Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje uruchomienie w niedługim czasie kompleksowego programu wsparcia, mającego na celu redukcję zanieczyszczenia powietrza.

Pomoc ma być adresowana również do właścicieli domów jednorodzinnych. Jednocześnie podkreśla się konieczność podjęcia wspólnych działań samorządów, instytucji państwowych i koncernów energetycznych.

Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podkreśla, że gminy muszą zwiększyć swoją aktywność przy pozyskiwaniu środków, głównie z wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i programów operacyjnych. Zapowiedział, że NFOŚiGW w najbliższych miesiącach uruchomi własny program finansowania, skierowany również do indywidualnych odbiorców.

– Tu jest duża nisza do zagospodarowania. Termomodernizacja może zmniejszyć zużycie paliw w niektórych domach nawet o 50 procent. Programy będą oparte o finansowane NFOŚiGW, ale również do tego muszą włączyć się gminy, i sami odbiorcy oraz ewentualnie regionalne programy operacyjne. O ile udałoby się to zrobić na tyle, żeby to odpowiadało każdemu, nawet biedniejszym, to wówczas mielibyśmy załatwioną kwestię efektywności energetycznej – dodaje.

Chodzi o powstanie swego rodzaju miksu z różnych źródeł zapewniającego wsparcie przy termomodernizacji ograniczającej zapylenie.

Rząd zapowiedział wsparcie przy docieplaniu domów  najuboższych Polaków. Już w  marcu ma być gotowa ustawa o termomodernizacji budynków jednorodzinnych w Polsce. Będzie zawierała definicję  pojęcia „ubóstwo energetyczne”.

Autor: PolskieRadio.pl (Dariusz Kwiatkowski)

 

Komentarzy: 27 o “Program NFOŚiGW dotyczący czystego powietrza

 1. Sejm w czwartek opowiedział się za wyrażeniem zgody na ratyfikację przez prezydenta tzw. poprawki z Dauhy. Jeżeli ją ratyfikujemy, tym samym potwierdzimy na arenie ONZ, że Polska do 2020r. zredukuje emisję CO2 o 20% zgodnie z unijnym pakietem klimatyczno-energetycznym. Kolejny krok w dobrym kierunku.

 2. Gdzie są te „żandarmy” od mandatów rano jak rozpalają ogień ,albo jak idą spać to zacni mieszkańcy Nowego Osiedla spalają co się da. Wskażnik „Kanarek” pokazywał 20-30 krotne przekroczenie stanu alarmowego na Nadwarciańskiej /w tą stronę wiał wiatr/.Mamy wszystko gdzieś na Chrobrego nie doleci.

  1. No to doczekaliśmy się wojny chemicznej w Puszczykowie. Nacierający ? Nowe Osiedle. Wróg ?
   Reszta. Plus agenci Nowego Osiedla w innych częściach.
   Uwaga Nowe Osiedle !
   Wstrzymać atak ! Zmagazynować amunicję, nie wywozić śmieci. Poczekać na południowo-wschodnie wiatry, halny też może być, i do ataku !
   Ale tak wycelować ogień żeby dotarło do CHROBREGO !!!
   Ognia !!!

  2. Na Chrobrego mamy swoich własnych trucicieli…nie musi dolatywać z Nowego Osiedla. Polecam spacer prawa stroną idąc od Poznańskiej…smród nieprawdopodobny!

 3. Ja Wisła, ja Wisła ! Nowe Osiedle, odbiór !
  ?
  Uwaga, Nadciąga halny ! Przygotować kominy. Nie opróżniać kubłów. Podaje namiary:
  cel lewo 10 Chrobrego, odległość 2 km , ogień ciągły popołudniowy i nocny, cel rano nieobecny.
  Czekać na rozkaz !
  Nie strzelać do swoich na Nadwarciańskiej !

 4. Wystarczy powołać grupę interwencyjną. Wyposażyć w czujniki , silne reflektory( bo pali się śmieci wieczorami!!!) Użyczyć jeden z samochodów puszczykowskiej Straży Miejskiej( bo to nasze auta, nasze-mieszkańców. My je utrzymujemy!!!) Utworzyć Alarmowy Numer Telefonu, na który będzie mozna zgłosić zuważażone przestępstwo palenia śmieci i zadymiania naszych ulic, płuc. Straz Miejska po 18-tej konczy pracę, kiedy swoją „pracę” zaczynają ekolologiczni przestępcy-palacze piecowi.
  TAKI MAM POMYSŁ!

