Puszczykowo od lat wyróżnia się bogactwem form życia kulturalnego i sportowego oraz różnorodnością inicjatyw społecznych. Tę świadomość obywatelską jego mieszkańców potwierdza także tradycyjnie wysoka frekwencja wyborcza utrzymująca się już od lat w naszym mieście. Jesteśmy aktywni i nie uchylamy się od pracy i brania odpowiedzialności za losy naszej małej i dużej ojczyzny. Za szczególnie cenną należy uznać różnorodność reprezentowanych poglądów oraz umiejętność pięknego różnienia się przy całej ich odmienności. Zapewne dlatego gdy w listopadzie 2015r. z inicjatywy Krzysztofa Łozińskiego oraz Mateusza Kijowskiego narodził się Komitet Obrony Demokracji, fakt ten znalazł oddźwięk i w naszym środowisku.

W styczniu 2016r. z inicjatywy Grażyny i Jerzego Ciesielskich grupa mieszkańców naszego miasta spotkała się w jednym z miejscowych lokali, by wyrazić swój akces do tegoż ruchu obywatelskiego.  W wyniku dyskusji uformowało się puszczykowskie koło KOD_Wielkopolskie. W spotkaniu uczestniczyło 41 osób. Pierwszą akcją grupy był udział mieszkańców Puszczykowa w sobotę, 23 stycznia w Marszu „Poznań dla wolności i demokracji”. Było nas widać i słychać! Jako zorganizowana grupa z  herbem miasta na transparentach przeszliśmy z placu Adama Mickiewicza pod Urząd Wojewódzki, gdzie została odczytana petycja do władz. W czwartek, 4 lutego 2016r. na kolejnym zebraniu koła gościliśmy jednego  z założycieli i czołowego działacza KOD_Wielkopolskie, pana Zbigniewa Zawadę, oraz tymczasowego rzecznika prasowego stowarzyszenia – panię Lucynę Relewicz. Nasi mieszkańcy brali również udział w I Wielkopolskim Kongresie Komitetu Obrony Demokracji, który odbył się 7 lutego 2016 r. w kinie Apollo. Gośćmi kongresu byli m.in. Mateusz Kijowski oraz Jarek Marciniak, przedstawiciele zarządu stowarzyszenia. Podczas tego spotkania wybrany został koordynator KOD_Wielkopolskie, którym został p. Zbigniew Zawada. Mieszkańcy Puszczykowa z niemałą satysfakcją mogli wysłuchać relacji p. Grażyny Ciesielskiej, która wprowadziła zebranych w historię zakładania pierwszego i tak licznego koła w regionie oraz podzieliła się planami dotyczącymi jego przyszłej działalności. Jest nas już ponad sto osób, a chętnych ciągle przybywa. Kolejne zebranie odbędzie się po zarejestrowaniu stowarzyszenia, które nastąpi prawdopodobnie na przełomie lutego i marca.

Wszystkie osoby chętne do podjęcia współpracy oraz sympatyków tego ruchu prosimy o kontakt z p. Grażyną Ciesielską grac52@gmail.com

Paulina Juszczak

Od redakcji: Powyższy komunikat publikujemy na prośbę naszej czytelniczki.  Forum Puszczykowo jest portalem niezwiązanym z żadną stroną sceny politycznej. 

Komentarzy: 58 o “Komunikat KOD Puszczykowo

 1. Z was to zwykłe szKODniki. Sentencja Boya idealnie do was pasuje a mianowicie „Krytycy i eunuchy z jednej są parafii. Obydwoje wiedzą jak żaden nie potrafi”.

 2. …taki obciach dla Puszczykowa:( zajmijcie się czymś pożytecznym a nie „jaja” sobie robicie…KOD-Komitet Obrony Du..(własnej du..)

   1. To w takim razie mam łagodnie brzmiące pytanie nie o Ciesielskich a o Kijewskiego . Ktoś się orientuje czy on wystąpił już o 500zł na swoje dzieci ? Będzie trzeba ten szczegół podać do wiadomości krajowych !

