W naszym mieście nie trzeba nawet spoglądać w kalendarz, żeby bez cienia wątpliwości stwierdzić, że wybory samorządowe tuż, tuż.  W „Echu” o tym nie muszą pisać, na stronie miasta nie muszą informować, a i tak wiadomo, że puszczykowskie władze szykują się do wyborów i zaczynają kampanię wyborczą.  Bo u nas najlepszym dowodem, że idą wybory są działania, o które jeszcze zupełne niedawno nikt naszych władz by nie posądził.

Pamiętam, że przed czterema laty było podobnie.  W ciągu pierwszych trzech lat poprzedniej kadencji konfliktów na linii mieszkańcy/władza w Puszczykowie było nie mniej ( choć może były mniej nagłośnione), przykładów lekceważenia mieszkańców przychodzących na komisje i sesje oraz aroganckiego traktowania przez niektórych radnych, też nie brakowało, burmistrz był tak samo milczący i rządziła miastem ta sama, nie czująca charakteru Puszczykowa ekipa z Dopiewa. I nagle ci sami „władcy” Puszczykowa z dnia na dzień się zmienili: na komisjach rozdawali uśmiechy zamiast słownych razów, deklarowali otwarcie na głosy mieszkańców, obiecywali wsłuchiwanie się w ich uwagi i ze zwolenników „betonowego” Puszczykowa, zmienili się w bardziej zielonych od tych, którzy przez lata reprezentowali „Zielone Puszczykowo” i przez cztery lata dopominali się o szacunek dla przyrody, porządku urbanistycznego i przede wszystkim mieszkańców Puszczykowa.  Wszystko to więc już było, już raz to przeżyliśmy.  I co tu dużo pisać: przed czterema laty mieszkańcy dali się władzy nabrać i wybrali ponownie ekipę pana Balcerka.

Jak wyglądała sytuacja po wygranej przez pana Balcerka i jego komitet wyborach 2014 – przypominać większości naszych czytelników nie trzeba, poświęciliśmy temu to Forum.  Przedwyborcze obietnice sobie, a życie sobie.  Ludzie podpisywali masowo listy protestacyjne, chodzili na komisje i sesje Rady itd.itp i zawsze spotykali się z tym samym: władza zrobi co chce, bo władza wie lepiej.  Głos sprzeciwu mieszkańców jakby nie docierał do naszej lokalnej władzy.  Pisaliśmy o tym, jak radni odrzucają setki uwag podpisanych przez setki mieszkańców – sąsiadów.  Pisaliśmy jak traktując w chamski sposób mieszkańców na komisjach czy sesjach, wyrażane jest lekceważenie dla współmieszkańców.  Niestety radni ( z drobnymi wyjątkami), ani burmistrz jakby nie widzieli w nas przez trzy lata tej kadencji sąsiadów, a widzieli w naszych sprzeciwach opinię osób, którym nic się nie podoba i którzy z gruntu racji mieć nie mogą.  Każdorazowo niemal wprost mówili do nas swoim zachowaniem: protestujcie sobie, piszcie uwagi i podpisujcie petycje, ale my wygraliśmy wybory, my rządzimy i mamy was ….

Sytuacja wydaje się identyczna do tej sprzed lat czterech: władza znowu z jednej strony liczy na sklerozę tej części mieszkańców, która przez kadencję borykała się z lekceważeniem przez rządzącą ekipę i z drugiej na niewiedzę tych, którzy w ciągu kadencji sprawami miasta się nie interesują.  Dowiedzieliśmy się właśnie, że burmistrz Balcerek i związani z nim radni przygotowują list do mieszkańców – sąsiadów!  Powołują się w nim na zapis Strategii, który mówi, że Puszczykowo to „wyjątkowe miasto, szanujące ludzi i środowisko”.  Teraz burmistrz i radni piszą o szacunku do nas-sąsiadów, o którym zupełnie przez trzy lata zapomnieli, choćby wtedy gdy kilkaset uwag do planu zagospodarowania wrzucali do śmietnika bez zmrużenia oka.  Nie widzieli w nas wtedy sąsiadów.  O szacunku do mieszkańców zapomnieli, gdy wbrew głosom zainteresowanych zaplanowali zabranie części działek pod poszerzenie ulicy np. na Klasztornej.  Z treści listu możemy się dowiedzieć, że radni i burmistrz chcą się spotykać z mieszkańcami!  Gdzie byli wcześniej i dlaczego nie poszli zapytać mieszkańców Klasztornej co ci o ich pomyśle sądzą? Radni i burmistrz chcą znać nasze zdanie i wsłuchiwać się w nasze opinie, które jeszcze  tak niedawno zupełnie lekceważyli.   Nagle sobie przypomnieli o Strategii i szacunku do  ludzi, choć gdy ja kilka miesięcy temu skarżyłem się im na hałas z zakładu produkcyjnego, który zgodnie z lokalnym prawem nie powinien istnieć i powoływałem się na tę samą uchwaloną przez nich Strategię – wywołało to tylko ich śmiech i całkowite lekceważenie.  Może ja na szacunek nie zasługuję.

Ten sam burmistrz Balcerek, który pozwolił (moim zdaniem bezprawnie) wyciąć hektar lasu na terenie Wielspinu, teraz pisze o szacunku do środowiska!  Obecnie planuje wycinkę lasu pod drogę, wcześniej historycznych dębów pod poszerzenie innej – też w imię szacunku dla środowiska?  Ten sam burmistrz, który pozwolił pod oknami mieszkańców wybudować market, który zabierze im spokój, zaczął dostrzegać w tych mieszkańcach „sąsiadów”. O przykładach chamskiego wręcz zachowania radnych  i burmistrza pisaliśmy, nie będziemy do nich wracać, ale przecież mamy je w żywej pamięci.  Takie przykłady mogę podawać jeszcze długo.  Sprawujący władzę albo mają sklerozę, albo liczą, że sklerozą wykażą się mieszkańcy i znowu ich wybiorą, i znowu pozwolą przez kilka lat sobą w taki sam sposób rządzić.

