Temat zanieczyszczeń i  smogu również w naszym Puszczykowie budzi wiele słusznych emocji, gdyż powietrze którym oddychamy pozostawia dużo do życzenia mimo, że otaczają nasze miasto lasy.  Otrzymaliśmy mail od jednej z mieszkanek i czytelniczek z następującą propozycją:

Proponuję zainicjować plebiscyt na najbardziej zadymione miejsca w Puszczykowie. Bez podawania adresów bezpośrednich trucicieli, ale może lokalizacje na mapie Puszczykowa, rejonów gdzie nagminnie przechodzień dusi się dymami z pobliskich domostw. Miejsca takie mogłyby być identyfikowane np. skrzyżowaniem ulic.  Myślę że taki plebiscyt, bez wskazywania bezpośrednich sprawców, mógłby pobudzić wrażliwość przechodniów (zazwyczaj codziennych) na fakt, że tracą swoje zdrowie wskutek przebywania w danym rejonie, a także może jakiś samokrytycyzm tych, co są sprawcami takiej sytuacji. Najwyższy czas abyśmy zerwali z tradycyjnym myśleniem że „tak zawsze było i będzie”.  Mamy 21-szy wiek, żyjemy o wiele lat dłużej, a współczesna technika pozwala na rozwiązanie takich problemów.
Wytypowane w plebiscycie miejsca mogłyby stać się „miejscami szczególnej troski” np. wspomagane w jakiejś formie finansowo przez lokalne władze lub jakieś dedykowane programy poprawy jakości powietrza.

My obiecujemy jak zawsze dyskrecję, a decydenci którzy pilnie czytają Forum Puszczykowo, niech wyciągną wnioski i niosą pomoc tam, gdzie jest konieczna.  Co Państwo na to?

redakcja

medic_1

 

Komentarzy: 40 o “Mapa miejsc gdzie w Puszczykowie truje?

 1. Cały kwartał ulic dookoła nowego Arturo to jeden smród. Takie ul. jak Niepodległości, Nowe Osiedle, Niezłomnych- domy z lat 70-tych palą w piecach wszystko. Wysiadając do sklepu pędzę z samochodu do Arturo z powodu smrodu. Pamiętam jak opiekunka mojego dziecka wynajmowała kilka lat temu pokój w domku na ul . Kosynierów Miłosławskich pomiędzy (Niezłomnych i Nowym Osiedlem) i opowiadała mi o właścicielce , która nie pozwalała jej do kosza nic wyrzucać „plastik najlepiej się pali i grzeje”. Właśnie tym oddychamy. Sama trucizna.
  Wystarczy zobaczyć gdzie ludzie mają piece i nie wystawiają worków z plastikiem. Wszystko do pieca.

  1. Dobrze napisane „pędzę z samochodu” – przyjechałem właśnie po dwie bułki do piekarni Błaszkowiaka. A przeciętny europejski samochód wydala około tysiąca związków chemicznych, w sumie mniej więcej 1 tonę spalin rocznie zawierających związki toksyczne, mutagenne i rakotwórcze. Wczoraj nie udało mi się zaparkować na ul. Poznańskiej w okolicy rynku – wszystkie miejsca zajęte.
   My jesteśmy niewinni i cacy – to sąsiad, to on puszcza dymek z komina – trzeba go zaznaczyć na mapie i tępić.
   http://www.zb.eco.pl/zb/25-26/motoryza.htm

   1. Nie jestem entuzjastą nadmiaru samochodów, zwłaszcza tych „wypasionych” rozpychających się na naszych parkingach niedostosowanych do takich grzmotów. Ale powołanie się na dane sprzed ćwierćwiecza (http://www.zb.eco.pl/zb/25-26/motoryza.htm) jest poprostu nieporozumieniem. Wtedy w Polsce dominowała jeszcze benzyna ołowiowa a katalizatory były rzadkością. Jeśli chcemy osiągnąć poprawę jakości naszego życia, musimy być bardziej rzeczowi.

 2. SPiSkowscy czemu nie protestujecie przeciwko ustawie Szyszki? Panie Kamiński chodził Pan na spotkania do ks. Pieprzycy i co teraz Pan się odcina od swojej partii? Panie Błajecki – startował Pan do powiatu z PiS-u i co nic może Pan protestować przeciwko swojej partii? Pani Dmowski – Pan też startował z PiS-u i nie widzę żadnego tekstu przeciwko ustawie Szyszki? Przypadek?

