Wczoraj, w sali Jana Pawła II pod kościołem pod wezwaniem św. Józefa, z inicjatywy Stowarzyszenia” Wspólna Sprawa Puszczykowo”, odbyło się spotkanie mieszkańców w sprawie planów budowy tunelu w ciągu ulicy 3-go Maja.

Jest to temat bardzo świeży, kontrowersyjny i żywo interesujący mieszkańców, czego dowodem był bardzo liczny udział w spotkaniu- pełna sala.

Przewodniczący stowarzyszenia, pan Leszek Pobojewski, przedstawił prezentację obrazującą skutki takiej inwestycji, zarówno w kontekście społecznym, ekonomicznym, urbanistycznym jak i bezpieczeństwa mieszkańców.

Zaprezentowane zostały także dotychczasowe wyniki sondażu przeprowadzonego drogą pocztową, z inicjatywy stowarzyszenia, z których wynika ,że już teraz bardzo wielu puszczykowian odrzuca zamysł tunelu, tak w tej konkretnej lokalizacji, jak i w tym kształcie architektonicznym i tej skali.

Są także, zdaje się bardzo nieliczni zwolennicy takiego rozwiązania.

Kwestia komunikacji części miasta, która w wyniku zamknięcia przejazdu kolejowego na 3-go Maja, została wyizolowana z miasta, jest w oczywisty sposób jedną z najważniejszych do rozwiązania przez władze miasta.

W tym kontekście zastanawia nieobecność na spotkaniu burmistrza i innych radnych – szczególnie tych, którzy sprawują mandaty w okręgach, których ta inwestycja bezpośrednio dotyczy.

Być może, ponownie, burmistrz miasta uznał, że jego obecność na spotkaniu byłaby „nietrafna”.

Uważam wczorajsze spotkanie za bardzo udane i potrzebne, jeśli wręcz nie niezbędne dla lokalnej społeczności i całego miasta.

Po raz kolejny mieszkańcy dali władzom sygnał – „nic o nas, bez nas” i zamanifestowali swoją wolę współdecydowania o kształcie miasta i aktywnego uczestnictwa w podejmowaniu decyzji o strategicznym znaczeniu, w dodatku związanych z wydatkowaniem ogromnych sum pieniędzy z budżetu miasta, przyczyniającym się do jego dalszego i tak już stosunkowo dużego zadłużenia.

Agata Wójcik

fot. Leszek Pobojewski

Komentarzy: 39 o “Po spotkaniu w sprawie tunelu

 1. Dziękuję Pani Radnej Agacie Wójcik za obecność wśród nas.
  Dziękuję za jej , jakże ważny, głos w dyskusji o przyszłości Puszczykowa.
  Szkoda, że takich radnych, podobnych do niej, nie ma więcej.
  Może wtedy nie czulibyśmy się tak osamotnieni w swojej walce o zielone, nasze miasto.

  1. Nie mam nic przeciwko temu, by mieszkańcy spotykali się w Sali Jana Pawła II na terenie Parafii Św. Józefa w Puszczykówku.
   Ogromne podziękowania dla Proboszcza Smyka za udostępnienie tej sali i dla pań , które ją przygotowały na to spotkanie.
   Ale mam pytanie, dlaczego w 10-tysięcznym mieście nie ma pomieszczeń, w których mieszkańcy mogliby się zgromadzić w celu omówienia ważnych dla nich spraw.
   Nawet w najmniejszej wsi jest jakaś remiza udostępniana bezpłatnie na wniosek mieszkańców.
   A u nas co? Hala widowiskowo – sportowa dla wybranych?
   A reszta niech się spotyka na ulicy lub w prywatnych domach?
   Rozumiem – niech się wcale nie spotykają – po co mają knuć i protestować.

   1. Sala Jana Pawła II na terenie Parafii Św. Józefa w Puszczykówku jest miejscem spotkań adekwatnym do sytuacji, podobnie jak w komunie jest to miejsce poza zasięgiem nacisków i złośliwości UM.

