Na wczorajszej sesji Rady Miasta, burmistrz Andrzej Balcerek, poprosił o wprowadzenie do porządku obrad swojego oświadczenia dotyczącego budowy tunelu.
I tak, zebrani usłyszeli, że mimo wyniku sondażu, wskazującego 46% ankietowanych jako akceptujących ten pomysł, wobec intensywnych protestów społecznych, burmistrz nie widzi możliwości zrealizowania tej inwestycji.
Dodać należy, że pierwsze akapity tego oświadczenia, bynajmniej nie zapowiadały tak sensacyjnego zakończenia, nadmieniono w nim bowiem o ankietach przeprowadzonych z inicjatywy stowarzyszenia „Wspólna sprawa Puszczykowo”, jako o zawierających kłamliwe i dezinformujące mieszkańców informacje.
Tak, czy inaczej, najważniejszym pozostaje ostatnie zdanie burmistrza- inwestycja nie będzie realizowana!
Mieszkańcy wyszli zwycięsko z batalii o komfort życia, bezpieczeństwo i spokój.
Wielkie wyrazy uznania należą się wszystkim, którzy z taką determinacją i siłą przeciwstawili się temu pomysłowi.
Jest to wspólny sukces MIESZKAŃCÓW, którzy tak licznie podpisywali się pod petycjami protestacyjnymi, puszczykowskich STOWARZYSZEŃ oraz ŚRODOWISK, które na ręce burmistrza składały petycje z protestem przeciwko tunelowi oraz nadały tematowi zasięg medialny.
Pogratulować tu należy stowarzyszeniom: „Wspólna sprawa Puszczykowo”, „Nasze Puszczykowo”, „Aktywne Puszczykowo”, środowiskom KOD i PIS oraz Forum Puszczykowo, które w duchu porozumienia dla WSPÓLNEJ sprawy, jaką jest nasze miasto, wyraziły- w różnych formach- swój zdecydowany sprzeciw.
Pragnę podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy w ostatnich, „gorących dniach”, tak licznie uczestniczyli w spotkaniach w tej sprawie, wielogodzinnych posiedzeniach komisji i których obecność była dla mnie bardzo ważna.
To dobry prognostyk na przyszłość- mieszkańcy CHCĄ I MOGĄ wpływać na kształt swojego miasta.
Gratuluję!
Agata Wójcik
Radna Miasta Puszczykowa
fot.pixabay

Komentarzy: 50 o “Kropla drąży skałę czyli zwycięstwo mieszkańców

 1. Po głosowaniu na Komisji Budżetu i Rozwoju Miasta 26 MARCA 2018 roku podajemy nazwiska radnych głosujących już kolejny raz przeciw mieszkańcom :

  Filip Ryglewicz
  Jakub Musiał
  Tomasz Potocki
  Władysław Hetman
  Elżbieta Bijaczewska

  Trzeba dołożyć wszelkich starań aby te osoby nie znalazły się w Radzie Miasta Puszczykowa przeszłej kadencji. Prosimy uruchomić pocztę pantoflową.

  1. Ciekawe co zrobią wszyscy przeciwnicy tunelu jak z upływem czasu pociągów będzie przybywać a tym bardziej jak powstanie kolej metropolitalna . Należy pamiętać również o tym, że okolica się zasiedla i to bardzo szybko a co za tym idzie samochodów przybywa . Mam nadzieję że wówczas wszyscy co teraz byli przeciwni tunelowi stojąc w korku lub widząc sznur samochodów oczekujących na przejazd nie będą mówić jak to władza nic nie robi lub były jakieś zaniedbania poprzedników .

    1. Do de gola
     Odnoszę wrażenie, że Pan najchętniej pozbawił by mnie prawa głosu. A odnosząc się do meritum : rolą władz miasta i burmistrza jest rozwiązywanie problemów, a nie ich tworzenie lub też rozwiązywanie problemów jednych mieszkańców kosztem innych.
     Druga sprawa to dalsze zadłużania miasta, któremu wielokrotnie już się sprzeciwiałem również przy innych okazjach.
     Idą Święta, uspokojenia życzę.

