Mijają właśnie dwa lata od kiedy powstało Forum Puszczykowo.  W tym czasie opublikowaliśmy ponad 700 tekstów, udostępniliśmy grubo ponad 5000 komentarzy, za które bardzo dziękujemy.  Każdego miesiąca odwiedza nas dużo ponad 4000 oryginalnych użytkowników i mamy od 60 do blisko 80 tysięcy wejść w posty.  To dużo, ale chcielibyśmy dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców.  Bardzo dziękujemy wszystkim naszym czytelnikom za odwiedzanie nas, dziękujemy za wszelkie pochwały i głosy krytyki.

Takie były początki

Przed dwoma laty pisaliśmy:

Udostępniamy dziś mieszkańcom Puszczykowa stronę, którą nazwaliśmy Forum Puszczykowo. Jest to inicjatywa kilku mieszkańców naszego miasta, którym leży na sercu zachowanie jego tradycyjnego charakteru, którzy kochają to miejsce, w którym przyszło nam żyć. Wierzymy, że wybraliśmy to miejsce do życia nieprzypadkowo. Chcemy wnieść swój mały wkład w zachowanie tego, co odziedziczyliśmy w Puszczykowie po tych, którzy miejsce to stworzyli. (…)

Obok funkcji informacyjnych chcemy również pisać o sprawach ważnych dla mieszkańców naszego miasta, o ich problemach. Zdajemy sobie sprawę, że obecnie brak takiego miejsca. Nie będziemy bali się pisać o tym co kontrowersyjne, co budzi emocje. Chcemy być również krytycznymi, ale zarazem obiektywnymi recenzentami poczynań władz miasta. Będziemy patrzeć naszej władzy na ręce. Dla nas nie będzie tematów tabu w sprawach dla mieszkańców i miasta najważniejszych.
(…)Piszcie do nas o sprawach, które są dla was ważne, a o których inni z jakiś względów nie piszą. (…) Zachęcamy wszystkich do współtworzenia Forum Puszczykowo.

Na świętowanie nie czas

Przez te dwa lata istnienia cele się nie zmieniły.  Dziś zdajemy sobie jednak sprawę, jeszcze bardziej niż w momencie kiedy Forum Puszczykowo powstawało, że tak jak jest ono radością jednych, tak w takim samym stopniu stanowi problem dla drugich.  Przybyło nam wrogów.  Bywają dni zwątpienia, gdy zadajemy sobie pytanie: czy warto aby Forum Puszczykowo istniało?  Może lepiej byłoby je zamknąć, bo mimo olbrzymiego wysiłku jego tworzenia władze naszego miasta robią co chcą, bez oglądania się na głosy sprzeciwu.  Czy nie jest to więc syzyfowa praca, której efekty rzadko widać?  Czy dlatego, aby czasami z jakiegoś miejsca zniknęły śmieci, albo aby dokonano jakiejś małej naprawy, warto kontynuować wysiłki?

Nie mamy jednak złudzeń, że dla władzy najlepsza jest sytuacja, gdy robić może co chce, licząc się z tym, że informacje o ich działaniach, pozostanie tylko w bardzo wąskim gronie na co dzień zainteresowanych osób. Tak było np. przez długie lata rządów burmistrza Napierały.  Władza – każda, głosu krytyki nie lubi.  Jaka byłaby mieszkańców wiedza o tym co w Puszczykowie się dzieje, gdyby Forum Puszczykowo nie istniało?  Jakie informacje poza tymi, które urząd chce, aby mieszkańcom byłyby znane, dotarłyby do szerszego grona mieszkańców, skoro bywa, że nawet radni od nas dowiadują się o niektórych faktach?  Co wiedzieliby mieszkańcy o pracy swoich radnych, burmistrza i urzędu miasta, poza odnotowaniem kolejnych sukcesów, o których przeczytaliby na łamach Echa Puszczykowa?

Zdajemy sobie sprawę z naszych niedoskonałości.  Za wszystkie niedociągnięcia naszych czytelników przepraszamy.  Mamy nadzieję, że zwiększy się grono czytelników, przysyłających nam teksty do publikacji.  Chcemy, aby Forum Puszczykowo z każdym dniem stawało się bardziej profesjonalne, aby informacje szybciej i szerzej do mieszkańców docierały.  Forum Puszczykowo powstało dla mieszkańców, dlatego prosimy przy tej rocznicowej okazji o wskazówki, co chcielibyście, aby na łamach Forum się jeszcze znalazło, czego Wam brakuje, o czym jeszcze powinniśmy pisać.  Jakie rubryki powinny powstać, a co należałoby poprawić.  Prosimy o Wasze opinie na adres mailowy redakcja@forumpuszczykowo.pl  i jak zawsze liczymy na Państwa komentarze.  Głosy przedstawicieli władz, że najlepiej aby Forum Puszczykowo zamknąć, też przyjmiemy ze zrozumieniem.