  2. Jestem przerażony cynizmem obecnych władz Puszczykowa! Wczorajsze spotkanie pokazało banalną istotę problemu. Problemu wywołanego w celu korzyści majątkowych-wybranej grupy ludzi. Budowa tunelu ma po prostu zadłużyć nas samych i sami mamy kupić obligacje od miasta, po to aby za 7 lat miasto z naszych podatków odkupiło je od nas! Na inwestycji zarobią ci, którym bardzo zależy, aby kolos z betonu powstał! Im większy tym droższy! Podobna inwestycja architektoniczna w Plewiskach wstępnie wyceniono na 60 milionów. U nas na zachętę mówi się o kwocie 17 milionów. Chyba dostaliśmy rabat:) Ta władza potrafi załatwić!!!

  1. Anonimowa inicjatywa wykorzystująca zdjęcie z google i domena zarejestrowana w Panamie bez jakiegoś rzetelnego kontaktu – telefonu czy nawet e-mail, bo o danych typu nazwa stowarzyszenia (zgodnie z prawem) czy o imieniu i nazwisku inicjatora nie wspomnę.
   Jak można wiarygodnie uczestniczyć w tym procesie dyskusji i konsultacji skoro korzysta się z anonimowości?

   Zbieranie podpisów będzie też się odbywało w gronie anonimowych mieszkańców?

   Naprawdę dyskutujmy poważnie, bo nasze miasto zasługuje na poważne traktowanie.

   1. Rozumiem, że wypowiedziała się Pani o ankiecie Urzędu Miejskiego?
    Proszę o jasną deklarację, ponieważ mam wątpliwości, co do tego, coPani napisała.

    1. Panie/Pani halo halo, wypowiedziałam się pod wpisem:
     Nieliczni zwolennicy; 21 marca 2018
     włączcie się
     tunel-tak.info

     Pozdrawiam,
     Iwona Janicka

     1. do Pani Iwony Janickiej :
      dziękuję za to wyjaśnienie – wcześniej nie wiedziałem o tej jakiejś dziwacznej anonimowej inicjatywie.

   2. Grabkowski kiedyś na spotkaniu w Ośrodku Leśnym powiedział że jeździ do Szwajcarii i Brazylii i wstydzi się za polaków. Zapytał retorycznie kto na ten PIS zagłosował ?
    Pomyślałem sobie, a może to z twojego otoczenia, masz takich fałszywych kolesi i ci zazdroszczą wyjazdów i tym podobnych…

 2. Zlikwidować przejazd kolejowy na Dworcowej wówczas nie będzie problemu całkiem 🙂 Nikt nie będzie stał w korkach , nikt nie będzie musiał wdychać smrodu z stojących co chwila samochodów przed przejazdem i ogólnie będzie bezpieczniej 🙂 . Plusem będzie zmniejszenie się również ruchu ulicznego na Dworcowej więc same plusy a cały ruch na drugą stronę miasta dać przez przejazd w Puszczykowie oraz w Mosinie .

  1. Tunel TAK! Ale na ulicy Mocka ! Na Mocka!
   Należy bezapelacyjnie przywrócić przejazd na ul. 3 Maja ! Przywrócić przejazd na ul. 3 Maja!

 3. O jakim burmistrzu tu Pani radna wspomina ,przecież Puszczykowo od ośmiu lat nie ma jest oczywiście osoba zwana burmistrzem na usługach deweloperów mająca do dyspozycji tzw radnych którzy radzą jak przyklaskiwać tzw . burmistrzowi w jego na niekorzyść mieszkańcom posunięciach przykładów można by mnożyć ,a pierwszy z brzegu to Moniuszki ,drugi to budowana za setki tysięcy remiza za którą było by kilka ulic ,a nie służyła by jako element promocyjny byłego /a może i przyszłego / kandydata na burmistrza czego dowodem jest że zawodowa straż przyjeżdża zawsze pierwsza bo ochotnicy strażacy są w pracy lub szkole. No ale cóż jakiego „wodza” wybraliście takiego macie.A on ma wasze spotkania w…..

