W sobotę 3 listopada o godz.11.00, na Zielonym Targu w Mosinie przy ul.Farbiarskiej obok straganów pod wiatą, odbędzie się pokaz bezdymnego spalania węgla (metoda dot. także spalania drewna).

Serdecznie zapraszamy właścicieli kotłów węglowych starego typu, kotłów węglowych z dmuchawami, pieców kaflowych, pieców typu „koza” i kominków.

Prowadzący pokaz panowie odpowiedzą na Państwa wszystkie pytania dot. techniki spalania oraz udowodnią, że węglem można palić bez kopcenia.

Kolejny raz macie Państwo możliwość zrobić coś w kwestii poprawy jakości powietrza – zaproście swoich palących w piecach sąsiadów na pokaz, porozmawiajcie lub napiszcie kartkę z informacją i wrzućcie do skrzynki na listy. Zaproponujcie wspólną wyprawę do Mosiny.

Zalety rozpalania od góry:
oszczędzamy czas – do kotłowni schodzimy raz na dobę (nie dokłada się),
oszczędzamy paliwo – spala się o 1/3 opału mniej,
chronimy piec i komin – nie osadza się sadza i smoła, ulegają spaleniu w piecu,
oszczędzamy zdrowie – o 80% zmniejsza emisję zanieczyszczeń,
polepszamy efekt cieplny domu – wsad spala się wolniej, przez co nie dochodzi do wychłodzenia pieca, instalacji grzewczej i domu,
ogrzewamy dom, a nie powietrze na zewnątrz – spaliny mają zdecydowanie niższą temperaturę o czym można przekonać się podczas pokazu.

 

Pokaz rozpalania od góry w Puszczykowie

M.Chudak

Komentarzy: 24 o “Pokaz bezdymnego spalania węgla

 1. Kto usunął wszystkie karty z napisem ” WYTNĄ MNIE” z drzew na naszej, puszczykowskiej GROBLI?
  Panie Balcerek, wie Pan coś o tym ???

  1. Hasło o bałaganie na grobli rzuciła na fb młoda sympatyczka jedynie słusznej ekipy, szybko podchwyciły możliwość dowalenia organizatorom młode wilki od AB. Przy okazji napisano, że niektóre kartki nie wisiały dłużej niż dwie godziny regularnie niszczone.
   O dziwo wspomniana wyżej sympatyczka porządku w następnym poście broniła dzieci, które zrobiły na Studziennej bałagan rozrzucając papierki podczas Halloween.
   Kto młodych od AB zrozumie? Ta osoba wpisuje sie idealnie w model młodych wilczków ślepo atakować przeciwników i ślepo bronić zwolenników.

   1. Wypraszam sobie. Naprawdę proponuje nauczyć się czytać ze zrozumieniem. Nie broniłam dzieci, a jedynie napisałam, że nazwanie dzieci „bachorami” jest niegrzeczne. Ma Pani dziwna wizje świata. Nikogo nie atakuje, a prosiłam by kartki zniknęły. Niby puszczykowanie są tacy porzadni, a bałagan który tam powstał nikomu nie przeszkadzał. Przykro Mi, że źle Pani odczytuje moje intencje i to Pani mnie atakuje.

    1. Znam panią od dawna, ocenę pani postawy wyrobiłam sobie na podstawie niejednej facebookowej dyskusji.

     1. Nie zmienia to jednak faktu, że przeinacza Pani moje wypowiedzi i opowiada tutaj kłamstwa, gdyż nie było tak jak Pani pisze. Skoro chce być Pani rzetelna, nawet podpisując się jako „mieszkanka” (a tu ich naprawdę wiele), to proszę pisać prawdę.
      Przykro mi, ale ja w dalszym ciągu nie wiem z kim mam przyjemność.
      Pozdrawiam

     2. To pani punkt widzenia, mój jest inny. Nie wchodzę z panią w dyskusję na fb, nie zamierzam dyskutować i tutaj. Poniższe komentarze świadczą o tym, że nie ja jedna oceniam negatywnie pani wpisy na fb.

    2. Proszę mi odpowiedzieć. Dlaczego Pani prosiła, aby te kartki rozpaczy przed ścięciem usunąć? Proszę w odpowiedzi uwzględnić wiek tych drzew, to że są zdrowe, że są domem dla setek tysięcy istnień, ptaków itp. Wszystko tak Pani chętnie usuwa…nieswojego? Kto Pani dał takie prawo? Dyktator?

