Dziś kolejna odpowiedź na pytania jakie zadaliśmy radnym po roku działalności.   Dla przypomnienia podajemy treść pytań:

1. Jakie punkty Pana programu wyborczego udało się już zrealizować, a które są w trakcie realizacji?

2. W jaki sposób realizuje Pan mandat radnego w zakresie komunikacji z mieszkańcami okręgu wyborczego i miasta?

3. Burmistrz forsuje budowę hali sportowo-widowiskowej, której koszt wg docierających do wyborców informacji ma wynieść ok.10 mln zł. Jak Pana zdaniem można będzie sfinansować budowę oraz utrzymanie hali, skoro od wielu lat, wszystkie uchwalane budżety zakładają deficyt, wiele ulic i chodników od lat czeka na remont, zanika prowadzona przez miasto działalność kulturalna, miasto nie buduje ani jednego mieszkania komunalnego czy socjalnego, a komunikacja publiczna od lat jest przedmiotem utyskiwań wielu mieszkańców?

Poniżej odpowiedzi uzyskane od pana Jana Łagody:

 

Szanowni Państwo.

Rok pracy w Radzie Miasta minął nad wyraz szybko. Postaram się odpowiedzieć na pytania redakcji w miarę syntetycznie.

  1. Dzięki sprawnej współpracy Rady i Urzędu Miasta, a także inicjatywom oddolnym realizacja programu wyborczego idzie w dobrym kierunku.

a.Wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku doczekamy się komunikacji publicznej, która regularnie dociera na Stare Puszczykowo. Busy umożliwią mieszkańcom swobodne dotarcie na dworzec kolejowy czy do szpitala. Pozostaje mieć nadzieję, że uda się wyłonić wykonawcę. Ogłoszenie o zamiarze przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia w trybie bezpośredniego zawarcia umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego wraz z planowanym przebiegiem trasy autobusów znajduje się pod linkiem: http://puszczykowobip.wokiss.pl/zasoby/files/komunikaty/inne/transport_zbiorowy/ogloszenie_transport_publiczny.pdf Nierozwiązanym dotychczas, acz wciąż możliwym do realizacji jest problem nocnego połączenia z Poznaniem. Na ten temat były już prowadzone rozmowy ale na wymierny efekt przyjdzie jeszcze poczekać.

b. Współpraca międzygminna mocno się zacieśniła. Puszczykowo współpracuje m.in. w ramach Stowarzyszenia Mikroregionu WPN i Lokalnej Grupy Działania Progress (w jej skład wchodzą Puszczykowo i Komorniki). Stowarzyszenie i LGD opracowały ważne z punktu widzenia miasta dokumenty strategiczne, które będą stanowić punkt wyjścia do pozyskiwania środków zewnętrznych – ze szczególnym wskazaniem na rozwój turystyki i rekreacji.Dokumenty Stowarzyszenia Mikroregionu WPN (z nieuwzględnionymi jeszcze poprawkami, które zgłosili radni) znajdują się pod linkiem: http://www.mikroregionwpn.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=63&Itemid=83. Prace nad Lokalną Strategią Rozwoju 2015-2020 można śledzić pod adresem: http://www.lgdprogres.pl/. Niedawno samorządy z okolic Poznania wraz z instytucjami odpowiedzialnymi za rzekę Wartę podpisały list intencyjny w celu utworzenia klastra rzecznego. Inicjatywa ta stwarza kolejne możliwości pozyskiwania środków na zintegrowany rozwój terenów nadwarciańskich.

c.W ostatnim czasie z oddolną inicjatywą rekreacyjnego zagospodarowania zakola warty wyszło Puszczykowskie Towarzystwo Sportowe. Przedstawiono wstępną koncepcję, która zakłada m.in. powstanie boisk, wyciągu do wakeboardingu, rekultywację stawu czy powstanie plaż. Koncepcja idealnie wpasowała się w działalność miasta w organizacjach wymienionych powyżej i dokumenty przez nie opracowywane. Bez wątpienia stanowi interesujący punkt w dyskusji nad zagospodarowaniem terenów nadwarciańskich w naszym mieście.