 4. Do „Mieszkańca nie przemawiają takie argumenty jak:
  – gigantyczne zadłużenie miasta na kolejne kilkanaście /a może kilkadziesiąt/ mln zł
  – konieczność /z powody pustki w kasie / wypuszczenia oprocentowanych / na ile?/ obligacji
  miejskich i konieczność wykupu ich przez miasto / mieszkańców/ po 7-latach
  – wpuszczenie przez ten tunel tranzytu do centrum Puszczykowa, w tym samochody ciężarowe na wąskie i spokojne dotychczas ulice
  – zagrożenia komunikacyjne związane z nasilonym ruchem tranzytowym / zwiększona wypadkowość , także w rejonie szkół i przedszkoli/
  Nie dla tunelu, nie dla tranzytu, nie dla zadłużania naszego miasta!

 5. Wystarczyło chodzić na kilka sesji by zobaczyć towarzystwo wzajemnej adoracji ,no może poza dwoma paniami Wójcik i Dydowicz które miały coś rosądnego do powiedzenia , ateraz zapewne się będą czaili żeby znów dopaść do korytka naszych podatków .Trzeba im pokazać rych Kozakiewicza i się zmobilizować MĄDRYMI ludzmi , bo jak nie to nadal będziemy rośli w długi ,a rządzić będą nami „spadochroniarze” wyrzuceni ze swoich macierzystych miejsc zamieszkania.Chciało by się krzyknąć :Proletariusze Puszczykowa łączcie się tak jak przed słynną audycją w TVP na Moniuszki.

 6. Szanowna Pani Agato Wójcik pisze pani że brak było radnych szczególnie z tych okręgów które sprawa dotyczy ,na pewno nie brak im czasu na odebranie tzw diet ,które każdego roku wynoszą kilka tysięcy ,za te pieniądze nie chodzilibyśmy po błotnistej ulicy do szpitala czy przychodni lekarza rodzinnego.

 7. Zastanawiam się dlaczego w Łeczycy jest fajny tunel pieszo rowerowy wystawiony przez pkp w miescu gdzie chyba nie bardzo ktoś na codzień z niego korzysta. Do tego w Luboniu jak zamknęli przejazd dla samochodów to zostały rogatki z automatem i jest super szeroki przejazd pieszo rowerowy. Dlaczego w Puszczykowie tak nie można zrobić. To na pewno nie jest aż tak drogie rozwiazanie jak gigant tunel.

  1. Jedno sprostowanie,
   jak ktoś nie wie to w Łęczycy na wprost składu nagrobków przy 430 jest mało widoczny tunel ale nie pieszo rowerowy a jako pieszo-jezdnia, można przejechać samochodem , sprawdziłem. To jest dojazd do leśniczówki Kątnik nad Wartą. Ktoś pyta dlaczego PKP zrobiła tam tunel a nie szlaban ? Niezbadane są wyroki PKP. Przy tunelu stoi stary ceglany dom dróżnika, gdy przejechałem nim zauważyłem dwóch jegomości przy piwie pewnie oni mieli lepszą skuteczność niż radny J.Musiał, wiedzieli jak z kim rozmawiać, ha ha. Może pan radny J.Musiał jest nieskuteczny bo w za wysokie progi wchodzi załatwiać, a tu trzeba było projektantowi PKP na wizji lokalnej postawić piwo ? No tak, wtedy kto inny był radnym.
   Dlaczego wszech ogarniają nas głupoty projektowe ?
   Projektanci tłumaczą się przepisami a to jest podobnie jak w wojsku, głupiego kaprala można było wyszkolić gdy dokładnie co do joty wykonywało się jego rozkazy. Polskie prawo budowlane jest równie głupie jak był przysłowiowy trep Ludowego Wojska Polskiego, gdy projektant ściśle projektuje według zapisów tego prawa zawsze wychodzą głupoty.
   Mówi to projektant który jest uważany przez gremia międzynarodowe za dobrego projektanta a to z tej po części przyczyny że lawiruje pomiędzy tymi głupimi polskimi normami budowlanymi nie poddając im się, a niezreformowanymi od peerelu, aby coś godziwego dla oka i wygodnego w użytku zbudować. I to się da zrobić jak się chce.
   M

