Lato to dla wielkopolskich fundacji czas intensywnego poszukiwania środków finansowych i realizacji celów. Fundacja Niesiemy Nadzieję dopina ostatnie szczegóły wakacji dla podopiecznych i ich opiekunów, Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym przygotowuje się do obchodów czerwcowego Międzynarodowego Tygodnia Wiedzy o Osobach Głuchoniewidomych. Fundacja Ratuj Ryby kontynuuje zbiórkę środków na „Miliard Sandaczy dla Warty”, Stowarzyszenie Przyjaciół Schroniska dla Zwierząt w Skałowie prowadzi kolejne warsztaty i adopcje, a Fundacja Patria rozbudowuje Integracyjny Ośrodek Jeździecki dla Dzieci i Młodzieży w Imiołkach. Wspierając je, można nie tylko zrobić coś dobrego, ale miło spędzić czas w gronie bliskich osób.

 • Z danych portalu ngo.pl wynika, że w Wielkopolsce istnieje ponad 11 tys. fundacji i stowarzyszeń[1]. Choć praca wre przez cały rok, zachęcenie Wielkopolan do dodatkowego wsparcia w okresie urlopowym to dla nich spore wyzwanie. Zwłaszcza, że potrzeb nie brakuje. W jaki nieszablonowy sposób zachęcają więc innych do bezinteresownej pomocy?

 

 • Praca i wakacje z nadzieją
  • 6 tys. zł z 23 tys. zł brakuje Fundacji Niesiemy Nadzieję do zamknięcia budżetu na wakacyjny wyjazd dla podopiecznych i ich opiekunów. Jak mówi Anna Sicińska, koordynatorka działań fundacji, wspólne wakacje pozwalają wszystkim naładować akumulatory i oderwać się od codziennych problemów:

– Ważne jest to, by nasi podopieczni wraz z opiekunami przynajmniej raz w roku mogli zmienić otoczenie, skoncentrować się na czymś innym niż walka z chorobą i aktywnie spędzić ze sobą czas. Planujemy wypoczynek oraz zajęcia mające na celu budowanie własnej wartości i wiary w siebie. Chcemy, aby osoby zależne wyszły ze swojej strefy komfortu, a ich opiekunowie spojrzeli na swoich podopiecznych w innym świetle – podkreśla Anna Sicińska.

Bieżąca działalność fundacji wspierana jest m.in. dzięki aukcjom na portalu Charytatywni Allegro, udziałem w grantach finansowanych przez Unię Europejską oraz zbiórce 1%. Można wesprzeć fundację, organizując zbiórkę datków zamiast kwiatów podczas wesela.

Wyzwaniem na najbliższy czas jest również zachęcanie Wielkopolan do udziału w zbiórce środków na specjalny komunikator dla Artura – podopiecznego i pracownika Fundacji (zatrudniającej osoby niepełnosprawne). Potrzeba 10 tys. zł, by chłopak mógł pracować z domu i dalej wspierać koordynatorów i podopiecznych swoją wiedzą i energią. Efekty pracy Artura można zobaczyć m.in. na prowadzonej przez niego stronie Fundacji oraz współprowadzonym z Radkiem (drugim podopiecznym i pracownikiem fundacji) fanpage’u na Facebooku.

 • Po głos wśród Wielkopolan
  • Do ważnego wydarzenie przygotowuje się również wielkopolski odział Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym (TPG), który od 22 lat wspiera osoby z jednoczesnym poważnym uszkodzeniem zmysłu wzroku i słuchu.

W ostatnim tygodniu czerwca przypada Międzynarodowy Tydzień Wiedzy o Osobach Głuchoniewidomych. Z tej okazji chcielibyśmy szczególnie zwrócić uwagę społeczności na osoby z tą niepełnosprawnością, niestety nieuznawaną przez polskie prawo. Planujemy happening, bezpłatną lekcję o sposobach komunikacji z osobami głuchoniewidomymi (tzw. SKOGN) oraz kolejne darmowe warsztaty języka migowego – mówi Jacek Kowalski z Wielkopolskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym.

