Na oficjalnej stronie urzędu miasta w Puszczykowie opublikowano tekst dotyczący ulotek jakie otrzymali mieszkańcy przed zebraniem w Sali Jana Pawła II.  Publikujemy informację urzędu w całości, bo być może niewielu z Was zapoznało się z tym komentarzem:

09.05.17

Wyjaśnienie ws. anonimowej ulotki

Szanowni Państwo!

W ostatnich dniach do Państwa skrzynek pocztowych trafiła anonimowa ulotka, zawierająca całkowicie nieprawdziwe informacje. Wzbudziła ona spore zaniepokojenie, zatem chcę stanowczo i jednoznacznie wyjaśnić:

Nieprawdą jest, że ulice: Nadwarciańska, Ratajskiego i Dworcowa staną się drogami tranzytowymi dla samochodów ciężarowych. Miasto nigdy nie miało i nie ma takich planów.

Drodzy Mieszkańcy!

Władze Puszczykowa wraz z władzami Powiatu Poznańskiego chcą skorzystać z unijnego dofinansowania i zmodernizować ścieżkę rowerową w ulicy Poznańskiej (od ul. Wysokiej, aż do dworca PKP w Puszczykowie), która obecnie nie spełnia żadnych standardów bezpieczeństwa. Projekt będzie prawdopodobnie uwzględniał również wykonanie nowej nakładki asfaltowej jezdni na tej części ulicy Poznańskiej bez jej rozbudowy. Tylko na jednym odcinku ulica poszerzy się o 50 centymetrów, by spełniać warunki techniczne tego typu ulicy.

Miastu nie grozi też paraliż komunikacyjny wywołany korkami TIR-ów. Aktualny projekt organizacji ruchu dla ulicy Poznańskiej nie dopuszcza tranzytowego ruchu samochodów ciężarowych. Takiego ruchu nie będzie również dopuszczał obecnie opracowywany nowy projekt organizacji ruchu dla całego Miasta. W świetle tego niezrozumiałe jest stawianie zarzutu, że ulicą Poznańską i dalej Wczasową, Cyryla Ratajskiego i Nadwarciańską będą jeździć kolumny ciężarówek.

Autorzy ulotki oskarżają o działania na szkodę mieszkańców Puszczykowa Powiat Poznański i sąsiednie gminy. Budowa nowej przeprawy przez Wartę w Rogalinku ma – według autorów ulotki – być dowodem na działalność szkodliwą wobec puszczykowian. Jest całkowicie odwrotnie! Grożące bez tej inwestycji zamknięcie mostu sprawiłoby, że ulicą Wysoką, a więc drogą nr 430, przejeżdżałyby te auta, które dziś drogą nr 431 – właśnie przez Rogalinek – docierają do Śremu czy Kórnika.

Podobne zdziwienie budzi stawianie zarzutu, że na wprost ulicy Nadwarciańskiej powstanie droga przez las i przeprawa przez Kanał Mosiński. Otóż las, przez który przebiegać by miała ta droga należy do Miasta Puszczykowa i bez zgody Rady Miasta nikt nigdy tej trasy nie wybuduje. A takiej zgody nie było ani w 2008 roku, gdy Gmina Mosina składała taki wniosek do opracowywanego przez ówczesne władze Puszczykowa Studium, ani w 2016 roku, gdy Gmina Mosina ponowiła swój wniosek do aktualnie opracowywanego Studium.
Szanowni Państwo!

Wszystkie przedstawione w tym oświadczeniu informacje są informacjami publicznymi. Zamiast niepotrzebnie Państwa niepokoić, autorzy ulotki mogli wystąpić do Urzędu Miejskiego z prośbą o udzielenie wyjaśnień. Jednak w moim przekonaniu nie chodziło im o ochronę miasta czy poznanie prawdy, a o wywołanie niepotrzebnego chaosu.

