Na niektórych puszczykowskich ulicach przybyło nowo nasadzonych drzewek!   Cieszy ten fakt bardzo, bo jak wcześniej wielokrotnie podkreślaliśmy, w ostatnich latach, niestety nie tylko na prywatnych działkach, ale również w przestrzeni publicznej, więcej drzew ubywało, niż przybywało.  Szczególnie drzewa liściaste, z niezrozumiałych do końca przyczyn, były „prześladowane” i tych ubyło szczególnie wiele.

Deklaracje władz miasta, że ulica Poznańska na powrót ma mieć charakter alei, przyjęta została przez nas z radością, tak samo jak pewno przez większość mieszkańców Puszczykowa.  Kiedy więc jesienią ubiegłego roku na łuku ulicy Poznańskiej posadzono 30 kulistych klonów, radość nasza była tak wielka, że nawet przymknęliśmy oko na fakt, że posadzono je zbyt gęsto, że tak posadzone, mogą utrudniać wyjazd z jednej z posesji, że nikt z decydentów nie pomyślał o bezpieczeństwie.  Uznaliśmy to za dobry początek, choć wolelibyśmy, aby posadzono drzewa, które choć w przyszłości mają szansę stać się wyższe, aby latem dawać przechodniom cień.  Alei takiej jak na zdjęciu powyżej, chyba szybko w Puszczykowie się nie doczekamy, bo władze naszego miasta bardziej wolałyby mieć coś na kształt Fifth Avenue, Puszczykowo widzą w przyszłości wielkie, wcale nie drzewami.

Nowe drzewka od wschodniej strony ulicy

Na zbytnią rozrzutność przy zakupie i sadzeniu ubiegłorocznych drzew przymknąć oka nie mogliśmy. (tutaj)   No, ale co tam koszty, mamy nowe nasadzenia.  Posadzono nowe drzewa m.in. na Poznańskiej, na odcinku miedzy Arturo a cmentarzem.  Zanim sprawdzimy za jaką cenę posadzono drzewka tym razem, zwrócił nam jeden z czytelników uwagę na fakt, że drzewka posadzone ze wschodniej strony ulicy Poznańskiej są kuliste na całym odcinku, zaś od strony zachodniej od wysokości ulicy Ogrodowej w kierunku cmentarza, zupełnie inne – strzeliste.  Co to za aleja pyta mieszkaniec, gdzie tu jakiś ład? Znane mu aleje są posadzone takimi samymi gatunkami i typami drzew z każdej strony?  Co my możemy napisać: może zabrakło drzew o kulistej koronie drzewa?  Może te strzeliste były tańsze i ktoś chciał zaoszczędzić?  A może tak po prostu, to będzie taka nasza puszczykowska, „wyjątkowa aleja”: z jednej strony jedne, a z drugiej strony ulicy inne drzewa.  Jak ktoś zachoruje na jedno oko, to nie zauważy.

…a to drzewka z drugiej strony ulicy

A na poważnie, to mamy jeszcze taką pozytywną propozycję: może zanim przyjdzie wiosna, da się na miejsce strzelistych wsadzić takie o kulistej koronie na całym odcinku ul. Poznańskiej, a tamte przesadzić na inną ulicę (albo na odwrót)?  Może w ramach gwarancji wykonawca, przesadzi drzewa, aby choć w sadzeniu drzew był w Puszczykowie jakiś porządek?

red.

Komentarzy: 36 o “„Aleja” Poznańska

 1. Grobla jest równie łada jak ta amerykańska aleja na zdjęciu. No, zobaczymy Poznańską latem, może jak te drzewka się rozrosną też będzie tak wysoki poziom jak w Ameryce lub na Grobli.

 2. Brawo dla władz miasta. Jak najwięcej zieleni w Puszczykowie. Jeszcze ścieżka rowerowa z prawdziwego zdarzenia, ograniczenie do 30 na całej długości, kilka dodatkowych rond, żeby samochody się nie rozpędzały i ulica ponownie ma szansę stać się wizytówką miasta.

 3. Władzom miasta Puszczykowa już niewielu będzie biło brawa. Kilkonastoma drzewkami chce naprawić 7 lat ujeżdżania po naszym, cichym,spokojnym miasteczku? To chyba żart. Puszczykowo potrzebuje burmistrza i radnych, którzy będą troszczyć się o nas-mieszkańców i nasze otoczenie, a nie o swoje portfele. Puszczykowu nie potrzeba bloków, fabryk, wieżowców czy obwodnic. My mieszkańcy najlepiej wiemy co nam potrzebne i dlatego w listopadzie dobrze wybierzemy dla Puszczykowa, aby nastepne 4 lata nas cieszyły, a nie złościły! Zeby nie musiały interweniować w naszej obronie kamery telewizyjne, jak to było w przypadku ul. Moniuszki i programu ” To jest temat”, gdzie cała Polska zobaczyła kto nami rządzi! My chcemy się chwalić naszą władzą, a nie się jej wstydzić. Wybierzmy zupełnie NOWYCH, ale niech nas do siebie przekonają.

