Szanowni czytelnicy Forum Puszczykowo

Co się zaczęło, musi się skończyć.  Tak zapowiadaliśmy.  Zawieszamy umieszczanie wpisów redakcyjnych na naszym Forum.  Wybory wygrała ekipa pana burmistrza Andrzeja Balcerka, za chwilę rozpocznie nową kadencję.  Z faktami należy się pogodzić.  Tak zagłosowała większość, która oddała głosy.  Dajmy czas tej nowej- starej ekipie na wykazanie się w trzeciej kadencji.

W trakcie kampanii wyborczej złożono z tamtej strony wiele obietnic, więc czekamy na ich realizację.  Nic nie przeszkadza im dobrze rządzić.  Mamy głęboką nadzieję, że to co dobre – dla miasta i mieszkańców będzie realizowane.  Przecież nawet niektórzy dawni „zieloni”, publicznie twierdzili, że dostrzegają w burmistrzu i jego programie zmierzanie w kierunku zielonego Puszczykowa.  Cóż, my tego nie widzieliśmy, dlatego popieraliśmy jego kontrkandydatów. Czas pokaże, kto cierpiał na daltonizm.  Dobrze życzymy naszemu miastu, więc mamy nadzieję, że to my się myliliśmy.

Minione ponad 3,5 roku nie były dla nas łatwym okresem.  Już zanim wystartowało Forum, zdawaliśmy sobie sprawę, że wielkimi sprawami zajmują się ogólnopolskie media, zaś to co w gminach takich jak nasza, musi być odważnie opisywane przez takie jak nasze medium.  Mieliśmy przy tym świadomość, że za bezinteresowne śledzenie poczynań władz miasta, będziemy dostawać po głowie, będziemy oficjalnie i nieoficjalnie oskarżani o „niecne” zamiary.  Jak narusza się czyjeś interesy, z konsekwencjami liczyć się trzeba.  Niestety nie pomyliliśmy się, wylało się na nasze głowy wiele hejtu, dowiedzieliśmy się o sobie więcej „faktów i prawd”, niż sobie mogliśmy wyobrazić.

Rozważaliśmy zamknięcie Forum Puszczykowo, ale nie zrobimy tego do czasu powstania innego, niezależnego od władzy medium, bez względu na to czy w formie papierowej czy elektronicznej.  Kiedy tylko takie powstanie, albo jeśli wreszcie Echo Puszczykowa zacznie być medium wszystkich mieszkańców, a nie tylko echem propagandy władzy – zamkniemy nasze Forum.  Tymczasem pozostawiamy możliwość publikowania postów mieszkańców – podpisanych z imienia i nazwiska oraz możliwość komentowania tak jak było do tej pory.  Mamy też nadzieję, że emocje niektórych komentatorów opadną.  Ze swojej strony: jeśli nie będziemy publikować z taką intensywnością jak dotychczas, prosimy o wybaczenie.  Nawet zatwierdzanie komentarzy zajmuje dużo czasu, Forum Puszczykowo to inicjatywa non profit, a każdy z nas prowadzi normalne zawodowe życie i nie zawsze jest czas na zajęcie się Forum.

Za dotychczasowe lata spędzone z nami wszystkim Naszym Czytelnikom dziękujemy.

Redakcja

Komentarzy: 54 o “Forum Puszczykowo – zawieszamy publikowanie naszych wpisów

 1. Dla mnie: wspaniała wiadomość, nareszcie. Problem tego forum polegał na możliwości wypowiadania się anonimowo, co ja również w tym momencie wykorzystuję, no bo mogę. Zupełnie inaczej byłoby gdyby każdy wypowiadał się pod swoim nazwiskiem, byłoby mniej hejtu, o który jak Państwo piszecie na Was sie wylał. Nie wylał się, tutaj było tego zbyt dużo, bo było to dozwolone. Dzieliło to mieszkańców i proszę mi wierzyć, że to forum nie miało dobrej opinii. Cieszę się, że potraficie Państwo jednak wyciągnąć wnioski. Cieszę się z tego faktu, będzie spokojniej, mniej złych emocji. Pozdrawiam

  1. Oczywiście w przeciwieństwie do gazetki DURa , która wprowadza jedynie ukojenie w naszym malutkim miasteczku…?

   1. Jak jeszcze odczytać piątkowo-wyborczy Głos Puszczykowski? Pokazał jakie zdanie o elektoracie balcerkowym ma redaktor Urbanowicz. Ten Głos bardziej obraził puszczykowian niż rywali wyborczych.