 1. W zakresie komunikacji z mieszkańcami jestem otwarty na wszelkie propozycje. Co prawda z uwagi na godziny pracy nie prowadzę regularnych dyżurów, jednakże można się ze mną kontaktować zarówno telefonicznie, mailowo jak i osobiście. Niejednokrotnie spotykałem się z mieszkańcami w tygodniu i w weekendy. Pytania odnośnie działań samorządu staram się wyjaśniać podczas posiedzeń Rady Miasta, a uzyskane odpowiedzi przekazuję dalej. Wszystkich zainteresowanych zachęcam do kontaktu tak ze mną jak i z pozostałymi radnymi.
 2. Pan Skarbnik Miasta przedstawił koncepcję finansowania inwestycji, która zakłada spłatę zobowiązań rozłożoną na trzy lata. Miasto przewiduje pozyskanie dotacji na budowę hali w drodze konkursu, liczy również na zwrot podatku Vat oraz pozostałe wolne środki co w pewnym stopniu ma ułatwić sfinansowanie budowy. W kwestii hali widowiskowo-sportowej tak jak wcześniej pozostaję umiarkowanie sceptyczny. Mając na uwadze potrzeby uczniów uczęszczających do SP1 i GIM1 wiem, że istnieje potrzeba budowy nowego obiektu. Niemniej, szczególnie w kontekście ostatnich zawirowań na ogólnopolskiej scenie politycznej, jestem pełen obaw o skalę kosztów, które niesie ze sobą tak poważna inwestycja. W związku z planowanym podniesieniem kwoty wolnej od podatku samorządy doznają poważnego uszczerbku finansowego co w dalszej perspektywie będzie oznaczało solidne zaciskanie pasa i zahamowanie pozostałych inwestycji. Mam nadzieję, że rząd zrekompensuje straty samorządów i moje przypuszczenia okażą się czarnowidztwem. Według szacunkowych obliczeń bieżące utrzymanie hali wyniesie ok. 220-250 tys. zł rocznie, z czego ok. 150 tys. ma pochodzić z odpłatnego korzystania z obiektu. Utrzymanie nowego obiektu będzie rocznie o kilkadziesiąt tysięcy złotych droższe niż dotychczas. Przy założeniu, że szacunki okażą się słuszne budżet nie powinien znacząco odczuć utrzymania hali, co innego budowa obiektu. Mam nadzieję, że mój strach okaże się bezzasadny i nadal będziemy sprawnie budować drogi wg rankingu i przeprowadzać kolejne inwestycje, których w poczekalni jest wiele. Wystarczy wspomnieć o możliwej do realizacji remizie strażackiej czy też wcześniej wymienionym zagospodarowaniu zakola warty.

Komentarzy: 8 o “Odpowiedzi radnych na pytania Forum – Jan Łagoda

 1. Panie radny kiedyś czytałem że skarbnik zapewniał, że utrzymanie hali to 100 tysięcy rocznie. Skąd teraz wzrost kosztu o 150 procent? I czy sprawdzał pan ile kosztuje utrzymanie hali w Luboniu albo innych gminach? Będę wdzięczny za odpowiedź, bo radny Grzonka nie odpowiedział jak go pytali.

  1. Ciężko mi się odnieść do wypowiedzi p. Skarbnika, musiałbym ją przeczytać. Na podstawie Pana wypowiedzi mogę wnioskować, że chodzi o bilans i to by się zgadzało gdyż planowany rzeczywisty koszt, który miasto będzie musiało opłacić oscyluje w okolicach 100 tys., pozostał koszty mają zostać pokryte z płatnego udostępnienia obiektu. Osobiście nie sprawdzałem kosztów utrzymania hal w ościennych gminach. Z tego co pamiętam padały takie pytania i kwoty utrzymania były zbliżone do założeń urzędu. Na ten moment nie jestem w stanie bardziej szczegółowo odpowiedzieć.

