Szanowna Redakcjo,
Jak wiadomo, w naszym mieście odbywa się tzw. „sondaż społeczny” w sprawie zamiaru budowy tunelu na ul. 3-go Maja. Cudzysłów jest moim zdaniem konieczny, ponieważ taka forma sondażu , jak i jego  przebieg, nie mają,według mnie- NIC wspólnego z rzetelnym, profesjonalnym zbieraniem opinii mieszkańców.
Wiele osób, z którymi na ten temat rozmawiam, twierdzi, że ankieterzy nie tylko nie zadają przewidzianych 3 pytań, ale dodatkowo pytają o posiadanie samochodu, sposób i kierunki poruszania się po mieście,a nadto wiele wątpliwości budzi sposób notowania udzielonych odpowiedzi- niewidoczny dla mieszkańców. Słyszałem też, że mieszkańcy otrzymują, w pakiecie z pytaniami, komentarz w stylu:” no, co nie chce pan/pani dojechać wygodnie do szpitala”, lub „daleko pan mieszka, to co panu/pani zależy?” Czy można to nazwać uczciwym badaniem?
Kiedy pani radna Wójcik zapytała na sesji o sposób rejestrowania odpowiedzi na pytania ankiety oraz jak można sprawdzić, że ankieter rzeczywiście zgodnie z prawdą zapisał udzieloną odpowiedź- odpowiedziano jej, że ankieta jeszcze się nie zaczęła, a już podważa się w jego rzetelność i snuje wnioski o spisku. To dobrze, ze choć jedną radną zainteresował przebieg badania opinii społecznej i zasadność wydania 30 tys. złotych na jej przeprowadzenie.
Największe jednak moje wątpliwości budzi dobór firmy ankietującej. Otóż jest to firma Lider Projekt, mająca w swojej ofercie doradztwo UE, doradztwo biznesowe, doradztwo w ochronie środowiska oraz planowanie strategiczne. Nie widać więc, żeby firma zajmowała się programowo ankietowaniem , a jedynie stosuje je w realizacji swoich projektów.Innymi słowy nie jest to firma stricte ankieterska.
Co więcej, pracownikiem tej firmy jest od 2014 roku radny Jan Łagoda, który jest specjalistą m.in. od konsultacji społecznych.
Czy to wypada, żeby miasto, mając do wyboru wiele firm, wybrało tę w której pracuje jeden z członków Rady Miasta? Czy nie budzi to uzasadnionych wątpliwości natury etycznej?
Moje budzi w ogromnym stopniu.
Jak mogę mieć zaufanie do poczynań władz miasta, jeśli uważam decyzje podejmowane w UM za wątpliwe pod względem rzetelności, etyki i transparentności?
Imię i nazwisko do wiadomości redakcji.
fot. pixabay.com
Od redakcji: nas również interesuje w jaki sposób wyłoniono firmę, która tę „ankietę” prowadzi, kto układał pytania i jaką możemy mieć pewność, że ankieterzy zaznaczają właściwe odpowiedzi, wreszcie jak wytypowano tych mieszkańców, którzy mają ankieterom udzielić odpowiedzi?  Szczególnie nas to interesuje, bo tak się złożyło, że do nikogo z redakcji, ani u nikogo z naszych znajomych ankieterów nie było. Jak ktoś w minionych czasach powiedział: „nie ważne jak ludzie głosują, ważne kto liczy głosy”.  Decyzja jaką ewentualnie podejmą władze miasta, na długie lata, wpłynie na stan finansów miejskich.

Komentarzy: 34 o “List w sprawie ankiety

 1. Dla przypomnienia Jan Lagoda został radnym z komitetu ,,Odświerzmy Puszczykowo”. Przedtem udzielał się w Stowarzyszeniu Przyjaciół Puszczykowa i na blogu Zielone Puszczykowo. Skoro padło jego nazwisko w związku z ankietą mieszkańcy oczekują od niego wyjaśnień.