 3. Jak to fortuna kołem się toczy. Dziś bronią demokracji ci którzy od stanu wojennego do końca lat 90 siedzieli bezpiecznie w Rzeszy Niemieckiej (która to?) robiąc kasę wtedy gdy ci których się teraz zatrudnia na śmieciowe umowy walczyli o tę ich „traconą” demokrację zdrowie tracąc. Takim to bym nie tylko bankowy ale „solidarnościowy” podatek dowalił. Sieją tylko niezgodę i wynoszą ją na zewnątrz. Te manifestacje KOD są tylko obliczone na wciągnięcie polityków Unii Europejskiej w Polskie wewnętrzne sprawy. Hasła nie mają żadnych treści społecznych , to tylko komunały, a za nimi kryje się strach przed naprawieniem zgarbionego polskiego życia gospodarczego i socjalnego. Najwięcej się tego boi mać grantowo-wieloetatowa uczelni wyższych…

 4. Ja mam takie uprzejme pytanie: KOD zarejestrował się jako stowarzyszenie niedawno. Dlatego wcześniej nie miał rachunku bankowego. Czy może mi ktoś z ludzi z KOD związanych powiedzieć na jakiej zasadzie były prowadzone zbiórki pieniędzy na demonstracjach KOD? Kto i jak pieniądze rozliczał i czy tę zbiórki były zgodne z prawem. Jak pytałem zbierających to nie chcieli albo nie umieli odpowiedzieć.
  Roman

  1. Ludzie, co się z nami porobiło? Tyle jadu i nienawiści.. Pomyślcie chwilę zanim uderzycie palcem w klawiaturę…

 5. Do wszystkich Państwa bezimiennych,
  uprzejmie dziękuję za wpisy pod postem choć jak widać nie wszystkim przypadł on do gustu. Smutny jest tylko poziom agresji bo przecież możemy się różnić w swych poglądach ale czy konieczne jest obrzucanie się błotem? Mieszkamy razem, jesteśmy niewielką społecznością więc nie kopmy rowów między nami. Uszanujmy poglądy każdego. Ja jako osoba wierząca kieruję się miłością do bliźniego i mogę wysłuchać i rozmawiać z każdym kto potrafi zachować podstawy kultury. Nasze spotkania otwarte są dla wszystkich więc zapraszam, proszę przyjść pokazać twarz, przedstawić się i możemy rozmawiać ale bez inwektyw.
  Krótko tylko odpowiem: 1. „Jeden z wielu” – pytanie Pana jest bezzasadne. Skoro p. Kijowski nie wychowuje swych dzieci to 500+ mu nie przysługuje. Pozdrawiam. 2. „Puszczykowianin” – właśnie dlatego, że mnie wtedy nie było (z powodów osobistych a nie politycznych) teraz jako świadoma, dojrzała obywatelka tego kraju odrabiam lekcję którą opuściłam przed laty. Pozdrawiam, pewnie osobę znajomą skoro tak dobrze orientuje się w mym życiorysie. 3. „Roman POwiec” – KOD działa na podstawie Ustawy z dnia 14 marca 2014 o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych (Dz.U. z2014 poz. 498). Kwesta i przeliczenie zawartości puszek przeprowadzona została przez osoby zgłoszone i upoważnione do tego a zebrane środki zostały wpłacone na rachunek bankowy Komitetu Społecznego KOD. Pozdrawiam.
  Wszystkim Państwu życzę spokojnego dnia,
  Grażyna Ciesielska