Gdyby wybory były co roku, moglibyśmy być spokojni: burmistrza Balcerka moglibyśmy spotkać na ulicy, radni wsłuchiwaliby się w nasze głosy, zaraz po wyborach nie zapominaliby o programie z którym szli do wyborów, a rządzący nami ludzie z Dopiewa zachowywaliby się, jakby zależało im na Puszczykowie i jego mieszkańcach.  Niestety wybory są raz na lat kilka  – liczyć na to nie można i to od nas zależy, czy znowu damy się nabrać.  Czy i tym razem większość mieszkańców Puszczykowa uwierzy w puste słowa i przedwyborcze puste deklaracje?  Nieuchronnie idą wybory: burmistrz walczy o miejsce pracy dla siebie i ekipy z Dopiewa na kolejne 5 lat ( bo i co oni by zrobili jakby Balcerka mieszkańcy nie wybrali?), a jego radni walczą o kolejne lata, w których będą mogli odbierać diety i … mieć nas w nosie.

Krzysztof J.Kamiński

Przypominam o jutrzejszym spotkaniu w sprawie tunelu: 18.30 – Sala Jana Pawła II

Komentarzy: 81 o “Idą wybory !

 1. Dziękuję Panie Krzysztofie za to podsumowanie. Jest prawdziwe aż do bólu , a opisane sytuacje w rzeczywistości miały miejsce.
  Niejednokrotnie doświadczyliśmy na „własnej skórze” takiego traktowania, o jakim Pan pisze.
  Wielu z nas wycofało się z aktywnego uczestnictwa w sesjach czy w innych posiedzeniach Rady Miasta.
  Nikt bowiem nie lubi być lekceważony, obrażany, i traktowany, jak intruz.
  Nikt nie lubi, gdy nazywa się go oszołomem, tylko dlatego, że broni swojego miejsca do życia, swojego „zielonego miasta -ogrodu”. Nikt nie lubi, gdy podczas swojej wypowiedzi widzi radną pukającą się w czoło i przewracającą oczami. Nikt nie lubi, gdy radni stroją głupie miny, a na ich ustach widoczny jest drwiący uśmieszek.
  Nie chcę listu od Pana Balcerka i jego ekipy.
  Nie będę go nawet czytać .
  I nie będę na niego głosować.
  Swoje zdanie na temat jego rządów mam nie od dziś. Na temat tych radnych -klakierów też.

 2. Dwie kadencje i koniec.
  Zagłosuję na każdego bez wyjątku nawet jak przyjedzie Tymiński byle zakończyć ten przykry epizod w historii Puszczykowa który nazywa się KWW Normalni. Przez nich Puszczykowo cofnęło się do epoki gierka.
  Wyborca normalny.

 3. Według rozmów ludzie są już zmęczeni tą samą eką od lat u władzy, burmistrzem z Dopiewa i tym starostą, tymi ich propagandzistami, ludzie chcą czegoś nowego. Zmęczeni są niepokojami , nie podobają im się inwestycje drogowe, kolejowe i ta hala, takiej nowoczesności nie chcą. Według nastrojów Zieloni mają szansę na duże zwycięstwo byle tylko ich liderzy zachowali się MĄDRZE. Bez majoryzowania własnych szeregów.

 4. Nie chcę listu od p.Balcerka i jego ekipy!!!!
  Nie dam się już nabrać.Oby tylko nowi ludzie nie zawiedli nas jak ci którzy MUSZA ODEJŚĆ!!!!!

 5. Zieloni Puszczykowscy popierają najnowocześniejsze światowe trendy w sztuce i architekturze:
  1. CLASSIC DESIGN
  2. ECO ARCHITEKTURĘ

  1. Nie wiem niestety czym jest „classic design” w zarządzaniu miastem, ale mam nadzieję, że Zieloni postawią raczej na rozwój zrównoważony, i nie tylko jeśli chodzi o chaty kryte strzechą, ale dostawy energii (odnawialnej), oszczędzanie energii i ochrona środowiska w ujęciu systemowym etc etc. To jest najważniejsze, choć już nie tak spektakularne jak światowe trendy w sztuce czy architekturze. Chwytne slogany to za mało, choć są oczywiście cool.

   1. Pani Aniu domy się buduje dla użytku wewnętrznego, trzeba sobie w końcu zdać z tego sprawę; Szpital ma wnętrza, Urząd Miasta ma jakieś wnętrza, hala sportowa, Mimoza także będzie miała wnętrza; speluny też mają wnętrza. Pani powinna dokonać wyboru czy tak jest to ważne czy nie, to nie ma żadnego znaczenia MOGĄ BYĆ SPELUNY, ważne są tylko decyzje, pozwolenia, uzgodnienia, kosztorysy, pani ,,dostawy energii (odnawialnej), oszczędzanie energii i ochrona środowiska w ujęciu systemowym etc etc. brrrrrrr.
    Nie będę tu robił dłuższego wykładu co to jest classic design ale najogólniej to jest wyższa szkoła projektowania wnętrz klasycznych w architekturze zabytkowej i współczesnej; mam niestety obawy, na podstawie tego co buduje establishment około urzędowy, że Mimoza jeśli w ogóle powstanie to będzie BETONOWO SZARA lub grafitowo- asfaltowa.
    Zieloni zatem popierają
    1. CLASSIC DESIGN
    2. ECO ARCHITEKTURĘ
    Choć nawet niektórzy sobie nie zdają z tego sprawy.

    1. Pani Anno, powiem prościej czym jest classic design i eco architektura w zarządzaniu miastem:
     1. Classic design – gdy modernizuje się zabytek na przykład budynek urzędu na Podleśnej który jest zabytkowy to nie trzeba go przerabiać na współczesną modłę przez doklejanie mu obcej formy szklarni z czerwonym wejściem…
     Klasyczna estetyka jest ponad czasowa, można ją interpretować współczesnymi środkami, w Puszczykowie najlepszym przykładem jest Hotelarnia, Sportoteka też ma frontową elewację w klasycznej formie choć jest nowoczesna, gorzej już z pozostałymi elewacjami, no i tak dalej.
     2. Eco architektura – gdy na przykład tunel pod torami ma formę lejkową to znaczy że brzegi są nasypem ziemnym obsadzonym roślinnością dekoracyjno-zbrojącą (zwarty system korzeniowy zabezpiecza skarpę przed osuwaniem się) przez co budowla nieinwazyjnie wpisuje się w otoczenie, jest w ten sposób przyjazna dla oka i otoczenia,
     lub gdy żelazna balustrada ma nie gryząco niebieski kolor a zielony, lub gdy elewacja frontalna Sportoteki jest obłożona drewnem, gdy Hotelarnia ma dach pokryty trzciną (współczesną, ognioodporną) i tak dalej, to wszystko są formy, materiały i kolory naturalne i przyjazne.