 2. Jak zostało wyżej wspomniane radny pracuje w tej firmie, nie jest jej właścicielem i osobą decyzyjną i raczej to nie On podejmuje decyzje z kim i kiedy firma Lider Projekt będzie współpracowała. Tłumaczeń?, a z czego radny ma się tłumaczyć? Z tego, że wykonuje swoją pracę? Czy może powinien się zwolnić, bo to nieetyczne . Niektórzy chyba żyją tutaj dla sensacji, jak nic się nie dzieje jest nudno więc szukają jakby coś tutaj na kogoś

  1. Wyborcy radnego Jana Łagody oczekują od niego wyjaśnień a nie od Anonima. O nic przecież nie jest jeszcze oskarżony to po co anonim pyskuje ? Czy to taka wygórowana prośba oczekiwanie zajęcia jakiegokolwiek stanowiska w sprawie którego radny stał się częścią ?
   Może ktoś tutaj taką bujdę zacznie lansować że radny, pracownik firmy która ma zlecenie od tej władzy której radny jest częścią, że ten radny na sesji podniesie rękę przeciw interesowi swojego pracodawcy ?
   Przecież to jest oczywisty konflikt interesów.

  2. Niestety. Sianie pogardy, pisanie kłamstw i pomówień to główna cecha FORUM Krzysztofa Kamińskiego ( bo to tylko jego strona i on użycza, bądż nie, możliwości zabierania głosu mieszkańcom.

   1. I znów pokazał się AN łamistrajk, bo jest jakiś ruch społeczny który krzyżuje plany eki.
    AN jak stara płyta to samo sieje pogardę do Forum i pomawia pana Kamińskiego.
    Jesteś AN nudny i mało pomysłowy.

   2. Panie AN – Panu się wydaje, że puszczykowskie społeczeństwo jest takie, jak te przysłowiowe „trzy małpki”: zasłania oczy, by nie widzieć, zatyka uszy, by nie słyszeć , zakrywa usta by nie mówić.
    Ja od siebie jeszcze dodam, że nie umie myśleć i liczyć.
    Forum Puszczykowa nie od dziś udostępnia tę stronę internetową wszystkim zainteresowanym.
    Na tym blogu gościł m.in. Komitet Obrony Demokracji, Prawo i Sprawiedliwość, różne stowarzyszenia, a także wielu bezimiennych i znanych z nazwiska mieszkańców Puszczykowa.
    Pana obecność w tym miejscu świadczy o tym, że na Forum Puszczykowa panuje prawdziwa demokracja a nie dyktatura.
    I to właśnie Pana boli najbardziej, i chyba nie tylko Pana.

 3. „Jaki koń jest – każdy widzi” i każdy może wyciągać swoje wnioski.
  Pan Jan Łagoda już dawno nie jest kojarzony z „Zielonym Puszczykowem” i Stowarzyszeniem Przyjaciół Puszczykowa.
  Przejrzał na oczy i głosuje, jak mu każą „nie zieloni”.

 4. Myślę że sprawą powinny sie zając już chyba jakieś bardziej słyszalne media np. Glos Wielkopolski, radio Poznań itp, bo tutaj w Puszczykowie to już nikt nikogo nie słucha, a władza robi co chce.

 5. Ewidentnie powinno to całe zamieszanie z tunelem zostać naglosnione przez media z zewnątrz. Pochwalmy się inwestycja na XX milionów PLN całej PL. Brawo My. Ja też nie zbudowałem drapacza chmur na działce. To dlaczego w Puszczykowie ma powstać mega beton przy w sumie niewielu mieszkańcach w srodku miasta i wąskich drogach dolotowych. Porażka. Czeka nas kilka lat bez żadnych inwestycji bo bedzie trzeba spłacać tunel. No i pewnie ze 3 lata budowy. Po budowie torowiska jeszcze bałagan nie jest posprzątane a tu znów gruba inwestycja.

  1. Tak to jest szansa dla nowych władz Terenowego PiS w Puszczykowie na mocne wejście do gry.
   Nagłośnienie w Radio Poznań, raport (opis i ilustracje plus głos opinii publicznej z tego Forum i od Stowarzyszenia pana Pobojewskiego) po linii partyjnej do władz PKP i blokada tą drogą całej tej afery przed wyborami.

   WSTRZYMAĆ DECYZJĘ O TUNELU DO WYBORU NOWEGO SAMORZĄDU !

   Milcząca Większość ma głos.