Z poważaniem,

Andrzej Balcerek

Burmistrz Miasta Puszczykowa

Od redakcji: Pozostawimy treść tego wyjaśnienia bez komentarza. Przypominamy tylko, że 12 maja dyrekcja Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich poinformowała, że nowy most w Rogalinku ma mieć najwyższą klasę nośności A – czyli 50 ton.  Poinformowano również, że nie znane są jeszcze szczegóły rozwiązań technicznych i organizacji ruchu w ciągu drogi 431.

remax1

Komentarzy: 21 o “Mieszkańcy: ufajcie nam! czyli wyjaśnienia Urzędu ws. ulotki

 1. Chaos i niepokój w Puszczykowie od kilku dobrych lat wywołuje Pan razem ze swoimi radnymi, więc niech się Pan nie dziwi protestom mieszkańców i próbom przeciwstawiania się Waszym szkodliwym dla miasta działaniom.
  Ogromna szkoda, że takich wyjaśnień na bieżąco nie udziela Pan na sesjach i posiedzeniach poszczególnych komisji Rady Miasta. Można wtedy dyskutować , ale Pan woli milczeć…
  A w tym wypadku nie sprawdza się powiedzenie, że „milczenie jest złotem”…

  1. Niestety kolejna szkoda dla Puszczykowa rośnie na oczach, oto hala widowiskowa:

   jej architektoniczna wartość jest porównywalna do przykładowo elewatorów zbożowych, magazynów betonu towarowego, ewentualnie do wiat traktorowych czy szop węglowych i temu podobnych obiektów budowlanych nie kwalifikowanych jako architektura.
   Takie budownictwo to lata 70-tych PRL-u, w guście Ericha Honeckera. Dla młodzieży wyjaśnienie, że był to przywódca DDR, a jego ulubionym motywem budowlanym były wielkie i długie mury bez okien i bez koloru…
   ZJ

   1. Byłam u znajomej sąsiadującej z halą. Starają się tam nie patrzeć – z ich perspektywy hala to kolos, rośliny przyzwyczajone do słońca są szybciej w cieniu, ma wrażenie, że zmieniła się gospodarka wodna w tej części ogrodu – jest bardziej sucho.

 2. Kaktus mi na dłoni wyrośnie jak ten tekst był autorstwa Balcerka ! Ten człowiek nie potrafi sklecić prawidłowo nawet jednego zdania. Ba! Nawet udzielić na spotkaniach merytorycznej odpowiedzi na proste pytanie. Jestem przekonany, że owy tekst, podpisany przez niego jest Ściemą! Grą na czas. Tak! Im potrzebny czas, bo coś kombinują! Bądźmy bardzo czujni.

 3. Wichrzyciele wyprodukowali ulotki a wy mieszkańcy nie wierzta im. Władza chce do was dobrze i wie co ma robić. Hotel przy szpitalu sie wali (postawić obok bloki), sala gimnastyczna przy szkole rozebrana bo by się zawaloła (budujom hale) a teroz jeszcze most w Rogalinku, winc jak nie chceta jażdżać naokoło to cicho siedźta.

  1. Jak urząd chce wyciąć drzewa to też mówi, że są stare i chore i zagrażają życiu!

 4. Całkiem ambitny plan naszego Burmistrza. Plan o kryptonimie, niczym ,, Akcja WARTA” Akcja ma polegać na pogłębianiu dna i trzymaniu się koryta.

 5. „(…)Przypominamy tylko, że 12 maja dyrekcja Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich poinformowała, że nowy most w Rogalinku ma mieć najwyższą klasę nośności A – czyli 50 ton.(…)”

  Chcę przypomnieć, że o tym było już wiadomo na przełomie 2012/3 roku…. Odsyłam redakcję do dokumentu pt. „decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach”…

  1. Ty nigdzie redakcji nie odsyłaj, tylko zaproś I wyjaśnij skąd takie dokumenty masz! Dlaczego mając je siedziałeś cicho? I napisz, że też rezygnujesz z występu w Opolu.

  2. W ostatnim Echu Puszczykowa na stronie 6 w dwóch tekstach:
   „Wyjaśnienia Burmistrza Miasta Puszczykowa” i drugi „Powiat nie planuje Tranzytu Przez Puszczykowo”. („Z Janem Grabkowskim, starostą poznańskim rozmawia Bogdan Lewicki [ten redaktor Echa skazany prawomocnym wyrokiem za kłamstwa i szkalowanie byłej niezależnej od powiatu wójt Dopiewa]”)
   potwierdza się wszystkie obawy zapisane w ulotce i przedstawione na prezentacji ponieważ wyraźnie jest napisane że droga C.Ratajskiego ma być poszerzona (o 50 cm i o drogę rowerową co jest powiązane z wycinką zabytkowych drzew i wywłaszczeniem zabytkowych posesji) i nic nie wspomina się o postulacie mieszkańców wprowadzenia spowalniaczy ruchu drogowego na Ratajskiego a jako jedynego gwaranta strzegącego interesów mieszkańców podaje się —- RADĘ MIASTA. Co jest warta gwarancja ochrony interesów mieszkańców przez tych 9 radnych, wszyscy w Puszczykowie po sprawie marketu na Moniuszki dobrze wiedzą…