   1. Dodać trzeba wyjaśnienie dlaczego peerelowskiego Prawa Budowlanego nie zreformowano do standardów światowych, stoi na przeszkodzie temu korporacja izb zawodowych działająca na użytek ustawionych biur PROJEKTANTÓW
    dla których takie prawo jest ochronką od konsekwencji nieładnego i dysfunkcjonalnego projektowania w przestarzałych stylach architektonicznych, którzy nie mają dzięki temu imperatywu do odnawiania swoich kompetencji plastyczno-inżynierskich.
    Czy to nie prawda ? Ile razy i co słyszycie na stwierdzenie że to jest bez sensu, to jest niewygodne, nie funkcjonalne, to nam się nie podoba, to jest nie modne, to jest za ciężkie, za przytłaczające, za ponure, takie tylko szare bez kolorów, bez pomysłu, naśladowcze, niekreatywne, dlaczego zachodnia architektura jest inna taka przyjazna, lekka, kolorowa, zawsze to samo sakramentalne :

    PRZEPISY NIE POZWALAJĄ INACZEJ.Musi być zgodne z przepisami !

    Przepisy nie pozwalają dobrze i ku zadowoleniu użytkowników projektować?
    To co to jest za prawo i dla kogo takie prawo ?
    M

 8. Po spotkaniu- wiem jedno że już nie odczarujemy dawnego Puszczykowa z 5-ioma przejazdami i z rogatkami przez tory.Nie wrócą drogi gruntowe i wozy konne poruszające się po błotnistych ulicach.Złość może wywołać tylko brak perspektywicznego planu komunikacyjnego Puszczykowa który powinien być sporządzony przez urząd miasta już 30 lat temu i w sytuacji opracowywania modernizacji linii kolejowej mieć twarde stanowisko w stosunku do PKP.Niestety kolejne ekipy włodarzy zostały ograne jak dzieci bo pozwoliły sobie wmówić że 2 przejazdy z 5 wystarczą aby pomieścić ruch pojazdów w Puszczykowie na miare XXI w.Nikt nie wzywał z włodarzy miasta do społecznego protestu.Za brak determinacji miasta zostaliśmy ukarani możliwością wybudowania tunelu ale za własne pieniądze.Co za hipokryzja ze strony PKP.Jeżeli nie chcieli budować tunelu to jakim prawem zlikwidowali przejazd w ul.I maja.Niby PKP nie miało pieniędzy,tylko skąd wzieli je na zapłacenie przepłaconej inwestycji modernizacji która miała trwać 2 lata a wyszło 5 i starczyło by na nie jeden przejazd bezkolizyjny na trasie P-ń-Czempin.A teraz zachęcają do budowy tunelu dając 4mln zł.Chytry plan aby załatwić sobie ciągłość robót,tylko że nikt nie wyceni całkowitych kosztów dopóki nie zatwierdzi się projektu a ten zależy od wielu czynników które określą projektanci. Tunel w Mosinie kosztował 28 mln zł.Dlatego Puszczykowo powinno określić też sztywną kwotę którą może wyasygnować na budowę i zabezpieczyć środki również od Zarządu Dróg Powiatowych bo nie dajmy się zwieść że tunel z drogami Moniuszki Wspólnej Maja i Kosynierów nie zostanie włączony do krwioobiegu dróg powiatowych jakimi są ulica Dworcowa i ul.Nadwarciańska.Czwarty płatnik to Starostwo Powiatowe ,w kórego interesie jest bezkolizyjny przejazd dla obsługi szpitala..Mógłbym jeszcze wskazać Mosinę która swój ruch samochodowy do Poznania i z powrotem wybierze tranzytowo w godz. szczytu jako alternatywe dla zatkanej drogi 430.Puszczykowo potrzebuje bezkolizyjnych przejazdów bo z każdym rokiem będzie tylko gorzej. Spierać się można gdzie je budować ale dobrych rozwiązań dla wszystkich nigdy nie będzie.Ktoś by zapytał dlaczego najpierw się ni buduje tunelów na drogach powiatowych pod torami na stacji w Puszczykowie i w Mosinie przy ul. Mocka aby potem dokonać analizy czy tunel dodatkowo jest nam potrzebny.Niestety aby się o tym przekonać nie wiadomo jak długo przyjdzie czekać.W związku z narastającym lawinowo ruchem tranzytowym i ciągłym brakiem skutecznego jego rozwiązania w gminach ościennych jesteśmy jak na wyspie poddanej inwazji samochodów własnych i obcych. W środku tej wyspy żyjemy w ciągłym niepokoju co jeszcze władza nasza wymyśli>koło kogo ma powstać nowa sieć sklepowa,poszerzona ulica z wycinką drzew,nowa zabudowa developerska,kolejna zmiana zmiany planu zagospodarowania terenu i jak kolejny pomysł wpłynie na nasze otoczenie,czyste powietrze ,wzmożony ruch w mieście i samopoczucie.Martwimy się że pewne zmiany okazały się złe i są nieodwracalne i zapominamy że to mieszkańcy obywatele przy pomocy kartki wyborczej już wkrótce mogą wiele zmienić.