 4. Czy Puszczykowo w pełni odpowiada moim oczekiwaniom zielonego, czystego, spokojnego miasta? Oczywiście, że nie, i mimo, że to jedno z najlepszych miejsc wokół Poznania do mieszkania, jest dużo do zrobienia. Uważam, że miastu przydałby się burmistrz nowoczesny, z wizją, ekologicznie pozytywnie zakręcony, zdeterminowany. Poczekamy do wyborów czy ktoś taki się pojawi.

  Ale nie zakładam, że aktualny burmistrz to samo zło i diabeł wcielony. Jeżeli jakieś decyzje są niezgodne z moją wizją miasta to je piętnuję, ale jeżeli robi coś dobrego, to tylko mnie cieszy. Oby więcej takich działań.

 5. Korniku żebyś był troszkę oczytany /więcej niż jedna książka na rok/ to byś się doczytał że małe Czechy walcząc w tym roku z tym samym szkodnikiem wycięły 1000 000m sześciennych lasu. Takie bzdury mogłeś napisać tylko pod wpływem ambasadorów brukselskiej propagandy przeciw uznanemu na całym świecie autorytetowi prof.Szyszce.

  1. A gdyby Leśnik czytał coś więcej niż prawicowe portale toby wiedział, że Las Bawarski pozostawiony „na pastwę kornika” odnawia się bardziej różnorodny niż „ochroniony” przez leśników w Czechach.

 6. Do „zieleni nigdy zbyt wiele” a co dobrego Pani/pan zauważyliście dobrego ? może nowe zadłużenie miasta które nie maleje ,a rośnie przez” ekipę zagraniczną ” burmistrza .Panie oświeć ich bo nie widzą co się wokół dzieje :zatory przed ,szlabanem ,za szlabanem ,wycinka Moniuszki gdzie jest tzw Architekt Miejski po co o jest żeby utrudniać życie ludziom ,anie troszczyć się o wizję miasta ,nie godzę się na płacenie z moich podatków takim urzędnikom .Nowa władza powinna wywalić ze stołków zasiedziałych wizjonerów miasta.

 7. Dlaczego nic nie piszecie o straszliwym smogu, który zaatakował Puszczykowo i jest gigantycznym zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia?
  To temat, który jest o tej porze roku najważniejszym problemem miasta! Czas przestać się oszukiwać. Puszczykowo i Niwka mają wielki problem z zanieczyszczonym powietrzem w okresie grzewczym! Czas przestać palić świństwami, czas reagować, czas o tym pisać i mówić! Czy redakcja zechce temu tematowi poświęcić więcej uwagi?

  1. Nie pomijamy tematu. Odsyłamy do dyskusji pod tekstem: „Powietrze bez śmieci” w Puszczykowie.

  2. W zeszłym tygodniu spotkałam się grupą mieszkańców nie godzących się na zanieczyszczenia powietrza w sezonie grzewczym. Mamy pomysły na to, co możemy zrobić sami, mamy także sprecyzowane przemyślenia co mogliby zrobić nasi samorządowcy. Jeśli będziecie Państwo zainteresowani tym tematem, będę w miarę wdrażania pomysłów o nich na Forum informować.

   1. Naprawdę macie pomysł jak wejść komuś do domu i zabrać mu węglowy piec zimą ?
    I samochód też ? Bo to największy truciciel. Zabrońcie temu holendrowi Rabenowi prowadzić trucicielską działalność w całej Europie.

   2. Naprawdę macie pomysł jak wejść komuś do domu i zabrać mu piec węglowy zimą ? I macie pomysł jak zamknąć wszystkie kopalnie w Polsce ? I macie pomysł jak zabronić sprzedawać węgiel ?
    A macie też pomysł jak zabronić truć powietrze spalinami samochodowymi i samolotowymi ?
    A Rabenowi, co jego nazwisko jest na ciężarówkach i tirach, chcecie zakazać działalności gospodarczej ? Tylko w Polsce czy w Holandii też ?

    1. Jakość powietrza to chyba nie ten wątek? A już zupełnie nie rozumiem co mają ciężarówki Rabena do powietrza w Puszczykowie? Wszystkie badania pokazują, że jakość powietrza w miasteczkach w Polsce ulega gwałtownemu pogorszeniu w sezonie grzewczym na skutek użytkowania instalacji węglowych. Latem w Polsce smogu nie ma.

     1. Samochody zanieczyszczają powietrze ? Tak czy nie ? Proszę „zieleni nigdy zbyt wiele;”, panią Mariolę i pana Krzysztofa o odpowiedź tylko na to pytanie.

