Wszyscy pamiętamy kontrowersje  związane z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dot. ul. Moniuszki i otwarcia możliwości budowy supermarketu (Rada Miasta Puszczykowa, 24 stycznia 2017 r.). Dwoje mieszkańców, mieszkających w najbliższej okolicy spornego terenu,  zaskarżyło decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

Podnoszone argumenty dotyczyły: zupełnej niezgodności z obowiązującym studium uwarunkowań – mówiącym o cichej, nie zwiększającej hałasu, ruchu pojazdów, nieuciążliwej działalności gospodarczej, podczas gdy wielkopowierzchniowy sklep z pewnością wywołuje takie złe skutki; inne argumenty przeciw to: pozorne czyli wadliwe rozpatrzenie kilkuset uwag mieszkańców; brak prognozy oddziaływania na środowisko.

WSA w Poznaniu odrzucił skargę. Uznał, że skarżący mieszkańcy nie mają interesu prawnego (sic!)  Mieszkańcy odwołali się do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wnosząc skargę kasacyjną.  Na posiedzeniu w dn. 20.06. b.r. NSA postanowił uchylić decyzję WSA w Poznaniu i zwrócić sprawę do ponownego merytorycznego rozpatrzenia – uznał, że skarżący mieszkańcy posiadają interes prawny.

Co z tego wszystkiego wynika? Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że bezpośrednie sąsiedztwo obejmuje teren większy, niż obszar obejmujący sam MPZP.  Dla przypomnienia: sporny plan obejmuje teren bez zabudowań zamieszkałych, a rozdzielenie planu na cz. A i B (teren sporny) miało umożliwić bezproblemowe uchwalenie planu z supermarketem. NSA poznał się na tym „chytrym” zabiegu, który sobie wymyślił burmistrz Andrzej Balcerek i jego świta. Mamy prawo do zachowania rekreacyjnego charakteru naszych działek i domów, bez hałasu, smrodu i zwiększonego ruchu.

Załączam całe uzasadnienie wyroku NSA. Przykre, że Wojewódzki Sąd Administracyjny, na podstawie tych samych przesłanek, wyciągnął zupełnie inne wnioski. Miałem poczucie zajęcia stronniczego stanowiska,  po stronie administracji samorządowej, w sporze z którą obywatel jest bez szans. Na szczęście sąd wyższej instancji przywrócił wiarę w sprawiedliwość i równe traktowanie tak obywatela, jak i organów władzy. To tak a propos wolnych sądów…

Lista radnych głosujących za planem/supermarketem

1.Elżbieta Bijaczewska

2.Elżbieta Czarnecka

3.Alfreda Brączkowska

4.Maciej Krzyżański

5.Jakub Musiał

6.Tomasz Potocki

7.Ryszard Teuschner

8.Filip Ryglewicz

9.Władysław Hetman

Tak dla przypomnienia przed zbliżającymi się wyborami.

Będę informować o decyzjach sądu w sprawie spornego planu

Leszek Pobojewski

Od redakcji: Miło nam poinformować, że Pan Leszek Pobojewski będzie kandydatem do puszczykowskiej Rady Miasta z ramienia Komitetu Wyborczego Pani Agaty Wójcik. Jest reprezentantem Stowarzyszenia „Wspólna sprawa Puszczykowo”.

fot.pixabay

Zainteresowanym prześlemy decyzję NSA.

 

 

 

Komentarzy: 55 o “Naczelny Sąd Administracyjny uznaje prawa mieszkańców w sprawie supermarketu na Moniuszki.

 1. No i mogło być czysto, schludnie i praktycznie z pożytkiem dla większości mieszkańców, a tak dzięki grupce pieniaczy zostanie bałagan, nieład i krzakowisko i śmietnisko. To samo tyczy się grobli. I tak interes wąskiej acz krzykliwej grupki przedkładany zostaje nad dobro ogólne.

  1. O ho, ho :” dobro ogolne” zestawione z „pieniaczami” i ” małą ale hałaśliwą grupka” w jednym wpisie…. to dorzuc jeszcze cos o ” warcholach” i o ” raku toczącym zdrową tkankę narodu” . Czy tobie coś się nie pomyliło. ..? Może epoki, może miejsca… Zawsze powtarzam w takiej sytuacji -podaj adres, za płotem wybudujemy ci markecik będziesz pan zadowolony 🙂

  2. Ten wpis jest przykładem braku plastyki w szkołach podstawowych, plastyki jako

   dziedziny WIEDZY ESTETYCZNEJ.