    1. Trzeba koniecznie dopisać, że Głos był świadomym elementem kampanii wyborczej burmistrza, a roznosili go kandydaci na radnych Razem dla Puszczykowa. Razem, to są oni, niech nazwa nie łydzi, że chcą nas łączyć.

     1. PKT. 12. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

  2. Krytyka burmistrza w tak małej miejscowości i podpisywanie się własnym nazwiskiem to dosyć ryzykowne posuniecie. Zwłaszcza kiedy burmistrz pokazał jakim potrafi być (…)red. dla swoich przeciwników politycznych. Zjechał ich publicznie w gazetkach wydawanych za nasze pieniądze, a poziom tego przekazu przypominał bardziej wyzwiska(…)red. pod sklepem niż poprawny dyskurs polityczny. To forum jest jedynym miejscem gdzie możemy się przed takim stylem władzy bronić. Balcerek wygrał wybory nie dlatego że jest super, tylko dlatego że oblepił swoimi plakatami całe Puszczykowo i zapchał nasze skrzynki swoimi kłamliwymi gazetkami. A że ludzie z listy nazwisk na liście znali tylko jego, to zaznaczyli. Dlatego uważam że forum jest nam potrzebne, chociaż szkoda, że poza pisaniem postów wielu z nas za wiele nie zrobiło żeby coś zmienić.

 2. Wielka szkoda, ale rozumiem decyzję Redakcji Forum.
  Myślę, więc jestem.
  Myśleć nie przestanę, ale już nie będę mógł tych swoich myśli uzewnętrzniać – nie będzie gdzie.
  Dziekuję za lata, w których czułem,że ktoś myśli tak samo, jak ja.

  Teraz zostanie nam „Echo Puszczykowa”, a wiadomo, co to oznacza.

 3. Dobre posunięcie.
  A jak chcą rządzić 3 kadencję świadczy to:
  1. SESJA RADY MIASTA PUSZCZYKOWA,
  PKT. 12. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

  1. Sprostowanie, dobre posunięcie to ,zawieszenie’ forum a nie ,zamknięcie’. Za 3,5 lat ciężkiej pracy należy się redakcji forum ,SZACUN’. I odrobina odpoczynku.
   Tylko co ze sobą zrobi teraz troll Janusz Maria Kowalski ? I Stanisław ? I AN ? Może ujawnimy ich, jako podarunek dla miasta dla ludzi? Na inaugurację nowej rady? 20.11.2018 roku ?

 4. Zacząłem prace nad tym, by powstało miejsce do dyskusji o tym, jak sprawić, by Puszczykowo było najlepszym do życia miastem w Polsce. Aby to się wydarzyło potrzebuję poukładać kilka klocków, trzymajcie kciuki.

  1. Panie radny,lepiej niech się Pan zajmie przeciwdziałaniu wycinki drzew na grobli. Jest Pan częścią obozu władzy. Radny Krzyżański też ma „niezależne” medium. Ale chyba nie na Pana medium mieszkańcy czekają, jak forum przestało by działać.
   Zawieszenie tego popularnego w naszym mieście medium to zła wiadomość.

  2. Niech Pan nie żartuje, Panie Piotrze .
   Niestety , nie wypełni Pan luki, jaka powstaje po zawieszeniu działalności Redakcji Forum.
   Szybko się Pan przekona o tym, co ja już wiem.
   I przyznam jeszcze , że żadnych nadziei nie wiążę z Pańską osobą.

  3. Jak pan rozpoczął pracę nad miejscem do dyskusji aby Puszczykowo było najlepszym miastem do życia w Polsce to pan nie wierzy w burmistrza Balcerka i w nową starą Radę Miasta że to uczyni? Przecież to ich powinność za którą biorą pieniądze od podatników.
   ???