 • Bezpłatne lekcje podstaw języka migowego to stały punkt programu działalności TPG. Organizowane są one co miesiąc od 2015 roku. W okresie wiosenno-letnim cieszą się dwukrotnie wyższą frekwencją niż w innych miesiącach (średnio ok. 30 uczestników, w maju 60). Projekt był nominowany w konkursie „Inicjatory 2017” na Najlepszą Inicjatywę Pozarządową. Towarzystwo wierzy, że lekcje przyczynią się do upowszechniania wiedzy na temat głuchoślepoty i zachęcą uczestników do pomocy osobom z tą niepełnosprawnością.

 • Pozytywnie „rybnięci”
  • Latem kolejne warsztaty i atrakcje planuje także fundacja Ratuj Ryby. Wszystko to ramach Eco Edukacji – projektu, w którym wzięło już udział ponad 6 tys. dzieci ze szkół w całej Wielkopolsce oraz niezliczona liczba maluchów podczas imprez terenowych. Organizacja coraz częściej gości na wydarzeniach poza Wielkopolską. W planach na wakacje ma 40 różnego rodzaju imprez nad Wartą (w ramach projektu ożywania rzeki z Urzędem Miasta Poznania). W wakacyjne weekendy będą odbywać się tam również Eco Rejsy, pokazujące uczestnikom stan rzeki i zwiększające ich wiedzę na ten temat.
  • W fundacji Ratuj Ryby trwają też przygotowania do wielkiego, planowanego na jesień finału akcji „Miliard sandaczy dla Warty”.

Do tej pory udało nam się zebrać ponad 4 tys. zł. Swoją pomoc „adopcyjną” zadeklarowało ponad 40 osób i firm. Każdy z nas może adoptować i nazwać swojego sandacza, odebrać certyfikat jego adopcji i osobiście wpuścić go do Warty podczas jesiennej akcji zarybiania. Dodatkowym planem jest założenie nadajnika na każdego sandacza i obserwowanie jego dalszych losów przez opiekuna – mówi o akcji „Miliard sandaczy dla Warty” Sebastian Staśkiewicz z fundacji Ratuj Ryby.

 • Edukacja na pomoc zwierzakom

Stowarzyszenie Przyjaciół Schroniska dla Zwierząt w Skałowie działa przy jednym z nielicznych tego typu ośrodków w Polsce, prowadzącym spotkania przed- i poadopcyjne. Wśród zajęć edukacyjnych nie brakuje warsztatów dla dzieci i młodzieży. Zainteresowanie nimi jest ogromne i choć latem liczba uczestników maleje (z uwagi na wakacje), stowarzyszenie pozostaje w gotowości do przyjmowania grup.

Od początku tego roku w warsztatach edukacyjnych wzięło udział ponad 600 dzieci. Podczas spotkań uczymy najmłodszych np. co. powinni zrobić, gdy znajdą bezdomnego czworonoga, zgubią zwierzaka oraz jak prawidłowo się nim opiekować. Sporo opowiadamy o roli psa w naszym życiu, o tym, że czuje on tak, jak człowiek, ale wyraża to w inny sposób – mówi Paweł  Kubiak, dyrektor Schroniska dla Zwierząt w Skałowie.

Stowarzyszenie planuje wykorzystać lato na przygotowania do kolejnych akcji skierowanych do ośrodków weterynaryjnych (dystrybuując plakaty, ulotki) i szkół (tworząc koła przyjaciół schroniska). Wszystko po to, by pomóc zagubionym czworonogom odnaleźć ich domy.

 • W schronisku nieustannie trwają przyjęcia nowych podopiecznych i przygotowywania ich do adopcji. Co miesiąc trafia tam ok. 50 nowych mieszkańców. Na swoich właścicieli czeka ponad 130 psów i kilkanaście kotów.
 • Integracja w urokliwym otoczeniu
  • Lato to również dobry czas na prowadzenie prac budowlanych. Fundacja Patria bierze udział w licznych kampaniach, organizuje wolontariat pracowniczy i rodzinny, prowadzi agroturystykę i pensjonat dla koni, organizuje imprezy plenerowe na swoim terenie nad Lednicą od 100 do 10 tys. osób. Wszystko po to by budować ujeżdżalnię i czworoboki Integracyjnego Ośrodka Jeździeckiego.