    3. Oj, Moniu( jeśli ty , to rzeczywiście ty) – nie denerwuj sie , złość piękności szkodzi. Już w jednym z postów na FB napisałaś w podtekście, że najbardziej się cieszysz , że będzie nowe miejsce pracy dla kasjerek ( i będziesz mieć blisko – w domyśle miejsce dla ciebie ?) – zmieniasz pracę ? ( bo na FB podajesz, że pracujesz w Arturo) . No i tak to już jest, że jeśli stajesz się tubą komitetu wyborczego ( z przekonania , czy z innych powodów…) to musisz się liczyć z oceną własnych postów – które z niezależnością nie mają nic wspólnego 🙂

 2. Drogi Redaktorze Naczelny. Mam taki oto pomysł, by stworzył Pan na F.P. rubrykę „Sprawy bierzące”, abyśmy nie musieli dopisywać się tak, jak w ten temat o „dymie” tematem kolejnej porażki Lecha Poznań w ekstraklasie. Co się stało wg Państwa złego w Lechu, że przegrywa wszystko od tygodni. Nie gra już w PP, a dziś na Bułgarskiej przegrał z Lechią Gdańsk 0:1. Co Państwo, Puszczykowianie o tym myślą? Trochę żal, prawda? Czy ważą się losy obecnego trenera w klubie?

 3. Do : ” POMYSŁ DLA FORUM ”

  Poprawna pisownia : To bieŻący !!! Przez ” ż ” ,a nie ” rz”.
  Bardzo razi taki błąd.
  Pozdrawiam.

  1. ..do gościa; 5 listopada. Dziękuję za zwrócenie mi uwagi. Bardzo rażący błąd. A co Pani, Pan sądzi o pomyśle „Spraw bieżących”? 🙂

 4. Rozmawiam o smogu na fb codziennie. Ostatnio zamieszczone informacje:

  1)
  W roku 2017 tylko TYLKO dwie rodziny z Puszczykowa skorzystały z dopłat celowych na likwidację źródeł niskiej emisji i zastąpienia ich rozwiazaniami proekologicznymi.
  Programy dopłacajace do wymiany pieca są od dawna, sama z nich korzystałam. Można złożyć wniosek do powiatu lub skorzystać z dopłat programu Czyste Powietrze.

  Wraz z Adamem Stalińskim apelujemy:
  Miasto powinno zorganizować kompleksowy system pomocy w korzystaniu z niego. Urząd powinien zdecydowanie zachęcać ludzi do skorzystania i aktywnie oferować się, że wyręczy ludzi we wszystkich formalnościach. Przedstawiciel urzędu mógłby przyjeżdżać do ludzi i w domach załatwiać wszystkie formalności. Ludzie tylko by dostarczali danych, podpisywali i płacili swój wkład, całą resztę robiłby urząd. To zwiększyłoby tempo wymian. Jeśli podsunie się gotowe rozwiązanie, ludzie chętniej z tego skorzystają.

  Należy także zainteresować się kolejnym dużym rządowym projektem, obok programu Czyste Powietrze, który ma na celu wsparcie termomodernizacji będzie Program Stop Smog. Od Czystego Powietrza program różni się przede wszystkim tym, że ma charakter pomocy społecznej i jest przeznaczony dla najmniej zamożnych gospodarstw domowych. Ma być realizowany w ścisłej współpracy z gminami. Najwięcej informacji o obu programach otrzymamy kontaktując się z najbliższym wojewódzkim funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Nie należy również zapominać, że do dyspozycji zainteresowanych są również środki pochodzące z Regionalnych Programów Operacyjnych. Przyznawaniem wsparcia na termomodernizację z tego źródła zajmują się głównie urzędy marszałkowskie oraz tzw. instytucje pośredniczące, np. lokalne agencje rozwoju lub wsparcia przedsiębiorczości.

  2)
  Może Państwa ta wymiana maili zainteresuje:

  Witam
  Przeczytałam o instalacji 160 czujników w aglomeracji poznańskiej. Mieszkam w Puszczykowie pod Poznaniem, czy i u nas będzie zamontowany czujnik choć na jednej z trzech szkół (dwie podstawówki, jedno Liceum)
  Pozdrawiam serdecznie
  Mariola Marecka Chudak

  Szanowna Pani,
  W ramach projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej NASK realizowanego w 160 szkołach przez Metropolię Poznań – będzie instalowany czujnik zanieczyszczenia powietrza również w Puszczykowie. Nie jestem na tym etapie pewna w której szkole – ale co do miejscowości mam 100% pewności.
  Spotkanie ze społecznością lokalną w Puszczykowie odbędzie się po 7 stycznia.
  Już „na dniach” proszę szukać informacji w intrenecie i lokalnej prasie.

