Od kilku dni na stronie urzędu miasta można przeczytać, że Wojewoda Wielkopolski skierował sprawę modernizacji linii kolejowej na odcinku Czempiń – Poznań do ponownego rozpatrzenia w kwestii oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Urząd miasta opublikował obwieszczenie Wojewody Wielkopolskiego, które publikujemy na końcu artykułu.

Z informacji na stronie miasta dowiadujemy się, że społeczeństwo może zapoznać się w przedmiotowym postępowaniu z dokumentacją sprawy, składać uwagi i wnioski w formie pisemnej, elektronicznej oraz ustnej do protokołu przez okres 21 dni, tj. w terminie od 6 maja 2015 r. do 26 maja 2015 r. w siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Wydział Infrastruktury i Rolnictwa, al. Niepodległości 16/18 w Poznaniu, budynek C, pokój nr 228. Złożone uwagi i wnioski zostaną rozpatrzone przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Wszystko to bardzo cenne, być może istnieje więc szansa, aby zmienić choćby niektóre, niekorzystne zapisy w projekcie, które dotyczą Puszczykowa. Choćby te o których pisaliśmy wcześniej:

 1. Pozostawienie przejazdu na ul. 3 Maja
 2. Ekrany akustyczne – jeśli już być muszą, to takie, które będą pasować do charakteru naszego miasta bardziej niż te, które możemy oglądać na Dębcu.
 3. Perony na dworcach – należy je zmodernizować (podwyższyć), ale w taki sposób, aby nie zasłaniały urokliwych puszczykowskich dworców.
 4. Logiczniejszej modernizacji przejścia podziemnego przy zbiegu ul. Mickiewicza i Chrobrego, w taki sposób, aby nie odbywała się ona kosztem zabytkowego ogrodu i komfortu życia w zabytkowym domu.

Może wspólnie możemy o to wszystko „powalczyć”. Potrzeba jednak nam mieszkańcom pomocy ze strony urzędu: warto, aby na stronie urzędu znalazła się nie tylko informacja o możliwości składania uwag, ale choćby dokumentacja. Trudno sobie wyobrazić przecież, że mieszkańcy będą po nią jeździć do UW w Poznaniu w godzinach pracy. Łatwiej zrobić to w godzinach pracy urzędnikom. A później wspólnie urząd miejski, radni i mieszkańcy możemy składać uwagi. Ale czasu zostało niewiele. Apelujemy więc o większą aktywność ze strony Urzędu Miasta.

Krzysztof J. Kamiński

Modernizacja linii kolejowej do ponownej oceny oddziaływania na środowisko

O sprawie modernizacji linii kolejowej Poznań – Czempiń pisaliśmy w artykułach:
Zamiast drzew będą ekrany – fotoreportaż Marka Błajeckiego
Wrogowie postępu – Mikołaja Pietraszaka Dmowskiego
Modernizujmy z głową – Krzysztofa J.Kaminskiego
Szanowni mieszkańcy Puszczykowa: wolicie przejście przez tory na Kopernika/ Mickiewicza czy przejazd na 3 Maja? – Krzysztofa J.Kamińskiego

I artykule redakcyjnym Uwaga, uwaga postęp jedzie. Co dalej z inwestycją kolejową w Puszczykowie?

Komentarzy: 8 o “Modernizacja linii kolejowej do ponownej oceny oddziaływania na środowisko

 1. Witam.
  W mojej ocenie problemy z niechcianymi ekranami akustycznymi znikną wtedy i tylko wtedy gdy tak będzie wyglądała ustawa na ten temat:

  Ad.1. Ekrany akustyczne będą montowane na wniosek zainteresowanych którzy mają w tym bezpośredni interes prawny po uprzednim poinformowaniu ich przez inwestora o zamiarach budowy inwestycji ( drogi kołowe, żelazne, zakłady produkcyjne, inne) która spowoduje wzrost natężenia dźwięków ponad normy unijne.
  Ad2. Zainteresowani mający w tym bezpośredni interes prawny w sytuacji gdy odmowa sąsiadów co do ich montażu uczyni nieefektywnym budowę ekranów akustycznych mają prawo do rekompensaty celowej (montaż szyb dźwiękoszczelnych lub innych elementów wybranych z katalogu produktów …) lub pieniężnej.
  AD. 3 Brak jakiejkolwiek odpowiedzi jest równoznaczny z decyzją rezygnacji z budowy ekranów akustycznych bez skutków prawnych.

  P.S.
  Pytanie, kto odpowie:
  Czy jeśli tramwaje w ruchu miejskim emitują więcej hałasu niż pociągi dalekobieżne, co oczywiste, to w dalszej kolejności należy opłotować zgodnie z wymogami unijnymi odpowiednie ulice wszystkich miast w kraju? Bo czemuż to wyróżnieni mają być mieszkańcy domów jednorodzinnych od mieszkańców miejskich kamienic? Inny słuch mają?

 2. Pytam, co zrobił burmistrz i radni w w/w sprawie od chwili pojawienia się możliwości wprowadzenia zmian?

 3. Burmistrz i niektórzy radni cały czas twierdzą,że nic nie da się już zrobić a wszystkiemu winni są poprzednia burmistrz i jej radni.I mam przeczucie ,że teraz też będą twierdzić ,już nic nie można zrobić.
  Ale my możemy jeszcze powalczyć i to pismo otwiera taką możliwość.Zatem do dzieła:VERIBUS UNITIS!

 4. Jakoś nigdzie nie widzę działań Dyrekcji WPN i Wydziału Ochrony Środowiska UM.

 5. Ja do Poznania nie pojadę podobnie jak większość mieszkańców. Czy dla Pana Burmistrza jest wielką trudnością zorganizowanie konsultacji z mieszkańcami zbierając ich opinie np. w nowej bibliotece w Rynku , albo nawet przed , a urzędnik(czka) ochrony środowiska opracowała z tego wniosek do wojewody ?

  1. A kto na tym by zarobił. ? Jak nikt to i poświęcenie czasu tej sprawie to strata czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.