Dotarły do mnie informacje o kolejnej, corocznej podwyżce cen wody.  Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że woda ma podrożeć o ponad 3% a ścieki o ponad 17%.  Dzieje się to w okresie kiedy nie mamy w kraju inflacji, emerytury i pensje nie rosną i nawet inne ceny monopolistów takie jak gaz nieznacznie spadły.  Co więcej już obecnie mamy najdroższą wodę i ścieki w kraju, a jak teraz widać mamy mieć jeszcze droższą. Dawno przegoniliśmy pod tym względem Warszawę, a teraz to chyba będzie drożej niż w Niemczech (…).

Dlaczego w takim razie co roku rosną ceny narzucane przez Aquanet? To wie chyba tylko monopolista, który dostał za darmo wybudowane za prywatne pieniądze Puszczykowian sieć wodociągową i kanalizacyjną. To jest jakiś skandal. (…) Aquanet ogłasza w gazetach, że ceny wzrosną średnio o 3 % tylko, że u nas i w Mosinie rosną dużo więcej.  Nie wiem czy ktoś sobie myśli, że w Puszczykowie mieszkają sami milionerzy?  Może warto aby, radni którzy podobno jednogłośnie nie zgadzają się na podwyżkę zrobili coś więcej, bo ich sprzeciw jak co roku jest tylko pustym gestem i na Aquanecie nie robi wrażenia.  Może trzeba aby nasi radni i burmistrz, który mówi, że dba o mieszkańców, zgłosili skargę na Aquanet do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.  A jeśli to nie spowoduje, że ceny nie przestaną rosnąć, to może trzeba wycofać się z takiej spółki i działać razem z Mosiną.  Aquanet wodę bierze z Mosiny, oczyszczalnia jest w Puszczykowie, a my mamy najdrożej, chyba coś tu jest nie tak.  Jak tak dalej pójdzie, to pół emerytury będę przeznaczać na wodę i prąd.

Proszę o publikację tego listu, bo chyba nie jest to tylko moje zdanie.

Moje nazwisko i adres tylko do wiedzy redakcji

Mieliśmy zająć się tym tematem, ale list mieszkanki nas uprzedził.  Dziękujemy i mamy nadzieję na reakcję władz miasta.

Tytuł, skróty tekstu i nieznaczne poprawki, od redakcji.

rys.wiewiorka.pl

Komentarzy: 17 o “Znaczne podwyżki cen wody i ścieków w Puszczykowie

 1. A ja myślałam, że nikt więcej nie widzi tego co robi z nami Aquanet. Mam nadzieję tak jak autorka listu, że radni podejmą jakieś kroki, bo samo głosowanie przeciwko podwyźkom to jak widać od lat za mało. We władzach Aquanetu jest jeden z radnych: co on na to?

 2. Na ostatniej sesji rady miasta byli przedstawiciele Aquanetu i tłumaczyli dla czego są takie podwyżki. Z tego co kojarzę radni byli przeciwko takim działaniom, była związana z tym jakaś uchwała (dokładnie nie powiem co ona zawierała, na pewno chodziło o podwyżki cen wody), ale radni przegłosowali ją negatywnie. Niestety chyba nic z tym nie da rady zrobić, ponieważ to my jako użytkownicy jesteśmy uzależnieni od firmy Aquanet, a nie oni od nas. Samo miasto też chyba za dużo nie może zdziałać w tej kwestii, ponieważ to nie od nich zależy jakie są stawki.

 3. Który to Radny ? To jest dopiero skandal , siedzi we władzach Aquanetu ? To on jest współodpowiedzialny za te podwyżki . Podajcie mieszkańcom jego nazwisko .

 4. Przecież jak nic nie zrobimy i jak co rok będziemy się zgadzacjać jak barany na podwyżki, to za rok podniosą ceny o 25%. Co może uzasadniać podwyżki dla Puszczykowa o 17% ceny za ścieki? Budują u nas jakieś nowe przyłącza do osiedli deweloperskich wybudowanych w polu? Nie. I nowych inwestycji nie ma, więc brak uzasadnień. Podwyzszają bo są monopolistą.
  Muszą mieć kasę na etaty dla kolegów z PO którzy za chwilę stracą stanowiska.
  Mamy w radzie nadzorczej Aquanetu radnego Puszczykowa Musiała a to przypadkowo też członek PO. Jako jedyny nie głosował przeciw podnoszeniu cen. Na pewno z dbałości o mieszkańców.
  Gdzieś czytałem że wzrost cen związany jest że wzrostem kosztów. Tylko jaki mają interes w obniżeniu kosztów. Im wyższe koszty tym większe podwyżki. Proste.