W imieniu Redakcji Forum Puszczykowo

Krzysztof J. Kamiński

reklama-top-01 (1)

Komentarzy: 16 o “Forum Puszczykowo ma dwa lata

 1. Na postawione pytanie : czy warto? odpowiem : zawsze warto. Choćby dlatego, żeby dowiedzieć się, że np. mój sprzeciw nie jest tylko moim wydumanym protestem, że inni też tak myślą. Nie tylko warto, ale należy. To Forum to przecież opinia publiczna, z którą kiedyś władza się liczyła, której słuchała, choć nie zawsze spełniała jej żądania. Teraz nawet nie słucha…Jeśli przestaniemy przedstawiać nasze racje, to tak, jakby nas nie było…

 2. Dziennikarstwo obywatelskie, to rodzaj dziennikarstwa rzetelnego, zgodnego z prawdą. Rzetelna robota dziennikarska stwarza zagrożenie, bo Internet pozwolił na swobodę wyrażania myśli w sieci każdemu, kto ma do niej dostęp. Pisać może każdy, a my żądni rzetelnych informacji nie zawsze takie dostajemy. Wręcz przeciwnie, puszczykowskie media często karmią nas kłamstwami i przekształconymi historiami, a nie bez powodu nazywane są czwartą władzą. Członkowie Redakcji Forum oraz Czytelnicy Forum są często stawiani w złym świetle, właśnie za prawdę i rzetelność. Im celniej trafiają, tym większą złość wywołują. Dziękuję za podjęcie dwa lata temu tej trudnej decyzji przeciwstawieniu się nieprawidłowościom i próbie przywrócenia normalności.

  1. Forum Puszczykowa to właśnie forum obywatelskiego dziennikarstwa.
   Dziękuję Panu Krzysztofowi Kamińskiemu, za to że mamy tu możliwość pisania i wypowiadania naszych opinii.
   A że kogoś to uwiera a nawet boli … Trudno…

 3. Gratuluję Panu Krzysztofowi Kamińskiemu sukcesu i życzę wytrwałości w działaniu na rzecz naszego miasta.

  Prawdą jest , że gdyby nie to Forum, to niektóre sprawy , które dzieją się w Puszczykowie, nigdy by nie ujrzały światła dziennego i nie pobudziłyby tak wielu mieszkańców do aktywnego działania.
  To dobra robota dziennikarska…
  Proszę tak trzymać! Jesteśmy z Panem!

 4. Forum Puszczykowa to dobra rzecz i dobra robota. Podziwiać należy za trud i za determinację i za efekty.
  A jeśli coś poradzić? Zastąpić hazard metodycznym wspinaniem się.
  Bez ani krztyny zazdrości
  M

 5. Winszować należy Jubilatowi,
  Za pracę, za czas, za łamy,
  Drogiemu, naszemu Krzysiowi,
  Najlepsze Życzenia składamy.

  By dzień każdy okraszał,
  Sprawami z naszego miasta,
  By pisał I newsy ogłaszał,
  Jak Max Kolonko I basta!

  Najlepsze zatem Życzenia
  Sukcesów I wytrwałości,
  By spełnił swoje marzenia,
  A FORUM? Jak dotąd! W prawości!

  Niech służy nam I lat 100,
  Dziękując za pierwsze dwa,
  Bo Forum daje nam to,
  Co ukryć chce władza ta.

 6. Chyba zostanę fanem tego satyrycznego oka. Dołączam się do życzeń! Najlepszego! I wielkie dzięki Redakcji za te dwa już lata.

 7. Brawo PANIE Krzysztofie tylko dzięki takich jak Pan /z dużej litery/ nie czytamy pisma klakierów jak była Trybuna Ludu.A piszącego jak to wszystko jest wspaniale w Puszczykówku i pokazującego w każdym numerze jedno lub więcej zdjęć naszego dzielnego AB raz z przedszkolakami raz ze sportowcami.Duzo zdrowia i tak trzymac.

 8. Jeśli coś można podpowiedzieć, hitem wśród tytułów był fotokolaż Grabkowskiego z Gierkiem na tle bloku PRL który zilustrował jak bardzo w wielu kwestiach te same argumenty o postępie i nowoczesności tralalala technokraci stosują i dziś aby zdyskredytować humanistów, więc więcej takich ilustracji.

 9. ” Forum Puszczykowa to właśnie forum obywatelskiego dziennikarstwa ”
  hahahahahahahahahaahahahahahahahahahaha
  dobre
  a ja to widzę tak :
  „Polskie piekiełko na podstawie małomiasteczkowego forum internetowego”

  1. Jest takie przysłowie, które mówi „ten się śmieje, co się śmieje ostatni”.
   Niech Pan to weźmie pod uwagę, bo w starych powiedzeniach ludowych tkwi mądrość narodu.
   A tak poza tym – każdy z nas ma uszy i oczy, więc widzi i słyszy i widzi, co się tu w Puszczykowie dzieje.
   I każdy ma prawo / i powinien / wyciągać z tego wnioski.