   W tym technokratycznym guście nie mieszczą się wolne krajobrazy, wolno rosnące od dziesiątek lat drzewa i krzywy, aleje lipowe, grabowe, platanowe, lasy, parki i ogrody krajobrazowe, o parkach narodowych nie wspominając bo to wszystko SAMOSIEJKI. Estetyczne to jest to co posprzątane; z wyjątkiem koszy na śmieci w całym mieście, te sobie mogą brudem zarastać…
   zielony

 2. Co za głupi komentarz!!! Wskazuje, że jeśli nie supermarket to bród, nieład, bałagan, krzakowisko… Odpowiadam – taki stan rzeczy mówi o właścicielu posesji i o burmistrzu oraz urzędzie. Umie dogadać się z inwestorem, ale już utrzymać ładu i porządku w mieście nie. Zabudowa wielkopowierzchniowa nie załatwi tego problemu. Tylko nowa burmistrz. A temu panu już dziękujemy bardzo…

 3. W imieniu rodziny i innych mieszkańców gratuluję i dziękuję za konsekwentną walkę o nasze Puszczykowo. Nie wyobrażam sobie by A. Balcerek i jego klub miał szanse być jeszcze raz wybrany po tym wszystkim co zrobili w tej kadencji.

 4. „NSA na posiedzeniu w dn. 20.06. b.r. NSA postanowił uchylić decyzję WSA w Poznaniu i zwrócić sprawę do ponownego merytorycznego rozpatrzenia – uznał, że skarżący mieszkańcy posiadają interes prawny.” – uchyłka nie oznacza jeszcze wygranej Pana Bobojewskiego. Ponownie sprawę in meriti będzie rozpatrywał WSA. Nie rozumiem więc tej euforii.

  1. Szanuję ,że masz inną opinię na wiele tematów , takie jest wilcze prawo demokracji 🙂 . Ale, na Boga, przynajmniej skopiuj poprawnie cytowane nazwisko, skoro twoje dwie szare komórki nie potrafią poprawnie zapamiętać i wpisać go samodzielnie . Swoją drogą ciekawe, czy IP orki nie odnalazłoby się w puli przydzielonej pewnemu urzedowi, w pewnym miasteczku 😉

  2. A ja się cieszę, bo może po wyborach nowej burmistrz Agacie Wójcik uda się tę sprawę odkręcić.

  3. Czyli ,Ponownie sprawę in meriti będzie rozpatrywał WSA. ‚, więc wyrok może być różny, nawet jak będzie zły ponownie pójdzie skarga do NSA. Więc ile lat jeszcze to może potrwać ? 2, 3, 4 lata ? Co będzie za 4 lata ? Ustawowo tylko 2 kadencje i bezpowrotny koniec. Oj ciężko będzie na emeryturze. Czy warto się upierać przy złej sprawie ?

 5. Tytuł tego artykułu wieje manipulacją o czym doskonale jego autor wie. W dalszym ciągu nie ma wiążącej decyzji Sądu. A w tej części miasta sklep jest po prostu ludziom potrzebny, wbrew prywatnemu interesowi Pana Pobojewskiego.

  1. Tytuł tego tekstu nie jest żadną manipulacją, wystarczy ze zrozumieniem go przeczytać. Zachęcamy do tego, a nie do przeczytania samego tylko tytułu.
   Oczywiste jest, że pan Pobojewski sprzeciwiając się budowie w tej lokalizacji marketu reprezentuje m.in. swój interes, tak jak ci, którzy twierdzą, że sklep im jest potrzebny, też wyrażają swój interes. Suma prywatnych interesów jest interesem wspólnoty – każdej.

   Wszystkim komentatorom zalecamy uspokojenie nastrojów. Niestety wiele komentarzy musimy kasować.

  2. Czy Ewa nie ma gdzie robić zakupów?! My mieszkańcy rejonu Moniuszki mamy i nie życzymy sobie kolejnego sklepu kosztem naszego spokoju i komfortu życia. Manipulacja to był akt notarialny Balcerka z inwestorami zanim była przeprowadzona procedura MPZP. Burmistrz i skarbnik zakpił z nas.