   1. Otóż:
    faceci wokół się snują, co są już tacy,
    że czego się dotkną , zaraz zepsują w domu, czy w pracy,
    bo jedna myśl im chodzi po głowie , którą tak streszczę:
    „co by tu jeszcze spieprzyć, Panowie, co by tu jeszcze?”

 9. dlaczego Puszczykowo ma budować tunel z własnych środków,przecież i tak będzie obsługiwał ruch dróg powiatowych tj. ul. dworcowej i nadwarciańskiej.A więc głównym płatnikiem powinien zostać Powiatowy zarząd Dróg.Niech dołoży też Starostwo powiatowe,bo w jego interesie jest bezkolizyjny przejazd dla obsługi szpitala.A czemu nie dołoży też Mosina .Przecież to mosiniacy będą śmigali do Poznania gdy droga 430 rankiem i po południu jest jak żółw.Najlepiej Burmistrza podeszła kolej PKP. Najpierw zamknęla 5 przejazdów i zostawiła 2.Potem powiedzieli burmistrzowi jak zakończymy budowe to damy wam 4mln zł i wybudujemy wam za wasze 20 mln/w Mosinie pkp wydała na tunel 28 mln zł/.Zapomnieli tylko o tym że gdyby dobrze prowadzili inwestycje modernizacji pń-czempiń i skończyli ją w 2 lata a nie w 5 inie rozpuścili pieniędzy starczyło by na nie jeden tunel na tej trasie.A Puszczykowianie mają się pokornie zadłużać w imie czego?Czy mieszkańcy mają się nabrać na takie długi. a jak zmieni się władza bo wybory i zacznie rządy od powyżek podatków.Może lepiej poczekać,bo co się odlecze to nie uciecze.

  1. Oświecony ma rację, jak ci sami wygrają wybory sięgną do kieszeni każdego obywatela na spłatę długów. Będą je dalej powiększać na fanaberie, na kominowe pensje, na nagrody, na sportsmenów.
   Żadne protesty nic nie pomogą, to widać. Bezczelność i arogancja młodocianych kacyków sięgną jeszcze wyższego poziomu. Będzie dyktatura. Złośliwości dnia codziennego. Wywłaszczenia z nieruchomości. I brzydkie budownictwo.

 10. Jeden z mieszkańców powiedział, że zagrywka w sprawie tunelu to zwykły cynizm ze strony władz.
  Słowo „cynizm” ma w słowniku polskim 323 synonimy, a wśród nich takie , jak: blagierka, draństwo, chytrość, krętactwo, hipokryzja, łotrostwo, podłość.
  Niech każdy, kto miał do czynienie z ankietą UM dotyczącą tunelu, wybierze sobie z tej listy słowo adekwatne do jej nazwania. „Ile masz lat, czy jeździsz samochodem, czy jesteś za tunelem?” – czy to są właściwe pytania ?
  Na mapce poglądowej dotyczącej tunelu zamieszczonej w „Echu Pszczykowa” umieszczono tylko jego wizualizację i trasę biegnącą przez ul. 3 Maja , Wspolną i Moniuszki.
  A dalej jak ma przebiegać tranzyt? Teleportować się przez ul, Dworcową i dalej do drogi 430?