 10. Odezwał się mój ulubiony „mieszkaniec Puszczykowa”, ciekawe kto się pod tym nickiem ukrywa? Dla mnie „małomiasteczkowe forum internetowe” spełnia doskonale rolę aktywizującą świadomych zagrożeń mieszkańców. Potrafi określić i osiągnąć wyznaczony cel. „Małomiasteczkowość” (świadomie przeze mnie wybrana wiele lat temu), to powód do dumy, a nie kompleks Jadwig, Jarosławów Ucho czy mieszkańca Puszczykowa, rzeczywistych twórców polskich piekiełek. Gratuluję Redaktorom Forum Puszczykowa pomysłu i konsekwencji w działaniu.
  Prosiliście Panowie o zgłaszanie pomysłów do nowych rubryk. Może za pomocą Forum wymienialibyśmy się roślinami, które czasami nadmiernie rozrastają się w ogrodach? Na Forum swojego czasu pojawiła się doskonała rada (karmienie ptaków na odśnieżonym kawałku ziemi), skorzystałam ja i ptaki w moim ogrodzie. W rubryce poświęconej naszym ogrodom i takich cennych pomysłów oczekiwałabym, w obfitym w komentarze archiwum trudno je później odnaleźć.

 11. Panie radny Mieszkańcu Puszczykowa,proszę uważać by się pan od tego śmiechu nie zaksztusił z tragicznym dla nas skutkiem,stracilibyśmy wówczas niezwykle inteligentną i ciekawą postać.Zalecam więc ostrożność w okazywaniu swego stanu emocjonalnego zwłaszcza na łamach Forum.Zdrowia życzę.

 12. BYŁY KIEDYŚ w PUSZCZYKOWIE PIĘKNE CZASY bo byli mądrzy i inteligentni radni ,mądrzy burmistrzowie i roztropni w wydawaniu cudzych pieniędzy /podatników/ ,zadłużenia nie było ,zbudowano :wodociągi,kanalizacje,założono telefony ,zrobiono ulice ,projekt poznańskiej ,no ale nie podobało się większej o 16 głosów garstce Puszczykowian i mamy to co mamy :mądrali co to zburzyli starą /a nie upadającą sale gimnastyczną / w zamian będziemy mieli sale gimnastyczną z wielką widownią na 300 osób /kto i na jakie mecze będzie tu przychodził chyba administracja kontra seniorzy/ i jeszcze większe zadłużenie sięgające miliony za które spłacamy odsetki idące w dziesiątki /a może w setki tysięcy/ skarbnik „zagraniczny” ma to w głębokim poważaniu,przecież jego dzieciom nie będą lokalne dzieci za kilka lata wypominały że tatuś zadłużył miasto a my musimy to spłacać /bo tatuś z „zagranicy” PUSZCZYKOWA.Wystarczy teraz wyjść na ulice Niwki /to też Puszczykowo przynajmniej w płaceniu podatków/ żeby zobaczyć jak tym panom z Podleśnej nie chce się wstać od biurka założyć kalosze i udać się na wiosenny spacerek jak to robił prawdziwy gospodarz Puszczykowa drNapierała z mgr Ewiczem. Dzięki Forum Puszczykowo my mieszkańcy mamy możliwość przekazania „nieomylnym i klakierom” uwag o naszym miasteczku.Dzięki redakcji za trud walki z głupotą /np.sali sportowej za kilkanaście milionów której budowę nie mówiąc o utrzymaniu spłacać będziemy też kilkanaście lat/ tak jak walczył z nią biskup Ignacy Krasicki w swych satyrach i bajkach.Zdrowia,zdrowia i sił życzą Panu zdroworosądkowi mieszkańcy Puszczykowa.

  1. Dług stworzył burmistrz J.Napierała od zera do około 5mln a następcy dług już tylko podwajają, MOT najpierw o 9mln a teraz A.B. będzie o dalsze 11mln, w zaokrągleniu. Problem jest też w tym że kredyty idą na głupoty.

 13. Sie kurna porobiło! Burmistrz jakiś niemowa.Otoczony obcą wiarą I cieniem, który wszędzie za nim biega w tych, swoich zabawnych, kolorowych spodenkach. Niby ten burmistrz stąd, ale jakiś obcy ludziom. Kontaktu z nim nie ma. Znaczy inni mają, co markety chcą na skwerkach budować. A takie to ładne I zgodne kiedyś miasteczko było. Teraz wiara sie wyprowadza. Nie dziwota jak nie ma z kim tu gadać. Trzeba przywrócić, aby było znowu przyjaźnie, ale nie z tymi, co nam szkodzą za nasze pieniądze! Tym osobom PODZIĘKUJEMY!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.