  1. Miasto mogłoby w każdym Echu drukować (do wycięcia) żółte i czerwone kartki typu zawieszki na drzwi pokoi hotelowych. Na zawieszkach byłaby prośba o zmianę metody rozpalania wsadu z tradycyjnej „od dołu” na bezdymną „od góry” do zawieszenia na klamce furtki.
   Wiem, że to nie my mieszkańcy powinniśmy „walczyć” z kopciuszkami, ale jak nie my to kto uświadomi mieszkańcom zadymiającym czarnym dymem okolicę, że trują?
   TAKI MAM POMYSŁ 🙂

   1. Marecka Chudak, Karczewski i Sarbia jesteście odpowiedzialni za otwarcie PUSZKI PANDORY w Puszczykowie przez waszą nieudolność będzie wojna między sąsiadami i donoszenie zamknijcie się w końcu

    1. Od początku sezonu grzewczego promuję technikę rozpalania „od góry”
     Wiem, że nie trzeba wydawać pieniędzy, by przestać truć okolicę.
     http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/

     Wiem, że niezamożni właściciele domów jednorodzinnych będą mogli zrobić temomodernizację i zmienić system grzewczy na mniej uciążliwy dla środowiska, gdy będą zachęty w postaci dofinansowań przekraczających 60% całej inwestycji, ulgi remontowe (odpis od podatku), obniżenie cen gazu (np. o podatek Vat).

     Próbuję wpłynąć na poprawę stanu powietrza, które nie zna granic w Puszczykowie, Mosinie, Luboniu i Poznaniu promując zmianę techniki rozpalania z kopcącej „od dołu”, na czystą i oszczędzającą węgiel lub drewno o 1/3 „od góry”. Na mój adres przyszły maile z pochwałami z innych miast.

     Dlaczego w Puszczykowie spotykam się z tak niekulturalnym komentarzem?

    1. Cieszę się z widoku każdego komina, który nie dymi.
     Piece kopcą nie przez brak elektroniki czy tanie paliwo, ale przez brak umiejętności prawidłowego palenia u palacza. Kopcenie jest błędem w sztuce, ale tak powszechnym, że uchodzi za normę.

  2. W komunie, w stanie wojennym powołano takie spec komanda, robotniczochłopskie grupy poszukiwawcze , nazywali je „IRCHA, czyli Inspekcja Robotniczo-Chłopska – TVP VoD
   https://vod.tvp.pl/…/leksykon-prl,ircha-czyli-inspekcja-robotniczochlopska,1137730″

   (…)

   1. IRCHA walczyła ze spekulantami (handlarzami towarów niedostępnych). Były jeszcze spacery dyżurujących trójek klasowych rodziców, itp. akcje odgórne i oddolne. Tyle historia.

    Dzień dzisiejszy, to trucie większości przez mniejszość. Każda akcja, która zostanie wcielona w życie jest dobra, by ukrócić trucie mieszkańców.

    1. Żaden powód nie jest dobry żeby wprowadzać nienormalne metody rodem z komuny albo jeszcze gorzej. Macie radnych zadajcie im zobowiązanie. Radnym trzeba zgłosić że nagle w 2017 i 2018 roku powstał problem a przedtem go nie było. (Bo ktoś nie miał koncesji na sprzedaż gazu) Niech radni wpiszą temat na obrady, wtedy zwoła się sesję i przyjdą mieszkańcy z uwagami. Na sesji będzie prawnik który odpowie co można zrobić zgodnie z prawem a co nie wolno.
     I nie wymyślajcie idiotyzmów.

   2. Mam pytanie: czy ktoś z Państwa rozmawiał na ten temat z radnym ze swojego okręgu?
    Dużo wpisów pochodzi z Niwki . Kto z tej okolicy jest wybranym przez mieszkańców radnym czy radną?
    Przecież to oni są i przedstawicielami reprezentującym nas w rozmowach z urzędnikami.
    A może ktoś napisałby petycję do władz lokalnych, by wreszcie coś zrobiła z tym problemem?
    Może nasz Pan Burmistrz i nasi radni nie czytają tego Forum i nic wiedzą o smogowym problemie w naszym mieście?