   1. Pani Izo ja rozumiem całą sytuację w inny sposób, mieszkańcy opowiedzieli się przeciw tunelowi autorstwa Urzędu Puszczykowa tej kadencji i przeciw złemu stylowi rozwiązywania problemów
    a nie przeciw rozwiązaniu bezkolizyjnego przejazdu. Temat jest odroczony do przyszłej kadencji. Może będą inne władze inny pomysł i inny sposób komunikowania się z mieszkańcami a wtedy zobaczymy.

  2. Przeciwko którym mieszkańcom? Sondażowej połowie mieszkańców, którzy w ankiecie potwierdzili potrzebę budowy tunelu? Jaki to sukces mieszkańców pani radna? Wszystkich? Większości? Pan od wieńców i nekrologu to furiat i pieniacz. Wykorzystanie dzieci poniżej krytyki. Żenada. Sukces. Za parę miesięcy na przejeździe na Dworcowej będzie wieczny korek ze stojącymi i ruszającymi samochodami, ale co tam teraz mamy sukces bo zablokowaliśmy budowę bezkolizyjnego przejazdu. ŻENADA!

   1. Bezkolizyjny przejazd to była konieczność. Miasto pozyskało 5 milionów złotych z PKP. A dzięki Panu, który dopiero sprowadził się do Puszczykowa na ul. Moniuszki ta konieczna inwestycja została zablokowana. Teraz będą umierać pacjenci na przejeździ na ul. Dworcowej. Popierałem Zielonych, a po tym głupim proteście zagłosuję raczej na kogoś zdecydowanego. Może Pan Niedbała wystartuje i może wybuduje tunel.

    1. Ten jeden pan ma prawo walczyć o swój dom. Dla nas to wygoda, fajnie przejechać tunelem a nie czekać na szlaban, mnie się to też podoba ale mam też sumienie wyobraźnię i solidarność. Dla tych ludzi którzy tam mieszkają a podpisało kilkaset osób to kocioł budowlany, później zatrute środowisko od tysiąca aut i łomot decybeli. Pomyśl też w ten sposób egoisto. Kolej daje 5 mln ale resztę dasz mądralo z własnej kieszeni ? Ile ten tunel będzie ostatecznie kosztował tego nie wiadomo przed zrobieniem projektu i skosztorysowaniem. Oprócz tunelu trzeba też zrobić drogi. Tunel fajna wygodna rzecz tylko jakim kosztem, nie wiemy. Jak nie wiemy to nie podejmujemy decyzji. Trzeba to jeszcze raz przedyskutować a nie napadać jedni na drugich. Może potrzebny jest w Puszczykowie jakiś negocjator bo obecna ekipa nie radzi sobie z problemami, nie umieją rozmawiać z ludźmi. Czy to jest przejaw arogancji zbyt długo zajmowanych stanowisk ?

     1. W Puszczykowie liczba osób, które podpisują protesty nie ma znaczenia.
      – przeciwko tunelowi Niwka zebrała ok. 280 podpisów – wygrali,
      – market na Moniuszki przeszło 900 podpisów – przegrali.

   2. Ale niektórzy namolni, jak komary w letnią noc nad stawem, nie odpuszczą przed świętami, no to dla nich ankieta, odpowiedz observator:
    1. Ile masz lat ?
    2. Czy jeździsz samochodem ?
    3. Czy jesteś za zwiększeniem ruchu samochodowego na ulicy gdzie mieszkasz ?
    4. Czy jesteś za przyspieszeniem ruchu samochodowego na ulicy gdzie mieszkasz ?
    5. Czy oddał byś na ten cel część swojej nieruchomości ?
    6. Czy jesteś za samo opodatkowaniem się na wykup obligacji miejskich na ten cel ?