  4. Trzymam kciuki.Rzeczywiście FORUM ostatnio miało coś z magla i tak jest chyba na każdym forum. Panie Krzysztofie, dziękuję za kawał dobrej roboty, jaką Pan i Redakcja wykonali. Podpisanie się własnym imieniem i nazwiskiem pod wypowiedzią swojego zdania zawsze jest ryzykowne, ale i uczciwe. Ja się nie boję ani burmistrza, ani Kamińskiego. Mówię, co myślę, i to daje mi naprawdę duży komfort psychiczny. Polecam.

  5. Prace nad uchwalaniem budzetu na następny rok trwają, panie Płóciennik proszę nie zapomnieć o 3 milionach na walkę ze smogiem.

 5. Fragment z tajnej instrukcji dla zawodowych trolli: .Jednak ich zawartość musi być prosta do zrozumienia, dlatego muszą zawierać krótki tekst, dużą czcionkę i kolorowy obrazek”.

 6. ANNA MIERZYŃSKA 17 LISTOPADA 2018
  Tak to robi Kreml. Lektura instrukcji dla rosyjskich trolli budzi zimny strach

 7. Echo Puszczykowa,które finansuje każdy nasz mieszkaniec powinno być „Dwuredakcyjne” Owe redakcje powinne darzyć się szacunkiem jak w cywilizowanym świecie się dzieje. Okładka z jednej strony ” Echo..”
  z drugiej np: ” Nasze sprawy” Co Państwo o tym sądzą? Pozdrawiam Państwa serdecznie. P.K.

 8. Powinno ale nie będzie. 7997 uprawnionych do głosowania minus 3600 głosy i minus 2923 głosy powinno mieć swoje własne echo.

  1. Tak niedługo będzie i u nas.
   To dopiero niektórym oczy się otworzą.
   Ale to nic, przecież taki wybór.

 9. Zwracam uwagę na 3 rzeczy:
  1.ekipa p. Balcereka i on sam wygrali wybory BEZ jakiegokolwiek spotkania z wyborcami.
  2.ekipa ta użyła paskudne go czarnego pr-u. Ludzie ci sami roznosili paszkwilancką gazetkę nie dając szans przeciwnikom na reakcję.
  3. ekipa ta wygrała 14:1a właściwie 15:0
  Wniosek:
  Na nic zdadzą się gazety czy to papierowe, internetowe czy inne. Mogą robić co chcą i przegłosować cokolwiek, dosłownie cokolwiek. Taki był vox populistyczna i nic tego nie zmieni-niestety przez najbliższe 5 lat.
  Pesymistyczne to ale realistyczne.

 10. Włodku, tak było zawsze w Puszczykowie, za Napierały było: zero, później dwóch, później trzech inaczej myślących. Okazało się że oni mieli rację i obronili Puszczykowo przed Przemysłowem. No i wygrali burmistrza i całą radę. Bo było gdzie pisać.

  Po Tabędzkiej też był jeden Stelmachowski ale dzięki pracy SPP, Zielonego Puszczykowa i Kuriera było 5 zielonych i prawie 3 dalszych. I też okazało się że nagle wszyscy chcą Zielonego Puszczykowa a nie Deweloperni Puszczykowskiej.

  Nie było prasy i wszystko wróciło do punktu wyjścia, do jednego radnego, może.
  Przez 5 lat chcesz bez słowa przyglądać się wszystkiemu? Jest 55 % a dla Rady 65 % osób które na nich nie głosowało, czyli większość mieszkańców na nich nie głosowała, to gdzie ma mówić co myśli, no gdzie tej reszcie mniejszej która nie czyta i nie jeździ po świecie pokazywać jak robi się wiochę z miasta?

  Wykpiwanie głupot to najlepsza zabawa, tego ci żadna uchwała rady nie zakaże. Tylko trzeba mieć gdzie się bawić.

  1. Było Forum, były protesty, była telewizja, było ogólne larum a i tak market powstaje, i tak groblę zdewastują itd.. itd

   1. Wiele niekorzystnych zmian można później odwrócić lub złagodzić.
    O ile uświadomi się wyborcom Balcerka, że są one niekorzystne.
    To duża praca nad zmianą dominującego światopoglądu, według którego „korzyści”=”moje indywidualne i bieżące korzyści”.

