Szanowni Kierowcy,

Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na sytuację oczekiwania na otwarcie przejazdu kolejowego – jak na załączonym zdjęciu. Proszę zauważyć, że większość kierowców nie gasi silników pomimo długiego czasu oczekiwania. Prawo jest po ich stronie; formalnie pozostają w ruchu drogowym i nie muszą tego robić. Mimo to apeluję do mieszkańców naszego miasta i gości o wyłączanie silników, gdy tylko sytuacja na to pozwala.

Spaliny sączą się z rur wydechowych: kierowcy i pasażerowie są chronieni przed nimi przez filtry kabinowe. Natomiast dzieci czekające przy szlabanie w drodze do szkoły – już nie. Zwracałem się z tym problemem dwukrotnie do Urzędu Miasta, z prośbą o umieszczenie przy drodze tablic informacyjnych. Niestety, spotkałem się z odmową i sugestią załatwienia tej sprawy w starostwie powiatowym. Korzystam tymczasem z gościnnych łamów Forum Puszczykowo i zwracam się z apelem: wyłączając silniki podczas oczekiwania, chronią Państwo środowisko, ale przede wszystkim innych mieszkańców naszego pięknego miasta.

Rozwiązania prowadzące do wyłączania niepotrzebnie pracujących motorów znane są od dawna za granicą. W niektórych krajach wprowadzono nawet specjalne znaki drogowe. Natomiast systemy START-STOP (wyłączające automatycznie silnik po zatrzymaniu pojazdu) instalowane są we wszystkich nowoczesnych samochodach. Przecież chcemy być nowocześni – w dobrym sensie.

Z wyrazami szacunku

Mariusz Kamola

Komentarzy: 21 o “Okadzanie bliźnich – apel do kierowców

 1. Tyle zaoszczędzić dzięki systemowi start-stop
  Wyłączanie silnika pozwala oszczędzać paliwo zwłaszcza ruchu miejskim, przed światłami lub podczas postoju w korku. Auto Świat podaje przykłady:
  Lp Marka i model Oszędność paliwa
  1 Audi A6 3.0 TFSI quattro 1,73 l/100 km
  2 BMW X3 xDrive35i 0,83 l/100 km
  3 Opel Astra 2.0 CDTi 0,78 l/100 km
  4 Mazda 5 2.0 iStop 0,62 l/100 km
  5 Peugeot 308 CC 1.6 e-HDi 0,59 l/100 km
  6 VW Golf 1.6 TDI BMT 0,03 l/100 km
  Brawo Panie Mariuszu!

 2. Tunel pod torami trzeba wybudować na Dworcowej , poprzednia Pani Burmistrz proponowała , ale ją wyśmiali (ście) .

  1. Dokładnie . Zgadzam się w 100%. A jeszcze dodatkowo trzeba uświadomić mieszkańców że trują siebie i innych paląc wszystkim w piecach… Sam byłem nieraz świadkiem jak z kominów walił czarny , duszący i gryzący dym….czym więc palą ludzie niby świadomi ekologii ( przykładem może być budynek na Dworcowej w okolicach kościoła gdzie oprócz budynku mieszkalnego jest też lokal użytkowy -częściowo nieczynny ) łatwy do zlokalizowania przez mieszkańców Puszczykowa. Większość ten budynek kojarzy. Są też niestety inne budynki które palą podobnie….napewno nie ekologicznie. Niby Puszczykowo czyste, zielone i ekologiczne…tylko w którym miejscu???

 3. W środku samochodu też czuc te spaliny konkretnie Ja wlaczam obieg wewnętrzny Najgorzej za dostawczymi

 4. Silnik na przejeździe należy wyłączyć tak jak system S&S po każdym uruchomieniu silnika. Każdy człowiek interesujący się motoryzacją wie, że S&S nie ma nic wspólnego z ekologią a jest elementem eko-terroryzmu.

 5. System S&S sprawdza się w zakorkowanych miejscach, gdzie postoje są min. 4 minuty lub więcej. Na Dworcowej stoimy dłużej, przyłączam się do apelu – wyłączamy silniki przed zamkniętym szlabanem.

 6. Apeluję też do tych kierowców którzy nie wyłączając silników na postoju czekają na pasażerów oraz do tych którzy parkują tyłem do chodnika nie trujcie powietrza i nas przechodniów!!!