     2. Tak, samochody zanieczyszczają powietrze. W większych miastach są często nawet przyczyną smogu. W Polsce, w mniejszych miejscowościach to jednak piece węglowe są główną przyczyną smogu.

     3. Każdy silnik spalinowy produkuje spaliny. Dzięki rozbudowanym katalizatorom, wysokosprawnym silnikom, systemom start-stop oraz dodatkom do utylizacji spalin w formie środka AdBlue samochody emitują znacznie mniej spalin niż jeszcze 10 lat temu.Niestety po drogach jeździ wiele starych aut, których właściciele w niejasny dla mnie sposób przechodzą badania techniczne. W Niemczech problem z zanieczyszczeniem spalinami samochodowymi jest zdecydowanie większy niż u nas. Wtedy mierniki zanieczyszczenia powietrza wskazują jako przyczynę TLENKI AZOTU.
      Myli się pan wskazując spaliny samochodowe jako głównego sprawcę powstawania smogu.

   3. Błędne założenia, nikt nie zamierza wchodzić komuś do domu i zabierać mu piec węglowy zimą. Dotacja jaką wyasygnował urząd pomoże jedynie dziesięciu właścicielom nieruchomości zmienić system ogrzewania na bardziej przyjazny środowisku. Problem ze starymi piecami na paliwa stałe skończy się po 25-30 latach, a i to niekoniecznie. Żywotność pieca jest ograniczona, teoretycznie ok. 15lat. Poznań i Luboń znacznie wyprzedzają nas w staraniach o eliminację starych pieców i termomodernizację budynków.
    Nie jestem zainteresowana przepychankami słownymi i dywagacjami, to już na Forum przerabiałam. Mogę rzetelnie informować o działaniach lub nie.
    Czekam na decyzję.

    1. Róbcie co chcecie, proszę jednak nie zawężać problemu, proszę nie wprowadzać w błąd ludzi że trucicielem powietrza jest tylko piec na węgiel i drewno.

  3. Czy temat smogu w Puszczykowie, którego fizycznie nie ma, jest wywołany na odwrócenie uwagi od problemu zwiększania długu miasta ?

 8. Proszę dyskutantów na temat smogu w Puszczykowie o nie wprowadzanie ludzi w błąd i nie manipulowanie danymi!

  Co to jest SMOG?

  ———–
  Adres: 3M logo PRODUKTY DLA BIZNESU PRODUKTY DLA KONSUMENTÓW O NAS
  Pomoc
  Smog to unosząca się nad miastem „chmura” szkodliwych związków chemicznych, pyłów i mgły. Powstaje na skutek zanieczyszczenia powietrza oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody. Szkodliwe cząstki nie unoszą się do góry i wiszą nad ziemią, wyglądając jak mgła. Smog składa się przede wszystkim z pyłu zawieszonego, czyli mieszaniny sadzy, węglowodorów aromatycznych i metali ciężkich.
  Z substancji składowych pyłu najgroźniejsze dla ludzkiego zdrowia są benzo(a)piren i cząstki PM2,5 oraz PM10. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM2,5 znajduje się w Polsce. Z kolei z danych Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że Polska jest absolutnym liderem w emisji rakotwórczego benzo(a)pirenu. Dokładny rodzaj zanieczyszczeń zależy od tego, czym palą w piecach sąsiedzi, odległości od ruchliwej drogi, pory roku, pogody, a nawet pory dnia.

  Przyczyn zanieczyszczenia powietrza jest kilka:

  elektrownie węgla
  elektrownie
  węgla
  zakłady przemysłowe
  zakłady
  przemysłowe
  transport samochodowy
  transport
  samochodowy
  domowe piece grzewcze
  domowe piece
  grzewcze

  ———
  Domowe piece grzewcze są wymieniane na końcu jako jedna z wielu przyczyn składowych.
  Proszę zwrócić uwagę na dwa czynniki: odległość od ruchliwej drogi i pory roku, pogody i pory dnia.
  Proszę rzetelnie przedstawiać zagadnienie.
  JW

 9. 3M logo PRODUKTY DLA BIZNESU PRODUKTY DLA KONSUMENTÓW O NAS
  Pomoc
  Czym jest SMOG? Czym jest SMOG?

