Każdy autor ma powód do satysfakcji, jeśli jego wierszyk, powiedzonko, określenie itp. wejdą do języka. Mamy zatem małą satysfakcję, że określenie „kalendarz adreański” zostało przyjęte przez puszczykowian i wiedzie własny, niezależny żywot. Tym bardziej, że niedawno kalendarz został wydany po raz wtóry i trafił do naszych domów.

 Tegoroczny „Kalendarz selekcjonera”, czyli półoficjalnie właśnie „andreański”, odnotujmy to z uznaniem, przywraca święta, których nie zaznaczono rok temu, a także pozbawiony został ubiegłorocznych zabawnych określeń innych dni świątecznych. Zyskał przez to tradycyjny polski i swojski charakter chrześcijański.

 Z zabawnych sformułowań dopatrzyliśmy się tylko „rejonów odpadów zmieszanych”. Że Puszczykowo jest miastem smogu, o tym pisze się dużo, choćby na naszym Forum. Ale że nasze dzielnice stały się „rejonami odpadów zmieszanych”, to już brzmi nowatorsko i dość rewolucyjnie. Bo czy oprócz śmieci są śmiecący? Czy są rejony odpadów wstrząśniętych, nie zmieszanych?!

Nie byłoby poza tym nic śmiesznego w tegorocznym kalendarzu andreańskim, gdyby nie kolejny dobór imienin. Ciekawe, czy kalendarz andreański stał się już inspiracją w nadawaniu imion puszczykowskim dzieciom?

I tak „selekcjoner z rejonu odpadów zmieszanych” znajduje poniższe piękne i rzadkie imiona, do których proponujemy własną alternatywę, którą można by uwzględnić za rok. Bo jak już burmistrz Andrzej nie będzie burmistrzem, to wśród jego dzieł i dzieł z jego czasów pozostanie z pewnością jako trwała świecka tradycja ten kalendarz.

A teraz do imienin!

4.01 – Rygoberta – czy to taki Robert, który pojechał do Rygi? Proponujemy za rok Torsjana, Womitariusza i Rzygosława.

11.1 – Mechtyldy – Następnym razem niech będzie Skrzyptyldy!

27.1 – Witaliana. Skoro można Wita – liana, niech i Wita – leona

27.2 – Auksencji – tu proponujemy Absencji! Jeśli nie, to Aukcji względnie Fuksji lub Petunii. Dla zamożniejszych, albo takich, którzy życzyliby córce więcej pieniędzy, może Pekunii?!

23.3 – Bertramy – Ranyberty, Retyberty. A dla chłopca imieniny Olaboga! 

9.4 – Achacego – Achachcego czy może Achaniechcejego?

15.4 Mara – Bara?

20.4 Kolumby – Gołębiny, Indorii, Puci, Gucjany czy może Kaczencji? 

19.7 Maksymy – Minoryty, Minimalisty, Sentencji, Pareminy, Mottyny, Wersencji?

6.11 Melaniusza – Mordoklejusza, Krówkoluba, Tofijeda…

Życząc trafnej selekcji i sprawnej ekspedycji śmieci, pozdrawiam noworocznie

 Mikołaj Pietraszak Dmowski

Od redakcji: Mamy nadzieję, że wywołamy na każdej twarzy trochę uśmiechu, a dla każdej mieszkanki i mieszkańca Puszczykowa o tak oryginalnym imieniu jak te wymienione,  mamy prezent imieninowy.

 

Komentarzy: 26 o “Kalendarz andreański 2.0

 1. Tekst Pana Pietraszaka- Dmowskiego nie jest z żadnym stopniu śmieszny. Jest po prostu głupi. Jak większość artykułów na tym chorym Forum. I dlatego nikt poważny już tego nie czyta.

  1. Panie x jest Pan w błędzie – czytamy i czytać będziemy.
   A nawiasem mówiąc, skąd w tym kalendarzu się wzięły takie dziwne imiona?
   Trochę śmiesznie i trochę strasznie.

 2. A może tak byście poruszyli sprawy naprawdę ważne – wycinka sosen i odstrzał 900 dzików?. Tym naprawdę żyje obywatelskie Puszczykowo. Rozumiem jednak że otrzymaliście zakaz partyjny na poruszanie tych spraw.