    1. I to nazywa właśnie się demokracją „po puszczykowsku” .
     „Szybko,drogo, byle jak” – to wydaje się być głównym hasłem ekipy rządzącej naszym
     miastem.
     „Szybko” – bo natychmiast musi być podjęta decyzja przez radnych, bez
     właściwych /prawdziwych/ konsultacji społecznych, bez rzetelnej informacji o
     skutkach podejmowanych decyzji
     „drogo” – bo trzeba było zatrudnić firmę za 30 tys. zł do przeprowadzenia ankiety wśród
     mieszkańców, nierzetelnej, anonimowej, często przeprowadzanej / jak
     przyznano/ na ulicy,
     – bo zadłużyłoby się miasto na kilkanaście milionów złotych / a może więcej? /
     wypuszczając w tym celu oprocentowane / nie wiemy na ile / 7-letnie obligacje
     komunalne
     „byle jak” – bo każdy widzi , jak zbudowano po partacku tunelik pieszo rowerowy w
     rejonie ul. Mickiewicza, jaki bałagan istnieje w rejonie torowiska po budowie
     nowej trasy kolejowej,
     „Szybko, drogo, byle jak” – byle do przodu, byle …
     A „DEMOKRACJA, UMIERA PO CICHU” W pUSCZYKOWIE

  1. Forumowicze Puszczykowo mają ich w głębokim poważaniu, bo dla nich nie liczy się wola mieszkańców tylko ich prywatny interes.

  2. Mieszkańcy są za tunelem i przeciw tunelowi, za marketem i przeciw to jest ich prywatna rzecz natomiast radny reprezentuje wyborców a nie burmistrza. Radny nie jest podwładnym burmistrza. Ankieta nie wyjaśniła rzeczywistego zdania mieszkańców całego Puszczykowa. Głosowanie na Komisji po raz kolejny obnażyło radnych dla których zdanie mieszkańców się nie liczy. Co najmniej przez ostrożność w takiej sytuacji należy wstrzymać się od głosu i wnieść o dogłębne zbadanie opinii rzeczywistej większości kwalifikowanej. Radni którzy się na wszystko bezrefleksyjnie zgadzają nie są miastu i mieszkańcom potrzebni.

  3. Za budową tunelu byli przedewszystkim Ci, którzy mieszkają daleko od planowanego przejazdu, którzy nie byliby narażeni na hałas budowy a potem wzmorzony ruch koło domu. A jakby tak przeprowadzić główną drogę np przez Stare Puszczykowo ? Ciekawa jestem jaki wtedy byłby protest…..

   1. A przeprowadźmy ankietę wśród wszystkich obecnych radnych:
    1. Ile masz lat ?
    2. Czy jeździsz samochodem ?
    3. Czy jesteś za bezkolizyjnym przejazdem na ulicy gdzie mieszkasz ?
    4. Czy jesteś za ułatwieniem ruchu samochodowego na ulicy gdzie mieszkasz ?
    5. Czy oddał byś na ten cel część swojej nieruchomości ?
    6. Czy jesteś za samo opodatkowaniem się na wykup obligacji miejskich ?

 2. A ja dziękuję Pani – Pani Agato, za to , że przez cały czas Pani nas wspierała.
  Nie jest łatwo małej grupie mieszkańców rozpocząć walkę o wspólną sprawę, jaką jest przyszłość naszego miasta. Nie jest łatwo, gdy ze strony miejskich urzędników padają oskarżenia, które są całkowicie nieprawdziwe i nieuzasadnione. Trzeba mieć twardą skórę i być odpornym.
  Nie wszyscy potrafią zachować spokój w sytuacjach trudnych. Było to widoczne zarówno po jednej , jak i po drugiej stronie. Ale to są emocje. Spuśćmy na to zasłonę milczenia i miłosierdzia.
  Jestem zbudowana postawą mieszkańców, którzy odpowiedzieli na apel tych, którzy sprzeciwiali się tej inwestycji.
  Poznałam wielu wspaniałych ludzi patrzących na Puszczykowo w ten sam sposób ,jak ja.
  Ludzi pragnących tego samego co ja: miasta spokojnego , zielonego, rowerowego, bezpiecznego.
  Puszczykowa, dla którego porzuciliśmy Poznań, czy inne miasta.
  Na nowo uwierzyłam w Puszczykowo, uwierzyłam w mieszkańców. Uwierzyłam w nas!
  Spokojnych Świąt, a po Świętach bądźmy dalej „ponad podziałami” w każdej słusznej dla naszego miasta sprawie.