  Głównym źródłem tlenków azotu oraz całej gamy tzw. lotnych substancji organicznych jest motoryzacja. Wbrew powszechnej opinii udział przemysłu w zanieczyszczeniu powietrza jest znacznie mniejszy niż gospodarstw domowych i pojazdów spalinowych. Dlatego mieszkańcy osiedli domów jednorodzinnych dogrzewający swoje domy drewnem lub węglem, oddychają często dużo gorszym powietrzem niż mieszkańcy blokowisk ogrzewanych przez miejską sieć ciepłowniczą.
  —-
  JW

 10. Na czym więc stoimy, krótko: już wiemy co to smog, wiemy że w Puszczykowie go nie ma albo mylimy z pogodą i zamglonym powietrzem, wiemy że problem zanieczyszczenia jest punktowy, wiemy że nie lubimy karania, wiemy że najlepszym pomysłem jest sieć ciepłownicza z elektrociepłownią ekologiczną gdzieś za miastem. Wiemy że samochody są także trucicielem i największym problemem Puszczykowa, i wiemy że najlepszy jest napęd elektryczny. Dlatego najlepiej byłoby mieć w Puszczykowie sieć ciepłowniczą i samochody elektryczne. Ale czy całkowicie uchroni nas to przed zanieczyszczeniem powietrza? Nad miastem krzyżują się linie lotnicze i miasto jest otoczone przez inne miasta a masy powietrza się przemieszczają. Suma czynników składa się na to iż całościowe rozwiązanie problemu nie leży w gestii mieszkańców miasta a w rękach organizacji i administracji szczebla wyższego od gminy. W swoim zakresie można jedynie spróbować oddziałać punktowo na tych co kopcą jak lokomotywy, źle palą, byle czym palą. I teraz pytanie, jak to załatwić ?

 11. Od smogu tak się na tym forum porobiło niektórym, że o niczym innym nie potrafią napisać. Temat tekstu nieważny i tak wracają do smogu. Jest źle.

  1. No rzeczywiście; o alei drzew proszę bardzo. Jest to temat który powinien być załatwiony 20-lat temu; jakie dziś mielibyśmy drzewa ? Taką aleję jak na tym amerykańskim zdjęciu. Strach już pisać o podobnych alejach w Puszczykowie bo ci na złość wytną. Ładnie że wreszcie coś wsadzono, tylko dlaczego tak gęsto natkane ? W Echu oczywiście nie pokazali mieszkańcom wizualizacji docelowego wyglądu. Czy były rozważane inne warianty, inne gatunki drzew ? Czy nie lepiej za te same pieniądze było wsadzić większe drzewa ale rzadziej ? Na przykład jak w Poznaniu na Alejach Marcinkowskiego wsadzono duże dęby kolumnowe. Nawet zimą mają kolor; rude liście.

 12. „Myli się pan wskazując spaliny samochodowe jako głównego sprawcę powstawania smogu.”
  Ja się nie mylę a tylko przytaczam prasowe artykuły, jak się spodziewam specjalistów, proszę z nimi dyskutować. Natomiast na moje oko motoryzacja to większy problem niż piece węglowe i kominki.
  W poniedziałek, 27.11 w Krakowie odbędzie się Światowe Forum Smogu …Jest możliwość wzięcia udziału (link do formularza zgłoszeniowego), MNT – proszę rozważyć udział.
  Gdy pracowałem na uczelni jeździłem na takie „spotkania”, fajnie było się przejechać, pogadać, zwiedzić jakiś zakątek, natomiast za własne pieniądze wyłącznie wyjeżdżam w interesach i na wakacje…

  1. Ja swoją wiedzę opieram nie na metodzie „na oko” tylko na informacjach publikowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Ministerstwa Środowiska, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

 13. Temat „smog” był konsekwencją jednego z komentarzy, ale… Temat tekstu głównego „Aleja” Poznańska – proszę poczytać o kwaśnych deszczach efekcie smogu i wpływie na środowisko.

  Z komentatorem MNT nie mogę dyskutować – ja swoje, MNT swoje. Odpadam. Bdę pisała o konkretnych posunięciach, jeśli będzie taka wola Forumowiczów, albo wcale. Szanujmy swój wolny czas, nie mamy go aż tak wiele.

  Wracam do autora komentarza Od smogu; 12 grudnia 2017, sugeruje pan/pani, że należy poprosić Redakcję Forum o nową zakładkę?

  1. 16:38
   Wie pani że Morawiecki czytał naszą dyskusję? Rozsądził rzecz sprawiedliwie każdemu z nas przyznał odrobinę racji, ha,ha.
   Oto co umieścił w expose
   „… – Węgiel jest podstawą naszej gospodarki. Nie chcemy i nie możemy z niego rezygnować – mówi Morawiecki. Premier podkreśla, że dziś Górny Śląsk oprócz bycia zagłębiem kopalin, staje się też polską stolicą nowych technologii.
   16:37
   Jako drugi ważny obszar dla Polski Morawiecki wymienia kwestię środowiska. – Z powodu smogu co roku przedwcześnie umiera 48 tysięcy Polaków. Program walki ze smogiem to przede wszystkim walka z biedą – mówi. Podkreślił, że jego rząd chce pomóc rodzinom w zakupie lepszego opału, ocieplenia domów.”
   Pozdrawiam
   JW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.