  1. Wycinka sosen zawsze była. A dziki ? Chodzi o ten artykuł K.Rusin ? Dopóki się nie sprawdzi źródeł pochodzenia tych zdjęć nie można nic powiedzieć. Pachnie tą samą ściemą co na Marszu Niepodległości, tam te transparenty były podstawione przez prowokatorów. Uderzające jest jak je zaraz wyłowiły zagraniczne media. Jakby już czekały na ten materiał, nie zauważyliście ? Potem manipulacja na całego, że całe sto tysięcy faszystów, te kłamstwa śmierdzą tym samym autorstwem co „polskie obozy zagłady”.
   To jest brudna gra, prowokacje szyte grubymi nićmi. Ci co stracili koryto (polską kolonię fiskalną) nie przebierają w środkach. Jednak żałosne to, brak im polotu.

   1. Nie chodzi o żaden artykuł. Chodzi o to co naprawdę dzieje się na terenie WPN a przeciwko czemu my puszczykowianie protestujemy. Rozumiem że wycinka 200 letnich sosen też Wam nie przeszkadza. Tak solidaryzujecie się ze swoi miastem. Rozumiem- towarzysz Szyszko zabronił…

    1. Szanowna/y Pani/e x
     Zwróciliśmy uwagę na wycinkę drzew na terenie WPN, bardzo nam się nie podoba i tekst na ten temat się pojawi. Wycinka miała miejsce również w ubiegłym roku – o czym pisaliśmy. Żaden towarzysz, ani minister nam nic nie zabronił i w tym roku nie zabrania. Nie sądźmy wszystkich własną miarą.
     Jakkolwiek, proszę napisać tekst – opublikujemy. Najłatwiej jest wskazywać na kogoś: zrób to, napisz to, samemu ukrywając się pod nickiem „x” i do tego obrażając jeszcze tych, którym nakazuje się coś zrobić. Nieładnie. Pozdrawiam i czekam na tekst.

    2. do x: a mnie interesuje to, co w tym temacie napisze się w lokalnej urzędowej gazecie „Echo Puszczykowa”.
     Dzięki Forum znamy temat i mamy okazję się w tej sprawie wypowiedzieć.
     Czy w „Echu Puszczykowa” , jak zwykle , przeczytamy , ze to nie „nasza sprawa i my nic nie możemy?”

    3. „A może tak byście poruszyli sprawy naprawdę ważne – wycinka sosen i odstrzał 900 dzików?. Tym naprawdę żyje obywatelskie Puszczykowo. Rozumiem jednak że otrzymaliście zakaz partyjny na poruszanie tych spraw.”

     Nie chodzi o żaden artykuł. Chodzi o to co naprawdę dzieje się na terenie WPN a przeciwko czemu my puszczykowianie protestujemy. Rozumiem że wycinka 200 letnich sosen też Wam nie przeszkadza.
     ….
     „X” chyba sam był na tym polowaniu i ostro zapił, film mu się urwał i opowiada o majakach bo mu się parki narodowe pomieszały z lasami państwowymi. Gdzie on te 200 letnie sosny widział ? Wszystko mu się miesza, może te sosny też nie z tego roku tylko za tamtych towarzyszy ? Karczowanie WPN i przepędzanie turystów było tam stale obserwowane od lat 90-tych.

     1. Jeśli to jest prawdą to ta ustawa jest skandalem. Skandal jest uległość Parlamentu wobec Koła Łowieckiego. Ta ustawa ilustruje mentalność tego towarzystwa; pewien odcinek „czterdziestolatka” w 100% ilustruje temat, jedno to świadome gospodarowanie zasobami a drugie to panoszenie się po lasach dla zabawy oferm z karabinami niebezpiecznych dla siebie i dla otoczenia.

 3. hahaha
  ten post jest tak niskich lotów, że aż zabawny 🙂
  Gratulacje i serdeczne pozdrowienia dla autora 🙂

 4. Panie synu Kramera, a może niektórzy mieszkańcy Puszczykowa maja gdzieś ” tradycyjny polski i swojski charakter chrześcijański”,

  1. „…a może niektórzy mieszkańcy Puszczykowa maja gdzieś ” tradycyjny polski i swojski charakter chrześcijański”,”
   – każdy ma prawo do własnej religii, własnej tradycji i do własnego Państwa. I jest swoboda podróżowania i wyboru miejsca zamieszkania, religii, języka.
   Na tym terenie od 1000-lat jest Polska chrześcijańska, i ma historię która zwie się tradycją: języka, zdarzeń i zasobów materialnych. Tych którzy to usiłowali zniszczyć nazwaliśmy najeźdźcami, byli różni: Sasi, Branderburczycy, Krzyżacy, Szwedzi, Prusowie, Rusowie, faszyści, komuniści, ostatnio liberały…