  1. Podobno parkowanie tyłem do chodnika jest niezgodne z Kodeksem Drogowym. Co na to służby porządkowe?

 7. Przy -15 myślę że to dobry pomysł na wyłączenie silnika z dwójką małych dzieci niech zamarzną bo spalinka zatruwa zmarzniętą trawkę

 8. NIE dla tunelu na ul. 3 Maja.
  W pierwszym rzędzie pieniądze z budżetu Miasta Puszczykowa winny być przeznaczone na utwardzanie ulic i odbudowę zniszczonych chodników.
  Przeznaczenie kilkunastu milionów zł na budowę tunelu dla tranzytu przez środek miasta to kpina z mieszkańców , których władze miasta skażą na taplanie się w błocie przez następnych kilka lat.

  1. Racja! Mieszkańcy ul. Moniuszki słusznie protestują przeciw tunelowi. Maja w …nosie mieszkańców Dworcowej „okadzanych spalinami stojących w korkach samochodów. Tu apele nie pomogą!

 9. Tak się składa, że S&S sprawdza się na trasie(np zamknięty przejazd kolejowy) a nie w zakorkowanym mieście. Każde uruchomienie nawet rozgrzanego i nowoczesnego silnika wiąże się ze zwiększonym jego zużyciem(wcześniejsze awarie) i większą emisją spalin. Zawsze wyłączam S&S gdy jeżdżę po mieście. Praw fizyki nie oszuka się systemem S&S lub ecodrivingiem.

 10. Dokładnie trzeba było wybudować tunel pod torami i nie byłoby problemu. A z drugiej strony te stojące na zamkniętym przejeździe samochody mniej zatruwają powietrze niż ludzie mieszkający w okolicy. Nieraz byłem świadkiem gdzie w jednym bardzo charakterystycznym budynku gdzie oprócz lokalu mieszkalnego jest jeszcze lokal użytkowy z komina wydobywały się kłęby czarnego duszącego dymu zawalającego niby czyste powietrze w Puszczykowie , w jednej chwili nie było prawie nic widać w okolicy…napewno pali się tam w piecu ekologicznie. Nie jest to jedyny dom gdzie tak się dzieje. Proszę najpierw uświadomić tych mieszkańców, którzy palą tym świństwem w piecach, że trują nie tylko siebie ale też innych!!! A niby Puszczykowo takie zielone, czyste i ekologiczne….tylko nie wiem w którym miejscu niestety.

  1. W tym miejscu raczej nie dadzą rady wybudować tunelu, niestety. Za ciasno. PKP dała ciała jak zwykle i zabrakło przejścia pod torami w tym, aj waj, niezwykle ważnym węźle przesiadkowym.
   To jedno. Ale skoro tunelu ani przejścia nie ma a gospodarze wokół kopcą czym popadnie – to czy jesteśmy upoważnieni dokładać się do tego nieszczęścia spalinami? To drugie.

 11. Szanowny Panie Mariuszu,
  przy różnych okazjach prosiłem w urzędzie (w tym przedstawicieli straży miejskiej) o takie tablice i zwykłą edukację kierowców na zamkniętym przejeździe. (W tej roli widzę zarówno strażników miejskich jak i policjantów.) Apele pozostały bez echa. Kierowcy zwyczajnie nie myślą o tym, że smrodem spalin i hałasem utrudniają komuś innemu życie.

 12. O jakim urzędzie Pan pisze o postawieniu jakiś znaków , to przerasta kompetencje ekipy Podleśno-Dopiewskiej mieszkańcy ulicy Fiołkowej od dwóch lat nie mogą się doprosić o postawienie znaku ograniczającego jak na Wspólnej bo odpisuje się im że jakaś zewnętrzna firma musi zrobić jakieś plany itd itp przy okazji ktoś musi dobrze zarobić na tych analizach itp. itd .W domyśle wiemy o co chodzi naród Puszczykowski nie jest tak głupi jak sobie panowie z pod lasu myślą.

 13. Szanowny Panie Mikołaju Pana uwagi są zawsze niezwykle rzeczowe i gdyby chociaż było dziesięciu tak mądrych jak Pan to wówczas byśmy mieli tak piękne Puszczykowo jak Wilanów ,Konstancin , czy Leśna Podkowa ,a tak zbliżamy się do piękna Dopiewa /nic nie ujmując temu osiedlu/. Pierwszy i jego ekipa oraz piętnastu /no może bez dwóch radnych/ prowadzą to nasze miasteczko ku bankructwu zadłużając nas jak mogą /może są na usługach banku bo banki z naszych kredytów żyją/ nie tylko absurdalnymi decyzjami /patrz Moniuszki/ ale kontynuacją i podtrzymywaniem takich paranoii jak kosztująca nas setki tysięcy /w kadencji/ straż zwana miejską ,które dziesiątki gmi9n, miasteczek i miast ,nawet wojewódzkich np Zielona Góra już dawno polikwidowało budując za to drogi.No cóż mądre zarządzanie to wielka sztuka i nie każdemu dane jest z niej korzystać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.