Co to za owad?

Jeden z naszych czytelników, mieszkańców naszego miasta przesłał nam sfotografowaną na swoim płocie ćmę. Owad jest sporych rozmiarów, ma około 5 cm szerokości. Jak widać na fotografii wyżej, kiedy rozłoży skrzydła, widać tam piękne, kolorowe „oczy”. Poniżej fotografia ze złożonymi skrzydłami.

co-to-za-owad-02

Jeśli są wśród naszych czytelników osoby znające się na ćmach i motylach, może zaspokoją ciekawość naszą i naszego czytelnika, i podzielą się informacjami na temat tego pięknego owada.

Red.

Komentarzy: 4 o “Zaobserwowane w Puszczykowie. Co to za owad?

  1. Nastrosz półpawik (Smerinthus ocellatus) – należy do rodziny Sphingidae – zawisakowatych. Długość skrzydła wynosi od 38 do 48 mm. Występuje w lasach liściastch, jak również w sadach. Motyle latają od maja do sierpnia. Gąsienice żyją na drzewach liściastych, głównie na wierzbach, topolach, jabłoniach i śliwach.

    Nazwa tej ćmy pochodzi stąd, że pawie oczka zdobią tylko jego tylne, ciemnoróżowe skrzydła, ukryte zwykle pod przednimi,zlewającymi się z barwą kory drzew, na których przesiaduje. Dopiero kiedy trzeba odstraszyć zbliżającego się napastnika, półpawik miga nagle tymi kolorowymi oczkami i jaskrawymi skrzydełkami.

  2. Witam szukam pewnego owada którego zaobserwowałam kiedyś w górach. Na szybie okna usiadła sobie dziwaczna istotka której nigdzie wcześniej nie widziałam. Owad ten wyglądał jakby był żywym bławatkiem w wersji szarawej. Miał bardzo podobne skrzydełka do płatków tego kwiatu. Był taki „ozdobny” przywodził na myśl słynnego ślimaka „Blue Dragon” z tym że w wersji motylowatej i nie tak barwny. Ostatnio nie daje mi to spokoju, zastanawiam się co też to mogło być.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.