 6. Czegoś tu nie rozumiem :

  – ul.Dworcową zarządza i odpowiada za nią starosta Grabkowski – w związku z tym jej przebudowa na poz. sklepu Społem, dodanie świateł lub ograniczenie prędkości , a co za tym idzie – zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców dla Grabkowskiego nie jest istotna i możliwa i , generalnie, spadajcie na drzewo bo ja nią rządzę ( patrz -historia p.Pobojewskiego)

  -ta sama ul. Dworcowa , w zarządzie Grabkowskiego – „nahle” staje się centrum zainteresowania włodarzy Puszczykowa i z dobroci serca , z NASZYCH pieniędzy mamy fundować Grabkowskiemu tunel na „jego drodze” .A jesli myslicie ,że zadowoliłby się niskim , zmiennokierunkowym tunelem – to się gruuubo mylicie.
  Tunel będzie musiał być pełnowymiarowy, przejezdny dla ciężarówek i na pełnym wypasie – tak, jak pan starosta lubi ( przypomnijcie sobie jakie warunki zaproponowano mu na rehabilitacji , w pomieszczeniach oddziału ginekologinczego tutejszego szpitala – pisał o tym Głos)
  COŚ TU ŚMIERDZI!!!

  Hmm- czy naprawdę ktoś uważa,że w Puszczykowie to sami idioci mieszkają i będą dawać się strzyc i golić wedle widzimisię władzy???
  Koniecznie trzeba zablokować te PODEJRZENIE PILNE ruchy burmistrza , który najwyraźniej chce zdążyć przed wyborami !!!

  1. Czy w Polsce każda teoria spiskowa musi mieć w sobie ziarno prawdy ???
   No to podzielę się jeszcze jedną, która właśnie przyszła mi do głowy:

   – pamiętacie, jak kilka lat temu Grabkowski „ciułał ” pieniążki na budowę bloku operacyjnego w szpitalu? Jak planowano opylić blok przy szpitalu ? Jak stworzono te cudne spółeczki (Real estate- czy jakoś tak) do opchnięcia terenu przy szpitalu ? A miasto miało się też dorzucić do inwestycji ( posrednio i bezpośrednio) – zdaje się ,że wtedy była mowa o kosztach dla Puszczykowa ok. 10-11 mln .Ostatecznie pieniadze na blok znaleziono gdzie indziej – a miastu odpuszczono

   czy aby na pewno…?

   -pojawia sie nagle pomysł tunelu na drodze, którą zarządza, utrzymuje i odpowiada za nią Grabkowski – i ile , jak myślicie , ma się miasto do tego pomysłu dorzucić – ok. 10 mln

   Przypadek…? Czyżby te pieniądze ( i ich przepływ miasto –>powiat) , tak czy inaczej, gdzieś w kajeciku były już zaksięgowane…? Co się odwlecze , to nie uciecze…?

   1. Pamiętacie, rok temu czy jeszcze wcześniej było głośno o zakupie specjalnego luksusowego wozu terenowego dla Grabkowskiego. Jak to się zakończyło, ma ten wóz ?

 7. Dlaczego niektórym tak trudno zrozumieć, że mieszkańcy Puszczykowa mogą być całkowicie szczerze ZA budową tunelu. Mam wrażenie że zdrowy rozsądek został całkowicie wyrugowany z tego forum, zostało tylko zacietrzewienie i konstruowanie coraz bardziej wydumanych teorii spiskowych. Uważajcie abyście się nie znaleźli z ręką w nocniku. Z przegranymi wyborami.

   1. Glamazonie nie doczytałeś wszystkiego co napisane, forumowicze nie są przeciw tunelowi pod torami jeśli będzie to tunel na wewnętrzny użytek mieszkańców czyli kameralny, bez gigantomanii i rozrzutności. Forumowicze są za tym żeby taki tunel finansowała PKP w całości bo to oni są odpowiedzialni za modernizację linii kolejowej Poznań-Wrocław a nie samorząd lokalny. Ale aby tak się stało muszą jakieś władze tego miasta ruszyć się z posad i chociaż spróbować powalczyć z PKP . Te dotychczasowe nic nawet palcem nie kiwnęli tylko do znudzenia grają zdartą płytę że winna poprzednia burmistrz. Ale od tego czasu minęło 8 lat i co to kogo teraz obchodzi kto zawinił.

    Wyjście nagle jak filip z konopi przed wyborami z tunelem który przy okazji zaorać ma połowę lasu zmienić urbanistykę całego Puszczykowa po 100 latach i który ma powiększyć katastrofalny dług miasta do rozmiarów niemożliwych do spłacenia to co najmniej podejrzane jak nie aferalne.

    Tunelem ma się zająć nowy samorząd i trzeba to zrobić rzetelnie a nie na łapu capu według jakiejś podejrzanej ankiety przeprowadzonej na 1500 mieszkańcach. 1500 mieszkańców ma zdecydować o największej inwestycji miejskiej która dotyczy wszystkich 10 000 osób ?
    To są kpiny, w tak ważnych kwestiach prawo nakazuje robić REFERENDA.

