Nasi stali czytelnicy zapewne pamiętają tajemniczą ekspertyzę zamówioną przez władze Puszczykowa, której pan burmistrz Balcerek z nieznanych bliżej przyczyn nie chce upublicznić.  Ale przypomnijmy wszystkim: po mianowaniu w 2012 r. nowej dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 władze Puszczykowa zamówiły ekspertyzę prawną nie mając pewności, czy wybór i procedura była zgodna z prawem.  Nasz informator twierdził, że ekspertyza była druzgocąca i wskazywał, że wynikać z niej miało, że być może nawet świadectwa dzieci będą nieważne.  Szczegóły w tekście „Ekspertyza – czy rodzice i uczniowie powinni się bać ? „

Aby wyjaśnić wątpliwości, wystąpiliśmy do burmistrza Balcerka o udostępnienie tej ekspertyzy. Wydawało nam się, że dokument, który powstał za pieniądze podatników puszczykowskich, powinien być podatnikom znany, szczególnie jeśli jakieś konsekwencje mogą ponosić. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że burmistrz odmówił udostępnienia dokumentu, powołując się na prawa autorskie twórcy ekspertyzy! Uznaliśmy to za komediowy argument i odwołaliśmy się do SKO.  Organ ten uchylił decyzję burmistrza, o czym pisaliśmy w tekście „SKO zdecydowało uchylić decyzję burmistrza i rąbka tajemnicy” .

W decyzji SKO burmistrzowi „podpowiedziano” poważniejszy argument niż niepoważne powołanie się na prawa autorskie.  Okazuje się, że pan burmistrz Andrzej Balcerek z podpowiedzi skorzystał, bo właśnie otrzymaliśmy od niego pismo:

Pozostaje nam pogratulować bystrości i burmistrzowi i prawnikowi urzędu miasta.  Nauka płynąca z SKO nie poszła w las.  Przykre tylko bo jeden i drugi funkcjonują za podatników puszczykowskich pieniądze, podobnie jak za pieniądze puszczykowskich podatników powstała ekspertyza, o której treści chcieliśmy, aby mieszkańcy się dowiedzieli.  Niestety, treść tej ekspertyzy jest jak widać tak tajna, wiedza w niej zawarta tak niebezpieczna dla mieszkańców, że burmistrz zapewne w trosce o nich uznał, że poznać jej nie powinni.  Czego się obawia?  Co w ekspertyzie jest takiego, że burmistrz wolał się skompromitować komediowym argumentem o prawach autorskich, zamiast upublicznić to co za publiczne pieniądze powstało?

Biegać po sądach nie będziemy, mamy dość własnych problemów i spraw.  Możemy jedynie władzom miasta poradzić: najlepiej zakopać ten dokument, albo spalić, bo a nuż ktoś z tajnych szaf go wyciągnie i wtedy …

redakcja

Komentarzy: 17 o “Ekspertyza tajna dla mieszkańców

 1. Na stronie UM „wisi” już konkurs na dyrektora SP2. Treści ekspertyzy nie trudno się domyślić.

 2. Kiedy zielony gabinet cieni dojdzie do władzy w Puszczykowie to nastąpi dobra zmiana w szkołach i przedszkolach. Zwolnieni zostaną wszyscy po-komunosci, a dostaną pracę ludzie przywiązani do tradycji narodowych.

  1. Wicie,rozumicie Towarzyszu. Niejaki, inny Wasz towarzysz Gomułka kiedyś wymieniając „zużutych członków” w ścisłym komitecie partyjnym gadał, że to, cyt:- „Dobra zmiana dla ustroju i polskiej zjednoczonej partii robotniczej i inteligencji robotniczo-chłopskiej”
   Piszę to po to, aby „mieszkaniec Puszczykowa” od tej chwili wiedział, że szydząc z innych swoimi przypuszczeniami można niechcący (mam nadzieję) przywołać złe okresy historii Państwa Polskiego, a przy tym niepotrzebnie dokuczyć. Chyba, że to było zamierzone. No, to już zupełnie co innego. Bądźcie Państwo zdrowi.