 5. Strzygą nas jak barany,radny Musiał jeden ze strzygących bez drgnięcia ręki.Tak wybraliście to i tak macie.W następnym roku będzie to samo.Pytanie:czy pan burmistrz troszczy się o godne zycie mieszkańców czy o interesy Aqanetu?Czy w ogóle myśli o mieszkańcach którymi rządzi?Czy radni rozumieją kogo reprezentują?Jakie inwestycje Aquanet realizuje w Puszczykowie? które znacząco wpływaja na podniesienie jakości życia w naszym mieście? kosztem mieszkańców Puszczykowa realizują swą monopolistyczną politykę.Czy mylę się panie radny Musiał członku rady nadzorczej Aquanetu? i panie burmistrzu Balcerku szefie miasta?

 6. Ciągle to samo słyszymy: ” to nie my, to oni… my nic nie możemy zrobić…” Jeśli Państwo nie możecie, nie umiecie, to może czas zrezygnować z administrowania naszym miastem?
  W ‚Echu Puszczykowa’ ani słówka o zamierzonych podwyżkach za wodę i ścieki. No tak, po co mieszkańcy mają wiedzieć – niech na razie śpią spokojnie, a później napiszemy, że nikt nie zgłaszał uwag i zastrzeżeń…

 7. Z Wirtualnej : Nowoczesna Ryszarda Petru wyprzedza po raz pierwszy PO. Ma 17 procent, a Platforma – 16 procent. Nad progiem wyborczym znalazło się jeszcze jedynie ugrupowanie Kukiz’15 (8 proc.).

  Prognozowałem że Platforma się powoli rozpadnie , dlaczego ? Bo przegrali i to już partia niemodna . A w jakich obciachowych garniturach występują , szarzyzna i granatowe krawaty . Coś to znaczy .
  Co ?
  Że tam już młodzi nie mają „przyszłości” .

 8. Jeśli szambo nie przecieka, nie przelewa się , nie „pachnie”, nie ma racjonalnych podstaw do zakwestionowania . Można oczywiście zainwestować we własną oczyszczalnię a to już jest poza wszelką wątpliwością . List od Burmistrza z pogróżkami który dotarł do wielu mieszkańców w którym straszy się mandatem w kwocie 10 000 zł za nieprzystąpienie do sieci kanalizacji jest kuriozalny i skandaliczny , Dlaczego ? Bo to jest de facto grożenie niebotyczną karą pieniężną komuś za to że nie ma pieniędzy !
  Podpisując się pod takim wezwaniem „nasz” Burmistrz wystąpił jako rzecznik jakiejś (prywatnej?) firmy która ma wykonać przyłącza i dobrze zarobić na mieszkańcach. Ja natomiast chciałbym aby nasz Burmistrz wnikliwiej rozpatrzył sprawę i znalazł większe spektrum rozwiązań dla mieszkańców którzy w danej chwili nie mają żadnych wolnych środków pieniężnych ani zdolności kredytowych a jednak nie negują chęci przyłączenia się do sieci . Ja w tej chwili strzelam pomysłami z „colta” ale może niech miasto zaproponuje wyłożenie tego 1800zł za udokumentowaniem trudności finansowych obywatela i zaproponuje mu dłuższy termin spłaty, nawet z odpowiednimi odsetkami . Ostatecznie można obciążyć hipotekę. A tu nic tylko ciach pałą.

  1. Aquanet ma program dofinansowania dla osób z dochodem mniejszym niż 1287 zł na osobę. Informacja od konsultanta Aquanetu.