  1. Proszę Pani nie trzeba się osobiście znać aby poznać fakty (szczegółowe), wystarczy o nie zapytać osób trzecich.
   Nie interesuje mnie co Pani powie o Kijewskim tylko fakty najlepiej podane w formie jego osobistych publicznych deklaracji.
   Proszę Pani KOD dla wielu i jestem jednym z nich jest ruchem/instytucją wielce podejrzaną, owianą tajemniczością PRZYCZYN, POWODÓW, POWIĄZAŃ, METOD, OSÓB I CELÓW. Nie bez kozery jest fakt pojawienia się w postaci zorganizowanej już w miesiąc po przegranych przez PO wyborach .
   Nawet nie mając nagrań z paplaniny Schetyny dla każdego trzeźwo myślącego analityka jest jasne o co tu chodzi. Chodzi o obalenie legalnie i demokratycznie wybranej władzy w kraju przy pomocy
   nacisków pewnych środowisk (od dawna Polsce nieprzyjaznych) z Brukseli a nawet teraz z USA. To jest właśnie próba aksamitnego Zamachu Stanu.
   Proszę Pani wielu z wielu nie jest z natury genotypu propisowego według tej złej marki jaką mu pijar polityczny przylepił. Ale dało po kompromitujących rządach PO-PSL PIS-owi pewien kredyt zaufania dla „dobrych zmian”. Bo dobre zmiany w tym kraju są na prawdę potrzebne o które dokładnie chodzi zrobię w kolejnym komentarzu inwentaryzację potrzeb społecznych . Jedna już się dokonała to jest socjal dla rodziny, owe 500zł. Kto nie ma dzieci nie zrozumie jak wiele one kosztują
   (w sensie materialnym). Inne zmiany to ten cholerny wymiar sprawiedliwości , kto się nie sądził z przeważającym przeciwnikiem nie może pojąć jaką ruletką jest dobry wynik. A co to jest TK ?
   To tak w rzeczywistości Trybunał Liberum Veto. Ponad prawem, ponad kontrolą, ponad odpowiedzialnością. Do czego doprowadziło Liberum Veto w historii Polski nie trzeba uczyć. Więc Panie i Panowie brońcie sobie demokracji , manifestujcie , ćwiczcie gimnastykę na placach i ulicach ale nie wynoście choć tego za granicę. Bo to ma haniebne historyczne konotacje. I tego nie można podarować. Za nic.
   Głos jak Jeden z wielu z nadzieją na „dobre zmiany”.

  2. Z całym szacunkiem ale pani ,Grażyno Ciesielska, naiwność przyprawia o bul/ból głowy.
   Zyczę pani spokojnych dni i uspokojenia emocji.

   1. Ależ szanowny Panie,
    ja jestem spokojna i na pewno nie naiwna, ale dziękuję za życzenia spokojnych dni i uspokojenia emocji.
    Pozdrawiam i nawzajem drogi Panie,
    Grażyna Ciesielska

    1. Szanowna Pani Grażyno i przyjaciele. Mnie się podoba że okazaliście zaangażowanie sprawami społecznymi i wiem że wcale nie z biedy. Wiem że możecie cieszyć się spokojem i dostatkiem dlatego wielka chwała wam za to że zdecydowaliście się firmować nazwiskiem pewną postawę wystawiając się na „hejt”(co za obrzydliwy neologizm). Wiem że nie jesteście na pewno ludźmi naiwnymi, to była niesprawiedliwa ocena osoby która nie zasięgnęła informacji na wasz temat. Wchodzę w polemikę z Panią, nie mogąc odkryć nazwiska, aby delikatnie nakierować Pani potrzebę aktywności na sprawy ściśle puszczykowskiej demokracji która Jest tu bardziej potrzebna niż ten podejrzany KOD. Może jednak !
     No chyba że wcale nie chcecie tylko musicie tacy być…

     1. Niezwykle zawoalowane to Pańskie zaproszenie do działania na rzecz puszczykowskiej demokracji ale nie uchylam się. Mój adres e-mail jest Panu znany.
      Jestem do dyspozycji wszędzie tam gdzie demokracja jest zagrożona.
      Pozdrawiam,
      Grazyna Ciesielska

      PS.
      Ja już nic nie muszę, ja tylko muszę chcieć, i być przekonaną, że działam w słusznej sprawie 🙂

 6. Same pis…..y niezgrabne i głupie takowe inwektywy piszą. Za tych zdrajców p…… przepraszam. Kod winien walczyć ale nie jako partia.

  1. Dziękuję. Nie jesteśmy partią i nie mamy zamiaru nią być. Chcemy pozostać oddolnym ruchem społecznym, stowarzyszeniem i niczym więcej. 🙂

   1. Szanowna pani. Dziękuję za odpowiedź.
    Co do tego czym KOD jest i czym będzie, czy w partię się zmieni czy nie, to z całym szacunkiem, ale obawiam się, że ani od pani ani nawet od pana Kijowskiego nie będzie zależeć.

