Niedawno dowiedziałam, że na parceli w Niwce Starej stał kiedyś krzyż na wzór misyjnego.  Idąc tropem pamięci niektórych mieszkańców Mosiny i Puszczykowa udało mi się pozyskać niektóre fakty z historii tego zdarzenia.
Dzisiejsza ulica Nadwarciańska i teren przyległy zwany Niwką Starą na początku ubiegłego wieku był to teren leśniczówki. Wzdłuż Warty usytuowane były gospodarstwa rolne, w większości zamieszkałe przez Niemców.  Ale były tam także tereny  należące do Polaków – do rodziny Piaseckich, potem częściowo do Budnych.  Stał tam krzyż.  Po pierwszej wojnie światowej rodzina Piaseckich jako wotum wdzięczności za powrót z wojny jednego z członków rodziny, postawiła na swojej parceli, na miejscu zniszczonego pierwszego krzyża, nowy krzyż na podmurówce kamiennej stojący w kierunku wschodnim, przodem do Warty.   Żyjąca jeszcze 85 letnia mieszkanka Mosiny wspomina, że jako kilkuletnia dziewczynka chodziła z rodzicami, pod krzyż na nabożeństwa majowe.  W latach 70 ubiegłego wieku krzyż się przewrócił i uległ zniszczeniu.

Teraz pragniemy by na nowo stanął w tym historycznym miejscu Krzyż, na wzór zniszczonego, który będzie chronił puszczykowskie tereny i stanie się miejscem zadumy, modlitwy dla przechodzących. Zwracamy się z gorącą prośbą do mieszkańców, Puszczykowa i Mosiny, którzy może jeszcze pamiętają wygląd tego miejsca z Krzyżem, mają fotografię i jakąkolwiek wiedzę na ten temat, o zgłoszenie informacji do Ojca Proboszcza parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Puszczykowie.

Informacje uzyskano z bezpośrednich rozmów od mieszkańców pamiętających te fakty, za co szczerze dziękuję.

Jolenta Strabel
Bardzo prosimy wszystkie osoby posiadające wiedzę na ten temat o pomoc i kontakt z proboszczem parafii w Puszczykówku lub o kontakt z redakcją.
fot. polskiekrajobrazy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.