Szukanie prawdy za zamkniętymi drzwiami

Prowadzenie i działanie Forum Puszczykowo do łatwych nie należy. Aby uzyskać informacje o tym co rzeczywiście dzieje się w mieście, o tym jakie są rzeczywiste działania najważniejszych w mieście urzędników, nie wystarczy zagłębić się w propagandę Echa Puszczykowa.  Tam, jak zapewne zorientowała się już dawno znaczna część mieszkańców, płynie szerokim nurtem propaganda sukcesu, a informacje od pochwał władzy trzeba przesiewać sitem z małymi oczkami, aby do prawdy dotrzeć.  Prowadzący Forum i współpracownicy to zwykli społecznicy, którzy nie są dziennikarzami, mają swoje codzienne zajęcia i pracę zawodową. Są zwykłymi mieszkańcami tego miasta. Cała praca dokonuje się więc „po godzinach”.  Korzystamy najczęściej z tego co informatorzy nam podpowiedzą, napiszą albo co sami z uzyskanych dokumentów uda się wydobyć.  Najważniejsi urzędnicy miejscy nie są skłonni do udzielania informacji, jakby się czegoś bali. Oto jeden z przykładów, list z 7 stycznia br. do radnej M.Hempowicz z mojego okręgu wyborczego z prośbą o informacje:

Dzień dobry,
Pani Przewodnicząca na wstępie chciałbym życzyć Pani zdrowia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

Równocześnie zwracam się do Pani z zapytaniem:

zajęcia w-f dla dzieci SP 1 oraz gimnazjum odbywają się na terenie Sportoteki.  Jak wiemy, do tej pory Sportoteka nie wywiązała się z umowy z miastem i nie zadaszyła 2 kortów zewnętrznych (podobna sytuacja miała miejsce rok temu), więc zajęcia lekcyjne odbywają się na terenie hali tenisowej.  Pytanie moje brzmi: w jakim trybie wyłoniono Sportotekę jako podmiot, z którym miasto podpisało umowę na tę usługę?

Bardzo proszę o tę informacje, przygotowujemy materiał na ten temat.

Równocześnie proszę o informację czy Sportoteka płaci w tym sezonie jesienno – zimowym miastu, zgodnie z podpisaną w 2013r.umową, kary umowne z tytułu nie wywiązania się z zapisów umowy w zakresie zadaszenia 2 kortów zewnętrznych i braku wybudowania krytego lodowiska. A jeśli nie, to proszę o podstawę prawną takiego zwolnienia lub przesłanie mi kopii aneksu do w/w umowy.  Proszę również o przesłanie aneksu do umowy jaki podpisano w roku 2015, w którym zwolniono Sportotekę z obowiązku opłacania kar umownych.

Z wyrazami szacunku
Krzysztof Kamiński

Jak każdy mieszkaniec miasta mam prawo zapytać radnego o wszystko co miasta dotyczy.  Kontakt z radnym i radnego z mieszkańcem to ustawowe prawo i obowiązek. Mieszkaniec o dokumenty z urzędu miasta, które nie stanowią tajemnicy, ma prawo się zwrócić, bo przecież urząd nie wydaje swoich pieniędzy, a te które wpływają od podatników (m.in. ode mnie).  Wszelkie umowy i aneksy podpisane przez urząd, są informacjami publicznymi, więc teoretycznie nie powinno być problemów z uzyskaniem ich treści.  Teoretycznie, bo rzeczywistość wygląda tak:

urząd

Bardzo pochlebia mi uznanie mnie przez pana burmistrza za dziennikarza, którym nie jestem.  Ale prowadząc Forum Puszczykowo mieszkańcem być nie przestałem, więc chyba mam prawo zwrócić się do radnych o pomoc, również o dostarczenie mi jakiś dokumentów. Z treści pisma burmistrza wynika jednak co innego: Radni nie mają prawa udzielać informacji jeśli zwróci się do nich mieszkaniec, który jest dziennikarzem, albo taki który przez burmistrza za takiego zostanie uznany. Czy aby pan burmistrz nie chce czegoś przed mieszkańcami ukryć? 20 stycznia wysłaliśmy mail bezpośrednio do urzędu i czekamy na odpowiedź, chyba warto temat drążyć.

Krzysztof J. Kamiński

spolem

Komentarzy: 12 o “Co chce ukryć urząd miasta?

 1. Niebywałe przekroczenie kompetencji przez Andrzeja Balcerka-Burmistrza Puszczykowa. Opublikowany list do Przewodniczącej Rady Miasta jest moim zdaniem argumentem i dowodem do wszczęcia postępowania wyjaśniającego przez bardzo poważne służby.
  Pan Burmistrz ma bardzo złych doradców i strzelił sobie w stopę.

 2. Do tej pory myślałam, że radni są przedstawicielami mieszkańców i mają prawo w naszym imieniu zadawać Burmistrzowi różne pytania. Dzisiaj dowiedziałam się, że byłam w błędzie.
  Kim więc są radni ? Maszynką do głosowania ?
  Po co my ich wybieramy?
  Radni obudźcie się, zapoznajcie się z własnymi obowiązkami i prawami. Skorzystajcie z nich wreszcie!