    1. Szanowny Panie Romanie,
     całkowicie się z Panem zgadzam. Ja wyraziłam tylko moje i tych których znam, pobożne życzenie. Jeśli te oczekiwania się nie spełnią to odejdę.
     Pozdrawiam,
     Grażyna

    2. własnie KOD wydał oświadczenie…
     Warszawa, dn.15.02.2016

     „OŚWIADCZENIE KOMITETU OBRONY DEMOKRACJI

     Komitet Obrony Demokracji stanowczo protestuje przeciwko próbom wciągania w gry polityczne i sugerowania, że KOD będzie się kiedyś ubiegać o władzę, co sugerują niektóre nieprzychylne nam media.
     KOD nigdy nie będzie partią polityczną ani nie będzie startować w żadnych wyborach. Jesteśmy ruchem społecznym, którego celem jest obserwowanie działań władzy, protest przeciwko naruszaniu zasad demokracji oraz łamaniu Konstytucji RP. Chcemy obserwować polską scenę polityczną, a nie zaistnieć na niej jako jedna z sił walczących o władzę. Chcemy współpracować ze wszystkimi, którzy podzielają nasz punkt widzenia na sytuację w Polsce, w tym z partiami opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej, ale jako ruch obywatelski, a nie konkurencyjna partia polityczna.

     Stanowczo powtarzamy – jesteśmy ruchem obywatelskim, a nie przyszłą partią polityczną. I to się nigdy nie zmieni.”

     Wkleiłam bo to potwierdzenie tego co napisałam wcześniej. 🙂

     1. Ja w to wierzę. KOD nie jest po to aby stać się partią która przejmie władzę ale instrumentem przywrócenia do władzy ponownie uNowocześnionejPO. Najlepiej przed czasem.

 7. Żeby walczyć o prawo i demokrację najpierw trzeba osobiście to prawo przestrzegać. Pan Mateusz Kijowski prawa nie przestrzega – nie płaci alimentów na swoje dzieci. Czy to jest wzór do naśladowania? Pan Mateusz Kijowski powinien wziąć się za solidną pracę i spłacić zaległe alimenty aby jego dzieci nie chodziły obdarte i głodne.

  1. Pani Grac.
   No ale dzięki Madame Szydło dzieci Kijewskiego dostaną pieniądze które im tata nie dał. Teraz tata ma za co łazić po kraju i nawoływać do obalenia Pani Szydło.

   Pani Grac dając Pani jednak kredyt wiary w powołanie prospołeczne (oddolne) namawiam do samodzielnego założenia organizacji ochrony demokracji tu w Puszczykowie . Proszę przejąć hipotekę po SSP, niektórzy niewątpliwie zasłużeni już z Panią są. Trzeba wyłożyć trochę grosza, otworzyć czasopismo i je prowadzić , kolportować , znajdywać ciekawe tematy i co najtrudniejsze namawiać ciekawie piszących do współpracy. Jak to się stanie będzie można uwierzyć w oddolną inicjatywę i współpracować. Nie ma rzeczy niemożliwych tylko niektóre są niewiarygodne.

   Jeden z wielu
   który broni demokracji efektami swojej pracy tu wykonywanej
   niezależnie od tego czy pada deszcz czy świeci słońce
   na własną rękę i bez względu kto jest u władzy

   1. Szanowny Panie,
    nie mam zwyczaju grzebać w życiu prywatnym obcych ludzi, dlatego nie robię tego w stosunku do Prezydenta, Pani Premier, prezesa i p. Kijowskiego. U każdego znalazłoby się coś dla ciekawskich, szukających skandalu. Czy nie zastanawia Pana dlaczego jego żony nie ma we wszystkich mediach z oskarżeniami? Czy nie powinna wykorzystać teraz sytuacji? Proszę pomyśleć.
    Szacunek dla Pana pracy wykonywanej w Puszczykowie, bez względu na pogodę i fakt kto jest u władzy. Podziwiam takich ludzi bez względu na to jakie mają przekonania czy jakiej są opcji politycznej. Pozdrawiam serdecznie.
    PS.
    Z wykształcenia jestem geografem a nie dziennikarzem więc z podpowiedzi nie skorzystam.

 8. Do grac
  Naprawdę się Pani wydaje, że jesteście ruchem oddolnym przez nikogo nie sterowanym i od nikogo niezależnym finansowo. Rozumiem siłę internetu i forów, do zainicjowania akcji społecznych, ale na waszych demonstracjach jest „młodzież” 50+ tej prawdziwej jak na lekarstwo. To nie ACTA. Wasza działalność to tzw. „fałszywa flaga”, sponsorowana przez Soros’a on uwielbia społeczeństwo obywatelskie wymyślił nawet nazwę dla nowego ogólnoświatowego ustroju Otwarte Przymierze Społeczne i Wy wspaniale się w to wpisujecie.

