Na początku marca zadaliśmy pytania do Urzędu Miasta dotyczące zapisów umowy ze  Sportoteką i egzekwowania tych zapisów przez miasto, gdyż uważaliśmy, że władze miasta nie stają na wysokości zadania i nie egzekwują umowy.   Przedstawiamy poniżej nasze pytania, odpowiedzi Urzędu i pod każdą z odpowiedzi nasz krótki komentarz.

Pytanie 1. Jakie są do tej pory wpływy wynikające z umowy dzierżawy od firmy My Sport s.c. Katarzyna Krzyżańska Arkadiusz Krzyżański. Bardzo prosimy o podanie aktualnej stawki za dzierżawę metra kwadratowego terenu dla tej firmy.  Prosimy również osobno o informacje jaka jest wysokość wpływów do budżetu miasta z tytułu podatków od prowadzonej przez tę firmę działalności na dzierżawionym terenie.  Prosimy o dane na koniec stycznia 2016r.

Odpowiedź: Wpływy z tytułu dzierżawy do końca stycznia 2016r. wyniosły: 60.950,70zł.  Stawka dzierżawy wynosi 0,24zł netto za 1 m2 miesięcznie. Miasto nie może udzielić informacji na temat wpływów z podatku od nieruchomości ze względu na tajemnicę skarbową.

Komentarz: O tym, że stawka 0,24 zł za m2 miesięcznie za dzierżawę jaką ustaliły władze Puszczykowa jest niezwykle mała w porównaniu do opłat dzierżawnych dla innych podmiotów pisaliśmy już wielokrotnie.

Niestety nie dowiemy się ile jako mieszkańcy zyskujemy z tytułu prowadzonej tam działalności gospodarczej.  Nie pytaliśmy przecież o podatki dochodowe płacone przez właścicieli, a wpływy od podmiotu gospodarczego.  Tego typu dane firmy publikują i są one ogólnie dostępne.

 
Pytanie 2. Prosimy o informacje w jakich dniach i godzinach na potrzeby puszczykowskich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w ubiegłym roku udostępniane były na terenie dzierżawionym korty tenisowe. Prosimy o informacje w jakich dniach i godzinach takie bezpłatne udostępnienia odbywają się w oddanej do użytku hali, na kortach itd. (prosimy o aktualny harmonogram, plus o harmonogram do końca roku szkolnego) – wynika to z paragrafu 6 ust.1 umowy.

Odpowiedź: W 2015 r. Miasto nie korzystało z przedmiotowych obiektów.  Aktualny harmonogram poniedziałki 8-9.30 i piątki 8-10.30 i 11.30 – 13.30.

Komentarz: Tutaj nasuwają się nam 3 wnioski: po pierwsze nie rozumiemy dlaczego od czasu oddania do użytku kortów zewnętrznych miasto nie zapewniło zgodnie z umową darmowego dostępu do tych kortów dla puszczykowskich dzieci i młodzieży; po drugie: dlaczego o możliwości darmowego korzystania z hali nie są poinformowani mieszkańcy miasta?  Dlaczego harmonogram nie jest upubliczniony na stronie miasta czy w Echu Puszczykowa?; po trzecie: dlaczego władze miasta zgodziły się na darmowe udostępnienie dla dzieci obiektu Sportoteki w godzinach, kiedy gros dzieci i młodzieży są w szkole?  Trudno nie odnieść wrażenia, że harmonogram powstał po naszym zapytaniu, a godziny wyznaczono takie, aby niewielu mogło z nich skorzystać.

 

Pytanie 3.W związku z przekroczeniem przez Dzierżawcę terminów na oddanie do użytku niektórych obiektów, które miały być gotowe do 30.06.2015 r. wymienionych w paragrafie 3 ust.2 umowy, Urząd miasta zapewne naliczył i nalicza dzierżawcy kary umowne wynikające z par.8 ust. 4 Umowy.  Prosimy o informacje: ile do dnia 31.01.2016r. wyniosły naliczone kary, czy zostały przez dzierżawcę zapłacone.

 Odpowiedź: Kary umowne nie zostały naliczone w związku z przedłużeniem terminu wykonania umowy, zgodnie z paragrafem 3 ust. 4 umowy dzierżawy.

 Komentarz: Zdumiewa szczodrość władz miasta dla tego konkretnego podmiotu: nie dość, że stawka dzierżawna niewielka, to teraz jeszcze aneks umożliwiający dzierżawcy niewywiązanie się z terminu zawartego w umowie i tym samym niepłacenie kar umownych.

 

Pytanie 4.Prosimy o przesłanie informacji dlaczego mimo ustaleń Umowy (par.3. ust.2 pkt.9) dzierżawca nie dokonał adaptacji dwóch kortów zewnętrznych w okresie jesienno zimowym na kryte boisko do piłki nożnej?  Bardzo prosimy o informację czy i w jakiej wysokości z tej racji naliczono do tej pory kary umowne i czy są nadal naliczane.

 Odpowiedź: Sezonowa adaptacja dwóch kortów zewnętrznych w okresie jesienno – zimowym 2015/2016 na kryte boisko do piłki nożnej nie była możliwa ze względu na przesunięcie terminu zakończenia budowy hali.

Komentarz: Znowu aneks i znowu brak egzekucji należnych miastu kar umownych, które byłyby pewno wyższe aniżeli dotychczasowe wpływy z dzierżawy.  Inna sprawa: w okresie jesienno-zimowym prace trwały na hali Sportoteki.  Były to roboty wewnątrz obiektu i nie kolidowały one z przykryciem kortów, aby zgodnie z umową stworzyć kryte boisko.