    1. Ciekawe, jakie to strategiczne decyzje będzie można odwrócić?
     Przez 5 lat namnoży się ich tak wiele, że nie poznamy swojego miasta.
     Może jednak trzeba się z tym pogodzić i pomyśleć o wyprowadzce…póki czas.
     Za 5 lat nie uda się nam nawet odprzedać swoich domów…ale cóż taki wybór!

     1. … a żeby nie ułatwiać tej tzw. ekipie dopiewsko/jackowskiego/burmiSZCZowskiej funkcjonowania – właśnie przemeldowałem się do innego miasta. Płaciłem tu podatki , których nie pokryją podatki 5-7 wyborców dotychczasowego układu . Życzę zdrowia, szczęścia i zbilansowania budżetu A innych przedsiębiorcom myślącym trzeźwo i racjonalnie – radzę to samo.

    2. Niestety pewnych zmian nie można cofnąć. Niedługo u zbiegu ulic Dworcowej i Cyryla Ratajskiego powstanie rondo. Decyzje już zapadły, przelotówka coraz bliżej.

     1. Przecież trzeba jakoś dojechać do Stokrotki…

      Taki wybór.

     2. Kto wie czy realizowany będzie pomysł z utworzeniem ronda na wys. Dworcowa, Moniuszki?

     3. Proszę przeczytać wywiad z p.Balcerkiem w Naszej Okolicy pt.”Mamy wizję rozwoju Puszczykowa” i wszystko wiadomo.Strach się bać!Teraz dopiero będzie się działo.Nic i nikt nie przeszkodzi.Burmistrz i jego Rada – nasz nieoceniony skarb puszczykowski.

     4. Może jakieś szczegóły. Nie do każdego ta gazeta dociera.

     5. Dla przypomnienia wybrany radny od Balcerka pan Frąckowiak jest redaktorem Naszej Okolicy. Startował do rady z rejonu 11. Mieszkanki były zachwycone, bo kiedy szedł od domu do domu w długim płaszczu i przydługawych włosach to wyglądał niczym aktor amerykański, do tego szarmancki. Od zawsze wiadomo było, że mieszka w Łęczycy, ale dom ma w Puszczykowie i jest tu zameldowany. Tak mówi O sobie http://image-poznan.pl/mariusz-frackowiak/

 11. Nie bardzo rozumiem: jaki związek ma wygrana tej czy innej frakcji z publikowaniem wpisów redakcyjnych na Forum.

  Sytuacja, w której „ekipa pana burmistrza Andrzeja Balcerka” ma wszystkich radnych nie różni się wiele w praktyce od sytuacji gdy ma 50% + jeden radnych. Efekt „demokratyczny” jest dokładnie taki sam.

  Dyktatura, o której pisał ktoś w komentarzach, to nie większość w radzie ale brak zdecydowanej i głośno wyrażanej opinii o jej działaniu. Każda dyktatura zaczyna od ograniczenia i podporządkowania sobie mediów. Rola forum – i nie tylko – jest teraz większa i ważniejsza niż przed wyborami.