   1. Sprostowanie – … droga C.Ratajskiego i Poznańska ma być poszerzona…
    pozostała treść bez zmian

    1. Tu nie ma pomyłki, mieszkańcy Cyryla są zainteresowani jedynie swoją ulicą. Nie wsparli protestu dot. lokalizacji marketu na Moniuszki, a w rozmowach prywatnych wyrażali zadowolenie z bliskiej lokalizacji Piotra i Pawła.

     1. To jest kłamstwo, właśnie mieszkańcy C.Ratajskiego byli współorganizatorami protestu przeciw marketowi na Moniuszki.

     2. Adwersarz wypowiada się w imieniu ilu rodzin? Ja cieszących się z marketu znam niestety wiele.

    2. „Wyniki spółek z WIG20. Państwowe podwoiły zyski. Prywatne na minusie
     FOT. REPORTER POLAND
     Wyniki finansowe największych firm potwierdzają, że gospodarka przyspiesza. Zyski spółek z WIG20 wzrosły w rok z 6 do 10 mld zł. Dzięki nowym przepisom duże pieniądze robi się w sektorze paliwowym. Statystyki podbijają też górnictwo i energetyka. Nie wszędzie jest jednak tak dobrze. Najgorzej od lat wypadają banki, a straty notują reprezentanci branży handlowej, m.in. CCC i właściciel marek Reserved / Cropp.
     Dla wielu ludzi, szczególnie tych o liberalnym nastawieniu do gospodarki i ekonomii, państwowe spółki były zawsze synonimem złego zarządzania i braku rentowności, a w prywatnym kapitale upatrywano większych szans na zyski. Jest wiele argumentów uzasadniających taką tezę, ale akurat najnowsze statystyki kompletnie temu przeczą.”
     …………..
     W Puszczykowie podobnie, dworzec prywatny jest zapuszczony a publiczny w Puszczykówku wyremontowany, dzięki staraniom społeczników z dawnego Stowarzyszenia PP. Nie sprawdza się zasada że na wszystko lekarstwem jest prywatyzacja. Oby tylko spółki-córki szpitala nie były forpocztą podstępnej prywatyzacji szpitala i nie roztrwoniły publicznego majątku …

     1. przestał pełnić funkcje dworca, jest prywatnym budynkiem zabytkowym. Ale tak się składa, że rok w rok właściciele tego obiektu otrzymują pieniądze na jego renowację. Raz z urzędu miasta, raz z budżetu powiatu – to i to pieniądze publiczne. Na sam remont zegara dwa razy co najmniej (później przy asyście kamer i dziennikarzy, był przez starostę Grabkowskiego uruchamiany). Jak informuje Echo w tym roku znowu otrzymają ponad 70 tyś, na remont elewacji.
      Dobrze, że publiczne pieniądze wspierają renowacje, tylko dlaczego trafiają ciągle do tych samych osób. Wiadomo. U nas w mieście dostają wsparcie jeszcze mieszkańcy Rusałki i muzeum Fiedlera, inni mogą zapomnieć. Na naszych oczach rozpada się miejska Mimoza, a o stanie prywatnej Jadwinówki nawet nie wspomnę. Inni właściciele zabytkowych domów, mogą liczyć też tylko na siebie, szczególnie gdy brak im odpowiednich kolegów.

 6. „forum” nie pierwszy raz sieje zamęt i wprowadza w błąd mieszkańców.
  Dla mnie nic nowego.

  1. To nie czytaj! Będziesz nie zamęcony, szczęśliwy, odprężony. Pełen qrna relaks.

  2. „SOLIDARNOŚĆ” nie pierwszy raz sieje zamęt i wprowadza w błąd mieszkańców.
   Dla mnie nic nowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.