     ———————————————————————————————————
     Tak się zrobiło że ze stylami architektury i sztuki powiązane były i są systemy polityczne; ze sztuki wypływają jak z niewidzialnego źródła normy postępowania i porządki prawno-administracyjne.
     ——————————————————————————————————–

     Nie bez powodu komunizm upodobał sobie szare mundurki i modernizm a neoliberalizm neomodernizm architektoniczny i minimalizm, żeby budować:
     1. szybko
     2. dużo
     3. tanio
     – jak najmniej dać ( komfortu mieszkania ludziom) jak najwięcej wyjąć (zysku propagandowego i finansowego).

     Przeciwnie, classic design i eko architektura szanują:
     1. Tradycję historyczną.
     2. Estetyczny i funkcjonalny komfort odbiorcy.
     3. Wysokie umiejętności projektanta i wykonawcy.
     ———
     Pani Anno, czy ma to coś wspólnego z zarządzaniem miastem ?
     Chyba dużo, oj dużo, BARDZO DUŻO ! Może to nawet najważniejsza rzecz.
     M

     1. Dziękuję za lekcję architektury, ale jestem z wykształcenia architektem, co więcej o profilu sustainable design. I bardzo dobrze się orientuję w temacie – zarówno jeśli chodzi o historię architektury jak i trendy, też te światowe. Jednak dla miasta sam wygląd architektury to nie jest niestety najważniejsza rzecz. Jeśli rozważa się załóżmy kandydowanie do władz miasta, to kolor balustrady balkonu to naprawdę jeszcze za mało. Bardzo bym chciała, żeby Puszczykowem zarządzał ktoś, kto ma pojęcie o właśnie energii – i to jest najważniejsze, niestety. Od oszczędzania, przez dostawy po produkcję. Dla planistów i władz miasta powinna to być podstawa. Oczywiście estetyka też jest ważna, ma być ładnie i w stylu, w nawiązaniu do tradycji ale i nowocześnie, to jest (dla mnie akurat) oczywiste. Może po prostu opacznie zrozumiałam Wasz komentarz – artykuł jest o wyborach samorządowych. Marzyłabym o kandydaturze Zielonych, których wspieram, tylko tu naprawdę zamiast… albo inaczej – oprócz – estetyki, ważna jest też etyka i energia. I chodzi mi tu o demokrację energetyczną, przykładu nie trzeba szukać daleko, choć niestety jest jednym z niewielu – Instytut Zielony Darka Szweda I Beaty Maciejewskiej, którzy całkiem sprawnie realizują postulaty w Słupsku. Puszczykowo ma ogromny potencjał, żeby stać się naprawdę zielonym miastem, nie tylko dlatego, że ma (jeszcze) dużo drzew.

      http://zielonyinstytut.pl/zielone-miasto-nowej-generacji/

     2. Pani Anna tu poniżej mówi ,,… Jednak dla miasta sam wygląd architektury to nie jest niestety najważniejsza rzecz. …”, co proszę ? I pani mówi takie coś, i pani jest architektem ? Pytam wobec tego co dla pani jest architekturą – jeśli nie wyrazem zewnętrznym funkcji i formy ? Jak nie celem budowania. Jak tego nie ma to nie ma architektury, jest proszę pani BUDOWNICTWO. Speluna.
      Pani mówi ,,.. Jeśli rozważa się załóżmy kandydowanie do władz miasta, to kolor balustrady balkonu to naprawdę jeszcze za mało….” , a NIE , nie prawda , jeśli ktoś w tak prostej kwestii nie potrafi podjąć prostej logicznej racjonalnej decyzji dopasowania koloru i kształtu do funkcji i otoczenia to nie potrafi podjąć dobrej decyzji w żadnej innej kwestii czyli nie nadaje się do tego żeby radzić społeczności a już zwłaszcza jej przewodzić. Jak nie potrafi sam niech zwróci się do kogoś kto potrafi , można i tak. Diabeł tkwi w szczegółach, z drobiazgów składa się każda konstrukcja. Gdy jakiś drobiazg konstrukcji jest wadliwy całość wali się ludziom na głowy. Proszę, czy pani nie widzi jakie

      Puszczykowo jest ZAPUSZCZONE w drobiazgach:
      1. zieleni miejskiej,
      2, małej architekturze,
      3, dizajnie miejskim: lampach ulicznych, barierkach, koszach na śmieci, tablicach ogłoszeniowych, byle jakim i chaotycznym dizajnie reklamowym,
      WIOCHA. Popegeerowska wieś.

      To że ja podnoszę wygląd architektury (i porządek urbanistyczny) nie należy tu odbierać że innym dziedzinom nie należy się ich miejsce, na przykład specjalności sustainable design, jednakże trzeba pamiętać o kolejności zdarzeń i o właściwej hierarchii która mówi co jest celem architektury; – użytkownik ze wszystkimi jego potrzebami funkcjonalnymi i duchowymi, prawda? ESTETYKA klasyczna mówi: DOBRO PIĘKNO PRAWDA, proszę bardzo jest i etyka i energia też, POZYTYWNA. W spelunie na betonowym klepisku nie chcieli byśmy mieszkać, prawda ? Nie chcemy upodobnić Puszczykowa do Komornik w strefie industrialnej i porze pełnej aktywności, czy dla przykładu akustycznie opłotowanego fragmentu Lubonia przy Zakładach Ziemniaczanych, prawda ?

      Niestety sprawy biorą obrót w tym właśnie złym kierunku, więc nie można milczeć.

      Nazywamy siebie Zieloni; umownie od lasów i ogrodów Puszczykowa, od Bloga Zielone Puszczykowo, od byłego SPP i Kuriera w zielonej okładce, generalnie od zrównoważonego rozwoju Puszczykowa – miasta ogrodów. Estetyka miasta nam jest NIEOBOJĘTNA. Pani specjalność sustainable design jest w oczywisty sposób spokrewniona z tymi hasłami więc powinniśmy się właściwie zgodzić ze sobą.
      Zielonych jest wielu, tysiące, jedni będą tylko mówić i pisać, inni kandyddować i inni na nich głosować. Liczymy że zielonych w Puszczykowie jest co najmniej 9 i pół tysiąca.
      M

     3. Pisałam, że estetyka jest ważna i to jest oczywiste i jasne jak słońce. Przecież każdy widzi, że estetyka i architektura w mieście pozostawiają wiele do życzenia.
      Tak, zgadzam się, że mamy podobne podejście i podobne wartości (te same). Chciałam raczej dodać coś do Waszych postulatów, nie ujmując estetyce. Zwrócić uwagę na coś, o czym mało kto mówi, a jest równie istotne. Nie wiem tylko czy ta wymiana uwag tu na forum ma sens, było by milej bez osobistych wycieczek i agresji w dyskusji. Więc nie ma co. Zostańmy przy zielonych ogrodach.