    1. I radni i pan burmistrz, i urzędnicy są czytelnikami Forum. Oddychają tym samym powietrzem, więc doskonale zdają sobie sprawę z wagi problemu. Dlaczego nic nie robią, aby problem rozwiązać? Może kluczem są zbliżające się wybory. Każdy głos znaczy tyle samo, bez względu na to kto go oddaje. Więc lepiej nikogo do siebie nie zrażać zbytnim przywiązaniem do przepisów. A poza tym uważam, że Balcerek musi odejść.

  3. ,,Alarmowy Numer Telefonu, na który będzie mozna zgłosić zuważażone przestępstwo palenia
   śmieci i ”
   Co to mają być, EINSATZKOMMANDA kto wam zaręczy że na bogu ducha niewinnych ludzi nie będą donosić że to będą porachunki sąsiedzkie o wszystko
   Widzisz Marecka, Karczewski, Sarbia co wywołaliście jest na drodze do rozpętania piekła w Puszczykowie

   1. Chodząc ulicami naszego miasta w różnych porach widać wyraźnie, że posesji ogrzewanych inną energią niż pochodzącą od spalania węgla jest więcej. Mniejszość truje większość.

 5. Lata 90. XX wieku Puszczykowa…. I wielkie bum, na zakup atrakcyjnych nieruchomości w naszym byłym spokojnym miasteczku. Przyrost ludności do 14% w ciągu kilku lat. Nowe domy ogrzewane instalacją gazową, auta z napędem hybrydowym, oraz sumienna segregacja odpadów mieszkańców Puszczykowa. (…)

 6. Jedyny mądry sposób na dymiące kominy to zwrócić się do swoich radnych i zwołać w trybie pilnym NADZWYCZAJNĄ SESJĘ RADY i ogłosić wezwanie do wszystkich mieszkańców celem stawienia się na dyskusję. Ktoś kto tak dużo gada tu na Forum niech przygotuje wystąpienie, z ilustracjami.
  Dyskusja na posiedzeniu Rady Miasta.
  Prawnik urzędu powie co można a co nie można zrobić. Bez wywoływania kłótni.
  Nie wymyślajcie głupot.
  Nie donoście i napuszczajcie na siebie sąsiadów.
  Wyobraźni.

  1. Popieram ten pomysł.
   Jest to problem społeczny, więc mógłby zostać ,na wniosek mieszkańców, omówiony na posiedzeniu Komisji Społecznej Rady Miasta.
   Niedawno, gdy w Puszczykowie powstał niepokój związany z odstrzałem dzików na terenie WPN, grupa mieszkańców stworzyła petycję i doprowadziła do spotkania z lokalną władzą oraz Dyrekcją Wielkopolskiego Parku Narodowego.
   Na forum Komisji Społecznej wywiązała się ciekawa dyskusja , a obie strony miały możliwość wypowiedzenia się i przedstawienia swoich argumentów.
   Proponuję Państwu – tym najbardziej zaangażowanym w tej sprawie- zróbcie to samo.
   Napiszcie petycję , zbierzcie podpisy i zorganizujcie spotkanie z radnymi i burmistrzem.
   My na Forum nie rozwiążemy tego problemu – ci, co nas trują paląc śmieci , nie czytają tego, co pisze Pani Mariola i inni.
   A napuszczanie jednych na drugich to nagorsze rozwiązanie.

  1. Gdzie jest największy problem z kopciuchami ? Nowe Osiedle, niecka między Dworcową a Wspólną,
   lewa strona Chrobrego jak mówi grac, kwartał między Poznańską a Powstańców Wielkopolskich, najstarsza część Puszczykowa od drogi 430 do Podleśnej.
   No to kto tam jest radnym ?
   Ryglewicz, Teuschner, Krzyżański, Szczotka, Brączkowska, Czarnecka.
   Do nich trzeba się zwrócić z tematem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.