   1. Z postu wyżej : „Suma prywatnych interesów jest interesem wspólnoty – każdej.” Z postu niżej: ” My mieszkańcy rejonu Moniuszki mamy i nie życzymy sobie kolejnego sklepu” Komentarz zbędny:))

    1. no pewnie ,że zbędny – z powodu twojej żądzy wyjścia do kolejnej biedry czy lidla na kolejną promocję ” wszystko po pińć” inni ludzie mają tolerować smród spalin, hałas tirów, warkot klimy – bo ty masz pragnienie kupić pięć plasterków mielonki w trakcie spacerku z pieskiem??? Ogarnij się , czemu tak nienawidzisz zieleni i spokoju? Sklep zawsze jest potrzebny – najbardziej właścicielowi…

     1. Co wiadomo o markecie na Moniuszki ?

      1. Mało znany właściciel gruntu.
      2. Nie wiadomo kto ma budować market.
      3. Nie wiadomo jakiej marki.
      4. Nie wiadomo kto będzie właścicielem.
      6. Nie wiadomo kto z mieszkańców chce ten market.
      5. Nie wiadomo kiedy i jaki będzie ostateczny wyrok sądów.
      ale
      7. Wiadomo że setki mieszkańców nie chce marketu.
      8. Wiadomo że skarbnik i burmistrz walczą o ten market.
      9. Wiadomo że 9 radnych głosowało za planem dla budowy.
      10. Wiadomo że NSA uznał interes prawny przeciwników.
      11. Wiadomo że jeszcze nie można budować marketu.

     2. Widzę że napływowi mieszkańcy Puszczykowa mają specyficzną mentalność. A gdzie ja powiedziałam że nienawidzę zieleni i spokoju? Może warto aby ci napływowi wrócili tam skąd przyszli. My rdzenni mieszkańcy Puszczykowa sobie sami poradzimy. Nie było tu was i nie było tu tylu problemów, nie było roszczeniowców, pieniaczy, i innych których tylko prywatny interes jest istotny. Nie było tu was , nie było tu tyle samochodów, nie było korków itd.

     3. do tzw Ewy : właśnie przed takim prymitywnym uwielbieniem marketów , promocji, betonu i asfaltowych pasów startowych uciekłem z Poznania do , wydawało się wtedy, normalnego Puszczykowa. Czy ty masz jakiś kompleks małego miasteczka? Śmierdzi ci las? Pragniesz marketem podbudować swoją wartość ? To tak nie działa – nie staniesz się światowcem tylko dlatego,że „ryneczek lidla” będzie cie mamić . Oj , niskie poczucie własnej wartości musisz mieć , skoro dajesz się złapać na tak prymitywny zlepek : market+blokowisko+tranzyt = światowy sznyt.. Biedactwo, nawet wtedy pozostaniesz w głebi duszy tym, kim jesteś… 🙂 A ja się nie poddam- będę walczyć z takimi jak ty . I nie wierzę , żebyś była puszczykowianką z dziada pradziada – puszczykowianie są normalni i myślą trzeźwo – ty jesteś przeciwieństwem takiego sposobu życia , wyczuwam transfer z Komornik… 😉

    2. Serio @Alojz napływowy…? Prymitywny akurat w tym momencie jest Twój komentarz. Każdy ma prawo do swojego zdania, jedni chcą inni nie, ale skoro mieszkasz już w tak zacnym, zielonym mieście xd to trochę kultury wypowiedzi. Rodowici mieszkańcy są bardziej normalni niż naaplywowi to jest racja, Ci drudzy robią największe zamieszanie. Mieszakam w Puszczykowie, jestem kimś… serio?

     1. Niewiele zrozumiałeś z wpisu Alojza. Ja także mam prawo do swojego zdania, pokrywa się z przekazem Alojza. Pisze innym językiem niż ty i ja, ale jego intencje są mi bliższe od twoich. Mówimy różnie np. dla tego, że dzielą nas pokolenia, ale łączy wizja Puszczykowa. Ludzie mogą budować swoje domy gdzie chcą, wybierają nasze miasto, jak myślisz Marian dlaczego? Czemu po pewnym czasie jak piszesz robią zamieszanie, może dlatego, że próbują obronić te cechy Puszczykowa, dla których się tu sprowadzili.

 6. Gratulacje i kciuki za dalsze powodzenie sprawy Panie Leszku, to tylko Pana zasługa – konsekwencja i determinacja.

  1. Pani Janicka, ale na pytanie czy należy pani do partii politycznej Nowoczesna pani nie odpowiedziała.

   1. Zostawcie Panią Iwonę w spokoju! Macie swoją uwielbioną, jedyną, słuszną kandydatkę, więc nie wiem, co was tak interesuje ewentualny start Pani Janickiej! Obawa, że pokrzyżuje szyki?