  1) Opozycja, mniej więcej w składzie w jakim stanęła do wyborów powinna utworzyć „gabinet cieni”, analizować każdy krok rządzącej ekipy, formułować własne rozwiązania alternatywne.
  2) Radni „opozycji”nie startowali prawdopodobnie dla 5 groszy diet (czy są w ogóle takie?) czy splendoru „piastowania” stanowisk. Dla mnie, podobnie jak prawdopodobnie dla wielu, „moja” radna, która przegrała jest bardziej godna zaufania niż jej przeciwnik i będę ją wspierał we wszelkich działaniach i akcjach. Radni „opozycji” powinni pozostawać aktywni, być w wzajemnym kontakcie i moderować działania.
  3) Działanie wymaga funduszy. Potrzebne są na prasę papierową, akcje, materiały, ulotki, ekspertyzy, doradców, prawników. Ze swej strony, nie będąc działaczem, jestem gotów ponosić pewne koszty nawet co miesiąc, jako polisę, gwarantującą, że nie obudzę się pewnego dnia w „Tarnowie Podgórnym-bis”. Samo zorganizowanie pozyskiwania środków wymaga działań.
  4) Potrzebny jest program, pod którym może podpisać się większość zwolenników miasta-ogrodu a przeciwników miasta deweloperów i marketów. Pogram musi być pozytywny, nie może opierać się jedynie na formule anty-XXX.
  5) Petycje, oficjalne zapytania publiczne, akcje internetowe, plakaty, transparenty, zgromadzenia publiczne, w tym w nowych obiektach, na Rynku – to wszystko działania których żadna władza nie może zignorować.
  6) „Opozycja” musi zostawić podziały polityczne i szable w przedpokoju. Sam fakt podejmowania sporów politycznych w mieście takim jak Puszczykowo powinien budzić politowanie. Koalicja powinna zrzeszać obecne stowarzyszenia i stworzyć „partię” na rzecz pozytywnego rozwoju miasta.
  7) Władza musi być kontrolowana i czuć oddech opozycji na plecach. Najlepszą formą byłoby istotnie rejestrowanie i upublicznianie sesji, w zakresie w jakim to tylko możliwe, publikowanie w internecie wybranych i ważnych fragmentów z pełną informacją kto i w jakich sprawach się wypowiadał. Wymaga to żmudnej i nieciekawej działalności, którą trzeba będzie się dzielić.
  8) Każda władza, zwłaszcza gdy jest władzą zbyt długo, ma tendencję do działań o charakterze korupcyjnym. Nie dotyczy to w żaden szczególny sposób Puszczykowa ale jest immanentnym elementem władzy. Wszystkie działania, w których podejmowane są decyzje o przepływach pieniędzy a których radni nie potrafią lub nie chcą uzasadniać wobec wyborców muszą być wychwytywane, nagłaśniane, kierowane do odpowiednich organów.
  9) Opozycja ma w swoim arsenale „broń atomową”. Pisałem, że jeśli władze Puszczykowa realizować będą „astralne” inwestycje to zagłosuję swoimi podatkami i przeniosę je do innego miasta. W przypadku gdy zrobi(łaby) to lub choć zadeklarowała znacząca grupa ludzi władza znajdzie (znalazłaby) się w nie lada problemie. Nie okłamujmy się, „światlejsza” i bardziej świadoma część mieszkańców dostarcza gros wpływów …
  10) Forum Puszczykowa zostało stworzone dla propagowania poglądów pozytywnego rozwoju miasta. O ile dobrze rozumiem, jest przedsięwzięciem finansowanym i rozwijanym mniej lub bardziej prywatnie. W związku z tym proponuję zasadę: nie karmić trolli. Żadnych dyskusji polemik z takim ludźmi. Czasami trzeba być brutalnym i użyć dosadnych, młodzieżowych określeń – „Maria – wypad z Forum”. I moderator musi umieć zastosować je w praktyce.
  11) Jeszcze raz: nie mam natury działacza ale nie zawaham się uczestniczyć w żadnej akcji, jeśli zajdzie potrzeba. Takich ludzi jest w Puszczykowie dużo więcej. Nie można zmarnować tej energii.

 12. Paradoksalnie mierzyliście w zdobycie 1 władzy a zdobyliście 4 władzę.
  I teraz dobrowolnie chcecie się jej zrzec ?

  Może trzeba na to spojrzeć inaczej. Jak degustować tą część szklanki która jest do połowy pełna?
  Oto jest pytanie, – JAK.
  ?

 13. A ja wiem że trzyliterowe instytucje działają rozważnie,metodycznie i prędzej czy później nie takich tuzów rozpracowały w Warszawie są instytucje ,którym znane jest z pewnych działań Puszczykowo. Zal tylko że takie zasłużone forum obywatelskie ogranicza swoją działalność. Chwała Ci Panie Krzysztofie za to co dla nas myślących Puszczykowian zrobiłeś,Będziemy Ci zawsze wdzięczni , a naszym wnukom będziemy mówić ,tak jak nam mówili rodzice o pewnych CZERWONYCH naczelnikach w Puszczykowie których potomek zasiada w Radzie Miasta i tego nikt nam nie odbierze żeby wiedzieć i przekazywać pokoleniom o dewastatorach tego ongiś pięknego miasteczka , dzisiaj słynącego w województwie z największego smrodu /sprawdzić zapylenie/ nie tylko powietrza.