     4. Pani Aniu, cieszę się ilekroć mogę przeczytać komentarz wnoszący nowe spojrzenie na poruszone zagadnienie, rozszerzający moją wiedzę (kogeneracja:).
      Proszę się nie zniechęcać osobistymi wycieczkami i agresją M, proszę pisać. M co prawda wszystko umie, ale ja i może inni mieszkańcy chętnie skorzystamy ucząc się od siebie.
      PS Kazik miał 12 groszy, a ja nadal mam 12 złotych 🙂 Pozdrawiam

   2. Brakiem smaku uranistycznego jest umieszczenie latarni na działkach prywatnych przy ul. Powstańców Wielkopolskich.

 6. Setki lat Puszczykowo było wymarzonym miejscem do zamieszkania, a przyszedł sobie taki Balcerek i postanowił zrobić z Puszczykowa drugi Luboń. Miasto przelotowe z betonem zamiast drzew. Mieszkańców może ma Pan gdzieś, ale z czasem Historia na pewno Pana rozliczy.

 7. Zieloni Puszczykowscy są przeciwni SKANSENOWI MODERNIZMU w Puszczykowie jaki popiera gmina i starostwo:
  1. styl wyremontowanego szpitala 2. styl hali widowiskowo sportowej 3. styl wyremontowanego posterunku policji i Społem na Poznańskiej 4. styl dobudówki urzędu 5. styl tunelu na Mickiewicza
  5. styl wizualizacji tunelu na 3 Maja

  Modernizm architektoniczny – kierunek zapoczątkowany na początku XX wieku, negujący klasyczną tradycję, triumfy święcił w latach 60 – 70 tych XX wieku. W Polsce utożsamiany z budownictwem gierkowskim wielkiej płyty, osiedli Ursynów w Warszawie, Rataje i Winogrady w Poznaniu. Styl nazywany od idei corbusierowskich utopią architektoniczną, polegającą na deprecjonowaniu walorów wizualnych budynku, cech dekoracyjnych, propagujący skrajny funkcjonalizm, deprecjonujący znaczenie różnorodności materiałów i barw w elewacjach domów, lekkości i finezji form, styl propagujący dominujące biele i szarości, beton, puste ściany, powtarzalne segmenty, wielkie wymiary.

 8. Piszecie żle o Balcerku, ale jeszcze gorzej postrzegany jest KRZYSZTOF KAMIŃSKI. Wiem to z rozmów z mieszkańcami. NIE ma szans na szczęście- milcząca większość się z was śmieje. Mam nadzieję że pokaże się ktoś do zaakceptowania..

  1. Można na wszystko przymknąć oko ale gierkowskiego modernizmu w XXI wieku nie da się wybaczyć.

  2. Niektórzy ludzie mają nadzwyczajne zdolności:
   1. Albo słyszą wewnętrzne głosy milczącej większości.
   2. Albo rozmawiają z milczącą większością która przecież nic nie mówi.
   3. Albo zmyślają.
   A co ma AN przeciw panu Kamińskiemu, przecież on jeszcze nie sprawował żadnej kierowniczej funkcji w Puszczykowie ? Może poza wykreowaniem jednego poborowego na radnego.

   1. A dlaczego nie Kamiński?
    Dlatego, że prowadzi blog „Forum Puszczykowo” , dzięki któremu mieszkańcy dowiadują się o wszystkim, co dzieje się w Puszczykowie?
    Dlatego, że budzi świadomość wśród nas?
    Dlatego, że jest w stanie realnie zagrozić aktualnej ekipie?
    Dlatego, że jest alternatywą dla tej skompromitowanej władzy?
    Dlatego, że pisze prawdę ?
    Zagłosuję na Pana Krzysztofa Kamińskiego, jeśli zdecyduje się kandydować.

  3. AN – z jakimi mieszkańcami rozmawiasz? Wszyscy moi znajomi mają dość Balcerka i zagłosują na Kamińskiego.

  4. Dużo złego można powiedzieć o aktualnie rządzących Puszczykowem.
   A co złego można napisać o Panu Krzysztofie Kamińskim?
   Przecież on jeszcze nie rządził. Nie wydawał żadnej decyzji.
   Jego „winą” jest to, że ma inną wizję Puszczykowa, niż władza na Podleśnej.
   Że chce zielonego , spokojnego miasta, a nie betonowej metropolii.
   Jak ja i wielu innych.

  5. AN; 20 marca 2018
   Piszecie żle o Balcerku, – nieprawda, piszę się PRAWDZIWIE o Balcerku.
   Gdyby robił dobrze a nie źle dla wszystkich mieszkańców a nie garstki sportsmenów pisano by o nim dobrze. PROSTE ?

  6. Jeśli wygra „milcząca większość” to na tym betonowym naszym Rynku powinien powstać pomnik.
   Pomnik „trzech małpek” – Mizaru, Kikazaru, Iwazaru, czyli symbolu tych, którzy nie widzą, nie slyszą i nie mówią o tym,co złego dzieje się w Puszczykowie.

   1. Można mówić i pisać o tym, co złego dzieje się w Puszczykowie w kontekście do Forum, Redakcji Forum, forumowiczów lub osób jawnie sympatyzujących z Forum.

    1. Burmistrz jest mega dobry. Nie szczędzi grosza na sport i sportowców popieralismy go i bedzie my popierac. Imprezy sportowe na stałe weszły do kalendarza Puszczykowa, duzo osób dzieki dofinansowaniu moze brac udzial w tych imprezach. Dziekim jego wsparciu powstała i hala i Sportoteka dziękujemy!