 3. Brawo dla burmistrza, skoro przepisy nie obligują do tego, to bardzo dobrze że odmówił ujawnienia ekspertyzy jakiemuś Kamińskiemu. Kim ten Kamiński w ogóle jest? Czytam czasami jego wypociny i mam wrażenie że ego go przerasta. To prawda co mówią ludzie w Puszczykowie że przegrał z kretesem wybory z Balcerkiem? Jeśli tak to teraz krzyczy, jaki to Balcerek zły. Jeszcze raz brawo dla Balcerka za przytarcie nosa takim wścibskim Kamińskim.

  1. A nikt w Puszczykowie pojęcia nie ma kim jest Janusz Korzyński?
   Pyta: ” Kim jest Krzysztof Kamiński” na forum , którego właścicielem jest Krzysztof Kamiński. Obraża go cytując rzekome cytaty nikogo. Obłuda i strach.

  2. I ja również nie wiem kim jest Pan Korzyński, ale wiem kim jest Pan Krzysztof Kamiński.

   Dla mnie jest mieszkańcem mojego miasteczka, który od lat upomina się o prawo nas tutaj mieszkających do spokojnego i bezpiecznego życia. To on od samego początku wspiera nas w walce przeciwko marketom budowanym w bezpośrednim sąsiedztwie jednorodzinnych domów, zabieraniu ludziom ich prywatnej własności pod nikomu niepotrzebne trzypasmowe ulice, przeciwko inwestycjom przekraczającym możliwości finansowe Puszczykowa itd. itp.
   Brawo dla Pana Krzysztofa za to Forum – jedyne medium, dzięki któremu mieszkańcy mogą się dowiedzieć o tym , co u nas na prawdę się dzieje.

  3. Do Pana Korzyńskiego :Pański cytat: „brawo dla Pana Burmistrza za to, że odmówił jakiemuś Kamińskiemu itd…”.
   Nie dodał Pan, a powinien dodać, że te brawa są za decyzje wydawane przeciwko mieszkańcom Puszczykowa i za nierespektowanie zasad demokracji / odsyłam m.in.do dokumentacji z posiedzeń Komisji i sesji Rady Miasta Puszczykowa/.
   Mieszkańcy Puszczykowa to ludzie wykształceni, inteligentni, umiejący czytać i pisać, a przede wszystkim myśleć…i przewidywać skutki forsowanych „inwestycji” służących wyłącznie wąskiej grupie inwestorów , którzy dostrzegli w naszym mieście dobry interes.

 4. A skąd ja mam wiedzieć kogo własnością jest to forum? Po kliknięciu na zakładkę Redakcja pokazuje się jedynie formularz kontaktowy. Obrażam tego pana? czym i jak? Jestem nowym mieszkańcem Puszczykowa i zaglądam tu sporadycznie, ale już widzę że nie jest to dobre forum.

  1. A ja się tu urodziłam. Tu mieszkając z dziadkami i rodzicami chodziłam do przedszkola na Wysoką, potem do szkół. Dziś moje dzieci tak samo. Proszę mi wybaczyć, ale rządenie Balcerka i jego popleczników z Dopiewa w moim mniemaniu degraduje, zadłuża i niszczy Puszczykowo jako zielone miasteczko. Dzieli też nas, mieszkańców jak nikt,nigdy dotąd. Bardzo całą rodziną i znajomymi wspieramy inicjatywę okna jakim jest to Forum, wspieramy rację jego Redakcji i przyjaciół. Nie przekona nas Pan, aby się temu sprzeciwić. Niech się Panu tu dobrze mieszka. Serdecznie Pana pozdrawiam. Ewa.

  2. Panie Januszu, przeprowadziłam się tutaj z Poznania starannie wybierając lokalizację pod kątem spokoju, obfitości terenów zielonych i minimalizacji źródeł hałasu, w tym marketów z dostawami i rzeszą klientów. Tak było przez wiele lat… Obecny burmistrz ma jednak inną wizję miasta, olbrzymie inwestycje generujące koszty (zburzenie, wybudowanie, utrzymanie), przewyższające rzeczywiste potrzeby mieszkańców, niedobrze wpisujące się w willową zabudowę…skończyło się sielankowe życie w letniskowym miasteczku.
   Obecna dyrektor szkoły podstawowej nr 2 została wprowadzona na stanowisko w atmosferze licznych protestów organizowanych przez rodziców uczniów dwójki. Już wtedy zarzucono burmistrzowi, że wybór i procedura nie jest zgodna z prawem.
   Dziwię się z jaką łatwością wydaje pan sądy, bo wszystko wskazuje na to, że mieszkając od niedawna w Puszczykowie nie ma pan dobrego rozeznania.
   Dziękuję po raz kolejny Redakcji, że jest.

