do hali to trochę racji nie macie gdyż normalnej hali nie ma. Sportoteka to tenis a angie to tez tenis. Wszystkie wieksze miasta maja duże sale a w tej obecnej to aż zal patrzeć jak dzieci się męczą.I dla ich rozwoju dobrze że będzie. A zimą popołudniami gwarantuje że będzie w wiekszosci wynajmowana jak i w weekendy . Także tu w większości racji nie macie i się grubo mylicie czy sala jest potrzebna czy nie

  1. Można za dużo mniejsze pieniądze wybudować sale gimnastyczne wzorem sal obsługujących sp2 i gim2. Bez zadłużania i oszpecania miasta i bez budzenia negatywnych emocji, bo nikt nie kwestionuje faktu, że takie sale są potrzebne.
   Na koniec hasło „Czytajcie Forum, znajdziecie tu informacje, które powinniście przeczytać w Echu”

   1. Chodzę na salę do SP2 prawie 3 razy w tygodniu już od ponad 6 lat i mogę stwierdzić jako młoda osoba, że słyszałem już wiele głosów na temat obecnych sal gimnastycznych. Nie sa one wystarczalne, brakuje miejsc dla wszystkich, którzy chcieliby poćwiczyć różne sporty. Brak siłowni dostępnej dla klubów też boli. Męczące też jest i trochę to, że podczas ważnych meczów ligowych my nie możemy ich przyjąć, ponieważ sala nie spełnia odgornych wytycznych. A myślę, że Puszczykowo z taka salą zrobiło by naprawdę świetne wrażenie dla przyjezdnych, a kto wie, może i zza naszego miasta przyjadą tutaj wynajmować salę 😉

    1. Sądzi pani, że ludzie spoza Puszczykowa będą wynajmować naszą drogą halę,. Dlaczego nie jeździ pani do Lubonia. Wyburzenie, uprzątnięcie, wybudowanie, spłacenie odsetek od kredytów i utrzymanie giganta nie zwróci nigdy nakładów, nie mówiąc o zarobkach.

    2. Przecież siłownia jest w Sportotece i w Angi. Po co następna.
     A jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy na zrobienie wrażenia : jak w mieście i lesie będzie czysto to dopiero na przyjezdnych zrobi Puszczykowo wrażenie. A jak jeszcze będzie jakaś oferta kulturalna, to z wrażenia sali im nie będzie brakować.

 3. Starczy spytać sasiadów z Lubonia ile kosztuje ich utrzymanie hali/może juz nasi włodarze wiedzą/.W/g wszelkich znaków na niebie i ziemi koszt wybudowania puszczykowskiej hali to ok.1 100 zł/mieszkańca ,koszt utrzymania ok.60 zł/mieszkanca rocznie liczac emerytów ,dzieci i młodzież.koszty przychodów ? Niewiadome.I,II,III ligi nie będzie,zawodów międzynarodowych też nie.Gwiazda rozrywki? jaka ile razy?
  Rozpoczynamy budowę a władze nie przedstawiają nam a i radnym także.żadnej symulacji! Kasa z naszych podatków!Mamy prawo wiedzieć ile będzie nas i nasze następne pokolenia to kosztowało!
  Władza sie niechybnie kiedyś zmieni a kosztowny pomnik pozostanie.

 4. Balcerek pisze w gazetce, że miał poparcie rad. przy budowie. To jest blacha na tyłek, bo na Podleśnej już skumali, że bejmów nie wystarczy. Ja rozumiem, że mieszkańcy powinni skierować podatek dochodowy na Puszczykowo, jeśli tu mieszkają. Ale niech nasze podatki będą wydawane z głową na coś przydatnego, na drogi, zdrowie, czystość. Zaraz mi zamkną przejazd na 3 Maja i będzie trzeba na około. I co mi z tego, że będzie hala widowiskowa. Balcerek stawia sobie pomniczek, a inni rączki zacierają, bo może skapnie jakieś zleconko. A biedny człowieku płać podatek, i tak nic z tego nie masz.

 5. W tej kadencji mogą zdarzyć się 3 najgorsze rzeczy w historii Puszczykowa:
  1. Katastrofalny dług zwiększy się dwukrotnie.
  2. Miasto przetnie na pół gigantyczny płot.
  3. Wzniesiony zostanie „mur nienawiści” między zwolennikami zachowania tradycyjnego zielonego
  charakteru miasta a zwolennikami niezrównoważonego postępu.

 6. Ups! Źle użyty czas. Nie „W tej kadencji mogą zdarzyć się 3 najgorsze rzeczy w historii Puszczykowa”, tylko „W tej kadencji ZDARZĄ się 3 najgorsze rzeczy w historii Puszczykowa”. Ja także takich darów sobie nie życzę.

