Kilka dni temu pisaliśmy, że mieszkańcy miasta czekają na otwarcie krytego lodowiska na terenie Sportoteki.  Nie jest to jakiś nasz wymysł, ale zobowiązanie jakie wzięła na siebie Spółka Mysport, przy podpisywaniu umowy dzierżawy z miastem, na wyjątkowo preferencyjnych warunkach (24 grosze za metr kwadratowy terenu).  Kryte lodowisko dla mieszkańców miało być dostępne już ubiegłej zimy, ale nie było i spółka nawet nie zapłaciła z tego powodu kary.  W tym roku czekamy, ale wygląda na to, że również się nie doczekamy.   Właśnie się dowiedzieliśmy, że zamiast otworzyć zapisane w umowie lodowisko… spółka wystąpiła do władz miasta o radykalne obniżenie dla siebie podatku od nieruchomości o 80%!  Wygląda, że jest jak w przysłowiu: dasz komuś palec, zażąda ręki.  Gdy władze spółki zorientowały się, że mimo niewywiązywania się z podjętych zobowiązań, miejskie władze nie egzekwują od nich kar, to przestały chyba przejmować się zapisami w umowie.

A tyle burmistrz Balcerek obiecywał mieszkańcom po podpisaniu umowy: całoroczne miejsce do wypoczynku dla mieszkańców miasta i okolic.  Latem m.in. korty i ścianka wspinaczkowa, zimą kryte boisko i kryte lodowisko, a przez cały rok miejsca noclegowe.  Do tego płynąć miały podatki do miasta.  Zapowiedzi burmistrza brzmiały, jakby władze Puszczykowa natrafiły na Spółkę-altruistę, a nie przedsiębiorców, którzy chcą zarabiać.  A jak jest widzimy.  W międzyczasie to podatnicy płacili przez okres budowy hali sportowo widowiskowej spółce wieledziesiąt tysięcy złotych z tytułu wynajmu kortów dla SP1.  Wcale nie po preferencyjnych cenach.

My przestrzegaliśmy, że wiązanie się na 30 lat umową ze spółką, która powstała bezpośrednio przed podpisaniem umowy z miastem, jest delikatnie mówiąc bardzo ryzykowne.  Minęło od podpisania umowy mniej niż 4 lata a spółka, która nie wywiązuje się ze zobowiązań, występuje o stawkę podatku od nieruchomości w wysokości 4,40zł, gdy inne podmioty płacą 22 zł.  Spółka, w  uzasadnieniu, swoje zobowiązania wynikające z umowy, wybudowanie obiektów na których zarabia, przedstawia prawie jak dobrodziejstwo czynione miastu.  Żeby nie było niejasności: nic mi do tej spółki, chodzi tylko o to, aby wszystkie podmioty działające na terenie miasta były równo traktowane.  Z całym dla niej szacunkiem, ale jest to taki sam biznes jak sklep, fryzjer czy cukiernia.  W każdym z nich chodzi o to samo – o zarabianie.   Spółka w uzasadnieniu pisze, że ich inwestycje służą mieszkańcom, ale przecież tak samo mieszkańcom służą  sklepy, fryzjerzy czy cukiernia.  Więc wszyscy powinni mieć równe warunki.

Teraz decyzję mają podjąć radni na zwołanej na szybko na najbliższy poniedziałek komisji budżetu.  Z własnego doświadczenia wiem, że jak spóźniłem się z zapłaceniem podatku do miasta, to przysłano mi po kilku dniach wezwanie z żądaniem zapłaty kilkudziesięciu groszy odsetek plus opłatę za wezwanie.  Litości nie było.  Emeryci, rodziny płacące raty bankowe, ludzie w ciężkiej sytuacji – wszyscy płacą miastu podatki.  A bogaci przedsiębiorcy?  Zobaczymy co zadecydują radni. Będziemy o tym informować.

Tak dla porządku: dobrze, aby radni przed podjęciem decyzji, zadali pytanie czy spółka płaci kary umowne za opóźnienia i niewywiązywanie się z umowy?  Warto również, aby spółka i władze miasta poinformowały mieszkańców w jakich godzinach dwa razy w tygodniu po 3 godziny obiekty Sportoteki są udostępniane młodzieży za darmo?  To też nie nasz wymysł, ale jedno ze zobowiązań spółki, które dziwnym trafem, ani nie jest przez miasto nagłaśniane i egzekwowane, a przez spółkę wypełniane.  A to się mieszkańcom należy, bo takie są zapisy umowy.  Warto ich przestrzegać.

KJK

Całą umowę pomiędzy miastem Puszczykowo a spółką publikowaliśmy w tekście: „Puszczykowo – tu niektóre umowy to tylko kawałek papieru”.

Komentarzy: 6 o “Lodowiska nie będzie

  1. No to występujcie podmioty gospodarcze o nie równe traktowanie przedsiębiorców co zapewnia Wam konstytucja /Wszyscy obywatele RP są równi wobec prawa/ .Czekają już na to kancelarie praw3ników zamieszkałych w Puszczykowie.

  2. Jacy szpece od prawa i podatków doradzają Dopiewskim Ekspertom się okaże niebawem bo słyszałem od jednego z podmiotów gospodarczych że w poniedziałek złoży skargę na nie równe traktowanie podatkowe.Gratuluję .

  3. Sportoteka cieszy się wyjątkowymi względami władz miasta. Domyślać się można powodów.
    A dotarło już do Was Echo Puszczykowa? Poczytajcie jaką tam się sączy propaganda sukcesu. Na wymioty się zbiera.

  4. Wydaje się że Sportoteka nie jest takim dobrym interesem jak się spodziewano. Często widać puste korty. Może dlatego dalej nie inwestują.

  5. Już dawno ktoś pisał na tym Forum że lokalna gazetka to gierkowska propaganda sukcesu, czy też Trybuna minionego okresu.Gratuluję.

  6. Po Przeczytaniu tej umowy istnieje tylko jeden wniosek sprawa śmierdzi prokuratorem że działalność burmistrza była na szkodę miasta ,niegospodarność aż bije w oczy /patrz limit kar/ .Nowo wybrani prokuratorzy i sędziowie wyprostują panów ,którzy „wszystko mogą” i może nowo wybrani radni będą dbać o Puszczykowian mienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.