  1. Jak czytałem o tym Sorosie nie wiem czemu ale przypomniała mnie się taka postać
   z Ojca Chrzestnego , nazywali go Hyman Roth . W takiej scenie w Hawanie w klubie mówi o aktualnym rządzie Batisty z ciepłym uznaniem że to dla niego Państwo idealne w takich mniej więcej słowach : wszystko o co się „poprosi” w tym obywatelskim ustroju można załatwić, żeby tak było wszędzie …
   A kto to Hyman Roth ? Zgadnijcie.

  2. Ok, rozumiem, że są osoby którym nie mieści się w głowie, że wiele ludzi może inwestować swoje z trudem zaoszczędzone pieniądze w KOD ( choć właściwie dlaczego? Starsi oddają przecież swoje ostatnie grosze na Ojca Dyrektora i tu jakoś nikt nie protestuje). Jestem w tym ruchu na co dzień i widzę kto i co robi za swoje pieniądze. Nie ma biur, służbowych limuzyn, bogatych sponsorów! Wiele rzeczy jest hand made. Angażują się ludzie bez pracy, poniżej 50 +, ci którzy walczą do końca by nie musieć tak jak inni, wyjechać z kraju. A ja bym chciała ich tu zatrzymać bo moich tu już nie ma, i wiem jak to boli. Nie trzeba nam wypominać brak młodych. Sami to widzimy, ale nie jest to nasza wina. To wina braku edukacji o podstawach i wadze Demokracji. To wieloletnie zaniedbania, letarg, uśpienie, przekonanie, że demokracja jest stanem danym na zawsze. Pan i ja wiemy, że tak niestety nie jest. Zapraszam na spotkanie.
   Spokojnej nocy. Grac.

 9. Nie wiem czy nie płaci?, po drugie jego dzieci nie chodzą obdarte i głodne. Wreszcie najważniejsze, ciekawe kto z państwa jest bez grzechu, czyli przestrzega prawa zawsze i wszędzie?
  Kij się zawsze znajdzie, tak jak paragraf na każdego człowieka…….
  Czy Ci ważni, wielcy itp. przestrzegali norm?????????
  p.s. nie usprawiedliwiam tych co nie płacą alimentów. Pragnę tylko dodać,że ich niepłacenie nie wyklucza bycia człowiekiem!!!

 10. Trudno bez rozbawienia czytać, jak KODOWCY bronią tego, czego bronić na szczęście nie trzeba.

  Gdyby z wolnością i demokracją było tak źle jak o tym piszą, to by nie pisali – bo by coś za to groziło, więc siedzieliby cicho, tak jak większość siedziała cicho za Jaruzela czy 50 lat temu. Demonstrować by też nie demonstrowali – bo ich demonstracje nie przebiegałyby w atmosferze pikniku jak to się teraz dzieje, a ryzykantów gotowych wzięcie pałką po plecach, wśród nich nie ma.

  A oni krzyczą i podskakują dlatego, że jak mówiła jedna z KODówek Agnieszka Holland chcą, „aby było tak jak było” przed wyborami. Biedni ludzie, którzy nie są w stanie pogodzić się, że ci na których głosowali, przegrali wybory.
  Miłego podskakiwania!! Tylko po co dorabiacie wielką ideologię i nasze wewnętrzne sprawy pierzecie za granicą.

  1. Trudno czytać spokojnie takie brednie. Protestujemy – bo wygrana w wyborach nie upoważnia do łamania w ciągu 1 miesiąca wszystkich możliwych zasad demokracji. I nikt nie pierze brudów za granicą – to komisja wenecka przyjechała do Polski i sama stwierdziła jak się rzeczy mają.
   Co takiego chce zmajstrować PiS, jakie przyjąć ustawy że zaczął swoją działalność od psucia Trybunału ? W przyszłym roku okaże się że dzięki 500 + nie poprawiły się wskaźniki demograficzne ale za to mamy kompletnie rozwalony budżet państwa. A najbardziej mnie osobiście denerwuje to, autor tych „dobrych zmian” nie potrafił przyjąć tego na „własną klatę” , nie jest za nic odpowiedzialny i chowa się za plecami dwóch najważniejszych a pozbawionych wlasnego zdania ludzi – Prezydenta i Premiera. Pożyjemy, zobaczymy – a śmieje się zawsze najlepiej ten, ktory śmieje się ostatni.