   1. Szanowny panie radny,
    nie wiem skąd pewność, że koszt utrzymania hali to 100 czy 250 tysięcy. Państwo opieracie się tylko na słowie skarbnika, który raz mówi 100 a raz 250 tysięcy .
    Przed decyzją o budowie hali nawet nie zrobiono biznes planu o który się pytałem. Kiedy ktoś chce wydać w firmie choćby 10 tysięcy na inwestycje, to musi przedstawić biznes plan i nikogo to nie dziwi. Władze miasta budują halę za 11 milionów i nawet tego nie pofatygował się nikt zrobić, nie mówiąc o głębszych analizach. Jeśli przekracza to możliwości władz gminy, to jak chcą dopilnować budowy?

    Jak widać, nawet nie wykonano telefonów do innych gmin, aby zapytać jakie tam są koszty utrzymania obiektów. Ja wykonałem telefon do Lubonia i tam pani urzędniczka poinformowała mnie, że na utrzymanie hali i dwóch boisk Luboń wydaje 1 milion 200 tysięcy zł. Z tego pani szacowała, że na halę wydają około miliona. W Suchym Lesie kwoty na utrzymanie hali są jeszcze wyższe. W mojej rodzinnej miejscowości utrzymanie hali to koszt 650 tysięcy, mimo, że wydzierżawiono już na obiekcie wszystko co można było: restauracje, pomieszczenia na biura itp. Czy w Puszczykowie będzie taniej? Wątpię.

    Jeśli władze mówią o dochodach z tytułu wynajmu, to brzmi to równie niewiarygodnie. Albo będzie drogo i młodzież nie będzie z hali korzystać, albo będzie tanio. W jednym i drugim przypadku kokosów z najmu nie będzie. Powiadam raz jeszcze: koszty są pewne, a wszelkie przychody, nie wspominając o dochodach – tylko możliwe. Powiadam: naszego miasta na budowę i utrzymanie takiego obiektu nie stać.

    Krzysztof J.Kamiński

 2. Wypowiedzi Radnych dokumentują brak wiedzy o kosztach i celach budowy Hali. Elementarny zdrowy rozsądek nakazuje zdobyć odpowiednie informacje i przed tym nie podejmować żadnych decyzji.

 3. Juz mi sie nie chce sluchac tego bełkotu radnych na temat przydatności w Puszczykowie hali. Dziurawe drogi, brak chodnikow, zdewastowane place zabaw dla dzieci, a Ci hale chca postawic, zeby wypiac swe piersi w pierwszych rzedach na lokalne imprezy, które w wątpliwy sposób zaszczyci ich obecnosc. Moze by sie pan burmistrz ( jakos mi wielka litera nie wchodzi) przeszedl – tak, przeszedl, nie przejechal, po Gornym Puszczykowie. Zobaczyl plac zabaw i bloto zamiast chodnika przy wejsciu. Powdychal dymu ze spalanych przez niektorych smieci. Namowil innych do zmiany azbestowych dachow. Albo do posprzatania posesji. Takie wizyty na zachodzie to standard. U nas siedzi za biurkiem albo moze wybiera zdjecia do tego pozal sie Boze miesiecznika, ktory jak dostaje do skrzynki, wyrzucam nie czytajac, bo takiego balwochwalstwa nie widzialem jak zyje. Szkoda ze nie ma juz Kuriera, bo to byla jedyna obiektywna gazeta lokalna. Nie forowala czyichs interesow,
  Ale – maja ludzie co chcieli.
  Z najlepszymi zyczeniami na Swieta, pelen nadziei, ze za te hale oraz za to co stoi na miejscu MOSIR kiedys zapuka do niektorych drzwi CBA.
  Husky

 4. Tylko troje radnych odpowiedziało na pytania redakcji.Reszta ma swych wyborców i czytelników Forum w……..głębokim poważaniu.Może uważają,że my małe kaziki i tak nie rozumiemy ich troski o Puszczykowo i jch chęci robienia nam dobrze.Potrzebni im jesteśmy tylko do wrzucenia kartki wyborczej z ich nazwiskiem do urny.Wesołych Świąt.

 5. Dobrze pisze / myśli obserwator. Dziękuję trzem radnym za poświęcenie czasu dla forumowiczów, pozostałym radnym chętnie już bym także podziękowała. Już po Świętach, ale spokojniejszego Nowego Roku życzę, obyśmy zaczęli żyć w nudnych czasach:-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.