  3)
  W Puszczykowie odbędą się także warsztaty/szkolenie organizowane w ramach ogólnopolskiego programu dotyczącego Edukacyjnej Sieci Antysmogowej.
  Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) Państwowy Instytut Badawczy oraz Polski Alarm Smogowy opracowali wystandaryzowaną dla całego kraju specyfikację sprzętu i materiałów edukacyjnych w ramach Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA).
  O szczegółach poczytamy w Echu jeśli organizatorzy zdążą z przesłaniem informacji przed oddaniem Echa do druku (o co się niepokoję).

 5. Pani Mariolo, pani mówi: ,,Przedstawiciel urzędu mógłby przyjeżdżać do ludzi i w domach załatwiać wszystkie formalności. Ludzie tylko by dostarczali danych, podpisywali i płacili swój wkład,” To nie na tym polega rozwiązanie problemu. Problemem jest wkład i konstrukcja umowy. Ten wkład to co najmniej 3000zł, ale to nie wszystko. Prawda jest taka że piec wraz z robocizną kosztuje dla domu 200mkw od 6000zł w górę i za robociznę do 3000zł. W umowie o dotacji celowej jest paragraf 5 który brzmi: ,,Wysokość dotacji wynosi 80% kosztów kwalifikowanych, o których mowa w par 4 Regulaminu, jednak nie więcej niż 5 000zł.”
  Konia z rzędem kto potrafi to przełożyć na jakiś matematyczny sens.
  Żeby dostać te 5000zł zwrotu trzeba samemu najpierw wyłożyć 8 – 9 000zł. Kopciuch co kupuje tani węgiel i płyty pilśniowe na rozpałkę ma takie pieniądze?

  Więc POMYSŁÓW NA LIKWIDACJĘ SMOGU NA RAZIE NIE MA.

  1. Podstawowym pomysłem na likwidację smogu jest nauczenie właścicieli popularnych (jak pan napisał) kopciuchów nauczenie rozpalania bezdymnego czyli rozpalania od góry dającego 80% mniej zanieczyszczeń.

   Kolejną kwestią jest zmiana pieca na niskoemisyjny i tu podstawowym krokiem jest zrobienie inwentaryzacji systemów grzewczych np. podczas dostarczania wysokości podatków od nieruchomości, wtedy przedstawiciel urzędu dociera do każdego z nas.

   Program Czyste Powietrze właścicielom piecy z niskimi dochodami stworzył ułatwienia w postaci braku wkładu własnego, a od nowego roku zlikwidowany będzie podatek od darowizny.
   Moje doświadczenie podpowiada mi, że jeśli urząd nie dotrze do mieszkańca i nie zaoferuje mu pomocy w pokonaniu formalności, większość pozostanie z takimi systemami grzewczymi jakie ma.
   Skąd ta pewność? Korzystałam w 2008r. z preferencyjnego kredytu termomodernizacyjnego Banku Ochrony Środowiska, oprócz mnie w całej Polsce skorzystało z niego około 700 właścicieli domów. TYLKO 700. W roku 2017 tylko TYLKO dwie rodziny z Puszczykowa skorzystały z dotacji Powiatu do wymiany pieca (7000,-).

   Jeśli właściciele domów mają wyższe dochody, to dla nich dotacja jest jak prezent, minimalna kwota do tej pory ułatwiająca podjęcie decyzji, to 5000,- (UM Puszczykowo). Warto dla nich rozważyć wzięcie kredytu na pozostałą kwotę. Ustawa antysmogowa nakłada na wszystkich konieczność likwidacji do 2026r. źródeł niskiej emisji.
   Dla takiej kwoty warto zaciągnąć na brakującą sumę kredyt.

 6. No dobrze, proszę przybliżyć ten Program Czyste Powietrze. Owszem racja że jeśli urząd nie przyjdzie do beneficjenta to ten się nie ruszy. To Pani skorzystała z dotacji powiatu, nie gminy? Jacyś radni chcą się zająć problemem smogu, może mają jakieś dobre pomysły.