  1. Szanowny panie radny nazywający samego siebie Jarosław Ucho,
   znowu coś się panu ubzdurało. Wywołał mnie pan z nazwiska więc odpowiem, że nigdy nie byłem u ks. Pieprzycy i znałem go jedynie z wizyt kolędowych i bardzo miło go wspominam. Ustawa ministra Szyszki mi się bardzo nie podoba, ale na jej treść miałem i mam taki sam wpływ, jak na pańskie postępowanie (czyli żaden). Podkreślam, bardzo mi się ta ustawa nie podoba. Bardzo ubolewam nad wycinką każdego drzewa w naszym mieście. Przypominam panu, że do wycinki drzew w Puszczykowie na masową skalę, dochodziło również w czasie, gdy ustawa o której pan wspomina nie weszła w życie, za pełną zgodą burmistrza Balcerka (teren Wielspinu). Oczywiście pan jako radny wierny burmistrzowi, nigdy przeciwko temu nie protestował. I tak na zakończenie: pana ojciec startował do powiatu z listy PiS, czy też się ma tego wstydzić?

    1. Czas upływa nieubłaganie – nadejdzie czas podsumowań – czas podsumowania osiągnięć i popełnionych błędów.
     Forum Puszczykowa to jedynie portal informacyjny dla mieszkańców.
     Tutaj można dowiedzieć się o wielu sprawach, o których oficjalny biuletyn miejski nie informuje. Mieszkańcy mogą tu śmiało wypowiadać swoje opinie na temat tego, co się dzieje w naszym mieście. Niestety nie można tego samego powiedzieć o kontaktach z miejskimi urzędnikami i radnymi podczas np. sesji Rady Miasta.
     Przyjdzie czas, kiedy nie wystarczą już obiecanki w wyborczych ulotkach i ładne zdjęcia na plakatach.
     Zapytamy wtedy o to, co zrobiłeś/aś/ dla naszego miasta i dla nas samych.
     Redaktorzy z Forum Puszczykowa będą mogli wtedy śmiało patrzeć nam w twarz.

    2. Wystarczy, że wszędzie jest ukrywający się pod wieloma nickami radny Krzyżański. Ponieważ na „Dobrą radę nigdy nie jest za późno”, przypomnę radnemu historykowi kolejną staropolską radę „Dobra rada – nie zawada” Póki radny tą radą się nie kieruje, rada byłabym, gdyby radzić nam przestał.

  2. Szanowny panie radny Ucho bardzo proszę zająć się bardziej prawdziwymi problemami mieszkańców i zostawić mnie w spokoju, co pozwoli panu ukoić skołatane nerwy i utrzymywać swe zdrowie na dobrym poziomie. Ustawa min. Szyszki też mi się nie podoba, ale ja jej nie zmienię. Pozdrawiam
   Marek Błajecki

 3. Są i tacy / i trzeba o nich pamiętać!,/, którzy wcześniej byli w PO , a teraz są ministrami w rządzie PIS.
  Każdy może / jak się okazuje/, zmienić zdanie.

  1. Szczytem wszystkiego jest to, że Pis przygarnia funkcjonariusza SB i daje mu wysokie stanowisko

   1. Puszczykowska lokalna władza, niestety, jest utożsamiana jest z PO.
    Szkoda, bo niszczy wizerunek Platformy, o który walczą tam na „górze” tacy ludzie jak Trzaskowski czy Budka.
    Wstyd!

 4. A ja proszę Panòw mam w nosie kto z jakiej partii startował i u kogo i z kim był. Mnie interesują ludzie mądrze myślący I nie furiaci, zadymiarze.

  1. Ja też tak myślę.
   Ważni są ludzie i to, czy potrafią coś robić dla innych. Dlatego w wyborach samorządowych powinniśmy wybierać ludzi sprawdzonych, a nie kierować się nazwiskiem na zasadzie,” bo jego dziadek i babcia byli fajni.”
   A niestety u nas się tak dzieje… Mam nadzieję, że zdarzyło się to ostatni raz…

 5. Firmy i firemki w mieście powinny zostać sprawdzone pod kątem wywozu śmieci i segregacji oraz zakupu paliwa do ogrzewania. Hurtownia napojów na Śląskiej ma nawet specjalny komin wybudowany. Wspaniały wynalazek.