Chcemy, by w Imiołkach powstał Ośrodek Aktywnego Trybu Życia, w którym każdy przebywający będzie mógł przekonać się, ile radości i dodatkowych korzyści daje aktywny wypoczynek i ruch.  Jak łatwo, na etapie profilaktyki, można przeciwdziałać chorobom cywilizacji: otyłości, cukrzycy, chorobom serca. Chcemy zachęcać do codziennego wysiłku fizycznego na miarę własnych możliwości (psychicznych i fizycznych). Dlatego obok spacerów, jogi, chcemy rozwijać, z pasjonatami, nurkowanie, triathlon, jeździectwo. Stąd budowa ujeżdżalni, dzięki której przyszli zawodnicy – pełnosprawni fizycznie i  osoby z niepełnosprawnością będą mogli ćwiczyć cały rok – podkreśla Liliana Sobieska z Fundacji Patria.

 • Przed Fundacją czas wakacyjnych obozów „Republika Uśmiechu” organizowanych dla całych rodzin zastępczych. W tym roku zaproszone zostaną też rodziny z Ukrainy. Podopieczni wezmą również udział w corocznych imprezach (w tym w Śliwobraniu, którego „efekty” będzie mógł wypróbować każdy odwiedzający Imiołki) oraz dodatkowych inicjatywach (m.in. kursie nurkowania z możliwością uzyskania dyplomu, kampanii Kilometry Dobra). Na terenie fundacji każdy chętny może wynająć miejsce na polu namiotowym w Imiołkach, pokój w Zielonym Domu w Skrzetuszewie i poznać urokliwe okolice jeziora Lednica. Chętni zawsze mogą dołożyć swoją cegiełkę do ww. działań.

 • Rozkręcona pomoc
  • wszystkie wymienione Fundacja skorzystały z zaproszenia na majowo-czerwcowe pikniki rodzinne dla pracowników Bridgestone Poznań, prezentując na nich swoją działalność, zachęcając do wolontariatu i biorąc udział w akcji charytatywnej „Równowaga też pomaga”.– Akcja polegała na pokonywaniu kilometrów na rowerach stacjonarnych na rzecz danej fundacji. Osoba, która przejechała największą liczbę kilometrów, wygrywała dla swojego faworyta najwyższą nagrodę finansową – łącznie było to ponad 726 tys. kilometrów i ponad 14 tys. zł dla wszystkich organizacji. Najlepszy kolarz pokonał dokładnie 3 114 kilometrów, wirtualnie przejeżdżając tym samym z Poznania do jednego z krajów azjatyckich. Goszczenie tak wielu fundacji w jednym miejscu było doskonałą okazją do zapoznania się z ich różnorodnością i możliwością odbycia w nich wolontariatu. Organizacje chętnie zapraszały też uczestników do kręcenia kilometrów, przygotowując dla nich dodatkowe nagrody (np. rejs statkiem od Fundacji Ratuj Ryby) – podsumowuje akcję Patrycja Radomska, koordynatorka akcji z Bridgestone Poznań. Możliwości wspierania ww. organizacji jest wiele i są one dostępne przez cały rok: wolontariat, 1%, darowizna i wiele innych. Szczegóły na ten temat można znaleźć na ich stronach www:

   https://wielkopolskietpg.wordpress.com

    

    

    

    

  • Dodatkowych informacji udziela:Beata Grześkowiak-KręcickaPrelite Public Relations

   tel.: +48 601 065 576

   e-mail: b.grzeskowiak@prelite.pl

 

[1] Zgodnie z danymi portalu opracowanymi na podstawie danych z rejestru REGON z 2016 roku oraz badań Stowarzyszenia Klon/Jawor „Kondycja sektora organizacji pozarządowych” z 2015 roku: http://fakty.ngo.pl/liczba-ngo

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.