  2. Dzień dobry, przepraszam, ale pytanie gdzie – tu czy na FB?

   Nie, nie jestem członkinią partii politycznej Nowoczesna, ani żadnej innej.
   Pytając na Facebooku w grupach czy wśród znajomych to poproszę o „otagowanie” mnie w wypowiedzi, wtedy też będę mogła w miarę możliwości zareagować. Kontakt do mnie jest naprawdę jawny i prosty, więc zainteresowanych faktycznie moją działalnością, pracą i planami zapraszam na mój publiczny profil (…) red.

   Pozdrawiam,
   Iwona Janicka

   1. Teraz widzę, że wszystkie dane kontaktowe do mnie i link do informacji są cenzurowane. Bardzo przepraszam w takim razie nie miałam takiej świadomości.
    Nie pozostaje mi nic innego… jak zaprosić Państwa do kontaktu – szukając mnie w Internecie, pozdrawiam.

    1. Dziękuję bardzo nie będę szukała kontaktu z Panią. Uważam że robi Pani sobie lans i nie myśli o dobru mieszkańców i miasta.

     1. A to janicka sie lansuje na grobli, a wojcik nie? Jak byla
      Radna i juz wtedy zaczeto o grobli procedowac to co, wojcik spala? A obudzila
      Sie jak kampania rusza.

     2. Pani Janicka właśnie nam pokazuje co to znaczy działać naprawdę skutecznie i to nawet jeśli się nie jest radnym! I mocno trzymam kciuki, aby sprawa grobli się udała DLA NAS WSZYSTKICH i to pomimo, że Pan Kamiński robi wszystko, aby działań i wysiłków NIEZALEŻNYCH organizacji i zaangażowania mieszkańców nie zauważyć!
      Naprawdę uważa Pani, że osoba która mówi, że jej działka i dom oraz jej sąsiadów ucierpiały w powodzi i oczekują jako mieszkańcy, że ich głos będzie wzięty pod uwagę – to oznacza, że robi sobie lans?!?!!!

      W naszym puszczykowskim interesie – niech idzie to w świat, aby uzyskać efekt i skuteczność, czy nie tak było w przypadku marketu? Tak to Pan Pobojewski i Pani Janicka pokazują, że można być skutecznym.

      Ps. Też mam printscreen, ha

     3. Panie anonimowy – zupełnie nie rozumiem po co się pan/i męczy, wchodzi na to forum i jeszcze robi zdjęcia swoich wpisów.
      Co do uwagi do mnie: wycięcie drzew na grobli ode mnie nie zależy, a od Pana burmistrza. Proszę to dostrzec. A zauważenie przeze mnie lub nie, czyichś działań nic nie zmienia. Proszę nie wyolbrzymiać mojej roli. No chyba, że to jakaś obsesja, ale w takich wypadkach odsyłam do specjalistów.

   2. Pani Iwona, na Forum kiedyś pisała ” dla ludzi liczy się jeszcze niepisana przyzwoitość – wartość sama w sobie (…) każdy ma prawo do błędów i ich naprawy” Polecam wprowadzenie słów w czyn. Nie lubię pani, ale to moja osobista sprawa. Dużo ważniejsza jest szkodliwość pani czynu wynikająca z braku przyzwoitości, Czas na naprawę błędu.
    Dziękuję Redakcji za przerwanie lansu tej pani.

    1. Panie Kamiński, akurat Pan (chociaż Pana nie lubię to mimo wszystko piszę wielką literą), (…)red.

   3. Na tronie kod Puszczykowo została opisana cenzura forum rodem z TVpis . Mam zdjęcie tego postu jeśli się nie ukarze wasza ‚dobra zmiana’ w Puszczykowie nie przejdzie!

    1. Koderka to głos ,polowania na czarownice’. Wy się do średniowiecza cofacie w walce z ,dobrą zmianą’. Kukły już palicie, kolej na książki i blogi.

     1. Każdy kto pod jakimkolwiek pretekstem rozbija jedność wyborczą ,PONAD PODZIAŁAMI’ będzie odpowiedzialny za przegraną i w konsekwencji za kolejną kadencję INTERESÓW ponad dobrem mieszkańców Puszczykowa.

     2. > JEDNOŚĆ WYBORCZA; 22 sierpnia 2018
      > Każdy kto pod jakimkolwiek pretekstem rozbija jedność wyborczą ,PONAD
      > PODZIAŁAMI’ będzie odpowiedzialny za przegraną i w konsekwencji za kolejną
      > kadencję INTERESÓW ponad dobrem mieszkańców Puszczykowa.

      czyli wypisz wymaluj pasuje to do redakcji tego forum – Kamiński, Pietraszak-Dmowski i kto jeszcze?