     1. wiersz 25 sportowców plus 1, pt:
      Łubudubu

      Łubudubu łubudubu,
      niech nam żyje prezes naszego klubu.
      —–
      SPORTOWCY; 20 marca 2018
      Burmistrz jest mega dobry. – dla 25 osób plus 1
      Nie szczędzi grosza na sport i sportowców – dla 25 osób plus 1
      popieralismy go i bedziemy popierac. – 25 osób plus 1
      Imprezy sportowe na stałe weszły do kalendarza Puszczykowa,- balangi wyjazdowe 25 osób plus 1
      duzo osób dzieki dofinansowaniu moze brac udzial w tych imprezach. – 25 osób
      Dziekim jego wsparciu powstała i hala – dla 25 osób plus 1
      i Sportoteka – nie jest za prywatne pieniądze ?
      dziękujemy! – dziękujemy za poufną informację

     2. Życie w miasteczku takim jak Puszczykowo nie sprowadza się tylko do sportu. A to chyba jedyna dziedzina, na której zna się obecny włodarz miasta. To dużo za mało. Oprócz popierania sportu trzeba mieć jeszcze wizję miasta, w którym mieszkają nie tylko sportowcy.

     3. Tak, dla sportowców Puszczykowo to raj, tyle, że mieszkają tu też inni ludzie, którzy niekoniecznie uprawiają sport, albo których nie stać na wejście do tych nowoczesnych obiektów sportowych. Mieszkańcy nie mają wiele z tego, że stoi Sportoteka. Czy są darmowe karnety dla mieszkańców? Albo choćby ze zniżką? (pytam, bo nie wiem)

 9. Też chętnie zagłosuję na Kamińskiego, jeśli oficjalnie powie tunelowi NIE. Ale poki co, jeszcze parę artykułów wstecz, w komentarzach wypowiedział się na TAK. Więc czekamy na oficjalne stanowisko wobec tego jakby nie było istotnego zagrożenia.

  1. Proszę napisać konkretnie kiedy opowiadałem się za budową tunelu na 3 Maja? Zawsze byłem zwolennikiem budowy tunelu na drodze wojewódzkiej, więc proszę nie wprowadzać forumowiczów w błąd. Pozdrawiam

   1. Komentarz pod artykułem ” tłusty czwartek na przejezdzie” Krzysztof J.Kamiński; 25 lutego 2017
    Co do tunelu: dobrze życzę mieszkańcom i dobrze aby taki tunel powstał….

    1. Szanowny Panie/i – ponad rok temu nikt o jakimś konkretnym tunelu nawet nie wspominał, tunel „zaistniał” w jakimś anonimowym komentarzu na zasadzie „jedna pani drugiej pani”. Powoływanie się więc na ogólną moją wypowiedź sprzed roku, w której nie wskazywałem lokalizacji, a jedynie zwracałem uwagę na nierozwiązane problemy związane z korkowaniem Dworcowej w związku z pomysłami marketowymi, to małe z pani/a strony nadużycie. Nie mam zamiaru tłumaczyć się z przypisywanych mi przez panią/a opinii, gdyż wielokrotnie w dyskusjach wyrażałem swoje zdanie – tunel tak, ale tylko na ul. Mocka. Pozdrawiam

     1. Ok, w takim razie przepraszam. Cieszę się że jest Pan przeciwny budowie tunelu. Pozdrawiam.

     2. Wyskoczyli z tym tunelem , jak przysłowiowy „Filip z konopi”.
      O co tu na prawdę chodzi?

     3. A nie było wtedy dyskusji na RM gdzie dokładnie podano lokalizację? Sam Bartłomiej Wróblewski wiele zrobił żeby ten tunel był. I to dzięki niemu miasto dostanie 4 miliony. Panie Kamiński tunel jest dla karetek które ratują mieszkańców Puszczykowa.

     4. do „puszczykowianki” i innych miłosników tunelu

      Co wy ciągle z tymi karetkami ??? Do tej pory nie było tunelu i co , karetki teleportowały sie nad zamknietymi torami ???

     5. Hm. Nie dalej jak wczoraj widziałam w archiwaliach tego forum artykuł na temat projektowanego tunelu z mapką z naniesionym projektem w Puszczykówku. Musiał to być 2015 lub 2016 rok bo dalej nie patrzyłam. Szukałam zupełnie czego innego więc nie zwróciłam szczególnej uwagi ale jak zobaczyłam ww. komentarz chciałam to sprawdzić. No i nie mogę tego artykułu znaleźć. Hm.

     6. Żadnych tekstów nie usuwamy. W latach 2015/16 o tunelu nikt nie myślał nawet.

  2. To facet który od początku tworzył to Forum w jednym celu- aby objąć władzę. Pamiętacie jak bardzo protestował przeciwko hali? Teraz o niej nie pisze. Odpuścił już temat marketu, bo widzi że tym nic nie zwojuje. Najśmieszniejszy był jego stosunek do odstrzału dzików- najpierw prosił urząd o odstrzał aby następnie przeciw odstrzałowi zaprotestować.. Kabareciarz. Jest za a nawet przeciw.. Gorzej,gdy taki kabareciarz zachce zostać kimś odpowiedzialnym za coś. Bo na razie Kamiński za nic nie jest odpowiedzialny, więc wszystko może krytykować.

   1. Szanowny AN -cóż to za zarzut, że stworzyłem to Forum aby objąć władzę? (nawet gdyby była to prawda). Czy działam niezgodnie z prawem, albo na koszt mieszkańców?
    O hali pisałem, że jej budowa spowoduje wzrost miejskiego długu i niestety miałem rację, mimo że władze zapewniały, że będzie inaczej.
    W sprawie marketu miałem i mam stale ten sam pogląd.
    Do inwektyw nie będę się odnosił. Sam o sobie wystawia Pan świadectwo : pluć na mnie na mojej stronie – szczyt bezczelności.

    1. Ja na Pana nie pluję. Po prostu piszę prawdę. Pana strona? A ja myślałem że to jakaś redakcja i forum mieszkańców. Poza tym to nie moje zdanie a znacznej części mieszkańców,

     1. Panie AN – kabareciarzu ( wg Pana to nie obraźliwe). Skoro ja ponoszę koszty, odpowiedzialność i czas, również aby takie jak pana nic nie wnoszące, pełne agresji komentarze zatwierdzić, to chyba mogę napisać zgodnie z prawdą,że to z prawnego punktu widzenia moje medium, dla mieszkańców Puszczykowa.