   1. Tak wiemy o tym . Ale co to ma być, łaska Aquanetu ? Lub prywatnej firmy która „dostała” zlecenie wykonawstwa (przepraszam , wygrała przetarg) ? Ja uważam że to powinno być zadanie własne Gminy , właśnie wyłożenie środków dla nazwijmy eufemicznie , czasowo nie zdolnych finansowo . Takim był też kiedyś Burmistrz , jak wiadomo „bezrobotny” więc może pomysł będzie mu bliski sercu.
    Ja rozwijam tu myśl o ustroju Państwa nowoczesnego XIX wieku w myśl teorii
    G.Standinga :Prekariat , czyli o powrocie Państwa do tzw. inteligentnego i zrównoważonego interwencjonizmu. Jak ma być pokój ten zwrot polityczny jest nieuchronny. Nieuchronny w obliczu dwóch zagrożeń cywilizacyjnych:
    1. Katastrofy klimatycznej w efekcie ocieplania klimatu .
    2. Katastrofy społecznej i politycznej w efekcie globalizacji gospodarek i potęgującego rozwarstwienia ekonomicznego .
    A nie są to „strachy na lachy” , nie po próżnicy miał miejsce na dniach szczyt klimatyczny w Paryżu. Politolodzy ostrzegają , obecna sytuacja na świecie jest podobna do tej z przed rewolucji i wojen światowych.

    Wracając do Gminy , potrzeba chwili jest aby w nowatorski i koncyliacyjny sposób zajmować się zadaniami własnymi (drogi, szkoły, infrastruktura, …) a nie anachronicznie chronić interesy prywatnych inwestorów .

 9. Problem przyłączy kanalizacyjnych wynika z ustawy o ochronie środowiska. To ona nakłada na właścicieli posesji obowiązek przyłączenia do istniejącej sieci kanalizacyjnej i w myśl ustawy nie można mieć szamba ani przydomowej oczyszczalni ścieków (chyba że ta powstała przed uruchomieniem sieci kanalizacyjnej). To z niej wynikają kary którymi nas straszą.

  Jestem również bardzo zniesmaczony językiem pism jakie wysyła NASZ URZĄD do swoich donatorów

 10. Problem kanalizacji jest powiązany z tematem ogrzewania a te łączą się w ogólny problem ochrony środowiska. Z tym że nawet to nie stanowi problemu. Właściwym problemem jest anachroniczne podejście administracji wszystkich szczebli i swoisty staroświecki sposób komunikowania się
  z ludźmi . Ten w skrócie sprowadza się do natrętnego stosowania narzędzia opresji w miejsce porozumienia stron. Więc najłatwiej pogrozić „pałą” zamiast pomyśleć i uzgodnić . W pierwszym przypadku dochodzi do tak kuriozalnych paradoksów który obnażyłem:

  kara niebotycznej wielokrotnej kary pieniężnej za brak pieniędzy na spełnienie powinności obywatelskiej.

  Podobny problem występuje z ogrzewaniem, jak ktoś ma zrezygnować z węgla na rzecz gazu jak nie ma na to pieniędzy? Rzecz cała jest oczywiście pochodną polityki państwowej, właśnie skutkiem utopijnej doktryny klasycznego liberalizmu w szczególności wycofywania się państwowego interwencjonizmu i pozostawiania obywateli ich własnemu losowi . Skracając znów wywód do czego zmierzam , to że Państwo w tym wypadku Gmina powinna w pierwszej kolejności sama ze swoich środków zainwestować w przyłącza do każdego domu i później zorganizować elastyczny sposób spłat wyłożonych środków przez odbiorców. Co robi zamiast tego ? Zajmuje się inwestowaniem w fanaberie nie generujące zysków (jakieś hale, boiska, etc.) zaś podstawy infrastrukturalne mają sobie finansować sami obywatele. A jak się opierają, to „pałą”.

 11. „Zalajkowałabym” dwa ostatnie wpisy, ale nie mam takiej możliwości. Od siebie dodam, że z ciekawości zadzwoniłam do Aquanetu zapytać o pisma licznie rozesłane przez burmistrza w sprawie przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej. W Aquanecie (po rozmowie z kilkoma osobami) nikt nie wie o takiej inicjatywie. Wniosek, czyżby z namówienia ludzi na podłączenie się do kanalizacji nasz urząd zyskiwał jakieś profity finansowe? Proszę nie wyciągać wniosku dodatkowego, jestem podłączona i bardziej interesuję się wątkiem czekających nas podwyżek od firmy, której dochód przekracza 80 milionów.

  1. Jeśli to nie Aquanet to kto zainicjował akcję ? Sprawa zaczyna ciekawie wyglądać . A jak się nazywa ta firma wykonawcza , kto jest jej właścicielem ? Kto dostawcą materiałów ?

 12. Zamiast gadania trzeba podjąć jakieś kroki. Może zgłosi się jakiś prawnik i napisze pismo do Urzędu antymonopolowego i niech oni sprawdzą zasadność podwyżek? My zbierzemy dane a prawnik napisze co trzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.