   1. A to Pani bzdury wypisuje. Wy nie protestujecie tylko boicie się przywrócenia demokracji którą uczyniono teoretyczną karykaturą. Począwszy od Trybunału Konstytucyjnego zepsutego przez PO w czerwcu skończywszy na „demokracji” manipulowanej w Puszczykowie. To nie demokracja była tylko dyktatura prywatnej własności. Od komisji weneckiej się Pani telewizor otworzył ? To niech sobie Pani znajdzie i odsłucha paplaninę Schetyny, M.Schulza i innych komisarzy(nie ludowych). Gdzie mam budżet z którego tłuste wskaźniki się śmieją z zadłużonych obywateli mogę Pani dać do wyobraźni. Mnie cieszy że matki i dzieci będą miały na zakupy i te pieniądze szerokim strumieniem popłyną z powrotem do gospodarki. Bo z tłustych kont zwłaszcza zagranicznych nic do obiegu gospodarczego nie dopływa.
    O tym Pani nie pomyślała? Tak myślałem. Pewnie Pani doktorem nauk ekonomicznych.
    Wskaźniki demograficzne to makro skala a dziś mają być mikro efekty tu i teraz. Ale trzeba spojrzeć też poza czubek nosa. Co się okaże za rok zobaczymy . Pani i Pani podobni oceny opierają na domniemaniu winy. Jak to autor „dobrych zmian” nie jest za nic odpowiedzialny przecież wiadomo kto to J.Kaczyński i kto on jest. O jakiej odpowiedzialności mowa, myśli Pani karnej ? To jaki Premier, Prezydent takiej kiedyś podlegał ? Karą i to bolesną dla J.Kaczyńskiego jak nie odniosą sukcesu będzie utrata władzy. A „dobre zmiany” zależą teraz autentycznie od pomysłowych i aktywnych obywateli bo za Platformy Obywatelskiej nic od obywateli nie zależało tak jak za PZPR nic nie było robotnicze poza wspólną biedą.

  2. Rozbawienie, wesołość, pogoda ducha, nasze skakanie, uśmiechy, służą zdrowotności! Oby tylko na wiosnę one nie zeszły ze wszystkich twarzy, także Pańskiej. Prezes już zapowiada…
   Póki co, do miłego…z uśmiechem pozdrawiam.
   Grac

 11. Ewa a ty tak na poważnie. Protesty były zanim cokolwiek złamano. Komisja wenecka niczego jeszcze nie stwierdziła. Żyjemy widocznie w alternatywnych rzeczywistościach.
  p.s. Zobaczyć prawdziwe oblicze Lisa – bezcenne.
  p.s.2 Polecam bezbolesne antidotum tydzień bez tvn i gazety Michnika powrót do normalności gwarantowany.

  1. Słuchaj faktycznie , ja mam takich znajomych co jak 8 lat temu zagłosowali na PO i oglądają TVN to myślą o sobie że zapisali się do elity.

   1. To Panie Karczewski, Pan wierzy że taki obywatel Kijewski o którym mówi się że zalega z alimentami na 80 000 zł czyli mniemać można że nie stać go na zorganizowanie rodzinie dostatniej egzystencji w ciągu 10 dni sam organizuje kraj do demonstracji ideologicznej?
    Jakaś to cudownie nagła metamorfoza. I czemu go boli kondycja TK a nie materia rodziny?
    Albo to nie prawda że alimenciarz, ale nikt nie zdementował pomówienia albo prawda a to wtedy zakrawa albo na odlot albo zobowiązanie.
    Wniosek nasuwa się jeden –
    1. organizacja KOD musiała być poczęta znacznie wcześniej niż pierwsze decyzje nowej władzy.

    1. Świetnie ujęte, ” mówi się, że zalega”, „mniemać można”… bez komentarza, ale i Pana pozdrawiam bo lubię ludzi, nawet tych bez konkretów.
     Do miłego,
     Grac

    2. Kijowski to nie cały KOD. Jest jednym z wielu tysięcy fajnych, uśmiechniętych, zatroskanych losem Swojej Ojczyzny ludzi. Tak trudno zrozumieć że są ludzie myślący inaczej niż Pan? Za komuny była jednomyślność a teraz co człowiek to inne poglądy – proszę to uszanować.