   2. do AN: proponuję, by Pan założył swojego bloga i tam przedstawiał osiągnięcia Burmistrza i Rady Miasta.
    Pana komentarze wystawiają świadectwo Panu, choć Pan nie zdaje sobie z tego sprawy.

    1. A ja dodam do „AN”, aby ten forumowicz miał odwagę I przyzwoitość I się nam przedstawił. Nie przystoi korespndować z osobą znaną z zaszczytów,z współzałożycielem FP.. incognito. Pozdrawiam.

  1. ze specustawy: ,,…Ustawodawca wprowadza także odgórne progi wysokości zabudowy – 3 kondygnacje na obszarach wiejskich i w miastach do 30 tys. mieszkańców, 4 kondygnacje w miastach do 100 tys. oraz brak ograniczenia w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Nieodpowiedzialnym jest dopuszczenie odniesienia się do budynków zlokalizowanych w odległości 3 km od planowanej inwestycji.”
   – to jest dobre dla Puszczykowa, starosta nie będzie mógł postawić bloków przy szpitalu.
   To co wam się nie podoba w tym projekcie ustawy, obywatelu Puszczykowa który nie lubisz Wróblewskiego ?

   1. Ta ustawa otwiera drogę do niekontrolowanego budowania bloków mieszkalnych wbrew zapisom w MPZP.

 10. puszczykowianka; 20 marca 2018
  A nie było wtedy dyskusji na RM gdzie dokładnie podano lokalizację? Sam Bartłomiej Wróblewski wiele zrobił żeby ten tunel był. I to dzięki niemu miasto dostanie 4 miliony. Panie Kamiński tunel jest dla karetek które ratują mieszkańców Puszczykowa.
  – tunel patentu Urzędu Miasta ma mieć oprócz chodnika i ścieżki rowerowej 2 pasy ruchu i wysokość normatywną czyli pełną przejezdność ciężarówek, to co gadasz puszczykowianka że to tunel w trosce o karetki pogotowia.
  —-
  Troska o karetki pogotowia polegała by na tym że robi się tunel kameralny jako pieszo-jezdnię z ruchem wahadłowym. Taki wzór tunelu jest przy drodze 430, na wprost składu nagrobków w Łęczycy PKP zrobiło tunel (!) dla jednego domu leśniczówki Kątnik nad Wartą.

 11. Tak tak karetki, bezpieczeństwo. To jest idealne opakowanie tego produktu i dlatego tunel powstanie. Ale dzięki specustawie mieszkanie+ oraz dzięki dobrej zmianie pojawią się blokowiska dokładnie tam, gdzie decydenci wskażą palcem. Nie ma znaczenia studium, nie ma znaczenia mpzp. Cofamy się do średniowiecza.

  1. Przeczytajcie najpierw dokładnie spec ustawę zanim zaczniecie ludzi straszyć PIS-em; stoi jak wół napisane:

   ,,…Ustawodawca wprowadza także odgórne progi wysokości zabudowy – 3 kondygnacje na obszarach wiejskich i w miastach do 30 tys. mieszkańców, 4 kondygnacje w miastach do 100 tys. oraz brak ograniczenia w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Nieodpowiedzialnym jest dopuszczenie odniesienia się do budynków zlokalizowanych w odległości 3 km od planowanej inwestycji.”

   Nie wiem czy ktoś nie zrozumiał co tam napisane? Pewnie tylko oparł się na przekazie TVN albo czytał Wyborczą i dlatego wprowadza w błąd i straszy, to tłumaczę że w Puszczykowie które ma około
   10 000 osób NIE WOLNO BUDOWAĆ BĘDZIE POWYŻEJ 3 KONDYGNACJI. A starosta chciał bloki minimum 5 piętrowe powołując się na ,,dobre sąsiedztwo” z gierkowskim blokiem dla pielęgniarek.
   To mu ta spec ustawa krzyżuje plany. Oczywiście spec ustawa ideałem nie jest ale jak pokazało doświadczenie PIS przyciskany przez opinię publiczną potrafi się wycofać w przeciwieństwie do nie słuchającej ludzi tylko szemrany biznes PO co przerabiane jest w Puszczykowie.

   1. Problemem nie jest wysokość bloków tylko omijanie MPZP. Jeżeli deweloper dogada się z Radą i Burmistrzem to może budować gdzie chce.

    „Art. 6. 1. W przypadku zamiaru realizacji inwestycji mieszkaniowej lub inwestycji towarzyszącej na terenie, dla którego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje tych inwestycji lub inwestycja w jakimkolwiek zakresie jest niezgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, inwestor występuje z wnioskiem o wyrażenie zgody na realizację tych inwestycji do właściwej miejscowo rady gminy.”

    1. Panie Karczewski jeśli spec ustawa zostanie uchwalona będzie prawem nadrzędnym i żadna gmina i żaden burmistrz ani starosta z całą radą nie są w stanie tego unieważnić, żadnym MPZP ani żadną własną decyzją arbitralną. Mówiąc najprościej jak wejdzie ta ustawa to uratuje Puszczykowo przed blokami przy szpitalu i wszędzie.
     —————————————————————————————————————
     Tu jesteś:gazetaprawna.plPrawo
     Uchwała rady gminy sprzeczna z prawem jest nieważna z mocy prawa

     Organy nadzoru nad samorządem terytorialnym sprawują kontrolę przestrzegania przez gminę praworządności. W razie stwierdzenia, że uchwała lub zarządzenie jest sprzeczne z prawem, organ ten wydaje rozstrzygnięcie nadzorcze, które pozbawia je mocy obowiązującej.

     1. No jak by to powiedzieć? Artykuł 6.1 tej ustawy stanowi inaczej niż Pan/ Pani napisał/a. Wg jej zapisów bloki do 3 kondygnacji można w Puszczykowie wybudować GDZIE TYLKO SIĘ ZMIESZCZĄ i żadne plany miejscowe (MPZP) tego typu inwestycji nie dotyczą i jej nie zatrzymają. I tylko Rada i Burmistrz stanowią przeszkodę, a nie prawo miejscowe. Dotychczasowe doświadczenia (kilkuletnia walka o teren na Moniuszki pod budowę marketu o dużej powierzchni) pokazują, że Rada i Burmistrz są przychylni takim inwestycjom i tak samo może być z planami wciskania gdzie się da bloków mieszkalnych.