  1. Miejmy nadzieję że zaraz po wyborach powróci temat tunelu bardzo potrzebnej inwestycji w Puszczykowie !

 3. Bezkolizyjny przejazd pod torami jest niewątpliwie w Puszczykowie potrzebny, choćby dla wygody czy zmniejszenia emisji spalin samochodowych. Pytanie tylko czy koniecznie w ciągu ulicy 3 maja ?. Czy były wykonane jakieś badania prognozy ruchu w zależności od lokalizacji tunelu ?. Nie słyszałem o takich. To powinno być podstawą do dyskusji o wszystkich aspektach takiej inwestycji. Natomiast jeśli nasze miasto ma taką zdolność kredytową , jaka była prezentowana, to uważam że pilniejsze jest zainwestowanie bardzo dużych pieniędzy w ochronę powietrza bo mieszkanie w Puszczykowie zaczyna być z tego powodu niebezpieczne dla zdrowia . Są dni że strach wyjść z domu i oddychać , szczególnie w dolnej części miasta.

  1. Jak ktoś sobie kupił dom na dolnym Puszczykowie to jego problem, dlaczego mamy my z góry placic za wasz komfort. Te fundusze lepiej poświęć na budowę basenu – dla wszystkich i jakieś fajnie imprezy sportowe. Podejrzewam że taką inwestycje tylko A.Balcerek jest w stanie zrealizować.

  2. Panie Grzegorzu pana wątpliwości są zasadne ale:
   1. O możliwościach kredytowych mówił tylko skarbnik.
   2. Możliwości kredytowe zna tylko skarbnik.
   3. W tej kadencji jest skarbnikiem a w przyszłej kadencji nie wiadomo czy będzie skarbnikiem.
   4. Mówił dużo o możliwościach kredytowych a prawie nic o możliwościach płatniczych.
   5. O możliwościach spłaty długu mówił tylko tyle że obecnie są 4-krotnie większe niż 8 lat temu gdy burmistrzem była M.Ornoch Tabędzka ale nie wytłumaczył skąd to się wzięło.
   6. O możliwościach spłaty jeszcze większego długu powiedział że w przyszłości będzie jeszcze większa niż obecnie ale nie wytłumaczył ile i dlaczego poza tym że CIT wzrośnie, też nie wytłumaczył dlaczego.
   Konkluzja wywodu pana skarbnika jest taka że można powiększyć dług dwukrotnie i to nie obniży możliwości inwestycyjnych dla innych zadań gminy jak budowa dróg, wymiana pieców etc i generalnie można brać dalej kredyty bo BĘDZIE LEPIEJ. Ale co i jak wie tylko skarbnik, jedna jedyna osoba w Puszczykowie i jeśli burmistrz jeden i drugi mu wierzy na słowo to nie rozumie dlaczego reszta mieszkańców też nie może. I po co im ta wiedza przecież wybrali sobie przedstawicieli i niech ich słuchają. Natomiast na pytanie radnej A.Wójcik jaki jest obecny stan zadłużenia miasta pan skarbnik z rozbrajającą szczerością odpowiedział – NIE WIEM.
   Panie Grzegorzu ma pan dalsze wątpliwości ?

   1. Weź se pan Echo i tam minimum ze dwa razy w roku są dokładne informacje na temat budżetu, zadłużenia. Ale to trzeba przeczytać ze zrozumieniem, z którym najwyraźniej ma pan problemy (sądząc oczywiście po zadawanych pytaniach)

    1. O czym ty observator piszesz przecież to skarbnik nie wie jaki jest dług miasta.
     To ty sobie przeczytaj jeszcze raz co wyżej napisane bo nie rozumiesz co sam piszesz.

  1. tunel może powstać, wystarczy że zniesmaczona zrobi tak:

   1. Zorganizuje kilka osób :

   Z wnioskiem o przeprowadzenie referendum z inicjatywy mieszkańców występuje inicjator referendum, którym może być:
   a) grupa co najmniej 5 mieszkańców gminy, którym przysługuje czynne prawo wyborcze do rady gminy, przy czym w sprawie utworzenia, połączenia, podziału i zniesienia gminy oraz ustalenia jej granic grupa ta musi liczyć 15 mieszkańców;
   b) statutowa struktura partii politycznej, działająca na terenie danej gminy oraz
   c) organizacja społeczna, wyposażona w przymiot osobowości prawnej, działająca na terenie danej gminy.