 11. ..że tunel w zaplanowanym miejscu jest przesądzony. Dlatego czekają z budową marketu.
  Ludzie się spotykają, protestują, zakładają stowarzyszenia, a nikt nie kontroluje działań urzędasów na bierząco. Nikt im nie patrzy na ręce. Pani Wójcik pracuje zawodowo i nie jest w stanie w godzinach pracy monitorować działań AB i jego ekipy.
  Moim zdaniem jest pozamiatane! Trwają działania i to bardzo przyśpieszone, w ogromnym pośpiechu, bo AB i jego dopiewscy współudziałowcy wiedzą, że mają jesienne wybory przegrane. Oni TERAZ podpisują umowy inwestycyjne, żeby zdążyć i w dupie mają, że Puszczykowo zadłużą o niebotyczne sumy, nigdy do tej pory nie spotykane. Moim zdaniem należy zawiadomić prokuraturę, aby natychmiast wszczęła postępowanie sprawdzające i w miaręmożliwośći opóźnić podejmowanie decyzji. Innej drogi nie ma.

 12. Podobno na Komisji Rozwoju i Budżetu w najbliższy poniedziałek ma być pojęty temat /decyzja/ w sprawie tunelu na ul. 3 Maja.
  Przepychają „z buta”?
  Trzeba tambyć. Czekamy na potwierdzenietejinformacji.
  Ktokolwiek wie…

  1. Potwierdzamy, że pojawiły się dziś nowe punkty na najbliższą Komisję Budżetu i Rozwoju Miasta w poniedziałek 26 marca o godz. 17.00 które brzmią: 1.Zapoznanie się z wynikami ankiety dotyczącej budowy tunelu i rozważenie udzielania zgody Burmistrzowi Miasta Puszczykowa na zawarcie porozumienia z PKP oraz inny, równie niepokojący: 3. Dyskusja na temat zasadności powołania jednostek pomocniczych Miasta Puszczykowa.
   Chyba szykuje się skok na kasę. Będziemy o tym jeszcze pisać.

 13. Tempo iście imponujące. Tempus fugit! Czas ucieka.
  Czy ktoś jeszcze ma złudzenia, co do radnych, jak zagłosują?
  Jeśli ktoś ma złudzenia niech przyjdzie i przekona się na własne oczy i uszy o tym,
  co władze miasta i radni myślą o mieszkańcach.
  Na pewno będzie to pouczające.

  1. Żeby się tak spieszyli i ochoczo brali do innej pracy. Ale tu są miliony do wydania i wdzięczność deweloperów do zyskania…

 14. Jednostki pomocnicze Miasta Puszczykowa, to np. Rady Osiedli, Dzielnic. Może po utworzeniu Rad np. Osiedli ich przewodniczący będą musieli przekazywać mieszkańcom niepopularne decyzje burmistrza. Przecież to dyskomfortowe ciągle budzić niezadowolenie mieszkańców i przestać być „swoim chłopem” dla sąsiadów i znajomych.

 15. Są gminy w Polsce gdzie rozlicza się za tzw. niegospodarności poprzednich radnych i burmistrzów ,każdy z nowo wybranych radnych ma prawo donieść do prokuratury ,CBA, CBŚ wszystkie wątpliwości i nieprawidłowości z minionego okresu na pewno wybierzemy takich co to zrobią a lepsza zmiana im w tym pomoże

 16. optymista; 23 marca 2018 ,,…każdy z nowo wybranych radnych ma prawo donieść do prokuratury ,CBA, CBŚ wszystkie wątpliwości i nieprawidłowości z minionego okresu…”
  Czy mowa jest o konkretnym radnym za konkretną rzecz ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.