     1. Panie Krzysztofie,
      chapeau bas. Dziękuję za wsparcie. Ja nie mam żadnych alimentów do płacenia, fakt! Powiem więcej… nie byłam i nie czuje się oderwanym od koryta człowiekiem gorszego sortu, wegetarianką jeżdżącą we futrze na rowerze 😉 A, że należę do inaczej myślących, to prawda.
      Pozdrawiam
      Grażyna Ciesielska

 12. Szkoda, że forum angażuje się politycznie – dopisek, że na prośbę mieszkańca to BARDZO słabe wytłumaczenie.
  Zajmujmy się naszym miastem. Są inne miejsca do politykowania.
  Widać zresztą po komentarzach, że polityka wywołuje duże emocje.
  Apeluję o odcięcie się od polityki – nie ważne z której strony.

  1. Pani Aniu,
   przepraszam, nie było moją intencją politykowanie jako, że KOD nie jest partią polityczną. Nie byłabym w tym ruchu gdyby było inaczej. To wypowiedzi rozmówców na tym forum spowodowały taką sytuację. Proszę o wyrozumiałość i zapewnienie, że KOD już nigdy u Was na stronach nie zagości.
   Pozdrawiam serdecznie
   Grażyna

   1. Także żałuję, że udostępniono pani rubrykę. Czas pokaże kto się myli, a na razie dzieli pani ludzi pisząc „KOD już nigdy u Was na stronach nie zagości” Uczestnicy KOD w ostatnich czasach zmienili taktykę, od agresji do pozorowanej zabawy. Szkoda państwa energii, która dla społeczności puszczykowskiej mogła znaleść dużo ciekawsze ujście.

 13. To może na koniec tej bogatej wymiany emocji coś o „dobrych zmianach” na PKP za rządów PO jakie wkrótce czeka Puszczykowo ? To dopiero będą zmiany . Historyczne .

 14. Publikując ten krótki informacyjny materiał, nie sądziłam, że wzbudzi on aż tyle emocji. Zaczęło się od mojego tekstu i, mam nadzieję, zakończy:-)

  Rozumiem doskonale frustrację ludzi, rozczarowanych, że posłużę się eufemizmem, rządami poprzednich ekip. Nie mogę natomiast pojąć, jak można kolejne działania obecnej władzy nazywać dobrą zmianą i oczekiwać po nich poprawy sytuacji w jakiejkolwiek dziedzinie życia. Ustawa po ustawie uderza w nas wszystkich.
  Dla mnie, posłużę się słowami prof. Labudy: „Zostali wybrani, żeby rządzić w Polsce, a nie Polską. Nie mają mandatu na wywracanie ustroju i na rząd dusz. Zachowują się, jakby wygrali wojnę, a nie wybory. Za nic mają Konstytucję, z trudem budowane instytucje życia publicznego, Trybunał Konstytucyjny, szkoły, media, różne bezpieczniki dla obywatelskich swobód. Nie są one doskonałe, ale gdzie na świecie jest cokolwiek doskonałego? Mamy, co mamy. I tyle, na ile sobie zasłużyliśmy. Jest to dorobek okupiony ciężką pracą wielkiej gromady ludzi, któremu należy się odrobina szacunku, którego trzeba pilnować i bronić przed szalonymi pomysłami i ponurymi urojeniami.” Dlatego właśnie ktoś taki jak ja, na pewno nie homo politicus, znalazł się w KODzie.

  Na zakończenie jeszcze tylko słowo. Notatka informuje o wydarzeniach, które dotyczą sporej części mieszkańców miasta i jako taka ma prawo tutaj się znaleźć. „Politykowanie” zostało sprowokowane komentarzami. Zapewne lepiej gdyby ta dyskusja odbyła się w realu, a wszyscy uczestnicy występowali pod swoimi imionami i nazwiskami.

  Pozdrawiam serdecznie
  Paulina

 15. Emocje to oznaka zdrowia, dobrze że Pani Paulina i Pani Grażyna i Pani Ewa piszcie, i piszcie dalej. Z dwóch powodów:
  1. Można się zapoznać z argumentacją osób popierających KOD.
  2. Osoby popierające KOD mogą poznać powody niewiary w autentyczność tego zjawiska.
  Nie ma nic wartościowszego niż wzajemna wymiana informacji. A to że chcecie miłe Panie po kilku wymianach ciosów „uchodzić” z pola walki nie przekreśli faktu że spór jest i będzie się pogłębiał.