 3. Dlaczego pani przewodnicząca nie zadała tych pytań sama, nie informując, że pochodzą od pana Kamińskiego? Dlaczego do tej pory żaden z radnych nie zadał tak istotnych dla naszego budżetu pytań? Nie wywiązywanie się z umów jest w naszym mieście tolerowane od dawna, przypomnę umowę z właścicielem budynku, w którym obecnie jest biblioteka. Nie istnieją rewidenci sprawdzający przebieg zapisu umów ?

 4. Jak ta grupa radnych mogła się aż tak upodlić? Ja Wy nam spojrzycie w twarz w sklepie w kościele, na puszczykowskiej ulicy? Przecież to my-mieszkańcy tego miasteczka uwierzyliśmy w Waszą uczciwość, gdy zaproponowaliście nam, że będziecie nas godnie I uczciwie reprezentować w Radzie Miasta. Okłamaliście nas! W imię czego? Jaki wstyd w rodzinach, u sąsiadów, wsród mieszkańców? Zaprzepaścić honor I dumę na zawsze w taki sposób? Warto? Nie dowierzam! Panie Krzysztofie, jak dobrze, że mamy dzięki Panu to Forum! Jak odwołać takich, złych radnych? Jak to wygląda w praktyce gdy mamy okręgi jednomandatowe? Proszę, niech Pan lub ktokolwiek mi to wyjaśni.Może ktoś jeszcze jest tego ciekawy. Serdecznie pozdrawiam.

  1. Niestety, zgodnie z ustawą można odwołać całą radę i burmistrza, ale nie pojedynczych radnych.

 5. To zaskakujące, że burmistrz powołuje się na brak prawnych możliwości udzielania informacji przez radnych w jego imieniu. Świadczy o całkowitym niezrozumieniu przywołanych przepisów. Mamy do czynienia z klasyczną interpelacją radnej na wniosek mieszkańca. Zatem to nie radna udziela odpowiedzi i nie w imieniu burmistrza, a on sam, osobiście. Radna realizując mandat za pomocą interpelacji jest swoistym przekaźnikiem między wyborcą a władzą wykonawczą. Doprawdy, rzecz świadczy o ignorancji urzędu albo jest raczej próbą uniknięcia odpowiedzi? Dowodzi też stosunku burmistrza do radnej.

 6. Oczom własnym nie wierzę, gdy czytam to pismo burmistrza /celowo przez małe ” b” /.
  O tym, jak są traktowani radni, nie mówiąc o mieszkańcach, można przekonać się uczestnicząc w sesjach Rady Miasta lub w posiedzeniach poszczególnych komisji RM. Warto przyjść , chociażby po to, by się osobiście dowiedzieć i przekonać o stosunku p. AB do wszystkich, którzy zadają niewygodne pytania.

 7. Prezentowane powyżej pismo burmistrza Balcerka to przejaw jawnego lekceważenia Przewodniczej Rady Miasta Puszczykowa. Panu burmistrzowi puściły nerwy? Dlaczego?
  Może powodem jest opowiedzenie się Pani Małgorzaty Hempowicz po stronie mieszkańców w sprawie o słynny już na całą Polskę market?

  1. Istotą komuny była władza resortów wykonawczych, siłowych nad władzą ustawodawczą nad Sejmem. Dziś prawnicy przejęli funkcję pewnych organów aby siać postrach. Tam wszystko było odwrócone do góry nogami, nie znaczyło tak i odwrotnie. I co my dziś mamy? Te same ciągoty, władza wykonawcze usiłuje zdominować władzę ustawodawczą, jesteśmy świadkami próby sił.
   W tej grze władza wykonawcza posługuje się jednym ważnym atutem, ma dostęp do KASY; to są jej naboje.

   Aby nie mieć świadków pewnych zaplanowanych interesów najpierw po wyborach usiłowali sterroryzować zawiadomieniem policji i prokuratury redaktora Forum aby jak przynajmniej nie doprowadzić tym do zamknięcia strony to choć odstraszyć komentatorów ale nic z tego nie wyszło. Następnie próbowali przeciągnąć na swoją stronę opozycyjnych radnych „miłą atmosferą” co też się „prawie” nie udało. A teraz Pani Przewodnicząca poszła za głosem sumienia i urwała im się z ustalonego porządku. Powstał problem. I my komentatorzy dolaliśmy ostatniej kropli chwaląc Panią Małgorzatę Hempowicz. Sam miałem ten dylemat przed naciśnięciem przysłowiowego „enter” ale doszedłem do wniosku że należy iść za głosem serca; do diabła z politykierstwem, jak człowiek coś dobrego zrobił to trzeba mu podziękować. Niech wie co ludzie czują i co będą pamiętać.
   M

 8. Jakoś nie wierzę, że burmistrz pisze takie pismo. Może warto przyjrzeć się prawnikowi, który chęć burmistrza potrafi ubrać w pozory prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.