    Czy masz glamazon coś przeciw poważnemu rozwiązaniu problemu ?
    Piszesz że mieszkańcy mogą być całkowicie szczerze ZA budową tunelu, no to chyba trzeba się o tym przekonać a nie wróżyć z fusów, no nie ? Komuś się śpieszy ?

    1. Oczywiście – po forumowemu – kto za tym stoi, kto ma w tym interes – wrogie spiski tajemniczych sił. PIS inaczej nie potrafi, racjonalna myśl do tych ludzi dostępu nie ma.

     1. glamazonie jesteś nierozumny jak dziecko, świat jest tylko dobry, ludzie nie spiskują, nie obiecują i nie zdradzają, nic nie ukrywają, nie są chytrzy przebiegli i podstępni, nie ma wojen, nie ma służb specjalnych, nie ma wywiadów i kontrwywiadów, nie ma chciwości, łakomstwa i obżarstwa vipów, nie ma afer, nie ma skazanych aferzystów, nie było Watergate, nie było FOZZ, nie było bandyckiej reprywatyzacji warszawskiego ratusza, nie było megalomani gigantomanii pychy buty i arogancji powiatowych kacyków i sekretarzy, nic takiego nie ma to jest wymyślone przez Forum i wytropione przez PIS;

      prawdziwy świat widać tylko przez okno telewizji śniadaniowej TVN i Wyborczą braci Michników…

    2. Potwierdzam, co powyżej: część osób wypowiadających się na forum jest za tunelem pod torami „jeśli będzie to tunel na wewnętrzny użytek mieszkańców czyli kameralny, bez gigantomanii i rozrzutności”. Niestety takie opinie – wraz z argumentami – nie są traktowane jako głos w dyskusji na temat problemów komunikacyjnych w mieście, tylko a) jako wyraz poparcia dla dotychczasowych władz, b) jako fanaberie, które trzeba zaraz wyśmiać lub zagłuszyć, powtarzając jak mantrę dziesiątki razy „Nie ma zgody…”
     Mam wielki szacunek dla pana Kamińskiego, między innymi za założenie forum obywatelskiego. Dobrze, że możemy tu „patrzeć urzędnikom na ręce”. Działania UM w sprawie tunelu nas niepokoją. Zgadzamy się, że decyzji w sprawie tunelu (i żadnej innej) nie można forsować, potrzebne rzetelne analizy.
     Przykro więc, gdy najaktywniejsi forumowicze, nie przebierając w retorycznych środkach, forsują koncepcję skrajną: żadnego tunelu w Puszczykówku.
     Czy ktoś pomyślał, jak czują się np. mieszkańcy Dworcowej, gdy czytają, że „Puszczykowo to nasza Wspólna sprawa”, więc „Nie dla odciążania dróg powiatowych”? Od kiedy Dworcowa jest jakąś enklawą wykluczoną z puszczykowskiej wspólnoty? Od kiedy rosnące korki w centrum przestały być wspólnym problemem mieszkańców?

     1. Ten wpis dotyczy komentarza „glamazon krytykuje burmistrza”

 8. Prawo nakazuje w sprawie tunelu zrobić REFERENDUM.
  Oto uzasadnienie:

  Rodzaje referendów lokalnych
  Polski ustawodawca poddając regulacji instytucję referendum lokalnego ukształtował ją w taki sposób, że w zależności od kryterium jakie przyjmiemy będziemy mogli dokonać różnego rodzajów podziałów samych referendów lokalnych. Źródłem kryteriów w oparciu, o które będziemy grupować referenda lokalne będą głównie przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (t. j. DzU z 2013 r. poz. 706, z późn. zm.).

  Pierwszym z istotnych kryteriów w oparciu, o które możemy dokonać podziałów referendów lokalnych będzie przedmiot referendum. Podstawowym źródłem wyodrębnienia takiego kryterium jest art. 170 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. nr 78, poz. 483 z późn. zm.), który stanowi, iż członkowie wspólnoty samorządowej mogą decydować , w drodze referendum, o sprawach dotyczących tej wspólnoty, w tym o odwołaniu pochodzącego z wyborów bezpośrednich organu samorządu terytorialnego. Podział na bazie kryterium przedmiotu referendum lokalnego uszczegóławiają przepisy ustawy referendalnej. W tym wymiarze możemy wyróżnić referenda:
  1. w sprawie odwołania organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego;
  2. co do sposobu rozstrzygania sprawy dotyczącej wspólnoty samorządowej, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki samorządu terytorialnego;
  3. w innych istotnych sprawach, dotyczących społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi łączących wspólnotę samorządową (art. 2 ust. 1 ustawy o referendum lokalnym).
  —————————————————————————————————————————————-
  punkt. 3. TUNEL jako największa inwestycja miasta pociągająca długotrwałe konsekwencje finansowe, gospodarcze, urbanistyczne, kulturowe więzi łączące wspólnotę jest taką ISTOTNĄ SPRAWĄ, …