  1. Ktoś wie czy gmina Puszczykowo prowadzi rejestr bezprzetargowych zapytań o ofertę?
   Do jakiej kwoty może gmina zlecać bez przetargu?
   Ile było takich przypadków?
   Na jaką sumę rocznie?
   Ile wyszło w 8 lat?

 14. Brawo SARBIA gdyby tak myślących było więcej nie rządziło by pospólstwo lecz mądrość.

 15. orient
  wtorek, 6 Lis, 2018, 16:24:01 | #
  York, Ugrupowanie burmistrza ma 8 radnych, pozostałe dwa NRM i CZM: 7 i 6. Jeśli te dwa ostatnie są na dwóch różnych biegunach (zawsze się kłócili) to jest to sytuacja do rządzenia wydaje mi się, że dość komfortowa.

  1. Burmistrz do komfortowego rządzenia potrzebuje większości radnych. Pytanie, jakie się utworzą koalicje?

   1. Byłem w poprzedniej kadencji na kilku spotkaniach w Mosinie. Radni byli aktywni, merytoryczni, analityczni i, – odważnie dyskutujący między sobą i z burmistrzem. Widzę tych samych radnych w obecnym składzie. W Mosinie głos zabierają mieszkańcy i toczy się prawdziwa dyskusja. W tej kadencji pewnie będzie tak samo.

   2. Co to za pytanie?
    Burmistrz wprowadził 14 swoich radnych i jednego tylnym wejściem przy pomocy „Kocham Puszczykowo” .
    Nie będzie żadnych koalicji.
    Sami swoi.
    Głosowanie jednogłośne nad każdą sprawą.
    Ale taki wybór.

    1. Co pan z tą teorią spiskową, ten z Kocham Puszczykowo też burmistrza? Okiwał swoją grupę? Jak?

     1. Jak będzie?
      Zobaczymy przy najbliższych pracach nad planami zagospodarowania, o których pisze się w ostatnim „Echu Puszczykowa – Nadwarciańska, Kosynierów Miłosławskich, Dworcowa, Mocka … i jeszcze prace nad Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego na terenie Puszczykowa.
      Ja nie mam złudzeń, ale każdy może mieć nadzieję…, bo przecież już wybraliśmy…
      taki kierunek rozwoju naszego miasta.

     2. Nie okiwał swoją grupę tylko pomógł w oderwaniu kilku osób od zjednoczonej opozycji i wsparł pomysł budowania nowego komitetu.

 16. Panie Pawle Kuleszewicz w co Pan wierzy ,co się Panu marzy czy wyobraża Pan sobie pół Trybuny Ludu i połowę Gościa Niedzielnego

 17. Panie Pawle Kulaszewicz w co Pan chce uwierzyć ,nie da się pogodzić hipokryzji Trybuny Ludu z prawdą Gościa Niedzielnego.Tak inteligentny Gość jak Pan na pewno zrozumiał,bo do pół inteligentów nie pisuję.

 18. ,,Zorientowana” ma ciekawe spostrzeżenia: ,,Dla przypomnienia wybrany radny od Balcerka pan Frąckowiak jest redaktorem Naszej Okolicy. Startował do rady z rejonu 11. Mieszkanki były zachwycone, bo kiedy szedł od domu do domu w długim płaszczu i przydługawych włosach to wyglądał niczym aktor amerykański, do tego szarmancki.”
  To szkoda że z Kocham Puszczykowo nie dostała się Zoll i Cichocki bo byłby komplet do pełnej obsady hollywoodzkiej, Zoll reżyseria, Cichocki scenografia, Frąckowiak amant Red Battler i ,,Przeminęło z wiatrem (Puszczykowo)” gotowe do kręcenia, i Scarlett i statystów tam tylu; producentem rzecz jasna Urząd w pełnym składzie. Aj szkoda, szkoda. Haha

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.