 7. Zima, to dobry czas, by pomyśleć o ogrzewaniu, bo
  – ogrzanie domu może być uciążliwe i pochłaniać sporą kwotę w niewielkim budżecie,
  – wybór systemu grzewczego nie jest prosty, jednak kluczowy dla budżetu i komforu użytkowania.
  Co dalej?
  Warto zaprosić do siebie audytora energetycznego (w 2007r. tzw. pierwszy audyt był darmowy), jest to specjalista od podjęcia decyzji jakie podjąć kroki w naszym domu, by inwestycja w zmiany była ekonomicznie opłacalna.
  Bardzo często wydatek na audyt właściwy jest wymogiem kredytu termomodernizacyjnego i zaliczany do wkładu własnego. Ja korzystałam w 2008r. z kredytu termomodernizacyjnego przyznawanego przez BOŚ. Warunkiem przyznaniaania kredytu było otrzymanie takich oszczędności w wydatkach na ogrzanie domu, bym kredyt właśnie z tych oszczędności spłacała.
  Brzmiało zaskakująco, ale tylko dla mnie. Audytor w swoich wyliczeniach udowodnił, że to możliwe. Audytor nie narzuca rozwiązania, w moim wypadku przedstawił trzy możliwości, wyboru dokonuje właściciel domu.
  Od 2008r. mój 120m2 dom z lat siedemdziesiątych, jest ciepły za niewielkie pieniądze i przy zerowej pracy. BOŚ pożyczył 50 000,- na cztery lata, umorzył od tego 20%. Cztery lata przysłowiowego ściśnięcia pasa wbrew pozorom szybko mija, a zadowolenie i komfort cieplny jest od pierwszego dnia po zmianach do dziś to samo.
  Jeśli kredyt spłacałam z oszczędności na zakupie opału, to pomimo podwyżek oszczędzam dalej.
  Być może w przyszłości przejdę na OZE, a póki co cieszę się z:
  – niższych rachunków (za tonę węgla w 2007r. płaciłam chyba 600zł, spalałam 2 do 2,5t.,
  – braku ciężkiej pracy fizycznej,
  – wszechobecnego pyłu i brudu,
  – częstrzego malowania ścian,
  – czasu wolnego od szuflowania węgla i popiołu.

  W 2007r. postawiłam na piec kondensacyjny, OZE było w powijakach i bardzo drogie dzisiaj może to inaczej wygladać, ale o tym powinien sie każdy zainteresowany dowiedzieć od fachowca z urzędu.

  Moje rachunki za gaz w zeszłym sezonie grzewczym, płatność co dwa m-ce, od 2 października do 30 marca 179zł 46gr, 370zł 76gr, 1043zł 84gr, zdjęcia umieściłam na fb Puszczykowo i w wielu innych grupach dyskusyjnych (jestem członkiem alarmów smogowych w różnych miejscowościach)

  1. Pyta pan/pani o Program Czyste Powietrze, ponad to co napisałam mogę dodać, że oferuje dużo lepsze warunki od tych, z których ja korzystałam. Cieszę się, że wzbudziłam zainteresowanie, mieszkańcy na ogół nie wiedzą, że są programy pomocowe, o czym pisałam wyżej. To audytor panu/pani powinien powiedzieć z czego można skorzystać, co się opłaca w perspektywie czasu.

 8. Z tego co się mówi najbardziej trującym jest okręg radnego Teuschnera. Podobno wiatry zachodnie i południowe, te najgorsze bo wilgotne pchają toksyczne dymy na ulicę Chrobrego wprost na dom Burmistrza. A ten nie ma ani jednego drzewa które by zatrzymywało trujące substancje.

 9. Burmistrz wyciął na swojej działce w tym. albo w zeszłym roku dwa piękne świerki srebrzyste, na mapach google jeszcze je widać.
  W okręgu Ryglewicza który jest pomiędzy ulicami Podgórną, a Wąską również trują. Ulica Sosnowa bliżej Wysokiej, gównie 1 posesja jest przodująca.
  W sprawie smogu, proszę udać się do radnego Ryglewicza. Szedł do wyborów z hasłem walka ze smogiem. Niestety ja jednak mu nie dowierzam, gdyż w poprzednich wyborach nie zrealizował swojego programu. W tym roku do skopiowianych , starych, niezrealizowanych punktów programu dodał nowe.

  1. Duże drzewa to doskonała i skuteczna zieleń izolacyjna. Świerki i inne iglaste duże drzewa świetnie pochłaniają zanieczyszczenia zimą, a drzewa liściaste latem. Drzewa i krzewy doskonale zatrzymują kurz i chronią przed wiatrem. Każdy kto wycina duże drzewa i krzewy wokół posesji szkodzi sobie i swojej rodzinie.

 10. Jest to bardzo dobra lekcja pokazania w jaki sposób oraz jakim opałem należy palić w piecu. Przez to nie dość,że oszczędzamy to również nie mamy problemu z rozpalaniem, a jeżeli nie stosowaliśmy się do tego wcześniej i mamy zasmolony piec wtedy warto byłoby go wyczyścić lub na samym początku do każdego palenia dodawać jakiś katalizator. Mam na myśli coś takiego jak spalsadz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.