Nasi czytelnicy i mieszkańcy Puszczykowa przypominają sobie zapewne, ile już było dyskusji o zagospodarowaniu wolnego terenu pomiędzy budynkiem posterunku policji a apteką na ulicy Poznańskiej.  Jedni postulowali, aby powstał tam jakiś skwer z dużą ilością zieleni, ławkami, drzewami, krzewami, miejscem zabaw dla dzieci.  Wyobrażali sobie, że będzie to miejsce gdzie starsi i młodsi mieszkańcy Puszczykowa, będą mogli usiąść, raczyć się zielenią i odpocząć.  Inni postulowali zaś, aby powstał tam zielony rynek – miejsce ze straganami, gdzie będzie można zakupić od rolników i ogrodników produkty ich pracy.  Pojawiały się już tu i ówdzie propozycje jak stragany mogłyby wyglądać.

Tymczasem dotarliśmy do czterech koncepcji zagospodarowania tego terenu, jakie urząd miasta udostępnił niedawno radnym.  Prezentujemy je naszym czytelnikom.

Poniżej koncepcja nr 1

k1

Jedyna z koncepcji, która zakłada powstanie miejsc na stragany. Ale jak widać, albo klienci, albo sprzedawcy będą zmuszeni stać na jezdni.

Poniżej koncepcja nr 2

k2

Tu i w następnych koncepcjach zniknęły miejsca na stragany, przybyło betonu.

Poniżej koncepcja nr 3

k3

Poniżej koncepcja nr4

k4

 

Jak widać, koncepcje te zakładają powstanie tam przede wszystkim …. nowych miejsc parkingowych.  Na dobrą sprawę tylko tym się one różnią.  Każda zakłada powstanie betonowych miejsc postojowych, trochę trawki, zegar słoneczny (może czegoś nie rozumiemy, ale o co chodzi z tym zegarem?).  Rozumiemy, że to nic pewnego, to tylko koncepcje (ciekawe swoją drogą ile podatnicy za nie zapłacili), ale kierunek myślenia z tych koncepcji przebija.

Centrum Puszczykowa – z założenia reprezentacyjne miejsce, które już dziś jest jednym wielkim parkingiem obejmującym główną ulicę, Rynek i teren za Rynkiem aż do lasu, ma wzbogacić się o kolejne miejsca parkingowe.  Pomysł taki może dziwić tym bardziej, że kiedy oddany zostanie do użytku hala sportowo widowiskowa, w odległości kilkudziesięciu metrów od tego miejsca powstanie … kolejny olbrzymi parking.  Po co do wieluset metrów betonu, dodawać kolejne metry betonu?  Czy wyobraźni władzom tego miasta brakuje i jedynym pomysłem na zagospodarowanie terenu jest budowa kolejnych parkingów?  Samochody, które pojadą przez Puszczykowo tranzytem, miejsc postojowych nie potrzebują. Wydawało się, że parkingowe szaleństwo osiągnęło szczyt, gdy w urzędzie miasta wpadli na pomysł, aby piętnaście metrów od parkingu przy kościele w Puszczykówku, budować kolejny parking.  Widać tak nie jest, szaleństwo trwa dalej.  Puszczykowo zamiast miasta ogrodów wkrótce zyska miano miasta parkingów.  Też ładnie, prawda?

No dobrze, nam się nie podobają te koncepcje.  Ale wiadomo Forum Puszczykowo zawsze jest przeciw, choć władze miasta się starają i robią wszystko jak potrafią najlepiej.  Ale najważniejsze jak podoba się naszym czytelnikom, mieszkańcom Puszczykowa?  Czy rzeczywiście chcemy zamienić nasze miasto w jeden wielki betonowy plac parkingowy?

K.J.Kamiński

remax1

Komentarzy: 18 o “Betonowe Puszczykowo

 1. I na tym polega zrównoważony rozwój Puszczykowa wg koncepcji Pana Balcerka.

  Betonowe parkingi przy kolejnych parkingach w Puszczykówku i dla równowagi kolejne w centrum miasteczka. Wyrównywać poziomy , sprawiedliwie…
  A już tak dawno śp. Marek Grechuta apelował:
  „Zostawcie nam czysty kawałek świata,
  zostawcie nam strumyka czysty bieg,
  zostawcie nam lasy, ogrody w kwiatach,
  czyste powietrze, zimą czysty bieg…”.
  Ale cóż nasz pan burmistrz na pewno nie słuchał tej muzyki… i zostawi po sobie… betonową pustynię…

 2. Bo pan Burmistrz to specjalista z zupełnie innej bajki,jak pamiętamy od żywności i wf-u.No ale ówcześni wyborcy takie mieli widocznie zapotrzebowanie.Teraz dewastacja naszego miasteczka zaszła tak daleko że niektórych rzeczy juz się nie odkręci.Żal …….ściska.Jednak jak się większości tak znów spodoba to niebawem będziemy mieli tu Luboń z całym szacunkiem dla Lubonia.Pamiętać należy też że gdyby nie akceptacja radnych dla poczynań burmistrza i jego importowanego zastępcy i skarbnika to sami by tego wszystkiego tak łatwo nie przeprowadzali.Zatem co robić? już teraz????