   2. Złoży wniosek o referendum w sprawie samoopodatkowania się mieszkańców na cel budowy tunelu:

   Zgodnie z:Ustawa z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 594, z późn. zm. – zwanej w dalszej części artykułu ustawą o samorządzie gminnym) wskazuje w artykule 11 ust. 1, b) w sprawie samoopodatkowania się mieszkańców gminy (art. 54 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym).

 4. Zapamiętajcie Państwo /dobrze i długo trwale/ te pięć powyższych nazwisk to DYWERSANCI /Targowica/ naszego miasta=ogrodu.

 5. Ciekawe dlaczego tak wspaniałego skarbnika wyrzucono / na zbity pysk/ z Dopiewa i za sprawą Starostwa wrzucono nam to kukułcze jajo ,chyba tylko żeby realizować interesy pana starosty .o czym wszyscy wszystko wiedzą /jak mawiał były premier Belka/.

  1. Dopytamy dlaczego ,, tak wspaniałego skarbnika wyrzucono / na zbity pysk/ z Dopiewa …” ,
   dokładnie się dowiemy i opublikujemy. Bo dlaczego ,,…za sprawą Starostwa wrzucono nam to kukułcze jajo…” to jest inne pytanie na które też trzeba w końcu zdać obszerny raport poparty faktami. Cierpliwości.

   1. A czy nie było czasami tak, że skarbnik sam się zwolnił zanim wójt Dobrowolska, zaczęła swoje, trwające tylko jedną kadencję rządy (bo przegrała już w I turze) Pisał o tym w Echu chyba ze dwa razy (ale po co sprawdzać jak można obrzucić (…)red. Skąd my to znamy ?

    1. Observator coś taki zły, czy ten tunel komuś obiecałeś że będzie ?
     Dobrowolska, to zobaczymy co ona powie. Skarbnik sam się zwolnił? Kiedyś to się nazywało, złożył samokrytykę…

 6. Zbliżają się święta czas rodzinnych spotkań. Zapewne państwo przy świątecznym stole także poruszycie tematy puszczykowskie bo to oczywiste że rozmawia się o wszystkim. Wobec tego porozmawiajcie w gronie rodziny i przyjaciół co trzeba zrobić aby w przyszłoroczne święta nie trzeba było rozmawiać o Puszczykowie z NIEPOKOJEM O PRZYSZŁOŚĆ.
  Proszę Państwa , ta ekipa gwarantuje nam tylko NIEPEWNOŚĆ JUTRA – ZAGROŻENIE EGZYSTENCJI.
  Musimy się zmobilizować i wybrać LEPSZE JUTRO DLA NASZEGO PUSZCZYKOWA I DLA NASZYCH RODZIN.

  1. No jasne Puszczykowo jest w ruinie. Polska też w oczach pewnej sekty na P też podobno była. Jeszcze się wam nie znudziło takich bredni wygłaszać

   1. To zadowolenie z dobrobytu w Polsce przed pisowskiej podobne jest do sztuki Gogola Rewizor,
    tam taki jeden władca Horodniczy też mówił o niezadowolonych obywatelach, mnie więcej tak :
    – … mięso im nie smakuje? Dziwne, moje jest smaczne…

   2. Gdzie jest ulica Moniuszki?
    Gdzieś w polu?
    Gdzie jest Niwka?
    Gdzieś w polu?
    Setki mieszkańców protestowało, a nie jest tak, jak napisał „obserwator”, że to jeden pan jest niezadowolony.
    A gdzie pan, panie obserwatorze , chce wyprowadzić ten ruch z tunelu?
    W niebyt?
    Samochody mają się teleportować?
    Oj, oj, chyba panu coś za bardzo zależało i nie wyszło.
    A jeszcze w poniedziałek było tak pięknie…
    Wtorek wszystkich zaskoczył.
    Pana jak widać też.
    Stąd ten atak.
    A idą Święta – Wielki Tydzień – warto się wyciszyć.

   3. Pewna partia na P jest w oczach observatora sektą, ale druga partia do której należy observator dla obywateli stała się platformą zwykłych urzędniczych gangów gospodarczych. Patryk Jaki potrzebny jest w całym kraju.