  To forum jest oznaką istnienia demokracji, jej esencją, bo demokracja to różnice a nie identyczność.
  Gdzie są różnice tam jest ruch/wymiana, wzajemne wzbogacanie. Kłótnia. Ja wręcz od dawna zachęcam redakcję do otwarcie rubryki wiadomości krajowe, polityka. Wówczas nie mieszały by się tematy pod określonym tekstem.

  Widzę tu w Puszczykowie potrzebę prasy żywej, buńczucznej, obrazoburczej, politykującej, a jednocześnie ładnej. O wszystkim, o KOD-ach i o kotach, o zabytkach i nowoczesności, o burzeniu i budowaniu, … , po prostu prawdziwej. Kurier miał ledwo zadatki na takowe. Echo i Głos są martwe i fałszywe, wyreżyserowane w jedną stronę. Sądzę, mam takie przeczucie, że mimo internetu lokalna niezależna prasa papierowa ma przyszłość, może nawet finansową.

  I wy Panie (a gdzie tam są Panowie?) powiadacie że bronicie demokracji? Tak ?

  1. Nic nie stoi na przeszkodzie , by zrealizować to, o czym Pan pisze. Proponuję, by Pan zaczął od siebie -widać, że Pan umie posługiwać się dobrą polszczyzną, więc nowa gazeta będzie miała wzięcie.
   Trzeba tylko chcieć…

 16. Szanowne Pani Grażyno, pani Paulino.
  Same Panie widzą, co to za „forum”. Sam hejt.
  Nie warto tu wchodzić.

 17. Panie Dociekliwy!
  Ależ nigdzie nie uchodzę i na pewno nie chciałabym tego forum traktować jako pola walki:-) Nie widzę natomiast sensu toczyć dyskusji w tym miejscu. Nie to było moim zamiarem, kiedy publikowałam ten komunikat. Rozmowie i wymianie informacji, która miałaby służyć próbie zrozumienia swoich stanowisk, nie sprzyja używanie jako argumentów okresleń „zdrajca i targowiczanin”, a to powszechny niestety obyczaj w miejscach, gdzie rozmówcy pozostają anonimowi.

  Poza tym zgadzam się z Panem, że widocznie jest potrzeba rozmowy na te własnie tematy. Oczekuje Pan tego od lokalnej prasy? Proszę, to pole do popisu da Pana. My zapraszamy do rozmowy na kolejne zebranie KODu. Możemy też wzajemnie wzbogacać swoją wiedzę i wymienić poglądy w innych okolicznosciach. Miło będzie dowiedzieć się, kim jest „dociekliwy”, któremu demokracja i wzajemne zrozumienie leży na sercu.

 18. Pani Paulino, Pani uczestniczy w walce politycznej jak każdy uczestnik KODu, jak każdy kto świadomie żyje na tej planecie. Gdzie walka tam jest wymiana ciosów, przykrych i niesprawiedliwych słów. Trzeba być na to gotowym. A wie Pani o co w istocie toczy się walka? To odwieczna walka między tymi co się usadowili i chcą aby „było tak jak było” a tymi którzy chcą też się usadowić ale aby „było inaczej niż było”. Ot co!
  Z tym że rezultat tej walki jest z góry przesądzony, nowe zawsze zwycięża stare. Tak jak nowe pokolenie następuje po starym pokoleniu. Nie powstrzymacie „dobrych zmian”. Jednocześnie nie jest prawdą że „dobre zmiany” są własnością PIS, oni tylko w porę zrozumieli oczekiwania społeczne a tamci nadal śpią. I teraz chrapią na całe gardło!

  A papierowa prasa w Puszczykowie. Kto wie, jak się uporam z wymagalnymi sprawami osobistymi to może coś na ten cel przeznaczę z mojej wygranej na loterii!
  To było by na tyle. Pozdrawiam.

   1. Trochę wyżej pisze pan o hejtowaniu i że nie warto na to forum wchodzić, a pan znowu wchodzi i uprawia hejt. Apagam !

 19. „Gdy rozum śpi, budzą się demony…”
  Tak dawno to napisałem, w innym kraju, a to ciągle aktualne, także u Was…

 20. Ten KOD to jakieś oszołomstwo! Wożą tych samych ludzi autokarami od miasta do miasta.
  Oddział puszczykowski też w tym bierze udział?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.