 6. Pomysł mi się podoba, ale powinniśmy może rozszerzyć tę mapę o te firmy, które generują hałas, ruch tirów, smród (a na to nie ma w Polsce norm) itp.

  1. Drzewiarzu, jeśli jesteś prawdziwym drzewiarzem, to wiesz, że wycinanie naszych lasów jest zabijaniem naszych zielonych płuc. Wielspin przy Klasztornej robi to w majestacie prawa, tzn. za przyzwoleniem urzędu. To rozbój w biały dzień i głupota. Robota idzie na całego, piły pracują hałasując okropnie całe dnie, również w soboty. Totalna arogancja, lekceważenie naszych protestów…Co to za kraj? To nasz kraj czy krótkowzrocznych głupców? Tracę poczucie bezpieczeństwa.

 7. Świetny pomysł. U nas na wsi, tzn, na Starym, śmierdząco na żółto dymi komin domu na ul. Sobieskiego numer czterdzieści kilka (do wiadomisci redakcji) Tego już nie da się wytrzymać. I przestańcie rozmydlać tak fajny pomysł jakimiś politycznymi docinkami, skoro jest do zrobienia dobra robota.

   1. O! Tu się ujawnia skłonność do tworzenia kartotek na obywateli. Taka mapa załatwiła jakiś problem? Bo mój sposób to znaczy szczera rozmowa z sąsiadem usunęła problem skutecznie i bezpowrotnie.

    1. Wielkie brawa! Gratulacje!
     Prosimy o wpsarcie na Kochanowskiego. Tam to dopiero jest meksyk! Króliki , gęsi, gołębie, świnie. Nie otworzymy okien jak nadejdzie wiosna. Zeszłego roku już mieliśmy tu śmierdzący terror! Na nic rozmowy.

   2. Marcin, wklej zdjęcie rury wydechowej swojego samochodu (samochody, samoloty najwięksi truciciele). Możesz też wkleić np. zdjęcie kurników lub obór – hodowle przemysłowe zwierząt zliczane są też do największych trucicieli powietrza. Jestem przeciwny donoszeniu na swojego sąsiada. Z sąsiadem się rozmawia a nie kabluje na niego. Takie postępowanie, do którego namawiasz, nie buduje dobrej atmosfery. Mieszkam, w tym coraz bardziej mi obcym Puszczykowie wiele lat, od urodzenia i czuję się coraz bardziej „zaczadzony”. Sąsiedzi schowani za murami….ktoś na mnie donosi….WSTYD.

 8. Na ostatnim posiedzeniu Rady Rozwoju 16 lutego podano nam do wiadomości, że muzeum motoryzacji , przeciwko powstaniu którego protestowali mieszkańcy Starego Puszczykowa, jest w realizacji jako – uwaga – atrakcja turystyczna. Jakbyśmy nie mieli tu lepszych atrakcji. Ten, który spłodził to określenie, cierpiał w tym czasie chyba na pomroczność jasną…lub ciemną. Pięknie ta atrakcja wpisuje się w problem ze smogiem, ochroną środowiska tudzież walkę o to, żeby było czym oddychać i nie umierać za wcześnie z powodu zanieczyszczeń środowiska. Właścicielem muzeum jest znany lekarz, tak nawiasem, który dokładnie zdaje sobie sprawę z tego, że nas truje. Ale cóż, ma pasję, a pasja to rzecz ważna i burmistrz oraz rada miasta to rozumie. Od dość dawna niepokoi nas smrodem spalin starych pojazdów, które uruchamiane robią niesamowity hałas i wydzielają mnóstwo spalin. Są to motocykle, stare maszyny rolnicze i wojskowe. Widziane one są wcześnie rano jadące sobie – pewnie, żeby uatrakcyjnić turystycznie nasze otoczenie pełne lasów – po ulicy Sobieskiego i Klasztornej.
  Rodzi się pytanie podobne do tego, które padły przy okazji markety : czy gdyby radni i burmistrz mieli coś takiego w bliskim sąsiedztwie, też by popierali tę pasję? Przypomina się też sprawa ” grzybka „, ławeczki, przy ulicy Cienistej.
  Ludzie, gdzie my jesteśmy?!

 9. Proszę więc wpisać miejsce zatruwające nasze miasto jako ul. Sobieskiego trzydzieści kilka oraz niski numer Klasztornej.