    1. A właśnie, jakie jest stanowisko miejscowych władz PO do burm. Balcerka i budowy tunelu?

 7. Uwielbiam Stanisława Lema , również za wnikliwą obserwację rzeczywistości:

  „Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów”

  Zgadzam się z powyższym i tak, mam na myśli : puszczykowskich „unowocześniaczy”, „racjonalizatorów” , „postępowców” , miłośników betonu, marketów i tuneli w środku miasta, szczególnie tych gardłujących na tej stronie .
  EOT

 8. A powiedzieć wam coś?
  Moim zdaniem od samego początku nie było planem burmistrza budowa tunelu…
  Wiedział ( on, otoczenie partyjne, urzędnicy, skarbnik i zastępca) , że opór będzie duży, że ludzie coraz lepeij i skuteczniej potrafią się zorganizować, że skutecznie mogą co najmniej spowolnić plany budowy, nasłać radio, prasę , internet, ABW, CBA itp…

  To dlaczego cała akcja..? :
  – za nasze pieniądze zrobiono sobie dość precyzyjne badanie przedwyborcze – już wiadomo gdzie i z jakimi tematami uderzyć za pół roku
  – wnerwiono pół Puszczykowa ( część za , część przeciw tunelowi)
  -napuszczono na siebie mieszkańców – wystarczy poczytać zacietrzewionych uczestników tego forum
  -i teraz najlepsze – wspaniałomyślnie burmistrz wycofał się z pomysłu , pokazała jaki „ludzki pan” z niego , jak ” się wsłuchuje” – a jak ” tamci” są nieuczciwi i kłamią – genialne posunięcie, w manipulacjach jednak ta ekipa jest niezła…

  Tak więc – myślę,że posądzanie tej ekipy o niezbyt szerokie horyzonty myślowe jest groźne, niedocenianie przeciwnika bywa zgubne . Moim zdaniem UM Puszczykowo i starostwo- już intensywnie pracują nad strategią wyborczą na jesien – a mieszkańcy dają się rozgrywać jak przedszkolaki….
  I założę się o każde pieniądze,że jeśli ta ekipa wygra – to po wyborach ruszy prawdziwa industrializacja Puszczykowa , na miarę Lubonia i Mosiny . Tunel wróci.

  Dlatego również , moim zdaniem , potrzebne jest dementi p.Pobojewskiego , odparcie zarzutów o kłamstwa w ulotce i wyjaśnienie kilku skrótów myślowych tam zawartych – i żądanie zamieszczenia tego w Echu – bo inaczej uwiarygodni się burmistrza.

  1. Zgadzam się, w poprzednich wyborach zrobiono dokładnie to samo – market na Magazynowej. Ludzki burmistrz powiedział jednak NIE.

 9. „Ludzki pan” czytał swoje oświadczenie ze zbolałą miną. Wcześniej zaatakował Stowarzyszenie „Wspólna Sprawa” i osobiście Pana Leszka Pobojewskiego.
  Zaatakowano również imiennie inne osoby, w tym Panią Iwonę Janicką i Pana Adama Stalińskiego.
  Zbolałe miny mieli również : wiceburmistrz Ślesiński i skarbnik miejski Łoździn / obaj z Dopiewa/.
  Nie jestem pewna, czy rzeczywiście była to tylko gra.
  W poniedziałek na Komisji Rozwoju i Budżetu wyglądali na zdeterminowanych, by przeforsować tę szkodliwą dla miasta inwestycję. Radni też.
  Ciekawa jestem w jaki sposób w „Echu Puszczykowa” burmistrz uzasadni swoją decyzję o wycofaniu się z tego pomysłu.
  Popieram wniosek forumowicza , który proponuje, by Stowarzyszenie „Wspólna Sprawa” wydało własne oświadczenie, oczywiście zamieszczone również w gazecie miejskiej.

  1. Trzeba stworzyć pozory, wydano przecież pieniądze na projekt, wizualizację, ankietę.

 10. Czy przeprowadzenie ankiety w „sprawie tunelu” z podziałem na okręgi wyborcze / prezentacja wyników na Komisji Rady Miejskiej/ można podciągnąć pod „rozpoczęcie samorządowej kampanii wyborczej”?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.