  2. W średniowieczu był wielki porządek przestrzenny. Jest on odczuwalny do tej pory – średniowieczne miasta, ich rynki, siatki ulic są regularne i pozostały czytelne do dzisiaj.

 12. A tak z ciekawości – ile kosztowałoby uczciwe, prawnie wiążące ( w przypadku odp. frekw.) referendum w sprawie tunelu ?
  Czy koszt nie byłby porównywalny z zaangażowaniem firmy ankieterskiej?
  Czy koszt ankiet to rzeczywiście 30 000 PLN?
  Czy w takim razie był przetarg na wyłonienie firmy ankieterskiej? Czy było ogłoszenie w BIP? – bo jeśli nie – to chyba KTOŚ powinien się temu przyjrzeć…

  1. W temacie – zadałam dzisiaj pytanie na fb ” Jan Łagoda dlaczego wzorem np. BO nie przeprowadza się w naszym mieście konsultacji społecznych drogą elektroniczną plus umożliwienie wypełnienia formularza z pytaniami zamieszczonego w Echu Puszczykowa dla osób bez dostępu do internetu z możliwością wrzucenia do wystawionego w kilku miejscach w mieście pojemnika? ”
   Czekam na odpowiedź.

 13. Do AN całe szczęście że tak piszących o Panu Kamińskim jest przez lata tak niewielu ,a takich klakierów jak AN szczątkowa ilość ,wystarczy prześledzić wpisy całych miesięcy i lat ,dostępne jest przecież archiwum które można prześledzić więc AN do roboty ,a nie obrażania nas wswzystkich bo tylko dzięki takim osobom jak SZANOWNY PAN KAMIŃSKI możemy się wypowiedzieć jak dawniej na łamach Kuriera,a nie w lokalnej Trybunie /Kojarzonej z tą z PZPR/

 14. Temu wszystkiemu to już dawno powinna się przyjrzeć instytucja o nazwie CBA ale na razie chyba ta instytucja szuka większych rekinów

 15. Jeśli pan chce 3 piętrowe domy nazywać blokami to proszę. Starostwo chciało 5 i więcej piętrowe i to mu zabroniła by spec ustawa. Na razie jeszcze jej nie ma to projekt. Co do przychylności rady i burmistrza takim planom odpowiem pytaniem a czy dotychczasowe prawo im stało w czymkolwiek na drodze ? Wycinania drzew i lasów Wielspinu, wznoszenia hali gierkowskiego budownictwa, budowania szeregowców na Górnym Puszczykowie ? Problem jest prosty, chcecie zachować Puszczykowo miasto-ogród wybierzcie radnych i burmistrza którzy to zagwarantują.

  A żeby wygrać wybory trzeba być mądrym politycznie, polega to w skrócie na tym aby zjednać dla swojego programu i swoich kandydatów sympatię jak największej liczby wyborców.
  SYMPATIĘ. SYMPATIĘ. SYMPATIĘ.
  Natomiast takie bezmyślne wystąpienia jak dla przykładu protest przeciw blondynkom tańczącym Zumbę raz w roku lub stygmatyzowanie na palących węglem i gazem jako lepszych i gorszych mieszkańców przyniesie tylko klęskę. PUSZCZYKOWA MIASTA OGRODÓW.

  Logika myślenia politycznego jest prosta, chcesz wygrać wybory ?
  NIE WAŻNE CZY TWOJA SPRAWA JEST SŁUSZNA WAŻNE CZY ZJEDNASZ DLA NIEJ SYMPATIĘ WIĘKSZOŚCI WYBORCÓW ! Okrutne ale prawdziwe. Dlatego wygrali normalsi chociaż kto znał sprawy od podszewki i bywał na ich mitingach wyborczych musiał dostrzec co to jest za ,,szpetny towar w przyzwoitym opakowaniu”.
  Tak też będzie z tą spec ustawą i blokami w Puszczykowie, od ludzi będzie zależało, wyłącznie od ludzi czy będą bloki czy nie. No ale że staroście spec ustawa krzyżuje szyki z tymi blokami gierkowskimi przy szpitalu to fakt; tyle lat starania i tu pac…

 16. Wszystko wskazuje na to ,że Jacek Jaskowiak przegra wybory samorzadowe w Poznaniu. Jakies 3/4 mieszkancow ma go dośc.

 17. Pani Marecka, pani coś chyba się pomyliło, czy to jest Forum Puszczykowa , miejsce osobistych wypowiedzi, odpowiedzi, nawet ostrych i agresywnych ale o sprawach miasta i okolicy, i prawdziwych jacy ludzie tu mieszkają, czy jakiś uniwersytet wiedzy powszechnej merytoryczno-naukowych KULTURALNYCH elaboratów wygłaszanych w miłej cieplarnianej atmosferce wśród garstki ziewających słuchaczy ? Pani poszukuje wiedzy ? Ale jakiej, o Puszczykowie ? To proszę przychodzić na spotkania do Kościoła, uduchawiają takie spotkania. Dają dużą wiedzę o sprawach miasta i mieszkańców.
  M

  1. Zniechęcona już dawno osobistymi wycieczkami i agresją M, pozostawię jego komentarz bez odpowiedzi.

  2. O przepraszam błąd, muszę sprostować, pani nazwisko pisze się z dużej litery – Mariola Marecka Chudak.
   I dodam, pani w kolejnej sprawie się myli, M nie ,,wszystko umie”…

  3. Nasz wszystkowiedzący M nie wie, że nazwiska w j.polskim się odmieniają i pisze się je z dużej litery.

 18. Czy to dzisiaj o godz. 17.00 Komisja Budżetu i Rozwoju mająca podjąć decyzję w sprawie tunelu?

 19. do jj: czytam artykuły i wpisy tutaj umieszczane i z przykrością stwierdzam, że Pan/ Pani niestety się myli.
  Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd.
  Nikt nie słyszał o tunelu, ani w 2015, ani w 2016.
  Temat tunelu został wyciągnięty kilka miesiecy temu, jak przysłowiowy ‚królik z kapelusza”.
  I ma być załatwiony szybko, szybko, jeszcze szybciej…
  Bez dyskusji.

 20. Widziałam tekst opatrzony mapką z wyrysowaną lokalizacją wczoraj wieczorem. Temat tunelu mnie nie interesuje bo jestem ze Starego, więc nie zwróciłam szczególnej uwagi. Może to był 2017, który kliknęłam przez przypadek? nie wiem , Nie chce mi się tego znowu przewalać.