 9. Apel do wybierających się na sesję Rady Miasta Puszczykowa 26 MARCA 2018 !
  Co należy mówić, domagamy się:

  1. Wstrzymać decyzję o budowie tunelu do wyboru nowego samorządu.
  —————————————————————————————————————————————–
  2. Przeprowadzić rzetelną analizę skutków społecznych, gospodarczych, kulturowych budowy tunelu.
  —————————————————————————————————————————————–
  3. Przeprowadzić REFERENDUM w sprawie tunelu z mocy prawa: art. 170 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. nr 78, poz. 483 z późn. zm.), pkt.3 tej ustawy.
  REFERENDUM przeprowadzić wiosną (kwiecień,maj) w 2019 roku.
  —————————————————————————————————————————————–
  Prosimy uczestników spotkania o jednomyślność !

 10. Właśnie,p.Małgorzato Szczotko,warto aby Pani nauczyła się rozmawiać i wsłuchiwać się w głos mających inne zdanie a nie pukać się znacząco w czoło i przewracać oczyma z arogancki uśmieszkiem.To w związku z Pani artykułem w Echu Puszczykowa.
  Teraz proponuje Pani spotkania przy kawie.A co zrobiliście przez ostatnie 3 lata?
  Acha,rozumiem,że zbliża się kampania wyborcza.No tak.

  1. Co do pani Szczotki, to zobaczymy pewnie, dzisiaj na sesji wypoczętą, wypachnioną, wykremowaną, pieknie przystrojoną jak gwiazdę TVN-u.
   Da jej to większą pewność siebie i ogromny zasób totalnego cynizmu.
   A teraz zagadka: Dlaczego nie siedzą na sesjach obok siebie pani Szczotka i radna dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej?

 11. Uprzejmie proszę przedstawicieli Redakcji lub któregoś z działających Stowarzyszeń o pojawienie się na poniedziałkowej sesji RM z kamerą ( sam np. dyktafon to za mało , mowa ciała jest często więcej warta niż wypowiadane słowa) i nagranie całości dyskusji oraz zachowania radnych do późniejszego obejrzenia w internecie.To chyba będzie najważniejsze posiedzenie od czasu przepchnięcia zgody na market .

  Zgodnie z prawem rada miasta NIE MA PRAWA zakazać rejestrowania posiedzenia – a niech tylko któryś radny by spróbował tego zabronić…
  „Obowiązujące przepisy zezwalają na rejestrację dźwięku i obrazu z sesji rady gminy oraz ich komisji. Radni nie mogą się temu skutecznie sprzeciwić. ”

  http://www.wspolnota.org.pl/aktualnosci/aktualnosc/nagrywanie-sesji-rady-gminy/

  1. Będzie prowadzona relacja na żywo. Nawet nie będę pytać o zgodę ale poinformować o nagrywaniu muszę.

 12. Szanowny Panie Kamiński jak długo będzie Pan wpuszczał na swoje forum takich „dywersantów” jak AN to wielu przestanie pisać niech AN sobie otworzy forum i tam gryzmoli swoje brednie .Bo ja i wielu moich znajomych jak będziemy czytać takie „wypociny” jak AN to przestaniemy czytać porządne Forum i pisać do niego /forum/.A co do tego kto i za jakie pieniądze coś dla Puszczykowa robi to prędzej czy później nowi /myślę/radni się zainteresują i tak jak w przypadku pewnego radnego ,który nie słusznie brał diety oddadzą sprawę do instytucji o trzech literach i nie będzie ha,ha,ha.

 13. Pani Szczotce przydał by się elementarzyk dobrego wychowania w którym by uczono jak się zachowywać wobec wyborców.Szkoda że nie miała go do wglądu w domu ,szkole lub na wyższej uczelni ,którą ponoć kończyła ,a na sesjach tego nie widać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.