  3. Jak na zamówienie dla zobrazowania przerośniętych inwestycji w Puszczykowie http://epoznan.pl/news-news-78004-Hala_sportowa_za_niemal_4,5_mln_zl_powstaje_na_os._Pod_Lipami
   Dla tych, którym nie chce się czytać, streszczenie: za 4,5 mln zł powstaje wielofunkcyjna hala sportowa dla Zespołu Szkół (podstawówka i liceum) z ODDZIAŁAMI SPORTOWYMI (większa częstotliwość i większa liczba dzieci niż w Puszczykowie) z salą wielofunkcyjną, z trybunami na ok. 200 miejsc, umożliwiającą uprawianie wielu dyscyplin, będzie nie tylko miejscem prowadzenia lekcji wychowania fizycznego, treningów i rywalizacji sportowej, tu również będą odbywały się imprezy kulturalne. Można? Można.

  4. Z panem Kamińskim można się zgadzać lub nie o czym świadczy to forum, gdzie Pan panie Januszu może go „krytykować” a moim zdaniem obrażać.
   Dla równowagi proponuję panu spróbować tego samego w stosunku do burmistrza w miejskiej gazetce, która własnością burmistrza przecież nie jest, tylko nas mieszkańców którzy ją finansuja.

 5. Jak się nazywa ów orzekający SKO, który wydał taką decyzję? Warto podać, kto tak pomaga burmistrzowi w ukrywaniu jego niejasnych działań.

 6. Po przeczytaniu tego artykułu i załączonego pisma nie mogę wprost uwierzyć, a tym bardziej nie zabrać głosu – dotyczy to naszego, wyjątkowego Puszczykowa.
  Panie Krzysztofie Kamiński, jeżeli przyjąć, że :…Pozostaje nam pogratulować bystrości i burmistrzowi i prawnikowi urzędu miasta…” ( cytat z artykułu powyżej ), to musimy być dumni z Puszczykowa i porządku prawnego, jaki tu panuje.
  Z załączonego do artykułu pisma wynika jednoznacznie, że burmistrz lub prawnik miasta nie do końca zapoznał sie z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego i sądów administracyjnych.
  Burmistrz Puszczykowa odmawia Panu udzielenia odpowiedzi, uzasadniając, że opinia nie stanowi informacji publicznej. W piśmie od burmistrza nie ma jednak najistotniejszego wyroku
  Naczelnego Sądu Administracyjnego sygnatura I OSK 2118/11 z dnia 20 stycznia 2012 roku. NSA orzekł tam, między innymi :…PRZYMIOT INFORMACJI PUBLICZNEJ POSIADAJĄ TAKŻE DOKUMENTY POWSTAŁE
  W Z W I Ą Z K U Z PROWADZENIEM ZADAŃ W RAMACH REALIZACJI ZADAŃ PUBLICZNYCH, CZY TEŻ KONKRETNYCH SPRAW…”
  Forum nie jest miejscem na umieszczanie opinii prawnych, ale proszę zapoznać się z Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie II SAB/WA 38/12 z dnia 18 kwietnia 2012 roku. Podmiotem skarżonym było Ministerstwo Finansów, przedmiotem odmowa udzielenia obywatelowy informacji publicznej. Przyczyny odmowy: …”informacja nie stanowi informacji publicznej, „…nie dotyczy faktów lecz zamierzeń…” Wyrok końcowy na korzyść obywatela- zobowiązanie organu do udzielenia informacji publicznej, koszt postępowania pokrywa organ…
  Pozdrawiam Pana i forum
  Robert Kiszkurno-Śladami historii Puszczykowa i okolic.

 7. panie Januszu Korzyński jest pan dla mnie po prostu januszkiem/z małej litery/. A co oznzcza januszek niech pan zapyta młodzieży.

 8. to że budowa hali za 11 czy więcej mln to wielki przekręt /Pod Lipami za 4,5 mln/ ciekawe kiedy i w jaki sposób zajmą się ci od wykrywania tych „przewał”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.