  1. Prawdopodobnie jest tak, jak Pani teraz pisze.
   Ale można by ewentualnie napisać krótkie , pożyteczne, w takich sytuacjach słowo: przepraszam.

  2. No i czemu kłamiesz? Moze widziałaś ULOTKĘ stowarzyszenia sprzeciwiajacego się tunelowi, sprzed kilku tygodni? Może kliknelas przez przypadek w papierową wersje informacji? Nie wiem, nie chce mi się tego przewalac.

 21. Widziałam to co widziałam, proszę mi kłamstwa nie zarzucać. Ostatnia wizyta w tym miejscu. Polscy dżentelmeni.

 22. Proponujemy nową jakość konsultacji społecznych w Puszczykowie.

  W celu usprawnienia popularnych w Puszczykowie konsultacji społecznych, burmistrz utworzył stanowisko konsultanta ds. konsultacji społecznych konsultowanych z burmistrzem. Rolę wspierającą w konsultacjach pełnił do tej pory wiceburmistrz, ale z racji olbrzymiej ilości spraw zgłaszanych do konsultowania kolidowało to z jego obowiązkami głównymi.

  Zatrudniony konsultant ds. konsultacji społecznych konsultowanych z burmistrzem wykazał się pracowitością i już w pierwszych dniach pracy przedstawił wyniki najpilniejszych konsultacji:

  * tak (79%) – dla obwodnicy kolejowej miasta Puszczykowa (inwestycja wspólna z PKP),
  * tak (82%) – dla marketu przy każdej ulicy,
  * tak (94%) – dla skrzyżowań z sygnalizacją świetlną wzorowaną na sygnalizacji ze skrzyżowania Kasprowicza, Libelta,
  * tak (62%) – dla zdjęcia nawierzchni asfaltowej i utworzenia obsadzonej różami promenady na ul.Cyryla Ratajskiego,
  * tak (99%) – dla aneksji WPN w celu przekształcenia w Puszczykowski Park Narodowy.

  Plusy dodatnie – do tej pory zlecenie przeprowadzenia jednej konsultacji kosztowało miasto 30 000,- Utworzenie etatu konsultanta z pensją 3 000,-/m-c przynosi naszemu miastu jedynie oszczędności i korzyści oraz stawia nas w pierwszej piątce miast podnoszących jakość demokracji.

 23. WIRTUALNA.NATALIA DURMAN10h temu
  Jest reakcja Kaczyńskiego na zamieszanie wokół nagród. Radykalne decyzje
  Na wniosek Jarosława Kaczyńskiego do laski marszałkowskiej zostanie złożony projekt obniżenia o 20 proc. pensji poselskich. To efekt zamieszania wokół nagród dla członków rządu. Ministrowie i sekretarze stanu przekażą dotychczasowe premie na cele społeczne.

  Jarosław Kaczyński (PAP, Fot: Radek Pietruszka)

  – Powiedziałem, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy. Stąd reakcja na nagrody. Społeczeństwo oczekuje daleko idącej skromności. Celem polityków nie jest bogacenie się – argumentował Kaczyński na zwołanej nagle konferencji prasowej.

  Z informacji przekazanych przez prezesa wynika, że wprowadzone zostaną też nowe limity dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków, starostów i ich zastępców; zniesione zostaną też wszelkie dodatkowe poza pensją świadczenia, jeśli chodzi o kierownictwa spółek skarbu państwa.
  —————————————————————————————————————————————–
  No I koniec złotych muszli, ginekologii jednego dnia i BIZANCJUM.

 24. Myślę że pan AB przejdzie do historii Puszczykowa i jego wnuki będą słyszały o dziadku to co mówi się teraz o pewnym naczelniku i jego wnuku tak bardzo chcącym zabłysnąć w strukturach miasta-ogrodu.

  1. Nie ma już „miasta – ogrodu”. Rada Miasta zlikwidowała ten zapis w Statucie Miasta Puszczykowa.
   Ilu mieszkańców o tym wie?
   Komu przeszkadzał ten zapis? Dlaczego go wymazano?
   Odpowiedź jest prosta. Żeby można było robić to, co teraz się robi.
   Tunele, wiadukty, markety pod domami, poszerzanie ulic kosztem prywatnych posesji.
   Po co ogrody? Po co drzewa? Po co lasy?
   Tylko śmiecą na jesień i trzeba sprzątać, a to kosztuje. Myślenia, pracy, pieniędzy.
   Beton jest tańszy – raz a dobrze.

   1. Puszczykowo nigdy nie było miastem – ogrodem więc ten zapis był bezpodstawny. Proszę sobie sprawdzić co oznacza termin „miasto – ogród” (bo nie chodzi o miasto w którym są przydomowe ogródki)

    1. Dla niektórych mieszkańców Puszczykowo nadal nie jest miastem – ogrodem, nie widzą w tym mieście ogrodów, albo może nie chcą aby dalej tak było. Natomiast dla wszystkich nie puszczykowian Puszczykowo jest nadal oczywistym przekładem miasta – ogrodu. Nawet piszą o tym w książkach:
     ,,Miasta jak ogrody” – prof. A.Tyszka, przeczytajcie sobie tą książeczkę, w niej jest dużo na temat Puszczykowa i później po przeczytaniu można by podyskutować. Dlaczego usunięto ten zapis z dokumentów strategicznych miasta ?
     ———
     O najnowszej pozycji wydawniczej Andrzeja Tyszki
     W czerwcu 2015 roku w Bibliotece Świętokrzyskiej jako 332 pozycja tego wydawnictwa ukazał się album książkowy jego autorstwa w wersji polsko-angielskiej zatytułowany Miasta jak ogrody. Trzeba wiedzieć, że profesor Tyszka to nie tylko znany w Polsce socjolog kultury, długoletni pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, regionalista, publicysta, malarz i pisarz, ale od lat zwolennik i popularyzator idei miast ogrodów zapoczątkowanej na początku wieku w Anglii. To pasjonat upowszechniania wiedzy o pierwszym z miast ogrodów, mieście Letchworth, założonym na
     Wyspach Brytyjskich w 1903 roku. Okazją do wydania tej pozycji jest jubileusz dziewięćdziesiątej rocznicy założenia Miasta Ogrodu Podkowy Leśnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.