 3. Żal … ściska, ale mieszkańcy sobie i nam takiego burmistrza wybrali. A wystarczy przejść się koło jego posesji: tam też króluje beton, zniknęły dwa piękne świerki sprzed domu. Więc czego jesteście zaskoczeni, przecież buduje Puszczykowo na wzór i podobieństwo.

 4. W tabelce projektanta jest niejakie Elm Studio, czy wiecie kto jest tym projektantem?
  Czy był konkurs na ten plac? Były jakieś inne pomysły? A ile kosztowały te koncepcje?

 5. Halo, panie burmistrzu Balcerku!
  My chcemy tam kino !
  Takie prawdziwe kino!
  A jak nie, to nie zagłosujemy na pana.

  1. Panie burmistrzu
   Wybuduj kino i możesz zabetonowac nawet całe Puszczykowo i tak masz głosy młodzieży,która kino bedzie utrzymywać ze swoich podatkow. A jak wybudujesz dom kultury to możesz przez Puszczykowo poprowadzić nawet autostradę a i tak masz głosy emerytów. Jak jeszcze dasz 500 zł na pączki dla koła emerytów to zagłosują na ciebie nasze dzieci. I będziesz rządził jeszcze 100 lat w Puszczuboniu.

 6. Wielkie brawa dla „Młodzieży” Takie , prawdziwe kino z dobrym operatorem i filmami ma sens. Świetny pomysł.

 7. kolejne idealne miejsce na park zaprzepaszczone. ogólnie przykro się na to patrzy miejsc parkingowych i tak ZAWSZE będzie za mało bo jak nie ilość samochodów to jakość parkowania pozostawia wiele do życzenia. A tak w „centrum” miasta byłoby gdzie usiąść, odpocząć a i lokalny handel by na tym zyskał bo mieszkańcy spędzili by więcej miejsca w obrębie ulicy poznańskiej. Jak się chce można połączyć aspekt kulturalny i marketingowy ba nawet aspekt eko można do tego dołączyć ale nie….. musi być parking…. mnie to nie dziwi…. ale smuci

 8. Z coraz większym przerażeniem czytam o kolejnych pomysłach burmistrza i jego ekipy, tych wielbicieli”wielkomiejskości” w jej najgorszym, karykaturalnym wydaniu.

  1. Nie wiem dlaczego, ale wygląda na to że uparł się, żeby zniszczyć to miasto…
   Może dlatego, że prawie 50% na niego nie głosowało, a oddało swój głos na innych kandydatów?

 9. A zapyta ktoś: Kto tak naprawdę stoi za Balcerkiem? Nie możliwe jest, żeby on to wszystko sam wymyślał! Jednak kwituje swokm podpisem. Zatem odpowie za wszystkie krzywdy naszemu miasteczku. Słyszałam też, że po przegranej opuszcza Puszczykowo.

 10. Mało tych miejsc parkingowych – naliczyłam ich kilkanaście, a na u. Moniuszki ma być ich 1OO w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnych i przejazdu kolejowego zamykanego co 8 minut.
  Jakie słowa cisną się na usta – niech każdy zgadnie…

  1. Park kulturowy to dobry pomysł. Jak napisał Pan Kiszkurno to jest obecnie raczej nie wykonalne jeśli wprowadza się uchwałą Rady Miasta ale jako idea stymulująca obywateli do właściwych decyzji wyborczych może być.

 11. Ale naszym miasteczkiem rządzi ekipa! Panie Krzysztofie chodzą słuchy, że drugi kontrkandydat, pana rywal Gniewko ułožył się z komitetem Balcerka, aby odebrać panu głosy, jako tzw „środek”. Bardzo dużo się o tym słyszy. To bardzo zastanawiająca teza, nie pozbawiona finalnej matematyki. To małe miasteczko jest.

 12. Ależ było pytanie do Konserwatora, jak objąć ochroną Stare Puszczykowo mimo, że nie ma w nim wielu obiektów architektury zabytkowej! Padła odpowiedź, że nie jest to w gestii konserwatora, należy się z tą sprawą udać do Ochrony Środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.