   1. Ale przegrywacie we własnym kraju bo z roku na rok na szczęście spada liczba wiernych:))

    1. Ale przegrywacie we własnym kraju bo z roku na rok na szczęście spada liczba wiernych:))

     Nie ! Spada liczba chodzących do kościoła. A to nie to samo. Tylko czy rzeczywiście ?
     Ja dla przykładu zacząłem na nowo chodzić do kościoła i jestem zdumiony wielką przewagą ludzi młodych na mszach, a ponadto, wbrew oszukańczej frazeologii, po mszach wsiadają do luksusowych limuzyn. Znaczy że coś zaczyna się nowego.
     Europa wcale nie jest niewierząca, jedni wierzą w ateizm, inni w naukowe poznanie,
     i są tacy co w liczniki i czujniki, wierzy się w kogoś, w siebie, w partie, przywódców, że samochód dojedzie, że samolot doleci, że kurs nie zmaleje; i tak całe życie oparte jest na wierze. A z tego wszystkiego najbardziej zdumiewa mnie wiara w ateizm, czyli wiara w to że Boga nie ma. Bo co to ma być ten Bóg, wielki starzec z siwą brodą ręcznie sterujący kierownicą i podglądający co tam robimy we dnie i w nocy?

     Niewygodnemu” przeszkadza tradycja chrześcijańska czyli co? Ten określony wypracowany przez pokolenia zmysł równowagi który każdy europejczyk gdzieś tam ma w głębi ? Który inaczej nazywa się sprawiedliwością lub sumieniem.
     No właśnie, o to chodzi !
     Wprowadzić relatywizm, brak pamięci i niewidzialną rękę wolnego rynku.
     Każdy może sobie market postawić. Nawet na Wawelu i w ” (…) obozach zagłady”.

     1. Od urodzenia masz metodycznie prany mózg. Utożsamiasz się z ideologizmami – katolicyzmem, ateizmem, patriotyzmem, socjalizmem, liberalizmem , innym …izmem i masz problem – obca instalacja działa, jesteś jak robot, kukła, zawsze reaktywny, nigdy kreatywny i nie trzeba wszczepiać Ci czipa jak straszą ci od NWO bo juz jesteś totalnie sterowany i manipulowany. Manipuluje Tobą Kościół, partie, nawet internetowy haker czy inny „oburzony” jest w stanie wyprowadzić Ciebie na ulicę . Miej wgląd w rzeczywistość, a nie cudzy osąd biorący się z zapożyczonej wiedzy, wycisz umysł, bądź świadkiem, a staniesz się wolny …

     2. Filozof puszczykowskim z nadmiarem wolnego czasu. Nie emeryt, nie rencista, nie niepełnosprawny…znikąd pieniądze, zewsząd ludzie, którym się udaje. Rodzi się frustracja. Ok, można przeżyć frustrację jednego mieszkańca, ale to jego przekonanie „wiem najlepiej i nigdy się nie mylę” męczy.

     3. „Napisał ktoś” … i dobrze napisałeś ale nie dodałeś jednej rzeczy, gdy osiągasz dojrzałość i świadomość twoja jest wolna wola i decydujesz w którym idziesz kierunku. Jedni wybierają skróty i robią … markety ludziom pod nosem, inni idą trudniejszą drogą przyzwoitości a i też mają pełne lodówki.

 5. Mam znajomą o pięknym, rzadkim imieniu. Jako uczennica szkoły podstawowej nie miała łatwo – dzieci dokuczały Jej, wyśmiewając i przekręcając to imię. Było to dla nich bardzo zabawne. „Żarty” skończyły się około 5, 6 klasy – dzieciaki wyrosły z tego wątpliwego poczucia humoru.
  Nadziwić się nie mogę, że pan Mikołaj Pietraszak, osoba mocno już dorosła, wykształcona i teoretycznie kulturalna, prezentuje tego typu zachowania. Rzygosław, naprawdę? I wymyśla to ktoś, komu jedno, zwyczajne nazwisko nie starczało?
  Czasami milczenie jest złotem, panie Mikołaju.

 6. Czas już wytrzeźwieć po sylwestrze Panie Mikołaju. Jeśli są z tym trudności polecam Aptekę w Starym Domu i uzupełnienie elektrolitów w organizmie.

 7. W tekście napisano: „…Bo jak już burmistrz Andrzej nie będzie burmistrzem,…”
  No a jak będzie burmistrzem 3 kadencję ?
  Jest inny kandydat ? Przekonywujący ? Czym przekona ?

 8. No jak to? Pan KK wyciągnie z piwnicy banery sprzed 4 lat zmieni datę i będzie kandydował. Albo nie eureka to pan złotousty Pietraszak Dmowski kuzyn słynnego Dowgirda załozy czarny kapelusz i ruszy na podbój Puszczykowa. A propos Dowgird to jakieś popaprane imię jest nieprawdaż?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.