 10. Jak reagować, przeciwstawiać się I skąd otrzymamy natychmiastowe wsparcie, gdy z komina sąsiada, czy innego zauważonego wydostaje dię żółty, gryzący dym, lub inny? Gdzie zadzwonić o zmroku? Gdzie zadzwonić w sobotę I w niedzielę? Pytam, bo SM I Policja w Puszczykowie nieczynna, a wtedy się zaczyna! Jak przeciwstawić się groźbom takich „Palaczy”? Jaka instytucja pełni dyżur, by natychmiast zatrzymać taki proceder? W chwili obecnej jesteśmy bezsilni. Poproszę o pomoc w tej sprawie.

  1. Dokładnie. Gdzie i jak zgłosić taki proceder. Straz Miejska już zamknięta Policja sie tym nie zajmuje a w Urzedzie nie maja „narzędzi” do walki z trucicielami.

 11. Najlepiej, gdyby oprócz adresów można było wrzucać na forum zdjęcia z dymiącymi kominami. Taki „dowód” mógłby mieć większe oddziaływanie psychologiczne. Koniec z anonimowością trucicieli. Czy administrator forum jest w stanie uruchomić taką funkcjonalność? Albo może akcję należałoby przenieść na facebooka?

 12. Zagadka dla mieszkańców Puszczykowa: kto to mówi: „My nic nie możemy zrobić.. To nie my, to oni…”?

  Wiele osób wypowiadających się na tym Forum podkreśla , iż nie zna swojego radnego.

  Mam pytanie: to jak Państwo głosowaliście? A może w ogóle nie poszliście do wyborów?

 13. Taaa! Idź do radnej Szczotki I zgłoś, że Wasz, wspólny sąsiad, czyli Szczotkowy elektorat pali plastiki. Już widze jej interwencję. Boki zrywać! Dlatego teraz trzeba wybrać prawdziwych radców, a nie cwaniaķòw I karierowiczòw!

  1. Kolejna córeczka tatusia i mamusi, babci,dziadka i wujka od pokoleń w Puszczykowie.
   Następnym razem wybierajmy tych których znamy z bezpośrednich kontaktów, a nie z bajek o przeszłości przodków.

   To taka rada na przyszłość…

 14. Proponuję przejść w rejonie Poznańska, Sosnowa – tu czasami ciężko oddech złapać taki dym i smród. Podobnie na Strażackiej.

 15. Nie ma w Puszczykowie gdzie iść z problemem palonych śmieci I plastików! Wczoraj wieczorem można było się udusić idąc Wspólną .

 16. To może miasto by uruchomiło jakiś numer zaufania czynny całą dobę aby każdy mógł o dowolnej godzinie się tam nagrać i wskazać truciciela. Ważne – dnia następnego taki adres powinien zostać sprawdzony przez służby do tego powołany. Zaraz by się powiększyła liczba worków z recyklingami przed domami! Warto obserwować czy Twój sąsiad wystawia tylko szkło czy może ma pełen pakiet worków w dniu zbiórki. Śmieci zawsze prawdę powiedzą!

 17. Zawartość chloru w wodzie przekroczona .
  Zawartość antybiotyków w kurze przekroczona.
  Zawartość hormonów w mięsie przekroczona.
  Zawartość mięsa ze zdechłego konia w kiełbasie
  kupowanej w supermarkecie przekroczona .
  W jarzynach i owocach azotany i azotyny .
  Sól drogowa w artykułach spożywczych .
  A tu się okazuje , że jeszcze powietrze zatrute.

 18. Czytam z zaciekawieniem Państwa wypowiedzi dotyczące jakości powietrza w Puszczykowie i co raz bardziej zastanawiam się czy tu zamieszkać. Mam w planie kupienie tu działki.
  W aplikacji na androida pod nazwą Kanarek znalazłem czujnik jakości powietrza w Puszczykowie . MASAKRA.
  normy pyłu PM2,5 i PM10 przekraczane o kilkaset procent. śledzę te dane od ponad tygodnia. Rekord to ponad 2000% przekroczenia norm. dla porównania podam, że w tym samym czasie powietrze w Poznaniu, gdzie mam mieszkanie, jest dobrej jakości, a stężenia pyłów są co najmniej kilkukrotnie niższe niż w Puszczykowie. Dziękuję za poruszanie tego tematu na forum. Zmusza do refleksji : zamieszkać czy nie zamieszkać w Puszczykowie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.