    2. Koleżanko nie rozbijaj jedności ludzi, którzy mimo róźnic w światopoglądzie chcą dobra Puszczyukowa.

     1. Czy to raczej Pani AG nie rozbija jedności wciągająca na listy miłośników PiS. Powszechnie znane są nazwiska.

     2. Oczywiście, np.członka Klubu Gazety Polskiej – Gniewka Niedbałę — (Janicka) . Albo bierze kasę od pisowskiego wojewody na ulicę Szpitalna, sobie z nim robi zdjęcia i opowiada o doskonałych relacjach. (Balcerek)

   4. Prosilibyśmy aby pani także zdementowała plotkę że chce rozbić jedność wyborczą przeciw panującemu układowi i chce również kandydować na Burmistrza. Pani jest osobą mądrą i doświadczonym politykiem więc wie doskonale co to znaczy.
    Proszę nam wybaczyć ale ten głos, za panią A.Wójcik nie jest głosem przeciw pani. Pani ma również właściwe kompetencje ale jest coś takiego jak prawo PIERWOKUPU.
    zieloni

    1. Uwaga taka Przez działanie pani Janickiej Iwony teraz mieszkańcy zamiast o wyborach i działaniach żeby odsunąć od rzadów Balcerka wypowiadają się o jej rozbijactwie Czy to o to chodzi ło?

  3. A ja chciałabym podziękować Panu Leszkowi Pobojewskiemu , za to, że póki co. ustrzegł mieszkańców Puszczykówka przed horrorem komunikacyjnym w tym rejonie.
   Dla przypomnienia- ruch komunikacyjny na ul. Dworcowej i Moniuszki miał wzrosnąć o 1000 samochodów na dobę.
   Czy ktokolwiek z upominających się o ten market chciałby coś takiego pod własnym domem?
   I parking na 100 samochodów pod swoimi oknami? Tiry dowożące towar skręcające przy furtce?
   Trochę wyobraźni, Szanowni Państwo i trochę empatii,,,
   Ale osobiście chcę podziękować wszystkim tym, którzy na różnym etapie walki z tym kontrowersyjnym pomysłem byli razem z nami.
   Było ich naprawdę wielu i nie sposób ich wszystkich tutaj wymienić ale pamiętam
   i wszystkim Wam dziękuję.
   Szczególne podziękowania kieruję do Agaty, Krzysztofa, Zosi i Pana Tomka.
   Mam nadzieję, że przeczytają powyższe i będą wiedzieć, że to właśnie o nich tutaj w Rzymie myślę.

  1. Nie czepiajcie się EWY – ona była druga zaraz po Adamie.

   A tak przy okazji – o markecie wiadomo też to, że wiele osób mieszkających w okolicy chciałoby aby ten Market powstał, bo w okolicy nie ma żadnego porządnego sklepu.
   Nie wiadomo tylko tego, czy powstanie on w formie uciążliwej dla sąsiadów czy też całkiem znośnej i korzystnej – bo powstanie na pewno.

   1. Powstanie na pewno? Skąd taka pewność??? Sklepów dość. A jak się nie podoba to na rowerek albo busikiem do centrum.

 7. Czy wiecie Państwo, że inwestor zamierzający wybudować market na ul. Moniuszki do swojego wniosku swego czasu dołączył zdjęcie wieży kościelnej Kościoła pw. Św. Józefa?
  Czemu miało to służyć? Co naprawdę miało tu powstać?
  Nie wszyscy też wiedzą, że gorącym orędownikiem budowy tego czegoś był Pan Jakub M. – były Przewodniczący Komisji Rozwoju Miasta / członek PO/, dzisiaj pozbawiony mandatu radnego, podejrzany w sprawie karnej.
  I to on mówił ,że będzie pięknie.
  A mieszkańcy się z tym nie zgodzili i walczyli dzisiaj mamy tego efekty.

 8. Jak można zrozumieć z wpisu Pani Ewy / mieszkanki Puszczykowa od pokoleń/ nowi mieszkańcy mają mniej praw niż ona, a zgodnie z jej sugestią powinni w ogóle być ich pozbawieni.
  A niby dlaczego?
  Chce Pani marketów , tuneli, nie jeździ Pani rowerem – Poznań jest blisko, bloki buduje się na potęgę, a między nimi centra handlowe, które na pewno zaspokoją Pani codzienne potrzeby i gusta.
  My tutaj zostajemy w „zielonym” Puszczykowie i będziemy walczyć o to miasto, które wybraliśmy, by właśnie tutaj spokojnie i bezpiecznie żyć.
  I od razu wyjaśniam – nie jestem Panem Kamińskim i nie należę do Redakcji Forum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.