 7. To niestety nie miasto przetnie płot, ale płot przetnie miasto! Trzeba dodać do tego wyliczenia, że zostanie zamknięte nieformalne przejście przez tory na osi kościół – Warta, z którego korzysta bardzo wielu mieszkańców. Zamknięty zostanie ponadto ważny przejazd na 3 Maja. To są wieloletnie zaniedbania władz i urzędu, które odcisną swoje piętno na naszej codzienności. Co mi po wielkiej hali widowiskowej, jak w niedzielę nie dojdę swoją odwieczną trasą nad rzekę?!

 8. Jakie miasto i dla kogo budujemy? Powstaje kolejna już sala sportowa, jakby Puszczykowo było tylko miastem sportowców. A co z mieszkańcami, którzy sportów nie uprawiają, albo wystarczy im las do spacerów i do przejażdżek rowerem. Czy jest jakaś oferta dla tych ludzi, czy mają się wyprowadzić? Przecież w Puszczykowie nie ma nawet miejsca, gdzie można spotkać się z przyjaciółmi i wypić kawę w kawiarni. Poza restauracją Nowa, która ma klimat jak z PRL, nie ma miejsca gdzie można pójść na kolację czy obiad. A czy jest jakieś miejsce w naszym mieście dla tych, którzy chcą obcować z kulturą?
  Rozumiem, że rządzi nami absolwent AWF, w radzie miasta są młodzi ludzie, którym tylko sport w głowie, ale chyba to nie znaczy, że jesteśmy tylko miastem dla mięśniaków?
  mieszkanka

  1. W Puszczykowie ubóstwo jest wstydem skrzętnie maskowanym. Co więcej ma zadłużony na 30 lat młoda rodzina od kloszarda ? Ma większą niewolę , może wielopokoleniową zależność od kapitału zagranicznego. Tylko na zewnątrz lepiej się prezentuje wobec sąsiadów niż kloszard czy zbieracz darmowego jedzenia. Ten rynek ubóstwa zapoczątkowała polityka igrzysk.
   .
   Nie mam już kredytów do spłacania i odłożyłem do szafy karty kredytowe a telefony mam na doładowanie i jestem wolny. Przestałem zarabiać na spłaty zarabiam na fanaberia.To wspaniałe uczucie mieć w portfelu stałą gotówkę co najmniej1000zł. Gdziekolwiek idę i cokolwiek wpada mi w oko – biorę. Polecam ograniczenie wydatków nietrwałych : gadulstwo telefoniczne, spłaty zobowiązań, prowizje, itp. Kupujcie rzeczy trwałe, dzieła sztuki…

  1. Mieszkania socjalne budują deweloperzy. Z nich połowa w bliższej lub dalszej przyszłości będzie potrzebowała pomocy Państwa przed windykatorami bankowymi.
   .
   Popieram program tanich mieszkań budowanych przez Państwo (Powiat/Gminy) zamiast wydatkowania środków podatników na inwestycje dla inwestorów (hale,stadiony,boiska).
   .
   Dlaczego Urząd Puszczykowa nie mógłby zamiast na tak wielką halę wydać pieniądze podatników na mieszkania (niedrogie dla młodych rodzin) do wykupienia , przy okazji tworząc określony tradycją wzór architektoniczny jako wskazówkę do naśladowania dla prywatnych inwestorów ?
   Dlaczego Urząd zachęcając podatników do rejestracji w Puszczykowie nie informuje jak te pieniądze ma zamiar pomnożyć ?

   1. Balcerek nigdy nie ukrywał że chce wybudować salę i został wybrany na drugą kadencję i to w pierwszym rozdaniu. Widocznie puszczykowianie chcą tej sali inaczej chyba nie dostałby tylu głosów. Wiadomo że nie były to głosy zwolenników Kamińskiego.
    A tak przy okazji prosze zorganizowac mecz siatkówki albo piłki halowej w hali Angie malkontentom życzę powodzenia .

    1. Panie obserwatorze. Mecze siatkówki nie trzeba organizować w Angie bo są sale przy szkole nr 2 i nr 1 i jeszcze przy liceum. A chyba nie sądzi pan że jak miasto wybuduje nową salę to reprezentacja siatkarzy na mecz przyjedzie.
     Inna sprawa że jak wybory są to przecież nikt na programy nie głosuje.

 9. Ile będzie kosztowało wyburzenie istniejącego budynku z salą imnastyczną i uprzątnięcie terenu?
  Innymi słowy koszt powstania nowej hali (zakładane 11 000 000 zł), o ile zostanie powiększony?

 10. Mieszkańcy okolic lotniska na Ławicy wygrywają w sądach odszkodowanie za spadek wartości nieruchomości z powodu uciążliwego sąsiedztwa. Lotnisko musiało już wypłacić kilkadziesiąt milionów, o dalsze toczy się w sumie około 100 spraw. Pytanie jest czy takie okoliczności stworzy również hala widowiskowa, modernizacja PKP, ewentualne poszerzenie drogi 430, maszt telekomunikacyjny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.