 

Pytanie 5.Z informacji od czytelników dowiadujemy się, że na terenie Sportoteki odbywać się mają zajęcia wf dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.  Bardzo prosimy o informację do kiedy i gdzie będą się takie zajęcia tam odbywać?  Prosimy o informację czy udostępnianie dla uczniów szkół obiektu będzie odbywać się bezpłatnie czy odpłatnie. Jeśli odpłatnie, to jakie będą koszty? Prosimy o udostępnienie nam stosownej umowy z dzierżawcą w tym zakresie.

 Odpowiedź: Miasto obecnie prowadzi rozmowy ze Sportoteką w sprawie najmu w okresie jesienno-zimowym kortów tenisowych zewnętrznych zaadaptowanych na kryte boisko.  Decyzja w zakresie wynajmu przedmiotowego obiektu jeszcze nie zapadła.

 Komentarz:  Kryte boisko będzie na jesieni.  Innymi słowy: Miasto czyli podatnicy zapłacą za dzierżawę boiska, aby dzieci pozbawione sali mogły gdzieś ćwiczyć i tak naprawdę to my podatnicy zapłacimy za przykrycie dachem kortu, aby dzierżawca wywiązał się ze zobowiązań wynikających w umowy.  Proste?  Tak się robi interesy w Puszczykowie.

 

Ponownie napisać nam wypada: za zaistniałą sytuację nie mamy pretensji do właścicieli Sportoteki, którzy realizują swoje interesy.  W naszej opinii niestety władze miasta, nie realizują interesu miasta i mieszkańców, egzekwując choćby to, co w niekorzystnej dla miasta umowie jest zawarte.  Podpisane przez strony umowy aneksy służą jednej stronie i w cale nie jest to miasto Puszczykowo.

 Jedyna dobra wiadomość jest taka: droga puszczykowska młodzieży macie darmowy dostęp do wszystkich atrakcji oferowanych przez Sportotekę: w poniedziałki od 8-9.30, w  piątki od 8.00 do 10.30 oraz od 11.30 do 13.30. Nie wiemy tylko dlaczego nikt was o tym nie informuje.

 

Marek Błajecki

Krzysztof J.Kamiński

 

Komentarzy: 14 o “„Partnerstwo” w działaniu

 1. Mocny tekst, fakty porażające. Chwała za monitorowanie tematu.

 2. Witam,
  Nie rozumiem dlaczego stale się czepiacie tej Sportoteki ja jestem mega zadowolona że mamy taki obiekt w Puszczykowie i widać jak bardzo nam brakowało takiego obiektu i jak wielu mieszkańców z niego korzysta.

 3. Rozumiem, że interes właścicieli (czytaj: dochody) jest dla innej Puszczykowianki ważniejszy od budżetu naszego miasta, który m.in. zasilają pieniądze z terenów wynajmowanych dzierżawcom.
  Jeśli tak nie jest, bo być nie powinno, to pani wpis jest niezrozumiały.
  Chyba, że reprezentuje pani przedsiębiorczego przedsiębiorcę.

 4. To jeszcze o podatkach: właściciele powołają fundację lub stowarzyszenie i miasto zobaczy guzik a nie wpływy z podatków. Wszystko zgodnie z prawem.

  1. Roman pisał o stowarzyszeniu? Już jest: STOWARZYSZENIE SPORTOWE SPORTOTEKA PUSZCZYKOWO (KRS: 0000581562, NIP: 7831732407, REGON: 362847598). Co najważniejsze stowarzyszenie może płacić niższą stawkę podatku od nieruchomości ( na ogół 1/3 normalnej). A burmistrz mówił, że tyyyyyle zarobimy na podatkach ze Sportoteki.

 5. Ciekawe co na to burmistrz? Właściwie jak robi dzierżawcom takie prezenty (śmiesznie niski podatek za użytkowany teren + rezygnacja z kar wynikających z podpisanej przez obie strony umowy) może i to rozwiązanie podrzucił?

  1. A burmistrz ogłosi w Echu, że się cieszy że współpracy ze Sportoteką i że mamy w mieście taki obiekt na którym dzieci będą ćwiczyć jak rozbiorą salę przy Jedynce i że możemy dopłacić inwestorowi.

 6. chciał bym doczekać czasów i myślę że doczekam jak ktoś z NIKu wreszcie się dobierze do tych „postępków” burmistrza i /…/zastępcy ,którzy myślą że Puszczykowo to ich FOLWARK remontują drogi zamieniając dobre chodniki z płytek na pozbruk bo to fajna fucha dla wykonawcy i można wziąść za to kase /przykład:Wczasowa,3Maja,Dworcowa i znalazło by się jeszcze kilka takich/,a am gdzie wykonawstwo jest trudniejsze ludzie toną w błocie lub przejedzie walec i można odhaczyć że robota zrobiona.Tak beznadziejnej ekipy zarządzającej miastem czy to był komunizm czy nowe czasy nie było,do tego dobrałe się SUPER EKA zwana BEZRADNYMI.Utrzymuje sie jakieś policje municypialne masowo likwidowane w innych /MĄDRZE zarządzanych/miastach ,nawet wojewódzkich /blisko/Zielona Góra bo za to są drogi, a tu BEZRADNI akceptują niespełnione ambicje sportowe burmistrza akceptując budowę hali za której koszt można by zbudować około 15do 20 małych ulic.Oj było cymbalistów wielu lecz nikt nie chciał stanąć przy panu…Puszczykowianie obudzcie się bo będziecie mieli mikro Grecje a wasze dzieci was przeklną za spłacanie w PODATECZKU długu.Pozdrawiam inteligent nie z pierwszego pokolenia.

 7. A tak generalnie oprócz bezsensowanego przypieprzania się dla zasady o co kaman?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.