Wczoraj we czwartek 24 września obradowała Komisja Spraw Społecznych.  Jednym z punktów dyskusji było omówienie działalności Straży Miejskiej.  Z głosów, które do nas dobiegają, radni dość krytycznie ocenili działalność naszych strażników, ba pojawiały się podobno nawet głosy jakby cytowane z naszego Forum Puszczykowo.  Podobnie jak w naszym tekście z 9 września zwrócono uwagę, że w obliczu zmian w ustawie o strażach gminnych i odebraniu strażnikom możliwości kontrolowania i karania kierowców, trzeba coś zmienić w funkcjonowaniu naszej straży.  Przypomnijmy: na ten rok zaplanowano wpływy z mandatów w wysokości 400.000 zł, których w przyszłym roku właśnie w związku ze zmianami ustawowymi już nie będzie.

Żadne decyzje jeszcze nie zapadły, ale padały m.in. pytania o zmniejszenie liczby etatów, pytano o rowery zakupione przed laty dla strażników, a na koniec … radny Potocki (który przecież przewodniczy komisji budżetowej), zgłosił wniosek o głosowanie w sprawie rozwiązania straży miejskiej.   Głosowania nie przeprowadzono, ale chyba zaczęto myśleć, że skoro dziury w finansach miasta, wynikającej ze zmiany ustawy zasypać się nie da, to…

Cóż, wszystkiego mieć nie można, a Puszczykowo ma wyjątkowo skromny budżet.  To nie jest bogate miasto.  Może więc okazać się, że w ramach cięć budżetowych, gilotyna budżetowa wytnie, albo skróci o głów kilka straż miejską?

Robi się niezwykle ciekawie. A tu jeszcze budowa hali sportowej nas czeka.  A wtedy to dopiero się zaczną prawdziwe dylematy: skoro budujemy halę, to przestajemy w ogóle robić ulice i chodniki.  No chyba, że władze pójdą na całość i wybiorą wariant słupski.

KJK

Komentarzy: 16 o “Komisja Spraw Społecznych dyskutowała o Straży Miejskiej

 1. No no radny Potocki taki odważny czy też ustalono ,że ruszamy „temat” bo budżety nie dopniemy.A wy na tym Forum ruszaliście sprawe straży miejskiej tyle razy ale …… w charakterze oszołomów.Taka wasza mać…sorry …..dola.

  1. Jeśli budżet na Straż wynosi około 400.000 rocznie zatem przez 10 lat daje
   4 miliony więc prosta matematyka mówi kogo warto poświęcić dla Hali Widowiskowej. Toż to prawie połowa jej planowanych kosztów. A jak jeszcze by reforma szkolnictwa z likwidacją Gimnazjów doszła do skutku wówczas można dokroić ze szkolnictwa …
   Gdyby iść tym tropem trzeba dojść do konkluzji że planowanie tej hali zakrawa na … ?
   .
   Co tam rozrzutność, co tam fanaberia minionej dawno władzy.

 2. Jeśli w Puszczykowie znikną fotoradary, to znów zaczną się wypadki na przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach ulic: Nadwarciańska-Słowicza, Nadwarciańska-Niwka Stara, Ratajskiego-Mickiewicza, Ratajskiego-Spokojna, Wysoka-Podgórna. Zapraszam za rok po rankingi… :/

 3. Fotoradary od 1 stycznia znikają definitywnie z Puszczykowo. A co do redukcji zatrudnienia to 2 strażników już dostało wypowiedzenia

 4. A może zagonić Panów do spacerów pieszych po mieście. Przejście ul Dworcową, Bałtycką, Grunwaldzką i okolicznymi jest niemal niemożliwe bez ciągłego pochylania się, czy rozdarcia ubrania. Powszechnie wystające zza parkanów gałęzie, krzaki itp. nikogo nie obchodzą. A może tak po mandaciku i uzupełnimy kasę miasta, a przy okazji zacznie to wyglądać jak to sławione miasto ogrodów, a nie wiocha pełna krzaczorów.

  1. W pełni popieram powyższy apel.
   Istnieją przecież jakieś przepisy regulujące dbałość o otoczenie własnej posesji. Część mieszkańców ich przestrzega , dba o czystość chodnika, sadzi kwiaty przed płotem ,przycina żywopłot. A inni nic nie muszą robić? Może należy przypomnieć niektórym o obowiązkach wynikających z odpowiednich przepisów?
   Może właśnie poprzez mandaty…

   1. Ten wpis dotyczy także właścicieli nie sprzątających po swoim psie, też te zachowania regulują przepisy, i co z tego wynika? Jak wyegzekwować przestrzeganie przepisów, kto to powinien robić, odpowiedź znają wszyscy.

   2. Macie sowieckie nawyki . Tylko mandaty , kary , łagry …
    Zawnioskujcie o przywrócenie Urzędu Bezpieczeństwa , będziecie mieć gdzie donosy na sąsiadów wysyłać.

    1. Donosów nie wysyłam, ale mam dosyć sprzątania po cudzych psach w sąsiedztwie mojej posesji i krzaków wychodzących na chodniki utrudniających swobodne poruszanie się.
     Na Zachodzie, który ciągle gonimy, stosowane są wysokie kary pieniężne za zanieczyszczanie publicznej przestrzeni i nikt nie mówi o tworzeniu Urzędu Bezpieczeństwa.
     A może Pan Sovieticus ma inną propozycję dotyczącą poprawy czystości i porządku w naszym mieście. Będę wdzięczna i myślę, że nie tylko ja…

     1. Tak, sposobów jest tyle ile głów. Opowiem swój:
      dawno, dawno temu w Puszczykowie … na moją ulicę przychodziła pewna elegancka Pani ze swoim pudlem , i ponieważ utrzymuję przed swoją posesją trawnik o szerokości około 2 m , więc ta Pani upodobała sobie ten elegancki wychodek dla pudla. Był przecież z jej sfery .
      Kiedyś przypilnowałem ją , wyszedłem , zrobiłem ostentacyjnie jej serię zdjęć i powiedziałem w skrócie tak: …jak jeszcze raz zobaczę tu Panią z psem i Pani nie sprzątnie po nim to zrobię to za Panią i zaniosę to gó …o na Pani posesję. I będę robił to zawsze jak będzie psia nieczystość pod moim domem. Bez względu czy to będzie akurat Pani wina. I poza tym wywieszę zrobione zdjęcia na tablicy przed Kościołem .
      I … , od tego czasu minęło chyba już 10 lat i więcej jej nie widziałem przed swoją posesją na oczy .
      POSKUTKOWAŁO !

 5. Podobno Straż Miejska w Puszczykowie ma otrzymać na wyposażenie dwa konie celem patrolowania terenów zielonych na terenie miasta. Super pomysł może w końcu znikną śmieci szpecące obrzeża miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.